קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

מבאר אברהם לכביש 2357

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בדרום   /   טיולים בצפון הנגב   /   מבאר אברהם לכביש 2357

מסלול טיול: מבאר אברהם לכביש 2357

מבאר אברהם לכביש 2357 - המקטע הדרום-מערבי של שביל סובב באר שבע.

 • מסלול טיול
 • אזור:צפון הנגב
 • מפת סימון שבילים: 12 - דרום השפלה והר חברון
 • מיקום: שולי באר שבע
 • גישה:רגלית, אופניים
 • שבילי טיול:כחול 12583
 • עונות ביקור:חורף ואביב
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:8 ק"מ (עד הכביש).
 • תאריך ביצוע מסלול:13/3/2013
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:27/3/2013South west bash1.jpg

נחל באר שבע, (עמית מנדלסון, 27/3/2013)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: קווי תחבורה ציבורית משפחות

רקע: מבאר אברהם לכביש 2357

גשר הצינורות, מרץ 2013
טיילת נחל באר שבע, מרץ 2013

מסלול הטיול מבאר אברהם עד כביש 2357 (כביש חצרים) עובר ברביע הדרום-מערבי של העיר באר שבע, וסומן כחלק משביל סובב באר שבע.

מרבית המסלול היא לאורך ערוצו של נחל באר שבע. בהליכה של מספר שעות משתנה נוף הנחל, מפארק עירוני מטופח ל"חצר אחורית" ולאחר מכן כמעט "מדבר נידח" במרחק קצר מהעיר.

קטע זה של שביל סובב באר שבע נוח יחסית לביצוע בתחבורה ציבורית. רצוי לבצעו כחלק מהמסלול המלא סביב באר שבע (שאורכו יומיים מלאים), אך הוא ניתן לביצוע גם כמסלול בפני עצמו.

איך להגיע:

מסלול הטיול נמצא בשוליה הדרומיים-מערביים של העיר באר שבע.

המסלול אינו מעגלי, ומומלץ לבצעו בסיוע תחבורה ציבורית שכן החנייה באזור נקודת הסיום אינה נחשבת בטוחה לכלי רכב.

נקודת ההתחלה נמצאת במרחק כקילומטר מהתחנה המרכזית של באר שבע, ואילו נקודת הסיום נמצאת בכביש מבאר שבע לחצרים.

ניתן להשאיר רכב בחניית בית הקברות החדש של באר שבע (דרך ג'ו אלון), כקילומטר מנקודת הסיום (וכן בחניית בית הקברות "האלטרנטיבי" הסמוך יותר לנקודת הסיום - 300 מטרים מנקודת הסיום) אך מומלץ לא להשאיר בנקודות אלו רכב חונה לזמן ממושך.

לבאים מצפון, יש לנסוע בכביש 40 ואח"כ 406 עד צומת הכניסה הצפונית לעיר באר שבע. כאן יש לפנות ימינה לרחוב "הצדיק מירושלים" (ע"ש הרב אריה לוין, הידוע גם בכינויו "אבי האסירים" על שם עזרתו הרבה לאסירי המחתרות בתקופת המנדט הבריטי). הרחוב משנה את שמו לרחוב אצ"ל ואחר כך לדרך אילן רמון. במרחק 6 ק"מ מכביש 406, נגיע לדרך ג'ו אלון - כביש 2357. כאן נפנה ימינה ואחרי 800 מ' נגיע לחניית בית הקברות החדש של באר שבע. כאמור, לא מומלץ להשאיר כאן רכב חונה לזמן ממושך.

מנקודה זו, כדי להגיע לנקודת ההתחלה, נחזור בדרך ג'ו אלון וניסע מזרחה 1.5 ק"מ עד "כיכר הכפיר" במפגש דרך ג'ו אלון ושדרות נפתלי הרץ אימבר. כאן נפנה ימינה בשדרות אימבר, ונמשיך ישר עוד 3 ק"מ דרך מספר כיכרות, עד לצומת רחוב הע"ל, בקרבתו נחפש חנייה.

