קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נחל כובשים

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בדרום   /   טיולים בצפון הנגב   /   טיולי פריחה בדרום   /   נחל כובשים

מסלול טיול: נחל כובשים

נחל כובשים - טיול בנופי שדות ופריחה בשולי באר שבע.

 • מסלול טיול
 • אזור:צפון הנגב
 • מפת סימון שבילים: 12 - דרום השפלה והר חברון
 • מיקום: שולי באר שבע
 • גישה:רגלית, אופניים
 • שבילי טיול:כחול 12575
 • עונות ביקור:חורף ואביב
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:7.2 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:17/3/2013
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:26/2/2016Wadi kovshim6.jpg

נחל כובשים, (עמית מנדלסון, 14/2/2015)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: קווי פריחה תחבורה ציבורית משפחות

רקע: נחל כובשים

נוף במסלול, מרץ 2013
נוף במסלול, מרץ 2013

נחל כובשים, בשוליה הצפוניים של באר שבע, הוא ערוץ יחסית לא מוכר למטיילים. שמו של הערוץ מנציח את משחררי באר שבע ב"מבצע משה" באוקטובר 1948, שעברו באזור זה. הנחל נכלל בתוואי שביל סובב באר שבע. למסלול יש גם חלופות מעגליות, הן לכל המשפחה והן לאוהבי הליכה.

בסתיו 2015 החלו עבודות להקמת שכונה חדשה מדרום לנחל. שני קטעים מהמסלול נפגעו, וניתן לאגף אותם בשבילים לא מסומנים בגדה הצפונית. בשנים הקרובות הטיול יהיה בקרבת אתר בנייה.

המסלול המלא נבדק לאחרונה בשנת 2014. בשנת 2016 נבדק חלקו של המסלול בין בית החולים הפסיכיאטרי ועד למתחם העבודות השני בערוץ הנחל (כל הקטע המרכזי של המסלול). בשלב זה (פברואר 2016) טרם סומן מעקף לאזורי העבודות בנחל כובשים, והדבר פוגע לא רק במטיילי המסלול הספציפי אלא גם במטיילי שביל סובב באר שבע במלואו.

איך להגיע:

מסלול הטיול נמצא בשוליה הצפוניים של העיר באר שבע.

המסלול אינו מעגלי ומחייב הקפצת רכב לנקודת הסיום. החנייה בנקודת הסיום אינה נחשבת בטוחה לכלי רכב, ולכן ניתן לשקול הליכה מנהלתית מנקודת הסיום עד לתחום הבנוי של העיר באר שבע, או להפוך את המסלול ולהיעזר במונית מבאר שבע לנקודת הסיום בכביש 25. לאוהבי הליכה, ניתן גם לבצע מסלול הליכה מעגלי בנחל כובשים ובנחל עשן. אפשרויות נוספות מופיעות להלן.

לבאים מצפון, יש לנסוע בכביש 40 ואח"כ 406 עד צומת הכניסה הצפונית לעיר באר שבע. כאן יש לפנות ימינה לרחוב "הצדיק מירושלים" (ע"ש הרב אריה לוין, הידוע גם בכינויו "אבי האסירים" על שם עזרתו הרבה לאסירי המחתרות בתקופת המנדט הבריטי), ולנסוע 1.4 ק"מ בכביש. לאחר שנעבור בית חולים פסיכיאטרי, יש לפנות ימינה ולחנות בקרבת מקום.

לבאים מאזור אשקלון והנגב המערבי, יש להגיע לבאר שבע בכביש מס' 25, ולפנות שמאלה ברח' אצ"ל עד צומת רח' יהודה הלוי, כאן נפנה שמאלה ונחנה.

נקודת הסיום נמצאת בכביש 25, 1.4 ק"מ צפונית-מערבית למסעף דרך מוטה גור - בכניסה למתקן מגודר של חברת "מקורות".

קטע זה של הכביש הוא דו מסלולי עם גדר הפרדה בין הנתיבים, כך שהנסיעה אפשרית רק לכיוון צפון-מערב (צומת אשל הנשיא).

למעוניינים לחזור לכיוון באר שבע, יש להמשיך עד שדה תימן ולהסתובב חזרה. לחילופין, ניתן לעבור רגלית במעביר מים מתחת לכביש 25, ולהמשיך עד צומת השבילים כחול-אדום - שם ימתין לנו הרכב (לצד שלט גדול של קק"ל).

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:7.2 ק"מ.
 • משך המסלול:4-3 שעות.
 • טיפוס מצטבר:ירידה מצטברת של 70 מ'.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

פריחה במסלול, פברואר 2015
מעבר נחל סוללים, מרץ 2013
מצוק תצורת צקלג בנחל כובשים, מרץ 2013

מנקודת ההתחלה, נצא צפונה בדרך עפר לערוץ הנחל. ערימות עפר נרחבות שהיו באזור זה פונו במהלך שנת 2015, ובמקום הוקם גשר להולכי רגל מעל לנחל. כאן נפנה שמאלה ונתקדם במורד הנחל, עם סימון שבילים כחול.

