קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

גבעות מערב באר שבע

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בדרום   /   טיולים בצפון הנגב   /   גבעות מערב באר שבע

מסלול טיול: גבעות מערב באר שבע

גבעות מערב באר שבע - מחפורות טורקיות ונטיעות צעירות בתוואי שביל סובב באר שבע.

 • מסלול טיול
 • אזור:צפון הנגב
 • מפת סימון שבילים: 12 - דרום השפלה והר חברון
 • מיקום: מערבית לבאר שבע
 • גישה:רגלית, אופניים
 • שבילי טיול:אדום 12585, שחור 12587
 • עונות ביקור:חורף ואביב
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:9 ק"מ
 • תאריך ביצוע מסלול:13/3/2013
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:18/3/2013West bash hills1.jpg

גבעות מערב באר שבע, (עמית מנדלסון, 18/3/2013)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: משפחות קווי

רקע: גבעות מערב באר שבע

לימן האקליפטוסים, מרץ 2013
הפרגולה בגבעה 254, מרץ 2013
"שיחים" לאורך השביל, מרץ 2013

מסלול הטיול נמצא בגבעות ממערב לבאר שבע, וסומן כחלק משביל סובב באר שבע.

למעשה, יש כאן שני מסלולים שניתן לבצע כמסלול הליכה אחד, קווי ארוך, או כשני מסלולים נפרדים, קווי ארוך ומעגלי.

נקודות ההתחלה והסיום של המסלול אינן נחשבות בטוחות להשארת רכב פרטי. כתחליף חלקי ניתן לחנות בחניית הגן הזואולוגי של באר שבע, הנמצא במרכז המסלול הקווי, ולטייל בשביל במקטעים: מהגן הזואולוגי צפונה ומזרחה למסלול נחל כובשים או דרומה ומזרחה למסלול מבאר אברהם לכביש 2357. המסלול המעגלי מתחיל ומסתיים ליד חניית הגן הזואולוגי, והוא "ידידותי" יותר לבעלי רכב פרטי.

נקודת ההתחלה נגישה בתחבורה ציבורית (מרחק הליכה מבית הקברות החדש של באר שבע), אך נקודת הסיום מרוחקת מתחנת אוטובוס, ולכן כדאי לשקול ללכת ברצף במסלול זה ובמסלול נחל כובשים.

רצוי לבצע את הטיול כחלק מהמסלול המלא סביב באר שבע (שאורכו יומיים מלאים), אך הוא ניתן לביצוע גם כמסלול בפני עצמו.

איך להגיע:

מסלול הטיול נמצא במערב העיר באר שבע.

כאמור לעיל, ניתן לבצע את המסלול בשתי תצורות.

המסלול הקווי

במסלול זה, נקודת ההתחלה נמצאת בכביש מבאר שבע לחצרים. אורכו של המסלול המסומן אדום הוא 4 ק"מ, כולם על דרך עפר. מומלץ להוסיף את המסלול המעגלי במלואו, למסלול אחד של 9 ק"מ. למעוניינים בכך ניתן גם לשלב אחד מחצאי המסלול המעגלי למסלול באורך 5 - 5.5 ק"מ.

ניתן להשאיר רכב בחניית בית הקברות החדש של באר שבע (דרך ג'ו אלון), כקילומטר מנקודת ההתחלה (וכן בחניית בית הקברות "האלטרנטיבי" הסמוך יותר לנקודת ההתחלה - 300 מטרים מנקודת ההתחלה) אך מומלץ לא להשאיר בנקודות אלו רכב חונה לזמן ממושך.

