קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

יפו העתיקה

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בתל אביב והסביבה   /   יפו העתיקה

מסלול טיול: יפו העתיקה

יפו העתיקה היא אחד מאתרי התיירות המפורסמים ביותר בישראל - ים, היסטוריה ואמנות.

 • מסלול טיול
 • אזור:תל אביב וגוש דן
 • מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת.
 • מיקום: יפו.
 • גישה:לכל רכב.
 • שבילי טיול:לא מסומן.
 • עונות ביקור:כל השנה.
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:2.5 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:22/1/2013
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:8/8/2015Old jaffa1.jpg

מבט ליפו העתיקה, (עמית מנדלסון, 2/10/2008)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: עתיקות והיסטוריה רומנטיקה מעגלי תצפיות טיול עירוני תחבורה ציבורית משפחות חוף ים טיול לילה מומלץ האתר

רקע: יפו העתיקה

הכניסה לנתיב המזלות, ינואר 2013

יפו העתיקה היא אחד מאתרי התיירות המפורסמים ביותר בישראל - עיר עתיקה הממוקמת בראש גבעה הצופה לים, ונמל דייגים להשלמת התמונה.

מסלול זה מציע למבקרים טעימה קלה בלבד ממכמניה של יפו. באזור פזורים אתרי ביקור רבים, שחלק ניכר מהם בתשלום או בעלי שעות פתיחה מוגבלות, ומספקים סיבה טובה לחזור ולבקר שוב בסביבה.

איך להגיע:

המסלול ממוקם ביפו העתיקה. לבאים מחוץ לתל אביב, מומלץ לגשת לאזור זה דרך מחלף קיבוץ גלויות בנתיבי איילון.

מסלול ההליכה הוא מסלול מעגלי, וניתן להתחיל או לסיים במספר נקודות. לנוחות המטיילים, המסלול המוצע מתחיל (ומסתיים) לצד אחד מהחניונים הציבוריים הגדולים באזור.

לבאים בתחבורה ציבורית, נקודת ההתחלה נמצאת כעשר דקות הליכה דרומה ממסוף האוטובוסים "כרמלית".


תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:2.5 ק"מ.
 • משך המסלול:3-2 שעות.
 • טיפוס מצטבר:כ- 30 מ' עליות מצטברות, ירידות מצטברות זהות.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

נתיב המזלות, ינואר 2013
מזרקת המזלות, ינואר 2013
סביל בדופן מסגד מחמודיה, אוקטובר 2008
סביל אבו נבוט ב' המשוקם, ינואר 2013
מגדל השעון, ינואר 2013
המגדלור, אוקטובר 2008
נמל יפו, אוקטובר 2005
כנסיית סנט פטר, ינואר 2013
מוזיאון האצ"ל בתש"ח, יוני 2012

תחילת מסלול ההליכה היא במוזיאון האצ"ל בתש"ח - בית גידי. מבנה זה, הבולט למרחוק בשל השילוב הייחודי של מבנה כורכר עתיק וקירות חדשים מזכוכית כהה, מנציח את הקרבות בהם השתתף ארגון האצ"ל במלחמת העצמאות ובראשם פעילות האצ"ל לכיבוש יפו וסביבתה.

הכניסה למוזיאון עצמו כרוכה בתשלום, ובתור מוזיאון ממלכתי הוא סגור בשבתות ובחגים.

מכאן נתקדם דרומה לאורך הטיילת, באזור בו שכנה עד מלחמת העצמאות השכונה הצפונית של יפו (שכונת מנשיה), שנהרסה והפכה בחלקה לפארק ולמגרשי חנייה גדולים. מולנו בולט תל יפו - תל קדום השוכן לחוף מפרץ קטן, אחד הבודדים בחופי ישראל - דבר שאיפשר התפתחות עיר נמל לאורך הדורות.

עם הגיענו לקצה הטיילת (בחלק הדרומי יש "מרפסת" תצפית המאפשרת להשקיף לא רק על יפו אלא גם על חופי תל אביב), נפנה ימינה ונלך לצד כביש הגישה לנמל יפו. בים נראים מספר שרטונות סלע בולטים, ולאורך החוף עומדים לרוב דייגים רבים.

הסלע הגדול ביותר מכונה "סלע אנדרומדה". לפי המיתולוגיה היוונית, אנדרומדה הייתה נסיכה אתיופית יפהפייה, ביתו של מייסד העיר יפו.

התפארותה של קסיופיאה, אימה של אנדרומדה, ביופייה הרב של ביתה, עוררה את חמתו של פוסידון אל הים, ובפקודתו עלו גלי זעף ואיימו להחריב את יפו.

התושבים המבוהלים החליטו להקריב את אנדרומדה על מנת שתשכך חמתו של אל הים, וכבלו אותה לסלע. הגיבור היווני פרסאוס, על סוסו המכונף פגאסוס, הגיע למקום, שיחרר את אנדרומדה מכבליה והרג את מפלצת הים בכך שהציג בפניה את ראשה הכרות של המפלצת מדוזה, שכל מי שהביט בה הפך לאבן.