לאחר מאות מטרים נבחין במצוק צהבהב ציורי בגדה הצפונית, וממערב לו עץ שיטה בערוץ הנחל. מכאן ואילך, מתחיל הקטע היפה של המסלול.

המסלע הצהבהב ראוי לציון. מסלע זה שימש בשלהי התקופה העות'מאנית ובתקופת המנדט הבריטי לחציבת אבן להקמת בניינים בעיר העתיקה בבאר שבע. חלק גדול מהחציבה בוצעה באתר "הקניון הקבור" - קילומטרים אחדים דרומית לנו, בין שכונות העיר באר שבע. התצורה הגיאולוגית כאן מכונה בשם תצורת צקלג (כשם העיר המקראית על יושביה הגן דוד המלך מפני הפלשתים).

לאחר המצוק ועץ השיטה, הופך המסלול מדרך עפר לשביל להולכי רגל, ו"רץ" לאורך הגדה הצפונית במרחק מטרים אחדים עד עשרות מטרים מאפיק הנחל. קרקעות הלס באזור זה מכוסות באביב בשפע רב של צמחייה, ובשנים גשומות קל לשכוח שאנחנו נמצאים בספר המדבר - לנוכח הנוף הירוק הנרחב.

כ- 200 מ' לאחר עץ השיטה, נבחין ביובל רדוד המצטרף מצד ימין. במרחק 50 מטרים בערוצון זה, נמצאות חציבות רדודות, שרידי חווה ביזנטית ומערה קטנה בסלע הצהבהב. המערה עצמה אינה נוחה לגישה, אבל חדי העין שיסטו להציץ בה, יאתרו במרחק כעשרה מטרים מהמערה בור מים בעומק כשני מטרים. הבור אינו מגודר וקיימת סכנת נפילה לתוכו.

נמשיך בשביל לצד הערוץ, כאשר ברקע נראית אנטנה סלולארית גבוהה, על פניה נחלוף בהמשך. 1.2 ק"מ מעץ השיטה, נגיע לאזור עבודות העפר הראשון. כאן נמצא כביש נטוש שהוביל בעבר לבסיס תחמושת גדול מצפון לנו (נסגר לפני שנים אחדות). השביל חוצה את הכביש מעט מצפון לנחל עצמו, אולם קטע השביל כאן (כולל שני גשרים ישנים) נהרס לאחרונה בעבודות הפיתוח, ויש לאגף את הנחל בגדה הצפונית-מזרחית, ולמצוא נקודה לחציית הנחל בגבולן הצפוני של עבודות העפר.

יש להימנע מכניסה לשטח המגודר הגדול שמצפון לנחל, בסיס תחמושת נטוש (הבסיס פונה זה מכבר, אולם יש מעט מקומות המאפשרים את חציית הגדר כדי להמשיך במסלול). לאחר שנחזור לגדר הדרומית, ממשיך השביל במסדרון צר בין ערוץ הנחל מצפון לשדה חקלאי נטוש (היה מעובד עד שנת 2015) מדרום.

נעבור לצד עץ שיטה גדול ומזמין להפסקה, ומעט הלאה נראה כי האפיק מתחתר וחושף שכבת סלע בקרקעית הנחל. לצד השביל ניתן לפגוש באביב פריחה עונתית, ובכללה גם מיני צומח ערבתיים/מדבריים כגון כחלית ההרים ומצילות ארוכות-עוקץ.

כחצי קילומטר מצפון לשביל, על הגבעות, ניתן לזהות מבנה עתיק בודד - "קצר מוליחה".

מעט הלאה, נחסמים שוב השביל וערוץ הנחל ע"י עבודות הפיתוח החדשות. הקטע מכאן ואילך לא נבדק בשנת 2016, אך יש לחצות שוב את הנחל עד תום שטח העבודות, ולחזור לגדה הדרומית. כאן מתחבר השביל המסומן לכביש "לשומקום" - המקשר את כביש 25 עם בסיס התחמושת.

ניתן כמובן לשלוח את הרכב לנקודה זו (אך אין להשאיר רכב חונה ללא השגחה באזור זה), ובכך לחסוך כ- 2.5 ק"מ. למעוניינים להשלים את המסלול כחלק משביל סובב באר שבע, או במסגרת מסלול יום לנחל כובשים ולנחל עשן, כדאי להמשיך הלאה.

נפנה ימינה ונלך בשולי הכביש. לאחר כ- 230 מ' נעבור את הכניסה לחוות נחל עשן, ובקצה החווה נפנה ימינה לדרך עפר לאורך קו מתח גבוה.

נמשיך 400 מטרים לאורך גדר החווה ואז נפנה שמאלה בצומת טי, ועד מהרה נגיע לדרך המקבילה לערוצו של נחל סוללים, הנמצא ממערב לנו.

נחל סוללים, שנקרא בעבר נחל עולים, מנקז את מערב באר שבע לעבר נחל פטיש ומשם דרך נחל גרר אל נחל הבשור. בנחל זורמים לעיתים מים שמקורם הן ביוב והן מי נגר משכונות העיר, ולאורכו יש צמחייה סבוכה.

