קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

סובב באר שבע - דרום-מזרח

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בדרום   /   טיולים בצפון הנגב   /   סובב באר שבע - דרום-מזרח

מסלול טיול: סובב באר שבע - דרום-מזרח

מגשר הרכבת הטורקית לאנדרטת חטיבת הנגב - המקטע הדרום-מזרחי של שביל סובב באר שבע.

 • מסלול טיול
 • אזור:צפון הנגב
 • מפת סימון שבילים: 12 - דרום השפלה והר חברון
 • מיקום: שולי באר שבע
 • גישה:רגלית, אופניים
 • שבילי טיול:ירוק 12570, שחור 12569
 • עונות ביקור:חורף ואביב
 • שמורת טבע:כן (גנים לאומיים)
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:10 ק"מ (8 ללא תל באר שבע).
 • תאריך ביצוע מסלול:10/4/2013
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:10/4/2013South east bash1.jpg

גשר הרכבת הטורקית, (עמית מנדלסון, 18/9/2007)


עוד אתרים בסביבה

רקע: סובב באר שבע - דרום-מזרח

נוף במסלול, אפריל 2013
גב בנחל באר שבע, אפריל 2013

מסלול ההליכה עובר במקטע הדרום-מזרחי של שביל סובב באר שבע.

אזור זה משנה את פניו בקצב מואץ, עם הקמתו של פארק נחל באר שבע - אחד הפארקים העירוניים הגדולים ביותר בישראל. קטע ניכר מהמסלול עובר בטיילת בתחום הפארק, ואילו בהמשך נבקר בתל באר שבע, בערוץ בתרונות מפתיע ונסיים באנדרטת חטיבת הנגב הצופה על באר שבע וסביבתה.

איך להגיע:

מסלול הטיול נמצא בשוליה הדרום-מזרחיים של העיר באר שבע.

המסלול אינו מעגלי ומחייב הקפצת רכב לנקודת הסיום. החנייה בנקודת הסיום אינה נחשבת בטוחה לכלי רכב, ולכן ניתן לשקול הליכה מנהלתית מנקודת הסיום עד לתחום הבנוי של העיר באר שבע, או להפוך את המסלול ולהיעזר במונית מבאר שבע לנקודת הסיום באנדרטת חטיבת הנגב. אפשרות נוספת, היא לקצר את המסלול ולסיים בצומת תל שבע או בכניסה לגן לאומי תל באר שבע.

נקודת ההתחלה נמצאת בכביש 406 (שדרות דוד חכם), בצמוד ומדרום לגשר על נחל באר שבע, בצד המזרחי של הכביש, מרחק הליכה של 1.5 ק"מ מנהלתיים מהתחנה המרכזית של באר שבע. לבאים ברכב, ניתן לחנות באזור השוק העירוני (דרך חברון) או בשכונת נווה נוי (רחוב אירוס הנגב) - במרחק מאות מטרים מנקודת ההתחלה.

נקודת הסיום נמצאת באנדרטת חטיבת הנגב. הגישה לאנדרטת חטיבת הנגב היא בכביש העולה משדרות בנ"צ כרמל (דרך מעלה החטיבה).

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:10 ק"מ (8 ללא תל באר שבע).
 • משך המסלול:5-3 שעות.
 • טיפוס מצטבר:עליות מצטברות של 130 מ', ירידות מצטברות של 20 מ'.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

תל באר שבע, אפריל 2013
ערוץ הבתרונות, אפריל 2013
אנדרטת חטיבת הנגב, אפריל 2013

השביל מתחיל מדרום לגשר על נחל באר שבע, בצד המזרחי של שדרות דוד חכם.

נרד מסוללת הגשר ונמשיך בדרך עפר לאורך הגדה הדרומית. תוך דקה נגיע לגשר הרכבת הטורקית - אחת הפינות המרשימות בשביל סובב באר שבע.

גשר הקשתות שהוקם במלחמת העולם הראשונה כחלק ממפעל סלילת הרכבת לקו החזית בסיני, השתמר רק בחלקו, ו"מתגמד" כיום לנוכח גשר חדש יותר, של שלוחת הרכבת מבאר שבע לכיוון רמת חובב (ובעתיד ל"עיר הבה"דים" בצומת הנגב). אין לעלות על הגשר עצמו.

נעבור מתחת לגשר הרכבת החדש, וניכנס לתחום פארק נחל באר שבע, הנמצא בהקמה.

הפארק משתרע על פני אלפי דונמים, ובשלב זה פותחה בעיקר רצועה צרה וארוכה (אורכה כשלושה ק"מ ורוחבה עשרות מטרים) בגדה הדרומית של נחל באר שבע. הנחל עצמו מזוהם מזה שנים ארוכות במי שפכים המגיעים מכיוון חברון, ואינו נכלל בתחום הפארק.