למעוניינים לטייל במסלול זה בשבתות ובחגים, כדאי לשקול חנייה באזור נקודת ההתחלה (העיר העתיקה), הזמנת מונית לנקודת הסיום (כביש 2357) וביצוע המסלול בכיוון הפוך למתואר כאן, או לחילופין ביצוע מסלול יום מלא הכולל גם את גבעות מערב באר שבע ונחל כובשים, ומסתיים באזור בטוח יחסית להשארת הרכב חונה למשך יום שלם.

בימות השבוע, מנקודת הסיום בכביש 2357 נפנה ימינה ואחרי מאות מטרים נגיע לתחנת אוטובוס בקו באר שבע - מחנה חצרים, בכניסה לבסיס צבאי. תדירות האוטובוסים דלילה ויש לבדוק את לוח הזמנים מראש.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:8 ק"מ (עד הכביש).
 • משך המסלול:4-3 שעות.
 • טיפוס מצטבר:ירידה מצטברת של 20 מ' ועלייה מצטברת זהה.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

עדר כבשים ומחשוף קירטון, מרץ 2013
באר לאה, מרץ 2013

נקודת ההתחלה נמצאת מול מרכז המבקרים באר אברהם (הנמצא בשיפוצים, נכון לאביב 2013).

באתר זה נמצאת באר עמוקה המנצלת את אופק מי התהום הגבוה לצד נחל באר שבע. סיפור ראשיתה של באר שבע מופיע במקרא בשתי גירסאות, הראשונה בימי אברהם אבינו (בראשית כ"א, פסוקים כ"ב-ל"ג), כאשר אברהם כרת כאן ברית עם אבימלך הפלישתי: " עַל-כֵּן, קָרָא לַמָּקוֹם הַהוּא--בְּאֵר שָׁבַע: כִּי שָׁם נִשְׁבְּעוּ, שְׁנֵיהֶם." הגירסה השנייה מופיעה בימי יצחק אבינו (בראשית כ"ו, פסוקים י"ח-ל"ג), כאשר האל מתגלה ליצחק ואילו עבדיו כורים במקום באר חדשה - "וַיְהִי בַּיּוֹם הַהוּא, וַיָּבֹאוּ עַבְדֵי יִצְחָק, וַיַּגִּדוּ לוֹ, עַל-אֹדוֹת הַבְּאֵר אֲשֶׁר חָפָרוּ; וַיֹּאמְרוּ לוֹ, מָצָאנוּ מָיִם. וַיִּקְרָא אֹתָהּ, שִׁבְעָה; עַל-כֵּן שֵׁם-הָעִיר בְּאֵר שֶׁבַע, עַד הַיּוֹם הַזֶּה."

מעברו השני של הכביש מתחיל שביל סובב באר שבע. זהו מסלול הליכה מעגלי שאורכו כ- 42 ק"מ. נכון ל- 2013, השביל סומן כמעט במלואו למעט קטע קצר של כקילומטר בין שדרות דוד חכם ובין רחוב הע"ל.

נחל באר שבע, הנראה מולנו, ילווה אותנו במרבית המסלול. זהו ערוץ גדול שראשיתו בבקעת ערד, והוא נשפך לנחל הבשור בקרבת קיבוץ צאלים.

בנחל זורמים כיום מי שפכים המגיעים מפאתי העיר חברון, למרות מאמצים ממושכים של הרשויות לעצור את הזרמת השפכים המגיעים משטחי הרשות הפלסטינית. בעתיד כפי הנראה יוקם סכר ללכידת המים בנחל חברון בכניסתם ל"קו הירוק". בינתיים הולך ומוקם פארק נחל באר שבע לאורך גדות הנחל, מבלי לטפל בערוץ עצמו.