באזור זה, סימון השבילים אינו ברור. יש ללכת צפונה במקביל לנחל סוללים, ולאחר כ- 300 מ' נזהה פירצה בסבך המאפשרת את חציית הנחל.

לרוב ניתן לחצות את הערוץ מבלי להירטב, אך לאחר גשמים ייתכן שיהיה צורך לעבור את הנחל במים.

עם חציית הערוץ נגיע לחורשת אשלים המתאימה להפסקה.

מכאן ועד לכביש 25, הסימון אינו ברור. נגיע לדרך עפר המקבילה לנחל סוללים ממערב, וכאן נפנה שמאלה בשוליים המערביים של חורשת אשלים.

לאחר חציית ערוצון, נכנס השביל לתוך החורשה. נעבור לצד צינור החוצה את הנחל, ונתקדם לכיוון דרום-מערב. אם איבדנו את הסימון, נתקדם מערבה לכיוון הכביש.

בקרבת הכביש עצמו, נמצא מתקן גדול ומגודר של "מקורות". ניתן לשלוח את הנהג לנקודה זו (הגישה ברכב אפשרית רק מכיוון באר שבע לכיוון צומת אשל הנשיא, למעוניינים לחזור לבאר שבע, יש להסתובב בהמשך הכביש).

לחילופין, למעוניינים לחזור לבאר שבע, יש לחצות את כביש 25 במעביר מים. הערוצון למרגלות מעביר המים חסום בצמחייה (נכון למרץ 2013), לכן יש לעלות לשולי הכביש עצמו ולרדת בזהירות למעביר המים, בו נחצה את הכביש.

לאחר מעביר המים פונה הסימון הכחול ימינה לדרך עפר המקבילה לכביש, ואחרי דקות אחדות נגיע לצומת שבילים כחול-אדום - במקום יש שלט של קק"ל למטיילים באזור הגבעות המערביות של באר שבע.

אפשרויות נוספות

המגרעה העיקרית של מסלול נחל כובשים היא העדר חנייה בטוחה בנקודת הסיום. ניתן להתמודד עם הבעיה ע"י מספר וריאציות למסלול:

א. הליכה במסגרת שביל סובב באר שבע - מנחל כובשים עד כביש 2357 (או עד הגן הזואולוגי, בשעות הפעילות). פרטים על קטע זה בשביל מופיעים בדף גבעות מערב באר שבע באתר.

ב. מסלול מעגלי בנחל כובשים ובנחל עשן - עם הגיענו לכביש 25, נפנה ימינה במקביל לכביש ונצעד לאורכו 1.5 ק"מ עד לשלט המפנה לתחנת הביוב המערבית של באר שבע. המשך המסלול מתואר בדף נחל עשן באתר.

ג. גירסה מקוצרת למסלול נחל כובשים: יש לחנות באזור מפגש רחובות מוטה גור וששת הימים. מקצה רחוב מוטה גור, נלך 350 מ' מערבה בדרך עפר המקבילה לנחל, עד שנגיע למפגש השביל עם הכביש לבסיס התחמושת (לצד גשר מעל לנחל). מכאן נרד במורד נחל כובשים בקטע היפה ביותר שלו, עד שנגיע למפגש עם כביש הבסיס. מכאן נשוב בהליכה מנהלתית לאורך הכביש 1.2 ק"מ עד לגשר, ומנקודה זו נחזור כמות שבאנו. באפשרות זו, המסלול הופך למעגלי באורך 3.5 ק"מ ומתאים במיוחד למשפחות.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • פריחה שופעת וכרי עשב ירוקים באביב, בפרט בשנים גשומות.
 • בחודש פברואר - מרבדי כלניות אדומות וסביון הערבות (צהוב), וכן כתמי פריחה של חרצית עטורה וחרדל השדה.
 • בחודש מרץ - בעיקר כרי עשב ירוקים (מלעניאל מצוי) אך גם פריחה של מינים כגון הרדופנין הציצית, נורית אסיה, מצילות ארוכות-עוקץ, עדעד המדבר, ורבים אחרים.

שירותים למטיילים:

 • חנייה בתחילת המסלול.

הערות ואזהרות:

 • מומלץ לא להשאיר רכב חונה ללא השגחה מחוץ לתחום הבנוי של העיר באר שבע. ניתן כאמור לעיל להסתייע במונית כדי להגיע לנקודת הסיום (ולבצע את המסלול בכיוון ההפוך).
 • המסלול חשוף ברובו לשמש.
 • באזור חוות נחל עשן, מומלץ שלא לסטות מהשביל המסומן, כיוון שכלבי השמירה של עדרי החווה עשויים להיות אגרסיביים כלפי מטיילים המתקרבים לשטח החווה.
 • לאחר גשמים חזקים, ייתכן בוץ בחציית נחל סוללים.
 • בקטעים מסוימים מהמסלול, בעיקר בקרבת נחל סוללים, סימון השבילים אינו ברור ולעיתים חסרים סימוני שבילים, אך התוואי הכללי ברור.

הצעות טיול בסביבת נחל כובשים:

המפה נטענת...