קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

יער דודאים

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בדרום   /   טיולים בצפון הנגב   /   יער דודאים

מסלול טיול: יער דודאים

יער דודאים - טיול מעגלי ביערות צעירים לצד בורות מים עתיקים בפאתי באר שבע.

 • מסלול טיול
 • אזור:צפון הנגב
 • מפת סימון שבילים: 12 - דרום השפלה והר חברון
 • מיקום: שולי באר שבע
 • גישה:רגלית, אופניים
 • שבילי טיול:ירוק 12563, אדום 12563, שחור 12565
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:5.5 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:10/4/2013
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:13/2/2016Dudaim forest1.jpg

חווה עתיקה - יער דודאים, (עמית מנדלסון, 10/4/2013)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: עתיקות והיסטוריה מעגלי משפחות יער וחורש

רקע: יער דודאים

מבט ליער דודאים, מרץ 2013

יער דודאים (או יער רמות) הוא יער צעיר יחסית (בן כ- 20 שנה) הנטוע בגבעות מצפון לבאר שבע.

ביער נטועים בעיקר מיני עצים המותאמים למיעוט משקעים, כולל לא מעט עצים זרים לנוף הארץ (זנים שונים של אקליפטוסים ועוד), דבר שפגע בצמחייה הטבעית הייחודית הכוללת בעיקר צמחייה עשבונית ושיחים נמוכים.

היער עשיר באתרים ארכיאולוגיים, כולל בור מים ענק (מאגורה), הנחשב לאחד הגדולים מסוגו בנגב, ומציע למבקרים תצפיות נוף מעניינות לסביבה הקרובה.

המסלול המלא בוצע באביב 2013 ובאביב 2014. בחורף 2016 בוצעה מחדש הטבעת הדרומית הנכללת במסלול. יש לשים לב, כי בביצוע הטבעת הדרומית בכיוון הנגדי למתואר כאן, (שביל שחור וחזרה בשביל אדום), לאחר מפגש הערוץ השני - נעלם סימון השבילים השחור, וכדי למצוא את הסימון האדום כדאי להמשיך לאורך הערוץ השני מערבה עד לשביל האדום.

איך להגיע:

מסלול הטיול נמצא בשוליה הצפוניים של העיר באר שבע.

הגישה הנוחה ברכב פרטי היא משדרות צה"ל בשכונת רמות. לבאים מצפון, יש לפנות שמאלה בצומת שדרות צה"ל (2.6 ק"מ דרומית לצומת גורל), ולהמשיך בשדרות צה"ל עוד 1.3 ק"מ עד לכיכר בצומת שדרות לוי אשכול.

מומלץ להשאיר את הרכב בתחום הבנוי של שכונת רמות (בשדרות לוי אשכול או בקרבתן).

אחרי שדאגנו לחנייה בטוחה יחסית לרכב, נמשיך עוד 150 מ' בשדרות צה"ל ונפנה שמאלה לדרך עפר מסומנת ירוק, המטפסת בגבעות מצפון לכביש. בנקודה זו ניצב (נכון לחורף 2016) שלט של קק"ל - יער רמות.

למי שמעוניין להגיע לדרך זו ברכב, כיוון שאין פנייה שמאלה לבאים ממערב, צריך להמשיך בשדרות צה"ל עד לכיכר הבאה (רחוב נחום שריג) ולהסתובב חזרה (מרחק 285 מ' מרחוב נחום שריג למסעף הדרך המסומנת ירוק).

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:5.5 ק"מ.
 • משך המסלול:4-3 שעות.
 • טיפוס מצטבר:170 מ' עליות מצטברות, ירידות מצטברות זהות.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

המאגורה הגדולה, אפריל 2013
בית ארבעת המרחבים, מרץ 2013
עץ החרוב, אפריל 2013
פריחת אקליפטוס, מרץ 2013

נעלה במתינות בדרך עפר טובה לכל רכב, המטפסת לגבעה ובה בריכת מים מגודרת ואנטנת תקשורת. מהגבעה יש תצפית בעיקר דרומה, לעבר שכונת רמות. ברקע ניתן לזהות את אנדרטת הנגב (בדרום-מזרח) ואת אזור נחל כובשים בדרום-מערב. ממערב ומדרום-מערב לבריכה המגודרת, יש פריחה שופעת באביב, במיוחד של שמשון הדור - מין ערבתי, בעל פריחה ורודה מרהיבה. בסוף פברואר פורח כאן צבעוני המדבר. כמו כן בולטים כאן כרי קורנית מקורקפת הפזורים בין עצי היער ובשטח הפתוח. זהו גבול תפוצתה הדרומי בישראל של הקורנית, צמח תבלין וצמח בר מוגן. אזור באר שבע עשיר במיוחד במיני צומח טבעיים, אולם הייעור האינטנסיבי שבוצע באזור זה דוחק חלק מהמינים הייחודיים וגורם לאורך השנים נזק כבד לבתי הגידול הטבעיים באזור.