לבאים מצפון, יש לנסוע בכביש 40 ואח"כ 406 עד צומת הכניסה הצפונית לעיר באר שבע. כאן יש לפנות ימינה לרחוב "הצדיק מירושלים" (ע"ש הרב אריה לוין, הידוע גם בכינויו "אבי האסירים" על שם עזרתו הרבה לאסירי המחתרות בתקופת המנדט הבריטי). הרחוב משנה את שמו לרחוב אצ"ל ואחר כך לדרך אילן רמון. במרחק 6 ק"מ מכביש 406, נגיע לדרך ג'ו אלון - כביש 2357. כאן נפנה ימינה ואחרי 800 מ' נגיע לחניית בית הקברות החדש של באר שבע. כאמור, לא מומלץ להשאיר כאן רכב חונה לזמן ממושך.

לנקודת הסיום, יש לחזור לדרך אילן רמון, ולפנות ימינה. לאחר כ- 2 ק"מ, בצומת שדרות טוביהו (כביש 25) נפנה שמאלה (לכיוון צומת אשל הנשיא). במרחק 1.1 ק"מ נחלוף על פני דרך מוטה גור, ולאחר 1.4 ק"מ נוספים נגיע לכניסה למתקן מגודר של חברת "מקורות" - נקודת הסיום.

קטע זה של הכביש הוא דו מסלולי עם גדר הפרדה בין הנתיבים, כך שהנסיעה אפשרית רק לכיוון צפון-מערב (צומת אשל הנשיא). למעוניינים לחזור לכיוון באר שבע, יש להמשיך עד שדה תימן ולהסתובב חזרה. לחילופין, ניתן לעבור רגלית במעביר מים מתחת לכביש 25, ולהמשיך עד צומת השבילים כחול-אדום - שם ימתין לנו הרכב (לצד שלט גדול של קק"ל).

המסלול המעגלי

במסלול זה, נקודת ההתחלה והסיום היא בחניית הגן הזואולוגי של באר שבע. אורכו של מסלול זה הוא 5 ק"מ.

לבאים מצפון, יש לנסוע בכביש 40 ואח"כ 406 עד צומת הכניסה הצפונית לעיר באר שבע. כאן יש לפנות ימינה לרחוב "הצדיק מירושלים" (ע"ש הרב אריה לוין, הידוע גם בכינויו "אבי האסירים" על שם עזרתו הרבה לאסירי המחתרות בתקופת המנדט הבריטי). הרחוב משנה את שמו לרחוב אצ"ל ואחר כך לדרך אילן רמון. אחרי שנעבור את שדרות טוביהו, נפנה ימינה לכביש צדדי המוביל לכפר רפאל ולגן הזואולוגי. בכביש זה ניסע 1.5 ק'"מ ונפנה ימינה לחניית הגן הזואולוגי. החנייה כאן בטוחה יחסית בשעות הפעילות של הגן הזואולוגי.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:9 ק"מ
 • משך המסלול:4-3 שעות.
 • טיפוס מצטבר:עלייה מצטברת של כ- 90 מ' וירידה מצטברת של כ- 135 מ'

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

המחפורות הטורקיות, מרץ 2013
מבתר מסילת הרכבת, מרץ 2013

מנקודת ההתחלה נצעד צפונה בדרך עפר נוחה המסומנת בסימון שבילים אדום. בתחילת הדרך, נראה משמאל את השטחים החקלאיים של קיבוץ חצרים, ובמערב נראה יער חצרים. על הגבעה הנמוכה מימין נמצאות מחפורות, שריד ממערך הביצורים הטורקי סביב העיר באר שבע במלחמת העולם הראשונה.

נמשיך צפונה בנוף המצולק ע"י עבודות תשתית (קווי חשמל ודלק), בו בוצעו נטיעות נרחבות בידי קק"ל.

אחרי 1.3 ק"מ נגיע לשקע קטן משמאל לדרך, בו נטועים מספר אקליפטוסים בולטים. זהו "לימן" - שקע מלאכותי הקולט נגר עילי מהסביבה, דבר המאפשר נטיעת עצים באזור צחיח יחסית. בצמוד ללימן נפגוש את צומת השבילים אדום-שחור. המסלול המסומן שחור הוא מסלול מעגלי להולכי רגל ולרוכבי אופניים. למעוניינים במסלול המלא, מומלץ להמשיך עם הסימון האדום, ואילו לסימון השחור נעבור בשלב מאוחר יותר. למעוניינים בגיוון ההליכה בלי להאריך יותר מדי את המסלול, כדאי לפנות כאן ימינה לזרוע המזרחית של הסימון השחור (תיאור המסלול להלן).

