קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

מרכז באר שבע

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בדרום   /   טיולים בצפון הנגב   /   מרכז באר שבע

מסלול טיול: מרכז באר שבע

מרכז באר שבע – טיול עירוני קל בין יצירות אדריכלות מודרנית.

 • מסלול טיול
 • אזור:צפון הנגב
 • מפת סימון שבילים: 12 – דרום השפלה והר חברון
 • מיקום: באר שבע
 • גישה:רגלית, אופניים, לכל רכב
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:4 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:2/5/2013
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:10/3/2016Central beer sheva1.jpg

"החללית" - מכללת סמי שמעון, (עמית מנדלסון, 2/5/2013)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: עתיקות והיסטוריה מעגלי טיול עירוני תחבורה ציבורית משפחות טיול לילה

רקע: מרכז באר שבע

בית הכנסת המרכזי בבאר שבע, מאי 2013
"הענקים" ליד עיריית באר שבע, מאי 2013
"חוף באר שבע", מאי 2013
אנדרטת "סולם יעקב", מאי 2013
מזרקה מוארת בלילה, מאי 2013
בית יד לבנים - באר שבע, מאי 2013

באר שבע, בירת הנגב, לרוב אינה מהווה יעד לטיול בפני עצמו, ומסלול הטיול המוכר (והיחיד) בעיר עצמה הוא ב"עיר העתיקה" שנבנתה ע"י הטורקים. לא רבים מודעים לכך שגם בעיר "החדשה" יש מגוון של נקודות עניין, כולל לא מעט מבני בטון בסגנון האדריכלי "הברוטליסטי". המסלול המוצע כאן מקשר בין רבות מנקודות העניין, וניתן לבצעו גם כהשלמה לסיור בעיר העתיקה. לצד המסלול יש מזרקות רבות המוארות בלילה, כחלק מפרוייקט "נווה מדבר עירוני" ביוזמת ראש העירייה רוביק דנילוביץ', כך שהמסלול מומלץ לביצוע גם בלילה (אך בשעות אלו, חלק מאתרי הביקור סגורים למטיילים).

איך להגיע:

מסלול הטיול מתחיל ומסתיים בתחנה המרכזית בבאר שבע. המסלול הוא מסלול מעגלי, ולבאים ברכב פרטי באמצע השבוע כדאי לחנות בנקודה אחרת לאורך המסלול. בשבתות לא צפויה בעיית חניה באזור, אך חלק מנקודות העניין סגורות למבקרים.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:4 ק"מ.
 • משך המסלול:3-2 שעות.
 • טיפוס מצטבר:המסלול מישורי.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

תחנתנו הראשונה, והמפתיעה במקצת, היא התחנה המרכזית בבאר שבע. בעת הקמתה של התחנה החדשה, נחשף אתר ארכיאולוגי מתחת למתחם התחנה הוותיק. מרבית הממצאים כוסו, אך בלובי התחנה שולב "חלון" הצצה לקטע קטן של הממצאים הנמצאים מתחת למפלס הכניסה. ניתן לראות כאן שרידי חדר מגורים ותנורים קדומים. המקום צמוד למאפה נאמן, אך אינו משולט. נצא מהשער הצפוני-מזרחי של התחנה (הצמוד לאתר הארכיאולוגי), לכיוון רחוב יהושע חנקין וממנו נפנה ימינה ברחוב יצחק בן-צבי (כדאי לחצות את הרחוב תחילה). מולנו, בצד הדרומי, נראית תחנת הרכבת באר שבע מרכז, במבנה שולבו גוונים "מדבריים". במדרחוב התקווה נפנה שמאלה (צפונה). המדרחוב אינו ארוך (כ- 300 מטרים) ומשני צדדיו בנייה גבוהה ומבני ממשל – קריית הממשלה, הביטוח הלאומי והיכל המשפט. במדרחוב שולבה גם מזרקה, חלק מפרוייקט "נווה מדבר עירוני" המקודם ע"י פרנסי העיר בשנים האחרונות. עם הגיענו לרחוב הנרייטה סאלד, נחצה בזהירות את הכביש במעבר החצייה ונמשיך צפונה בצד המזרחי של רחוב התקווה. נעבור על פני מרכז מסחרי ולאחר עיקול ברחוב, נמשיך ישר ונגיע למתחם נוסף של מבני ציבור. בצד שמאל נמצא היכל התרבות של באר שבע, ואילו מימין ממוקם פרוייקט המגורים "מגדלי קרן", העומדים במקום בו היה בעבר הקולנוע הראשון בנגב – "קולנוע קרן" (נהרס בשנת 1997). המבנה הבא מימין, לצידו מגדל בולט, הוא עיריית באר שבע. אם נפנה ימינה, נגיע לאחר כ- 100 מ' לכיכר ולצידה מזרקה נוספת (גן שפריר). אנו נפנה שמאלה ונגיע לבית יד לבנים, בחזיתו ניצבת אנדרטה לזכר קורבנות השואה. המבנה המרשים, בתכנונם של האדריכלים רטנר ושושני, תוכנן מלכתחילה להיות בית הכנסת המרכזי של באר שבע, אך לאחר שעמד עשר שנים כ"פיל לבן" הפך בשנת 1981 לבית יד לבנים העירוני. אם הגענו בשעות הפתיחה, כדאי להיכנס למבנה, בו יש, לצד אנדרטת זיכרון, תערוכת קבע המשלבת ממצאים ארכיאולוגיים ותיעוד היסטורי על תולדות באר שבע ועל מלחמות ישראל.