ל- 1.7 הק"מ הראשונים במסלולנו יש אופי של טיילת מטופחת בין הכביש לערוץ הנחל. לעיתים הטיילת היא במפלס הכביש ולעיתים במפלס נמוך יותר.

כ- 300 מטרים מנקודת ההתחלה נגיע אל גשר הצינורות. גשר זה מאפשר מעבר הולכי רגל ורוכבי אופניים מצפון (העיר העתיקה) לדרום (שכונת נווה נוי). בגשר בוצעה הפרדה בין מסלול להולכי רגל ובין מסלול לרוכבי אופניים, ובמרכזו עוברים שלושה צינורות גדולים. זוהי פינה מתאימה לצפייה בשטפונות חורפיים בערוץ הנחל (את המסלול המלא לא מומלץ לבצע בימים אלו, בשל קטע לקראת סוף המסלול בו השביל עובר קרוב מאד לאפיק הנחל). בלילה מואר הגשר בתאורה ססגונית.

1.7 ק"מ מנקודת ההתחלה, נגיע ל"כיכר המופת" במפגש שדרות אימבר ושדרות הרב אליהו כ"ץ.

בכיכר זו הוצב טנק מגח, והמקום מנציח את זכרם של שני קצינים בני באר שבע שנפלו במלחמת לבנון השנייה - סרן ד"ר איגור רוטשטיין ז"ל וסרן שי ברנשטיין ז"ל.

נחצה בזהירות את הכביש ונמשיך מערבה עוד כ- 150 מטרים. לאחר אנטנות תקשורת נפנה שמאלה ונרד בדרך עפר חזרה לגדה הצפונית של הנחל (בקטע זה הסימון עשוי להיות לא ברור, אך המסלול קל לאיתור בשטח).

מכאן ולאורך מאות המטרים הקרובים, אנו נמצאים ב"חצר האחורית" של העיר. השכונה החדשה יחסית שמימין לנו היא שכונת נאות אילן, הנמצאת עדיין בשלבי פיתוח. במהלך העבודות, נוצרה כאן שפוכת עפר בקנה מידה נרחב הנראית גם בצילומי לוויין, ובנקודה אחת נבנה קיר תמך בגובה כעשרה מטרים למניעת הידרדרות סלעים לעבר ערוץ הנחל.

הליכה של כשני ק"מ בשולי השכונה, תוביל אותנו למפגש עם "דרך הנפט". כאן עובר קו צינור הנפט מאילת לאשקלון החוצה את הנגב ובולט בנוף המישורי. מכאן ואילך אנו יוצאים לנוף מדברי פתוח, וסביר כי נפגוש בדרכנו רועים בדוויים ועדריהם (בפרט באביב). אין כאן יישובי קבע בדוויים, אבל לא הרחק ממסלול ההליכה פזורים מאהלי רועים.

עוד כמאתיים מטרים הליכה, נראה על הגבעה מימין מבנה בטון, ואולי נבחין בסימון "שקוף" (שני פסים לבנים ללא צבע ביניהם) המסתעף מהסימון הכחול. זהו הזמן לסטות מדרך הרכב, ולעלות לעבר המבנה. בצידו המערבי של המבנה נמצאת באר לאה, באר עמוקה המכוסה בשבכת ברזל למניעת נפילה לתוכה. המבנה הוא למעשה בריכת אגירה, בשוליה הוסדרה שוקת לצאן ולבקר. בריכת אגירה נוספת נמצאת מדרום לבאר.

נשוב לדרך העפר. הנחל מתעקל ימינה (לכיוון צפון-מערב) ולאחר העיקול נראה בגדה הנגדית מחשוף קירטון מרשים, אחד ממספר מחשופי קירטון לאורך ערוץ הנחל. כחצי ק"מ מאזור הבאר, חוצה דרך העפר ערוץ קטן המגיע מכיוון מזרח. אם זמננו בידנו, כדאי להציץ בערוץ זה, המתחתר בקרקע הלס ויוצר "נוף בתרונות" קטן ומפתיע.