אנו נמשיך עם הסימון האדום. מעט לאחר הלימן, פונה השביל שמאלה ומטפס על רכס הגבעות, כאשר ברקע בולטים נזקי עבודות התשתית באזור.

הדרך ממשיכה על קו הרכס, ממנו נוכל לצפות הן מזרחה לעבר העיר באר שבע, והן מערבה לאזור חצרים. עד מהרה נחלוף על פני מתחם מגודר, ומעט אחריו נגיע לשיא הגובה ברכס (נקודת טריאנגולציה 254). כאן נמצאת צומת השבילים השנייה שחור-אדום. ממערב לנו נמצאת פרגולה המהווה נקודה מצויינת למנוחה ולתצפית 360 מעלות, בפרט לעבר העיר באר שבע. בצד הצפוני של העיר בולט יער דודאים ומעבר לו רכס גבעות להב. בצפון ובמערב נראים מישורי הנגב המערבי (כולל אתר הפסולת דודאים ומתחם שדה תימן), ואילו בדרום אזורי גבעות מתונות.

אלו שאצה להם הדרך לסיים את המסלול, ימשיכו צפונה עם הסימון האדום בירידה מתונה לעבר כביש 25. ניתן לסיים במפגש הכביש, או לפנות לפני הכביש ימינה (סימון כחול) ולהמשיך 300 מ' במקביל לכביש עד למעבר תחתי לצד קידוח "מקורות" בסוף מסלול נחל כובשים.

למי שזמנו בידו, מומלץ להתחיל כאן את מסלול ההליכה המעגלי בגבעות. האזור עבר פיתוח מואץ בידי קק"ל, וייתכן מאד כי חלק מסימוני השבילים חסרים או שאינם בולטים בשטח. לכן מומלץ מאד לשים לב היטב לסימונים ובמידת הצורך לנווט לפי הטופוגרפיה.


מהפרגולה נפנה דרומה, נלך בדופן המזרחית של המתחם המגודר ומייד נגלוש לערוץ היורד לכיוון דרום-מערב, בו נמשיך כ- 700 מ' בירידה מתונה.

לכל אורך הערוץ יש "שיחים" - סוללות עפר העוצרות את הנגר העילי ומאפשרות נטיעת עצים. לשיטה זו, המקובלת ע"י אנשי קק"ל, יש יתרונות במניעת סחף קרקע ובהעשרת כמות הצמחייה העשבונית באביב, ומאידך, עבודות העפר הנרחבות גורמות להיעלמותם של רבים ממיני הצומח הייחודיים לספר המדבר.

לקראת סוף הערוץ, פונה השביל שמאלה וחולף במדרונות מצפון לערוץ הראשי, בכיוון כללי מזרחה. נחלוף על פני חורשת אקליפטוסים גדולה מימין (עוד "לימן") ונתקדם בעלייה קצרה אל גב הרכס. מכאן נראה היטב את קבוצת האקליפטוסים על פניה חלפנו קודם לכן, בצומת השבילים הדרומית שחור-אדום. נגלוש לקבוצת האקליפטוסים, ועתה נחצה את הערוץ צפונה ונמשיך בסימון השחור. אחרי כמאה מטרים עובר השביל לגדה הדרומית של הערוץ, ולאחר כ- 400 מ' מהדרך נגיע לקבוצת אשלים לאורך הערוץ. כאן פונה הסימון שמאלה, חוצה את החורשה ומטפס צפונה דרך ערוץ בולט למדי בגבעות. הפנייה והשביל בחורשה אינם מסומנים היטב, ומי שימשיך במעלה הערוץ הראשי יבחין לאחר 250 מ' נוספים בעיקול גדול של הערוץ לכיוון דרום.