אחרי הביקור ב"יד לבנים" נחלוף בין בית יד לבנים ובין מבנה העירייה. בצידו הצפוני של מבנה העירייה נמצא פסל נחמד של שני "ענקים", ואילו משמאל לנו נמצאת רחבה ובה אנדרטת זיכרון לזכרם של 16 חללי פיגוע ההתאבדות הכפול בבאר שבע, ב- 31 באוגוסט 2004. האנדרטה מעוצבת בדמות "סולם יעקב" העולה השמיימה, ותוכננה בידי האדריכל יעקב כהן. מכאן נחצה את צומת שדרות שז"ר ויצחק רגר מערבה (הצומת מרומזרת). ברביע הדרום-מערבי של הצומת נמצא פרוייקט אדריכלי חדש – "חוף הים הבאר-שבעי", המשלב מזרקה וסככת צל גדולה (המקום נפתח לציבור בשנת 2013, נכון למרץ 2016 המזרקה לא הייתה פעילה). נעבור את הצומת צפונה לרביע הצפון-מערבי (מפגש דרך המשחררים ויצחק רגר). כאן נמצא תיאטרון באר שבע, וממערב לו מבנה הקונסרבטוריון העירוני. בין הקונסרבטוריון לספרייה העירונית נמצאת כיכר טארג, ובה – לא במפתיע – ניצבת מזרקה נוספת. בחזית הספרייה העירונית ניצבת תמונה נאה מאריחי קרמיקה המשלבת ספר ועצי דקל. נמשיך מערבה בדרך המשחררים ולאחר כחצי ק"מ נגיע למכללת עמל. בגג הבניין משולבת חנוכייה מעוצבת. ברמזור נפנה שמאלה לרחוב ביאליק. ברביע הדרום-מערבי של הצומת נמצא עץ שיזף מרשים. אחרי כמאה מטרים נגיע למזרקה החמישית (והאחרונה) שלנו היום, אך את עיקר תשומת הלב מושך מבנה "החללית" הייחודי, חלק מהמכללה הטכנולוגית ע"ש סמי שמעון. לאחר הצגת תעודה מזהה, ניתן להיכנס למתחם המכללה ולהתרשם מקרוב מהמבנים שבה. ב"חללית" עצמה נמצאת קפטריה המשמשת את באי המכללה. מכאן נחצה את רחוב ביאליק מזרחה (משום מה, לא הוסדר בנקודה זו מעבר חצייה) אל רחוב קפלן. בהמשך השביל, החולף לצד גן ציבורי מוזנח, נמצא בית הכנסת סטרומה. בקומה השנייה של בית הכנסת נחנך לפני שנים אחדות מוזיאון סטרומה המנציח את ההעפלה ואת חללי ספינת המעפילים סטרומה, שטובעה בים השחור במהלך מלחמת העולם השנייה, ורק אחד ממעפיליה ניצל. הכניסה למוזיאון זה היא בשעות מצומצמות (ימי ראשון-חמישי בשעות 13:00-10:00 ובתשלום של 10 ש"ח). השביל יוצא לרחוב אוסישקין. כאן נפנה שמאלה (בחודש מרץ יש כאן מקבץ יפה של עצי נוי הפורחים בצהוב) ובכיכר הבאה נפנה ימינה לרחוב מונטיפיורי.

בבית מס' 29, בקומה תחתונה של בית מגורים פרטי, פועל בית כנסת קטן ("שיח יצחק"), ובהמשך נחלוף על פני בית חב"ד ומבני דת נוספים. מגדלי קרן נראים ברקע.

הליכה של כ- 400 מ' ברחוב מונטיפיורי תוביל אותנו לבית הכנסת המרכזי ע"ש אליהו חלאסצ'י ז"ל. מבנה זה בנוי בסגנון ייחודי של פירמידה מזוותת (בהשראת "אוהל מועד"), וגם כאשר בית הכנסת עצמו סגור ניתן להתרשם מבחוץ מצורת הבנייה הייחודית. המבנה משמש את קהילת יוצאי עיראק, ותוכנן ע"י האדריכל נחום זולוטוב. אבן הפינה למבנה, המתנשא לגובה 18 מ', הונחה בשנת 1975, והמבנה נחנך בשנת 1980. כדאי לפנות בשביל צדדי החולף בצד המערבי של בית הכנסת ולצאת לרחוב המקביל מדרום, ממנו נפנה שמאלה דרך גן הראשונים לעבר שדרות רגר. בהליכה נבחין כי לצד בית הכנסת המרכזי יש לפחות עוד 4 בתי כנסת נוספים, ליוצאי לוב, תימן ועוד.

בשדרות רגר נמשיך עד צומת רח' יצחק בן-צבי, ונפנה ברמזור שמאלה לעבר תחנת הרכבת והתחנה המרכזית בהן התחלנו (ניתן לעבור דרך קניון הנגב הנמצא בצומת).

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

זהו מסלול הליכה עירוני, ללא מוקדי עניין עונתיים.

שירותים למטיילים:

 • מי שתייה ושירותים במבני הציבור לאורך המסלול.
 • מספר חניונים באזור.

הערות ואזהרות:

 • המסלול מתאים גם כמסלול לילי, והמזרקות לאורך המסלול מוארות בלילה.
 • שעות הביקור במוזיאון סטרומה: ימי א'-ה' בשעות 13:00-10:00.
 • הכניסה למים בתחומי המזרקות אסורה.

הצעות טיול בסביבת מרכז באר שבע:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

המפה נטענת...