קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נחל עשן

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בדרום   /   טיולים בצפון הנגב   /   נחל עשן

מסלול טיול: נחל עשן

נחל עשן - טיול לרכבי שטח ואופניים (כמו גם לחובבי הליכה) בערוץ מפתיע מצפון לבאר שבע.

 • מסלול טיול
 • אזור:צפון הנגב
 • מפת סימון שבילים: 12 - דרום השפלה והר חברון
 • מיקום: שולי באר שבע
 • גישה:רגלית, אופניים
 • שבילי טיול:כחול 12575, שחור 12580/12585, אדום 12590, ירוק 12592
 • עונות ביקור:חורף ואביב
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:7.2 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:17/3/2013
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:17/3/2013Wadi ashan1.jpg

נחל עשן, (עמית מנדלסון, 17/3/2013)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: קווי משפחות

רקע: נחל עשן

באר עשן, מרץ 2013

נחל עשן, קילומטרים אחדים מצפון לבאר שבע, הוא ערוץ בולט בנוף הגבעות. במרכז המסלול נמצאים מצוקי קירטון לבנים ויפים ולצידם באר מים - באר עשן.

המסלול עובר ברובו בדרך עפר המתאימה לרכבי שטח ולאופניים, אך לא לרכב פרטי. ניתן לבצע את המסלול גם כמסלול רגלי לאוהבי הליכה, ומומלץ לשלב ביקור בשביל מחשופי הקירטון הנמצא במרכז המסלול (ומיועד להולכי רגל בלבד).

הנחל קרוי על שם עיר מקראית בנחלת שבט יהודה (יהושע ט"ו מ"ב) - "לִבְנָה וָעֶתֶר, וְעָשָׁן.", הגם שמיקומה הגיאוגרפי של העיר, לפי ספר יהושע, אמור להיות במרחב בית גוברין.

איך להגיע:

מסלול הטיול נמצא בשוליה הצפוניים של העיר באר שבע.

קיימות שתי אפשרויות לתחילת המסלול. למטיילים ברגל או באופניים, כדאי להתחיל ליד בית החולים הפסיכיאטרי בצפון באר שבע. לבאים ברכב שטח, יש להיכנס לתחנת הדלק בכניסה הצפונית לבאר שבע, וממנה לחבור למסלול.

למטיילים ברגל, המסלול אינו מעגלי ומחייב הקפצת רכב לנקודת הסיום. החנייה בנקודת הסיום אינה נחשבת בטוחה לכלי רכב, ולכן ניתן לשקול הליכה מנהלתית מנקודת הסיום עד לתחום הבנוי של העיר באר שבע, או להפוך את כיוון המסלול ולהיעזר במונית מבאר שבע לנקודת הסיום בכביש 25 (ההופכת במקרה זה לנקודת ההתחלה). לאוהבי הליכה, ניתן גם לבצע מסלול הליכה מעגלי המשלב את נחל כובשים ונחל עשן. אפשרויות נוספות מופיעות להלן.

לבאים מצפון, יש לנסוע בכביש 40 ואח"כ 406 עד צומת הכניסה הצפונית לעיר באר שבע. כאן יש לפנות ימינה לרחוב "הצדיק מירושלים" (ע"ש הרב אריה לוין, הידוע גם בכינויו "אבי האסירים" על שם עזרתו הרבה לאסירי המחתרות בתקופת המנדט הבריטי), ולנסוע 1.4 ק"מ בכביש. לאחר שנעבור בית חולים פסיכיאטרי, יש לפנות ימינה ולחנות בקרבת מקום.

לבאים מאזור אשקלון והנגב המערבי, יש להגיע לבאר שבע בכביש מס' 25, ולפנות שמאלה ברח' אצ"ל עד צומת רח' יהודה הלוי, כאן נפנה שמאלה ונחנה.

נקודת הסיום נמצאת בכביש 25, כ- 3 ק"מ צפונית-מערבית למסעף דרך מוטה גור - לצד שלט הכוונה לתחנת שאיבת ביוב מערבית של העיר באר שבע.

קטע זה של הכביש הוא דו מסלולי עם גדר הפרדה בין הנתיבים, כך שהנסיעה אפשרית רק לכיוון צפון-מערב (צומת אשל הנשיא).