בשלושת הקילומטרים הבאים נצעד בטיילת נוחה ולאורכה מדשאות, עצים צעירים, צמחי נוי ופינות ישיבה. בנקודות אחדות הוסדרו מי שתייה.

אחרי כ- 800 מטרים מגשר הרכבת, נחלוף לצד אמפיתיאטרון ההולך ומוקם (מול מרכז "ביג"), ואחריו נוכל לראות מדרום לנו חורשת אשלים גדולה, בה נמצאים שרידי מצפה בית אשל - אחד היישובים העבריים בנגב לפני מלחמת העצמאות. בעת כתיבת דברים אלו, המקום סגור למבקרים ומשמש כמשרדי הנהלת פארק נחל באר שבע.

הליכה של קצת יותר מקילומטר הלאה לאורך גדת הנחל, תוביל אותנו לאזור אגם הפארק. עד לשנים האחרונות, שכנו כאן בריכות חימצון נטושות. המרחב עבר שינוי דרמטי ועובר כיום עיצוב מחדש הכולל אגם מלאכותי גדול בשטח כ- 90 דונם (נכון לאביב 2013, האזור היה עדיין בפיתוח והאגם עדיין לא מולא במים).

בצד הצפוני נראה את ערוצו של נחל כתף, היורד מאזור כתף באר שבע ומתנקז לנחל באר שבע.

מכאן כבר נראה לפנינו את סוללת כביש 40, המסמן את גבול הפארק. בקצה הטיילת נמשיך מזרחה ונעבור מתחת לגשר כביש 40. מאזור זה, ייתכנו קשיים באיתור סימוני השבילים.

הסימון נמשך בגדה הדרומית, אך עד מהרה נרד לערוץ עצמו, באזור בו יש משטח סלע יפה ואף גב מים. באזור זה הנחל יבש בדרך כלל, שכן הזיהום מגיע אליו מערוץ נחל חברון.

נמשיך במעלה נחל באר שבע עד לאזור גשר הרכבת לדימונה. נכון לאביב 2013, מתבצעות כאן עבודות עפר. לפני חציית המסילה, נפנה שמאלה ונצא מהנחל, כדי לרדת עד מהרה לאפיק נחל חברון. באפיק נפנה ימינה ונעבור מתחת לגשר הרכבת. אחרי הגשר נפנה שמאלה (כדאי לשים לב לשרידי הסכר העתיק הנמצא מימין לשביל, בצד הצפוני של נחל חברון), ונצעד בשולי אזור פסולת בניין עד לבית קברות בדווי הנמצא לפני הכביש.

השביל פונה כאן שמאלה ועוקף את בית הקברות, אך מומלץ מאד לצאת מכאן לסיור בן 2 ק"מ נוספים, אל תל באר שבע הנראה משמאלנו.

נצעד לצד הכביש המוביל לעיירה תל שבע, ואחרי כחצי ק"מ, בקצה המזרחי של גן אירועים, נפנה ימינה למגרשי חנייה דרכם נגיע לקופת הגן הלאומי (בפנייה יש שלט הכוונה חום).

נשלם בקופת הגן הלאומי, ונצטייד בקסדה לצורך הביקור במפעל המים העתיק. שביל ההליכה משלב דגם מזבח קדום, באר עתיקה, מגדל תצפית, שרידי אזורי מגורים, וגולת הכותרת - מפעל המים העתיק, החפור למעמקי האדמה. התקרה בכניסה למפעל המים נמוכה יחסית, ולכן חשוב לחבוש את הקסדה בכניסה למקום (ולא לשכוח להחזיר אותה ביציאה מהגן הלאומי).

בגן הלאומי יש גם מי שתייה ושירותים רטובים, תחנת התרעננות אחרונה עד לסוף המסלול.

מכאן נשוב למסלול ההליכה. נלך בדופן הדרומית של בית הקברות הבדווי, ובצד המערבי נמשיך לאורך מסילת הרכבת, מרחק של כ- 400 מטרים.

ההליכה היא בשולי שדות חיטה הנטועים בקרקעות הלס, ובחודשי האביב ייתכן שנפגוש כאן פרח יפהפה ורעיל - שיכרון מרושת.

עם הגיענו לערוץ יבש המתחתר בשדות, נפנה עם הסימון ימינה (בצד שמאל יש עצים אחדים) ונגלוש לערוץ. כעת מתחיל אחד הקטעים המהנים של היום, הליכה בנוף בתרונות מפתיע הנמשך לאורך כקילומטר אחד. לאורך הערוץ יש פריחה עונתית בחודשי האביב.

