קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

חופי תל אביב

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בתל אביב והסביבה   /   חופי תל אביב

מסלול טיול: חופי תל אביב

מסלול הליכה לאורך רוב קו החוף של תל אביב ההיסטורית - ים, טיילת ומורשת.

 • מסלול טיול
 • אזור:תל אביב וגוש דן
 • מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת.
 • מיקום: חופי תל אביב.
 • גישה:רגלית, אופניים
 • שבילי טיול:לא מסומן.
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:4.5 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:14/6/2012
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:15/10/2020Yafo view north.jpg

מבט מגן העצמאות למרינה וליפו העתיקה, (עמית מנדלסון, 14/6/2012)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: עתיקות והיסטוריה טיול עירוני תחבורה ציבורית משפחות חוף ים טיול לצד מים טיול לילה מומלץ האתר אנדרטאות

רקע: חופי תל אביב

לוח זיכרון - "קול השלום", יוני 2012

במסלול המתואר להלן מופיעים אתרי ביקור רבים לאורך חופי העיר תל אביב, והוא קשור בפרשיות היסטוריות מגוונות. ניתן לבצע את המסלול כמסלול עומק העובר בכל המקומות, ויש גם אפשרות "לדלג" על חלק מהאתרים ולשלבם בביקורים חוזרים.

לנוחיות המטיילים, רוכזו בסוף העמוד קישורים לאתרים נוספים ברשת, המכילים מידע רב נוסף על האתרים ועל הפרשיות ההיסטוריות הקשורות למסלול הטיול.

איך להגיע:

המסלול ממוקם לאורך חופי תל אביב.

מומלץ לא לחפש חנייה באזור נקודת ההתחלה אלא להיעזר בתחבורה ציבורית. ניתן לחנות בחניון "חנה וסע" ברדינג, ומשם לקחת אוטובוס לנקודת ההתחלה והסיום.

בצמוד לנקודת הסיום נמצא חניון עירוני בתשלום.

ניתן גם להיעזר בהשכרת אופניים, באמצעות מתקני "תל אופן" הפזורים ברחבי העיר. לאורך חלק ניכר ממסלול הטיול עובר שביל אופניים במקביל לטיילת.

נקודת הסיום נמצאת כק"מ אחד דרומית למסוף האוטובוסים כרמלית.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:4.5 ק"מ.
 • משך המסלול:4-2 שעות.
 • טיפוס מצטבר:המסלול מישורי.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

מצבת זיכרון לחללי הספינה אלטלנה, יוני 2012
גן לונדון, יוני 2012
מלון "דן", יוני 2012
הטיילת, יוני 2012
המזרקה בחוף ירושלים, יוני 2012
אנדרטה לזכר חיים ארלוזורוב, יוני 2012
מוזיאון האצ"ל בתש"ח, יוני 2012

המסלול מתחיל במפגש שדרות נורדאו עם רחוב הירקון, בפינה הצפונית של גן העצמאות.

גן העצמאות הוא מהגנים הוותיקים בתל אביב, והוקם בשנות ה- 50', על שטח מחנה צבאי בריטי (ששימש את צה"ל במלחמת העצמאות בשם "מחנה יונה"). בתכנון הגן הושם דגש על שימוש בצמחייה המאפיינת את אזור החוף: עצי אשל, שיחי מלוח קיפח ועוד. וכן שרדו (או שולבו) במצוק החוף צמחי חוף רבים וביניהם חבצלת החוף, עדעד כחול, נר-הלילה החופי, קריתמון ימי, לוטוס מכסיף, אהל הגבישים וקצח השדה.

הגן הוזנח במשך השנים ובשנת 1965 פוצל לשניים עם הקמתו של מלון הילטון במרכז הגן. עם השנים שוקם הגן ואיבד את אופיו ההיסטורי לטובת משטחי דשא ומתקני משחק.

הגן זכה להנצחה גם בספרות העברית. בסדרת ספריו של יגאל מוסינזון - "חסמבה", מוקמה מפקדת החבורה ב"מערה חשמלית" למרגלות מלון הילטון (המערה כמובן לא התקיימה מעולם, וגם אין במקום שילוט בעניין).

נלך לאורך הדופן הצפונית של הגן מערבה, ובדרכנו נחלוף על פני בריכת מים ששוחזרה עם שיקום הגן בשנים האחרונות.