למעוניינים לחזור לכיוון באר שבע, יש להמשיך ברכב עד שדה תימן ולהסתובב חזרה.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:7.2 ק"מ.
 • משך המסלול:4-3 שעות.
 • טיפוס מצטבר:ירידה מצטברת של 120 מ' ועליה של כ- 20 מ'.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

מחשופי קירטון, מרץ 2013
מורד נחל עשן, מרץ 2013

מנקודת ההתחלה, נצא צפונה בדרך עפר החולפת לצד ערימות עפר - עדות לשנים ארוכות בהן התייחסו קבלני באר שבע לשולי העיר כאל "החצר האחורית" ואתר מאולתר לפינוי פסולת בניין. עם סימון שביל סובב באר שבע, מתחיל בהדרגה להשתנות היחס הציבורי למרחב הפתוח, אך תחלופנה עוד שנים בטרם יפונו מצבורי העפר המקיפים כמעט את כל שכונות העיר.

בקצה גדר בית החולים נגיע לצומת טי ונפנה שמאלה. אחרי 150 מטרים נוספים, נפנה ימינה בצומת טי נוספת, ונחצה את ערוצו העליון של נחל כובשים. כאן נגיע לצומת שבילים כחול-שחור.

כעת נפנה ימינה, במקביל לערוץ הנחל. לאחר הליכה קצרה פונה השביל המסומן שמאלה ומטפס בדרך עפר לא ברורה, אל גב השלוחה מצפון לנחל.

השלוחה מסתיימת קרוב מאד לתחנת הדלק בכניסה הצפונית לבאר שבע. כאן יורד הסימון לשטח מיושר, בו נפנה לעבר תחנת הדלק (הסימון באזור זה עשוי להיות לא ברור). לפני תחנת הדלק עצמה, נפנה שמאלה ונלך בצידה המערבי.

בפינה הצפונית-מערבית של תחנת הדלק נמצא עץ שקמה קטן שניטע בערוצון היורד לאגן נחל עשן.

מעץ השקמה, פונה הדרך מזרחה וממשיכה צפונה במקביל לכביש 40. עם התקרבותנו לכביש הגישה הצפוני לבסיס צבאי נטוש, פונה הדרך לצפון-מערב ונמשכת במקביל לכביש הסלול, עד שנחצה אותו לצד שער הבסיס הנטוש.

כמעט מייד לאחר נקודה זו, נחלוף על פני חורשת תמרים ושלט הכניסה החדש לעיר באר שבע - מקום מצויין להצטלם עבור צועדי שביל סובב באר שבע.


הליכה לא ממושכת תוביל אותנו לצומת שבילים שחור-אדום. כאן נפנה שמאלה עם הסימון האדום, הגולש במתינות לעבר ערוציו העליונים של נחל עשן.

לאורך חלק ניכר מהדרך נמצאות שוחות ביוב, חלק מקו מאסף ביוב אזורי.

במרחק 1.8 ק"מ מצומת השבילים, נגיע למפגש עם ערוץ גדול יותר. במקום זה התחתר ערוץ הנחל וקטע את דרך העפר כך שהיא אינה עבירה לרכב פרטי.

הדרך ממשיכה בגדה הדרומית, כאשר מדרום מלווה אותנו גדר חלודה של בסיס תחמושת נטוש. מצפון מתחילים להופיע מחשופי קירטון לבנים וציוריים.

לאחר ק"מ אחד נוסף נגיע לצומת שבילים אדום-ירוק. השביל הירוק הוא שביל רגלי קצר, כמעט מעגלי, אל מחשופי הקירטון היפים בנחל עשן. משיקולי חנייה לרכב, לבאים ברכב מומלץ תחילה להגיע לאתר באר עשן ומשם לבצע את המסלול הרגלי.

כ- 100 מ' אחרי צומת השבילים, פונה הדרך דרומה ועוברת דרך חציבה מכוערת בגבעות, ממנה נגלוש חזרה לערוץ נחל עשן ולצומת השבילים השנייה אדום-ירוק. כאן מומלץ לפנות לשביל הירוק ולהמשיך בו עוד כ- 300 מ' עד באר עשן - באר רדודה בגדה הצפונית של הנחל.

באזור זה נמצאים מי תהום גבוהים, ולאורכם שדרה מפותחת של עצי אשל, אליהם נלווים קנה מצוי והעץ הפולש ינבוט לבן.

מכאן כדאי לבצע את מסלול ההליכה המעגלי למחשופי הקירטון (להולכי הרגל כדאי להתחיל אותו כבר בצומת השבילים הראשונה ירוק-אדום).

הבאר אמנם אינה נצפית מדרך העפר, אולם מומלץ לדאוג לשמירה על הרכב ולא להשאיר חפצי ערך ברכב.