מעבר לאנטנה, במרחק 500 מ' מהכביש, נגיע לצומת שבילים ירוק-שחור (השביל השחור הוא שביל סובב באר שבע).

לנקודה זו נחזור לקראת סוף המסלול. כעת נפנה שמאלה עם הסימון השחור, בירידה מתונה מערבה. לאחר פחות מ- 200 מ' נגיע לצומת שבילים שחור-אדום. מומלץ תחילה להמשיך עם הסימון השחור עוד כ- 100 מ', לעבר שפך עפר הנראה במדרון הגבעה. לצד שפך עפר זה, נגיע למאגורה גדולה החצובה במדרון הגבעה. זהו מאגר מים קדום, והשביל בו הלכנו שימש כתעלה להובלת מי נגר לתוך המאגורה, הגדולה ביותר במרחב באר שבע (אורכה 25 מ' ורוחבה 6 מ'). מיטיבי טיפוס יוכלו לרדת בזהירות רבה למאגורה ולעלות חזרה באותה דרך. עם זאת, ניתן להתרשם היטב מממדי המאגורה גם בתצפית מבחוץ. כיום המאגורה אינה אוצרת מים בחורף. המאגורה ניקזה מים מהרכס שממזרח לנו, שטח כולל של כ- 600 דונם. במדרון שמצפון למאגורה פורחות באמצע פברואר כלניות אדומות.

בצידה השני של הגבעה נמצאת מאגורה נוספת, קטנה יותר, ולכן זכתה גבעה זו לכינוי "גבעת המאגורות". במבט מערבה ניתן לראות את המצוקים הלבנים של נחל עשן ואת אתר הפסולת דודאים. בימים בהירים, אפשר לזהות את ארובות תחנת הכוח באשקלון.

מנקודה זו נשוב לצומת השבילים, ועתה נפנה עם הסימון האדום. לאחר כ- 150 מ', נזהה לצד הדרך, מימין, שפך עפר קטן. כאן כדאי לעלות ולמצוא את המאגורה הדרומית (באביב האזור מכוסה בצמחייה והגישה למאגורה אינה נוחה).

השביל יורד לעבר אזור מיושר, בו נמצאת חווה חקלאית שהתגלתה בפיתוח שכונת רמות והועתקה לכאן. החווה הינה מהתקופה הביזנטית, וייחודה בחצר הגדולה יחסית שלה. במקום יש שלט הסבר (נכון לחורף 2016). החווה מייצגת את העורף החקלאי של באר שבע הביזנטית, שהשתרעה על כאלף דונם במקומה של העיר העתיקה של ימינו, וסביבה היו שדות תבואה (כנראה בעיקר שעורה, העמידה יחסית למיעוט גשמים).

נמשיך מערבה באזור המיושר, ונגיע למתחם קדום נוסף - "בית ארבעת המרחבים", אף הוא הועתק לכאן. במקום זה יש שלט הסבר. דגם בנייה זה אופייני לממלכות ישראל ויהודה, במאה השמינית לפני הספירה - ואולי היה זה אחד ממפעלי הבנייה של המלך עוזיהו, עליו נאמר "וַיִּבֶן מִגְדָּלִים בַּמִּדְבָּר, וַיַּחְצֹב בֹּרוֹת רַבִּים--כִּי מִקְנֶה-רַּב הָיָה לוֹ" (דברי הימים ב' כ"ו).

מבית ארבעת המרחבים נפנה בכיוון כללי צפון-מערב ונצא מהשטח המיושר חזרה לשולי היער. בנקודה זו נמצא מתחם חווה נוסף שאינו משולט.

סימון השביל בנקודה זו אינו ברור, ואם התברברנו יש למשוך לצפון-מזרח לגבול של מתחם "ספורט מוטורי" מאולתר, לצידו נפגוש שוב את הסימון.

כעת נפנה צפונה, נחצה ערוץ קטן ואחריו נפנה שמאלה ונלך עוד כ- 200 מ' בגדה הצפונית, עד לגבול המערבי של חורשת עצים. כאן נפנה ימינה ונתקדם בעלייה לאורך ערוצון משני, מראשו נמשיך ימינה על גב השלוחה ולאחר הליכה לא רבה נפנה שמאלה עם הסימון היורד לערוץ נוסף.

עם חציית הערוץ נפגוש חזרה את השביל המסומן שחור.

למעוניינים בגירסה מקוצרת של המסלול, יש לפנות ימינה עם הסימון השחור, הממשיך בין עצי היער, חוצה ערוץ קטן ואחר כך יורד לערוץ גדול יותר (בירידה זו יש בור קטן לצד השביל) ומטפס לעבר המאגורה הצפונית (בשביל רגלי צר) וחזרה לצומת השבילים ירוק-שחור. באפשרות זו, אורך המסלול הכולל הוא 3.5 ק"מ.