בראש המצוק נפגוש שביל רחב, בו נפנה דרומה עם תצפיות לים (בצפון נראית ארובת תחנת הכוח רדינג וכן נמל תל אביב, ומאחוריהם בולטים תל רקית (מעל חוף תל ברוך) והמרינה בהרצליה. בדרום נראה תל יפו העתיקה, אליה נתקרב ככל שנמשיך במסלול ההליכה).

טיפה מצפון לנו, נמצא החוף הנפרד (חוף שרתון). חוף זה הפך לחוף רחצה נפרד בשנת 1965, צעד שנתקל בתחילה בהתנגדות תושבי העיר. אזור זה היווה בשנת 1963, את הזירה לאסון הטביעה הכבד ביותר בתולדות העיר תל אביב, כאשר ב-22 באפריל, קבוצת תלמידות סמינר "בית יעקב" מהעיירה באר יעקב, ירדו לטבול בים בחוף אסור לרחצה. תשע מהנערות טבעו בים ונספו, 13 נוספות טבעו אך חולצו והתאוששו. אסון זה נשכח לחלוטין מהתודעה הציבורית.

באזור זה של גן העצמאות נמצאים שני פסלים בולטים, האחד, בצבע אדום, שנוצר ע"י דב פייגין, מקדם את העולים במדרגות מרחוב הירקון, והשני הוא פסל "שער השלום" של הפסל פייטרו קשלה. בקרבת פסל זה, נמצאת אנדרטת השחף - אנדרטה בצורת שחף שבור-כנף, לזכר שני טייסים - אהרן דוד שפרינצק ומתי סוקניק, שנהרגו במלחמת העצמאות בהתרסק מטוסם לים מול חופי ת"א, במהלך התקפה על שייטת מצרית בדרכה לאזור (4 ביוני 1948). המטוס לא אותר, וההרוגים נחשבים לחללים שמקום קבורתם לא נודע עד היום הזה. פסל נוסף נמצא ליד מלון הילטון - פסל "אסא ויהושפט".

נחלוף על פני מלון הילטון, (אחד המלונות הבולטים שהוקמו בעיר בשנות ה- 60'), ונרד לעבר שפת הים (אם נמשיך לאורך המצוק, נראה בצד שמאל בית קברות מוסלמי התחום בגדר אבן נמוכה).

בשל החשש מהתמוטטות המצוק, צופה חלקו בחומר בגוון בז' הדומה לצבע הכורכר הטבעי.

עם הגיענו לפינה הצפונית של המרינה, נבחין בצד שמאל באנדרטה לזכרו של חיים ארלוזורוב, מהבולטים במנהיגי היישוב בתקופת המנדט, שנרצח באזור זה ב- 16/6/1933 בידי שני מתנקשים, בעת שצעד עם רעייתו לאורך החוף. הפרשייה זיעזעה את היישוב בארץ, בפרט בשל ההאשמות לפיהן פעילי ימין רצחו את ארלוזורוב. אחד מהם הורשע בדין אולם זוכה בערעור, והסערה סביב הפרשייה לא שככה. ועדת חקירה ממלכתית, שמינה ראש הממשלה מנחם בגין בשנת 1982, קבעה כי פעילי הימין לא אשמים, אולם לאחר עשרות שנים מאז הרצח לא עלה בידה להצביע על האשמים האמיתיים.

כעת נמשיך בין מלון קרלטון והמרינה, ונגיע אל בריכת גורדון המגודרת. המים בבריכה זו הם מי תהום מליחים הנשאבים מהקרקע. הבריכה הוקמה כבר בשנת 1956 והייתה אחת הפופולאריות עבור ותיקי העיר. בשנת 2006 נסגרה הבריכה במסגרת הרחבת הטיילת, ואילו ב- 2009 נפתחה הבריכה מחדש במתכונת חדשה.

מעלינו נמצאת כיכר נמיר (כיכר אתרים) הוקמה בשנות ה- 70' במפגש שדרות בן-גוריון עם רחוב הירקון, במטרה להפוך לאזור תיירות מרכזי, אולם האתר נכשל ובמשך שנים הפך למוקד הזנחה וסמל כישלון. בשנים האחרונות שוקם מועדון הקולוסיאום שבתחום הכיכר, אולם הוא אינו פתוח לקהל הרחב.