נחזור רגלית לצומת השבילים "הראשונה". מכאן פונה השביל לכיוון צפון-מערב, בכיוון כללי של מחשוף קירטון לבן ומרשים. נחצה שדה חיטה ונרד לערוץ הנחל. בערוץ נלך עד לקצה הקרוב של מחשוף הקירטון. כאן פונה השביל ימינה ועוקף את המחשוף מצפון. אוהבי הבוטניקה ישימו לב שבקרבת המחשוף גדלים צמחים בהם לא פגשנו קודם לכן לאורך הנחל, כגון אכילאה קטנת-פרחים ופגוניה ערבית.

מצפון למחשוף ניתקל במכשול לא צפוי, בדמות עבודות עפר מאסיביות של קק"ל ל"הכשרת קרקע לייעור". עבודות אלו גרמו נזק בלתי הפיך לצומח הטבעי, ופגעו קשות גם בתוואי השביל. במפגש ערוצים יש לפנות שמאלה, ובערוץ הבא ימינה, לעבר שרידי מבנה עזוב.

מהמבנה נלך לכיוון דרום-מערב, מעל לערוץ, ונחצה ערוץ מערבי יותר, אחריו אולי נפגוש בחזרה את סימון השבילים. כעת נפנה שמאלה ונגיע לתצפית יפהפייה לעבר מחשופי הקירטון שנותרו עדיין יחסית ללא פגיעה. נמשיך במדרונות ונרד בדרך עפר לעבר באר עשן.

מבאר עשן, נחזור לצומת השבילים השנייה ירוק-אדום. מכאן נמשיך את ההליכה/נסיעה בדרך המסומנת אדום, לאורך הגדה הדרומית של הנחל. חדי העין יזהו מבנה ישן עזוב בגבעות מדרום לדרך - "קצר מוליחה".

לאחר כברת דרך, נגיע למפגש קווי מתח מצפון לחוות נחל עשן. כאן נפנה ימינה ואחר מכן שמאלה, ונרד לאפיקו של נחל סוללים.

נחל סוללים, שנקרא בעבר נחל עולים, מנקז את מערב באר שבע לעבר נחל פטיש ומשם דרך נחל גרר אל נחל הבשור. בנחל זורמים לעיתים מים שמקורם הן ביוב והן מי נגר משכונות העיר, ולאורכו יש צמחייה סבוכה.

לרוב ניתן לחצות את הערוץ מבלי להירטב, אך לאחר גשמים ייתכן שיהיה צורך לעבור את הנחל במים.

מנחל סוללים נמשיך מערבה ונצא לכביש גישה לתחנת שאיבה לביוב, מרחק 20 מטרים בלבד מכביש 25 (למי שבוחר לבצע את המסלול בכיוון ההפוך, במרחק 20 מ' מהכביש יש לפנות ימינה במזלג הדרכים הראשון).

אפשרויות נוספות

המגרעה העיקרית של מסלול נחל עשן היא העדר חנייה בטוחה בנקודת הסיום. ניתן להתמודד עם הבעיה ע"י ביצוע מסלול מעגלי (לאוהבי הליכה, לא מתאים לרכב שטח) בנחל עשן ובנחל כובשים.

במקרה זה, עם הגיענו לכביש 25, נפנה שמאלה במקביל לכביש ונצעד לאורכו 1.5 ק"מ עד למפגש הסימון הכחול לנחל כובשים (מעט מצפון למתקן מגודר של חברת "מקורות"). מכאן נעלה לאורך מסלול נחל כובשים חזרה לנקודת ההתחלה.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • פריחה שופעת וכרי עשב ירוקים באביב, בפרט בשנים גשומות. מינים בולטים - הרדופנין הציצית, נורית אסיה, מצילות ארוכות-עוקץ, כחלית ההרים ורבים אחרים.

שירותים למטיילים:

 • חנייה בתחילת המסלול.

הערות ואזהרות:

 • מומלץ לא להשאיר רכב חונה ללא השגחה מחוץ לתחום הבנוי של העיר באר שבע.
 • המסלול חשוף ברובו לשמש.
 • באזור חוות נחל עשן, מומלץ שלא לסטות מהשביל המסומן, כיוון שכלבי השמירה של עדרי החווה עשויים להיות אגרסיביים כלפי מטיילים המתקרבים לשטח החווה.
 • לאחר גשמים חזקים, ייתכן בוץ בחציית נחל סוללים.
 • השביל המסומן ירוק נהרס בחלקו כתוצאה מעבודות הפיתוח של קק"ל, וקשה לעקוב אחרי סימון השבילים לאורכו.

הצעות טיול בסביבת נחל עשן:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

 • נחל עשן - עוז גולן, החברה להגנת הטבע, 1995.

המפה נטענת...