קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נחל הבשור

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בדרום   /   טיולים בנגב המערבי   /   נחל הבשור

נחל הבשור

נחל הבשור הוא גדול נחלי החוף בישראל. אורכו של הנחל כ- 110 ק"מ ושטח אגן הניקוז של הנחל הוא כ- 3,400 קמ"ר, המכסים אזור נרחב בין חברון, ערד, דימונה, ירוחם ושדה בוקר - לים התיכון. כיום מתחיל אגן הנחל באזור רמת ציפורים שבנגב התיכון, דרומית-מזרחית לקיבוץ שדה בוקר, אולם במקור החל הנחל ליד מצפה רמון. חלקו העליון הקדום של הנחל "נשבה" ע"י אפיק נחל צין שהתחתר ולכד את מעלה הנחל, ולכן הנחל מתחיל כיום באזור רמת ציפורים. לנחל יש שני יובלים עיקריים, נחל באר שבע (המנקז אליו את בקעת באר שבע ואת דרום הר חברון, דרך יובלו נחל חברון), ונחל גרר (המנקז אליו את הגבעות מצפון לבאר שבע ואזור יער להב). הנחל נשפך לים התיכון מדרום-מערב למקומה של ההתנחלות נצרים בחבל עזה עד לנסיגה ב- 2005.

מקור שם הנחל הוא בנחל גדול המוזכר במקרא ונמצא בצפון הנגב (שמואל א', ל', פסוקים ט'-י'), כאשר דוד ואנשיו רודפים אחרי העמלקים שפשטו על העיר צקלג ושבו את בני משפחותיהם של דוד ולוחמיו: "וַיֵּלֶךְ דָּוִד, הוּא וְשֵׁשׁ-מֵאוֹת אִישׁ אֲשֶׁר אִתּוֹ, וַיָּבֹאוּ, עַד-נַחַל הַבְּשׂוֹר; וְהַנּוֹתָרִים, עָמָדוּ.". כיוון שאין ודאות מוחלטת שערוץ זה הוא הבשור המקראי (אפשרות אחרת יכולה להיות נחל גרר), קראה לו ועדת השמות "נחל בשור" ללא ה' הידיעה. ברם, השם "הבשור" דבק בערוץ.

לאורך הנחל יש מספר אתרי עתיקות בולטים: חלוצה (בין רביבים וצאלים), תל שרוחן (בשמורת הבשור), תל עין הבשור (בפארק אשכול), תל גמה (במורד שמורת הבשור) ותל בית עגליים (תל אל עג'ול) בחבל עזה. כיום לא ידוע בוודאות השם הקדום של אף אחד מהאתרים.

מידע רב ומפורט על אתרים ומסלולי טיול לאורך הנחל מופיע בדפים הבאים:

אתרים לאורך נחל הבשור

Habsor road2.jpg

מסלול נסיעה נופי לכל רכב, המשלב את גשר החבלים בנחל הבשור.

Park eshkol1.jpg

אתר נופש רחב-ידיים סביב מעיינות הבשור.

Habsor1.jpg

שמורה גדולה בחלקו התיכון של הנחל, ובה נופי בתרונות לס מרשימים.

Halutza1.jpg

שרידי עיר נבטית קדומה לצד נחל הבשור.

Mashabim dunes.jpg

חולות נרחבים בסמוך וממזרח לאפיק נחל הבשור.

מפת אתרים לאורך נחל הבשור