נחלוף על פני מדרגות העולות לכיכר, ואחריהן נבחין בצד שמאל בלוח זיכרון למרגלות מלון הרודס, המנציח את מעפילי הספינה טייגר היל. ספינת מעפילים זו עלתה על שרטון מול חופי תל אביב ב- 1 בספטמבר 1939, יום פרוץ מלחמת העולם השנייה, ובה 1,400 מעפילים. חברי "ההגנה" נחלצו לעזרת המעפילים ולהסתירם בעיר. החיילים הבריטים פתחו באש והרגו שניים מהמעפילים. 200 מעפילים הצליחו להימלט והיתר נעצרו ע"י הבריטים במחנה צריפין. (נכון לאוגוסט 2016, לוח הזיכרון לא אותר).

מכאן ודרומה מתחיל אזור חופי הרחצה הפופולארי של תל אביב, ושוברי גלים בים. החוף הראשון בו נעבור הוא חוף גורדון (מרבית החופים קרויים על שם הרחובות הניצבים לים), ואילו בעורף החוף נמצאת שורת בתי מלון שזכתה לתואר "חומה" בשל חסימת הבריזה מהים לשכונות העיר.

אחרי קפה "גורדו", נבחין בצד שמאל בשלט זיכרון על קיר התמך. לוח זה מנציח את הספינה קול השלום - ספינתו של פעיל השמאל אייבי נתן, שעגנה בים כ- 5 ק"מ מחוף גורדון ושידרה מסרי שלום בשנים 1993-1973. מעלינו, מעבר לכביש, נמצא גן ציבורי. כאן עמד בעבר "הבית האדום" - בית מועצת פועלי תל אביב, ואחת ממפקדות "ההגנה" במלחמת העצמאות. במקום הוצבו שלטי זיכרון, והגישה למקום היא מרחוב הירקון (בשל הצורך במעבר כביש ראשי, אנו לא ממליצים לשלב את האתר במסלול ההליכה הרציף).

מאזור זה ודרומה נמשכת טיילת להט - טיילת מרוצפת בעורף חוף הים, המנציחה את פועלו של ראש עיריית ת"א-יפו לשעבר, שלמה להט (כיהן כראש העיר בשנים 1993-1974, נפטר ב- 2014). הטיילת הינה אחד מהפרוייקטים אותם פיתח להט, ונקראה על שמו עוד בחייו, בשנת 1998. בתחילת הטיילת נמצאת מסעדה גדולה.

נחלוף על פני שגרירות צרפת (גם כאן ניצב שלט זיכרון בטיילת, המציין את מקום מטה הפלמ"ח בשנים 1948-1946). בצומת רחוב פרישמן, ניצב לוח זיכרון למעפילי האונייה "פאריטה" שעלתה על שרטון בחוף זה באוגוסט 1939 (860 מעפיליה נעצרו בידי הבריטים ושוחררו לאחר כעשרה ימים). לוח הזיכרון אינו ניצב בטיילת עצמה אלא באי תנועה ברחוב הרברט סמואל הסמוך (ניתן לגשת דרך מעבר חצייה מרומזר). לאחר שנראה את חזיתו הססגונית של מלון דן נגיע לאנדרטת אלטלנה.

הספינה "אלטלנה" הייתה ספינת מעפילים ונשק של האצ"ל, שהגיעה לארץ בתקופת ההפוגה הראשונה במלחמת העצמאות. תחילה עגנה הספינה בחוף כפר ויתקין, שם הורידה את המעפילים וחלק מהנשק. בהחלטת הממשלה, הוצב לאנשי הספינה אולטימטום זריז למסירת הספינה ויתרת הנשק לרשות הצבא. עד מהרה התפתחו חילופי אש בהם נהרגו שישה מאנשי הספינה ושני חיילי צה"ל, והספינה נטשה את אזור כפר ויתקין בדרכה לחופי תל אביב. כאן התפתח קרב בין אנשי אצ"ל לכוחות צה"ל, ב- 22 ביוני 1948. ראש האצ"ל, מנחם בגין, שהיה על הספינה, אסר על אנשיה להשיב אש - וציטוט שלו חרות על האנדרטה - "מלחמת אחים - לעולם לא!". ראש הממשלה, דוד בן-גוריון, פקד על השתלטות על הספינה בכוח. הספינה טובעה בירי פגז תותח. בקרב בחוף תל אביב נהרגו עשרה מחיילי אצ"ל וחייל צה"ל. בין ההרוגים מהאצ"ל היה גם אברהם סטבסקי, אחד הנאשמים ברצח חיים ארלוזורוב שזוכו במשפט. בעקבות הפרשה נעצרו כ- 200 מאנשי האצ"ל, ששוחררו לאחר מספר שבועות, וכן פורקו יחידות האצ"ל העצמאיות ופוזרו בצה"ל.