אנו נטפס לרכס, ובפסגתו נבחין בתעלה חפורה ארוכה (מומלץ להתרשם מהתעלה בתצלומי אוויר). תעלה זו, שרבות כמותה פזורות בגבעות המערביות של באר שבע, היא חלק ממערך ההגנה הטורקי על העיר באר שבע בשנת 1917 - במהלך מלחמת העולם הראשונה. למרות ההשקעה הרבה, ששרידיה נותרו עד היום, נכבשה באר שבע בידי הבריטים בסיוע תרגיל הטעייה שגרם לטורקים לצפות למתקפה על העיר עזה, וזאת לאחר שתי התקפות כושלות על עזה. באזורים שונים בגבעות ניתן עד היום למצוא חלקי מתכת שנותרו מהקרבות לכיבוש באר שבע.

כעת נמשיך מערבה על קו הרכס, ובאזור הקצה המערבי של הגבעה נפנה ימינה (צפונה) ונגלוש לצומת כבישים בכניסה לחניית הגן הזואולוגי.

מי שמעוניין במסלול ההליכה המעגלי בלבד, יתחיל את הטיול מכאן, לכיוון הפרגולה (כמתואר להלן) והלאה (כמתואר לעיל).

לא ניכנס למתחם הגן הזואולוגי אלא נמשיך בכביש מערבה (בקטע זה חסרים סימוני שבילים, נכון למרץ 2013). במקביל ומצפון לכביש נמצאת סוללת עפר גבוהה - שריד מתוואי מסילת הרכבת הטורקית שיצאה מבאר שבע לכיוון אזור אופקים של ימינו והמשיכה הלאה לאזור רפיח. בקצה הכביש הוא מגיע למתחם מגודר. כאן נפגוש את סימון השבילים, הפונה שמאלה ומאגף את המתחם המגודר. בצידו הצפוני של המתחם, עולה השביל לתוואי הרכבת עצמה - ועובר במבתר חצוב בקרקע הלס. לאחר כ- 300 מ' במבתר, נצא לשטח פתוח. כאן פונה השביל שמאלה ועולה בערוץ לעבר קבוצת אשלים וממנה חזרה לפרגולה. השלמנו את הסיבוב המעגלי.

כעת נמשיך צפונה עם הסימון האדום, בירידה מתונה לעבר כביש 25. ניתן לסיים במפגש הכביש, או לפנות לפני הכביש ימינה (סימון כחול) ולהמשיך 300 מ' במקביל לכביש עד למעבר תחתי לצד קידוח "מקורות" בסוף מסלול נחל כובשים.

למעוניינים במסלול מעגלי בלבד, יש להגיע לחניית הגן הזואולוגי ולהמשיך משם לעבר הפרגולה והלאה להשלמת הסיבוב.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

בהשוואה לצידה הצפוני של באר שבע, מסלול זה עני יחסית בפריחה עונתית. עם זאת, מומלץ לבצעו בחודשי האביב (פברואר-אפריל).

שירותים למטיילים:

 • חנייה בטוחה יחסית בכניסה לגן הזואולוגי (במרכז המסלול).

הערות ואזהרות:

 • מומלץ לא להשאיר רכב חונה ללא השגחה מחוץ לתחום הבנוי של העיר באר שבע. ניתן להסתייע במונית כדי להגיע לנקודת הסיום (ולבצע את המסלול בכיוון ההפוך), או לבצע וריאציות למסלול המתבססות על נקודות חנייה בטוחות.
 • סימון השבילים באזור זה לקוי, וייתכן קושי באיתור סימוני השבילים (בפרט במסלול המסומן שחור).
 • המסלול חשוף לשמש.
 • באזור יש פעילות של רועים בדווים באופן קבוע, כולל כלבים (שלרוב נובחים אך לא נושכים), ומומלץ להיערך בהתאם.

הצעות טיול בסביבת גבעות מערב באר שבע:

המפה נטענת...