בסופו של דבר נצא מערוץ הבתרונות שמאלה, ונחלוף בשולי בית החולים הווטרינרי. נצא לכביש הגישה לעומר ונפנה שמאלה בשולי הכביש עד לצומת תל שבע. ניתן לסיים בנקודה זו ולשוב באוטובוס לבאר שבע, אך מומלץ להמשיך עוד קצת, אל כתף באר שבע ואנדרטת חטיבת הנגב שבראש הגבעה.

לשם כך נחצה את הכביש ברמזור, נפנה שמאלה ונלך בזהירות בשולי הכביש כ- 300 מ' עד שנעבור מתחת לגשר של כביש 40. כאן נפנה ימינה ונלך בגדה המזרחית של ערוץ נחל כתף (אותו נחל שאת שפכו ראינו קודם לכן).

לאחר כ- 250 מטרים, נפנה שמאלה ונחצה את הנחל בדרך עפר. היעד כבר ברור בראש הגבעה, אך אנו נמשיך פחות או יותר מערבה כ- 300 מטרים, עד למפגש ערוץ רדוד בו נעלה לעבר מגרש החנייה של אנדרטת חטיבת הנגב. מכאן נעלה אל האנדרטה עצמה, וכדאי להעיף מבט גם במצפור הקומנדו הצרפתי שמשמאל לכניסה לאנדרטה.

יש לשלוח לחניית האנדרטה מישהו שיביא את הרכב, לחילופין אפשר להמשיך בשביל סובב באר שבע, עד למקום בו הוא מתקרב לרחוב האנדרטה בשכונת רמות, ולדאוג להשאיר רכב ברחוב זה. אפשרות נוספת למיטיבי לכת, בתנאי שכל היום עומד לרשותנו, היא להמשיך לעבר החלק הצפוני-מזרחי של השביל, בואכה יער דודאים, ולסיים בקרבת הכניסה הצפונית לבאר שבע.

אפשרויות נוספות

המגרעה העיקרית של מסלול זה היא העדר חנייה בטוחה בנקודת הסיום. ניתן להתמודד עם הבעיה ע"י מספר וריאציות למסלול:

א. קיצור המסלול וסיום בכניסה לגן לאומי תל באר שבע. החנייה במגרש החנייה של הגן הלאומי היא סבירה יחסית בשעות הפעילות של המקום (אם כי מומלץ לא להשאיר ציוד ברכב), וניתן גם מנקודה זו לחזור באחד מקווי האוטובוס מתל שבע לבאר שבע.

ב. קיצור "קטן" יותר של המסלול, וסיום בצומת תל שבע, משם נחזור בתחבורה ציבורית לבאר שבע.

ג. הארכת המסלול. ההליכה לכל אורך הדופן המזרחית של באר שבע תיקח יום שלם הליכה למיטיבי לכת.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • פריחה שופעת וכרי עשב ירוקים באביב, בפרט בשנים גשומות.

שירותים למטיילים:

 • פארק נחל באר שבע - פארק גדול ובו פינות ישיבה, נטיעות צעירות ומי שתייה. בעתיד יתווספו בפארק שירותים נוספים למבקרים.
 • גן לאומי תל באר שבע - אתר ביקור מוסדר בתשלום המנוהל ע"י רשות הטבע והגנים. פרטים נוספים על המקום בדף הגן הלאומי באתר זה.

הערות ואזהרות:

 • מומלץ לא להשאיר רכב חונה ללא השגחה מחוץ לתחום הבנוי של העיר באר שבע. ניתן כאמור לעיל להסתייע במונית כדי להגיע לנקודת הסיום (ולבצע את המסלול בכיוון ההפוך).
 • המסלול חשוף ברובו לשמש.
 • מסלול זה חוצה את ערוצי הנחלים באר שבע וחברון, ולכן אינו עביר בימי שטפונות.
 • בנחל חברון ובמורד נחל באר שבע, זורמים מי ביוב. בעת ביצוע המסלול (אפריל 2013), הדבר לא השפיע על ההליכה, אך לאחר גשמים בחורף ייתכן קושי בחציית אפיקי הנחלים (בוץ ואף זרימה).
 • בקטעים מסוימים מהמסלול, סימון השבילים אינו ברור ולעיתים חסרים סימוני שבילים, אך התוואי הכללי ברור.
 • הכניסה לגן לאומי תל באר שבע כרוכה בתשלום.

הצעות טיול בסביבת סובב באר שבע - דרום-מזרח:

[[Trail length::10 ק"מ (8 ללא תל באר שבע).| ]]

המפה נטענת...