נמשיך הלאה, וכ- 1.5 ק"מ מבאר לאה נגיע לתחנת שאיבה לביוב לצד ערוץ הנחל. עץ לצד התחנה יכול לספק מעט צל בשעות הנכונות.

בהמשך דרכנו נגיע למבנה קטן וסגור, המספק פינת צל נוספת. מבנה זה הוא תחנת מדידה הידרומטרית.

הליכה קצרה נוספת תוביל אותנו למצוק קירטון יפה בגדה הצפונית. באזור זה, ייתכנו ליקויים בסימון השבילים. השביל מתקרב מאד לערוץ הנחל, ויש לשים לב כי בקצה מצוק הקירטון, לאחר מפגש ערוץ צדדי היורד מצפון, עלינו לפנות ימינה בדרך עפר התוחמת ממזרח את מטעי החוחובה של קיבוץ חצרים. הפנייה היא כ- 150 מטרים מהקצה המערבי של המצוק. אם פיספסנו את הפנייה, נתעקל עם הנחל לכיוון דרום-מערב ואחרי כ- 700 מטרים נגיע למחשוף קירטון בגדה הדרומית. אין להמשיך במורד הנחל הממשיך לעבר שטחי אש פעילים.

עם פרידתנו מהנחל, נמשיך צפונה עוד 1.3 ק"מ , בסמוך וממזרח למטעי החוחובה של קיבוץ חצרים. שיח החוחובה משמש להפקת שמן המבוקש בתעשיית הקוסמטיקה. ברקע נוכל לראות את הגבעות הסמוכות לקיבוץ חצרים - אזור יער חצרים המומלץ לטיול נפרד.

המסלול מסתיים בכביש 2357, בסמוך וממערב לבסיס צבאי. לאלו שכוחם במותניהם, ואם יש לנו די זמן פנוי, מומלץ להמשיך הלאה למסלול בגבעות מערב באר שבע. כמו כן, ניתן לאחר הליכה מנהלתית של 1.5 ק"מ מערבה לאורך הכביש, להיכנס למסלול דרך הפסלים ולסיים במוזיאון חיל האוויר (יש לדאוג להשארת רכב בחניית המוזיאון ולצאת משם לפני שעת הסגירה של המוזיאון, או לחזור בתחבורה ציבורית מנקודה זו).

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

בהשוואה לצידה הצפוני של באר שבע, מסלול זה עני יחסית בפריחה עונתית. עם זאת, מומלץ לבצעו בחודשי האביב (פברואר-אפריל).

שירותים למטיילים:

 • מרכז מבקרים (באר אברהם) בתחילת המסלול.

הערות ואזהרות:

 • מומלץ לא להשאיר רכב חונה ללא השגחה מחוץ לתחום הבנוי של העיר באר שבע. ניתן כאמור לעיל להסתייע במונית כדי להגיע לנקודת הסיום (ולבצע את המסלול בכיוון ההפוך).
 • המסלול חשוף לשמש.
 • לאחר גשמים חזקים, ייתכן בוץ בשולי נחל באר שבע.
 • בנחל באר שבע זורמים מי ביוב. אין להיכנס למים, ובקרבת הנחל ייתכנו ריחות לא נעימים.
 • באזור יש פעילות של רועים בדווים באופן קבוע, כולל כלבים (שלרוב נובחים אך לא נושכים), ומומלץ להיערך בהתאם.
 • מדרום לנחל באר שבע נמצא שטח אש פעיל מאד, ואין להיכנס לשטחים שמדרום לנחל (שאינם נכללים במסלול ההליכה) ללא תיאום מוקדם עם צה"ל.

הצעות טיול בסביבת מבאר אברהם לכביש 2357:

המפה נטענת...