לכל השאר, נפנה עם הסימון השחור שמאלה, תחילה בדרך עפר בגדה הצפונית של הערוץ, ואחר כך ניפרד מהערוץ ונחלוף לצד חורשת עצי אקליפטוס בעלי פריחה אדומה מרהיבה. באזור זה נגיע לצומת שבילים שחור-ירוק (סימון הצומת לא ברור בשטח).

כאן נעבור לסימון הירוק (הסימון השחור ממשיך לעבר נחל כובשים), ואחרי כמה עשרות מטרים נפנה ימינה ונעלה בעלייה מתונה בדרך עפר זרועה אבנים קטנות. הליכה קצרה תוביל אותנו לצומת טי במדרון הגבעה. כאן נפנה שמאלה ועד מהרה נגיע לגבולו הצפוני של היער.

מכאן, יורד השביל לעבר ערוץ, אלא שכאן מצפה לנו הפתעה לא נעימה.

כחלק מפיתוח האזור בידי קק"ל, נהרס לחלוטין ערוץ הנחל בידי כלים כבדים בשנת 2013, לצורך הכשרת הקרקע לנטיעות. פעילות זו נעשית ללא התחשבות הן בצומח האופייני לקרקעות הלס (כגון כחלית ההרים ומצילות ארוכות-עוקץ, אותן ניתן לפגוש במסלול נחל כובשים הסמוך), והן בשביל המטיילים המסומן לאורך הערוץ.

מנקודה זו ומזרחה, לאורך כ- 500 מ', סימון השבילים נהרס לחלוטין ולכן יש לנווט בזהירות לפי ההוראות המופיעות כאן (ומומלץ לא לבצע את המסלול בכיוון השני, בשל קשיים בזיהוי נקודת היציאה מהנחל).

תחילה ננווט את דרכנו לעבר מחשוף סלע לבן הסמוך לנקודה בה ירדנו לערוץ. עם התקרבותנו, נגלה מערה קטנה שניתן להיכנס לתוכה. מערה זו שימשה כפי הנראה כמחסן ציוד בדווי (מטמורה).

מהמטמורה נפנה ימינה ונעלה במעלה הערוץ. ההליכה בקרקע החרושה אינה נוחה. אין לסטות לערוצים הצדדיים שאינם נכללים במסלול ההליכה.

לאחר כ- 250 מ' נגיע למחשוף סלע נוסף. כאן נמצאת מאגורה חצובה, בתוכה מקננות יונים. לא ניתן לרדת לתוך מאגורה זו.

נמשיך מזרחה ונגיע לעץ חרוב בודד. בינתיים העץ המרשים בולט בסביבתו, אך לא ירחק היום ויהיה קשה לזהות אותו בין העצים החדשים שיינטעו בקרבתו.

מעץ החרוב יש לפנות ימינה, ולטפס בכיוון דרום-מזרח לעבר השלוחה מדרום למפגש ערוצים. בשלוחה נשוב ונפגוש את השביל האבוד, ועימו נטפס מזרחה לגבעה 401, המכונה גם "אום ברפוט".

זוהי הנקודה הגבוהה במסלולנו, אם כי לא הגבוהה ביותר במרחב. מכאן נשקפת תצפית יפה לסביבה. נכון לאפריל 2013, משמשת פסגת הגבעה כאתר התארגנות לכלים הכבדים של קק"ל העובדים בשטח, והשהייה במקום אינה נעימה.

מכאן שב ונעלם הסימון הירוק, אולם ההמשך פשוט להליכה - דרך טובה לכל רכב הממשיכה מהגבעה מעט מזרחה ואז דרומה על קו הרכס (קו פרשת מים מקומי, בין ערוציו העליונים של נחל עשן ובין ערוצים היורדים לנחל כובשים), מרחק כקילומטר עד לצומת השבילים ירוק-שחור.

מצומת השבילים נשוב כפי שבאנו אל הכביש והלאה לרכב הממתין.

אפשרויות נוספות

ניתן לשלב קטעים ממסלול זה כחלק ממסלול ארוך יותר בשביל סובב באר שבע, או באחד משני הנחלים - נחל עשן ונחל כובשים.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • פריחה שופעת וכרי עשב ירוקים באביב, בפרט בשנים גשומות.
 • חודש פברואר - ריכוז פריחת שמשון הדור באזור הלא מיוער ממערב לבריכות המים של העיר
 • בחודש אפריל ריכוז יפה של חבלבל כפני בגבעת אום ברפוט.

שירותים למטיילים:

 • אין במסלול שירותים למטיילים.

הערות ואזהרות:

 • מומלץ לא להשאיר רכב חונה ללא השגחה מחוץ לתחום הבנוי של העיר באר שבע.
 • השביל המסומן ירוק נהרס בחלקו כתוצאה מעבודות הפיתוח של קק"ל, וקשה לעקוב אחרי סימון השבילים לאורכו.

הצעות טיול בסביבת יער דודאים:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

 • נחל עשן - עוז גולן, החברה להגנת הטבע, 1995.

המפה נטענת...