חללי הספינה קבורים בבית הקברות נחלת יצחק.

מול האנדרטה נמצא גן לונדון - גן ציבורי שנחנך בתקופת מלחמת העולם השנייה ושמו מבטא את הסולידריות של תושבי תל אביב עם הכוחות הבריטים שלחמו בנאצים. הגן שוקם והפך לאתר הנצחה להעפלה לחופי הארץ, ובמקום עוצב "חרטום" של ספינה ועליו לוחות מידע בנושא. מרבית הספינות לא עגנו בחופי תל אביב אלא בחופים אחרים (או שנתפסו בידי הבריטים עוד בלב ים). לגן יש גישה נוחה מהטיילת דרך מעבר חצייה מרומזר, ומומלץ לבקר בו.

בהמשך דרומה, נראה משמאל לנו את שלוחת שגרירות ארה"ב (החל משנת 2018 השגרירות עברה באופן רשמי לירושלים הבירה, ובמקום זה מתבצעת רק חלק מהפעילות הדיפלומטית), ולצידה מסעדת "Mike's place" בה אירע פיגוע התאבדות ע"י שני מחבלים ממוצא פקיסטאני בעלי אזרחות בריטית, באפריל 2003, ובו נרצחו שלושה בני אדם. בחזית המסעדה נמצאת מצבת זיכרון בצורת גיטרה. מצבה זו היא אחת משלוש לאורך הטיילת, זכר לפיגועי ההתאבדות הקשים בתחילת שנות ה- 2000.

כברת דרך נוספת תביא אותנו אל חוף ירושלים, שהוקדש לעיר לכבוד 20 שנה לאיחודה. כאן נמצאת מזרקה במפגש רחוב אלנבי, ולצידה נמצא מגדל האופרה. מגדל האופרה נבנה במקום בו שכנה הכנסת הראשונה לפני המעבר לירושלים, ובלובי הבניין יש תצוגה צנועה בנושא.

כמאה מטרים מדרום לחוף ירושלים נמצא בטיילת לוח זיכרון צנוע לחמשת הרוגי הפיגוע במועדון הסטייג' (פברואר 2005). הלוח אינו בולט ומופנה לבאים מכיוון דרום. בערך באזור זה, מדרום למסעדת אבולעפיה (הנמצאת מעבר לרחוב הרברט סמואל), נפגש רחוב גאולה עם רחוב הרברט סמואל. למעוניינים בכך, ברחוב גאולה 5 נמצא מלון סבוי, שעלה לכותרות בשנת 1975, כאשר חוליית מחבלים שחדרה מן הים השתלטה על המלון ותפסה בני ערובה. סיירת מטכ"ל פשטה על המלון, אבל בחילופי האש נהרגו שמונה אזרחים ושלושה חיילים (חלקם עוד לפני הפשיטה), וביניהם גם מפקד חטיבת הצנחנים לשעבר, אל"מ עוזי יאירי, שהצטרף לכוח הפורץ. שבעה מתוך שמונה מחבלים נהרגו באירוע. המלון נהרס ונבנה מחדש בשנת 1987, ובחזיתו נקבע לוח זיכרון. כחצי ק"מ מדרום לחוף ירושלים נסגר חוף הרחצה, ולפנינו נמצא מתחם הדולפינריום. מתחם זה,שנהרס לפני שנים אחדות, הוקם בשלהי שנות ה- 1970. הוקם כאן אתר למופעי חיות ימיות (דולפינים ולווייתנים), אך הוא נסגר אחרי שנים ספורות. במשך השנים פעל כאן מועדון ריקודים, והמקום התפרסם באחד מהפיגועים הקשים ביותר בתולדות תל אביב, ב- 1 ביוני 2001. מחבל מתאבד התפוצץ בכניסה לתור מבלים במקום. כתוצאה מהפיצוץ נרצחו 21 בני נוער ו- 120 נוספים נפצעו. במקום ניצבים כיום לוח זיכרון (בעברית וברוסית) ואנדרטה לזכר האירוע. המבנים נהרסו לצורך יצירת רצף לאורך החוף.

מול הדולפינריום נמצא מסגד חסן בק, ומאחוריו נמצא גן הכובשים בו ניצבת אנדרטה לזכר כובשי יפו בתש"ח.

חלקו האחרון של המסלול נמצא בגן צ'רלס קלור - פארק עם מדשאות נרחבות, שהוקם בשנת 1974 על שפכי פסולת בניין שנוצרו עם הריסת שכונת מנשיה בתפר בין יפו ותל אביב. בתחום הפארק יש מזרקה (ללא בריכה), מתקני ספורט ועוד. בחלק הדרומי של הפארק נמצאים חוף רחצה ובית קפה. מול תחנת ההצלה, נמצא לוח זיכרון ל- 157 מתיישבים אמריקאים שעגנו בחופי יפו בשנת 1866 והקימו את המושבה האמריקאית הנמצאת ממזרח לנו. לוח זיכרון נוסף נמצא בדיוק מול תחנת הדלק שבעורף הפארק, ומנציח את הבית היהודי הראשון מחוץ לחומות יפו העתיקה - "חצר שמרלינג" שנבנתה במקום זה בשנת 1878.

המסלול מסתיים בבית גידי - מוזיאון האצ"ל בתש"ח, ע"ש עמיחי פאגלין - "גידי", קמב"ץ האצ"ל שפיקד על הקרב לכיבוש יפו במלחמת העצמאות. מבנה זה, ששרד משכונת מנשיה, נהרס בחלקו ושוקם ע"י חלונות זכוכית כהה ההופכים את הבניין לייחודי בסביבתו.

הכניסה למוזיאון כרוכה בתשלום, ולצידו ניצבת אנדרטה נוספת ללוחמי האצ"ל שנפלו בקרבות לכיבוש יפו (מבצע "חמץ").

אם טרם התעייפנו, נוכל להמשיך מכאן לעבר יפו העתיקה הסמוכה אלינו.

ניתן לבצע מסלול זה גם בלילה, ולהתרשם מהמבנים המוארים בלילה.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • מרץ-אפריל - פריחת עדעד כחול בגן העצמאות.
 • יוני-יולי - פריחת נר-הלילה החופי, צלקנית החרבות וצלקנית נאכלת לאורך המסלול.
 • אוגוסט-ספטמבר - פריחת חבצלת החוף בגן העצמאות.

שירותים למטיילים:

 • חופי רחצה מוסדרים כולל תחנות הצלה, מלתחות, שירותים רטובים ועזרה ראשונה.
 • השכרת מיטות שיזוף - בתשלום.
 • מסעדות ובתי קפה לאורך הטיילת.
 • נקודות מי שתייה.
 • שירותים ציבוריים במספר נקודות בחוף.
 • מוזיאון האצ"ל בתש"ח (בית גידי) - מוזיאון בתשלום, פתוח בימים א'-ה' בשעות 16:00-08:00 (חיילים ושוטרים במדים ונכי צה"ל פטורים מתשלום). הכניסה למוזיאון מותנית בבדיקה בטחונית ובהצגת תעודה מזהה.

הערות ואזהרות:

 • מומלץ להסתמך על תחבורה ציבורית, ולהימנע מחיפוש חנייה באזור.
 • בחופי הרחצה קיימת סכנת גניבה של ציוד המושאר ללא השגחה, ואם ברצונכם להתרחץ מומלץ לא להגיע עם חפצי ערך, או לדאוג לשמירה עליהם.
 • בחודשי הקיץ מומלץ לבצע מסלול זה בשעות אחה"צ עד השקיעה, וכן ניתן לבצעו בלילה (אם כי מוזיאון האצ"ל בתש"ח סגור בשעות אלו).

הצעות טיול בסביבת חופי תל אביב:

אטרקציות ומרכזי מבקרים בתל אביב והסביבה

Children museum3.jpg

מוזיאון הילדים ב'עיר הילדים' בחולון - מציע פעילויות חוויתיות, חינוכיות ומעשירות לילדים ולכל המשפחה

Ben gurionHouse1.jpg

מוזיאון בבית מגוריו של ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, לפני שעבר לנגב.

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

 • אלטלנה - עדותו של יוסק'ה נחמיאס, אתר ערוץ 7.המפה נטענת...