כמו סיפורים עתיקים רבים, קיימות גם גירסאות נוספות לסיפור זה.

חלק מהשרטונות פוצצו בתקופת המנדט הבריטי, כדי לשפר את בטיחות הגישה לנמל יפו.

ממול נבחין בכך שבתי יפו העתיקה יוצרים "חזית" אחידה ויפה של מבנים הצופים לים. בין המבנים נכללים בין היתר "מסגד הים" המוסלמי והמנזר הארמני, ששימש בשנת 1799 כבית חולים לחייליו של צבא נפוליאון בונפרטה.

הליכה קצרה תוביל אותנו לשער נמל יפו. הכניסה ברכב למתחם זה כרוכה בתשלום.

נמל זה היה אחד משערי הגישה המרכזיים לארץ ישראל בכל התקופות, עד לשנת 1965 כאשר נפתח נמל אשדוד.

הנמל מוזכר גם במקרא, בפרשת הקמת בית המקדש הראשון, כאשר לכאן הובאו ארזי הלבנון ע"י חירם מלך צור, ומכאן הועלו העצים לבניין בית המקדש (דברי הימים ב', ב') - " וַאֲנַחְנוּ נִכְרֹת עֵצִים מִן-הַלְּבָנוֹן, כְּכָל-צָרְכֶּךָ, וּנְבִיאֵם לְךָ רַפְסֹדוֹת, עַל-יָם יָפוֹ; וְאַתָּה תַּעֲלֶה אֹתָם, יְרוּשָׁלִָם."

אזכור נוסף ליפו מופיע בספר יונה: " וַיָּקָם יוֹנָה לִבְרֹחַ תַּרְשִׁישָׁה, מִלִּפְנֵי ה'; וַיֵּרֶד יָפוֹ וַיִּמְצָא אֳנִיָּה בָּאָה תַרְשִׁישׁ...".

בתקופת המרד הגדול ברומאים, מספר יוסף בן-מתתיהו על התבוסה הקשה שנחלו לוחמי יהודה בפני הצבא הרומאי ביפו (אירוע המונצח בשם רחוב "יהודה הימית"). הנמל מילא תפקיד גם במסעו של נפוליאון בונפרטה לארץ ישראל בשנת 1799, ועם תחילת המפעל הציוני שימש נמל יפו עד לשנת 1936 כ"שער העלייה" לארץ ישראל. נוסעים ומבקרים רבים חלפו כאן בכניסתם ובצאתם מהארץ, כמו גם ייבוא וייצוא תוצרת הארץ.

בשנת 1936, עם פרוץ המרד הערבי, סירבו העובדים הערביים בנמל לאפשר ייבוא וייצוא סחורה יהודית, דבר שהוביל להקמת נמל תל אביב ולהיחלשות מעמדו של נמל יפו. בתקופה זו ביצעו הבריטים את "מבצע עוגן" לטיהור העיר העתיקה, בעקבותיו נהרסו למעלה מ- 200 בניינים ונוצר שטח פתוח מעל לנמל. הנמל נסגר כנמל מסחרי/בינלאומי בשנת 1965, וכיום משמש כנמל דייגים ויאכטות בלבד.

חלק מההאנגרים שבנמל שוקמו והפכו למתחמי בילויים, בדומה לנמל תל אביב.

מימין לדרך, בין הכביש ובין חלקו הצפוני של הנמל, נמצא מבנה בטון אפור ומכוער ששימש כבית המכס בתקופת המנדט הבריטי. דרומית לו נוכל לראות את הנמל עצמו.

בצד מזרח נזהה מעבר מדרגות ב"חומת" הבניינים, ומעליו שלט הכוונה ליפו העתיקה. כאן ניפרד מהנמל ונעלה בסמטה ציורית דרך מספר גרמי מדרגות, לעבר תל יפו. חלק ניכר מהסמטאות באזור זה קרויות ע"ש המזלות האסטרולוגיים וכל אחד מהמטיילים יוכל למצוא כאן את מזלו...

אזור זה היווה עד למלחמת העצמאות את הרובע הנוצרי של יפו, ולאחר שיקום יפו העתיקה הפך לרובע אמנים.

בנתיב יש מספר פיצולים, בכל פיצול כזה נבחר בנתיב העליון ביותר (אם כי ניתן גם לשוטט חופשית בסמטאות).

קרוב לקצה הסמטה, נגיע לצומת טי. מתחתינו נמצא מבנה הסגור ע"י מינהל מקרקעי ישראל, והמזוהה במסורת הנוצרית כ"בית שמעון הבורסקאי".

שמעון הבורסקאי היה בעל אכסנייה ביפו, אצלו התארח פטרוס (שמעון), הבכיר ב- 12 השליחים של ישו, וכאן לפי המסורת אירע הנס בו השיב פטרוס לתחייה את טביתא (צביה). כנסייה המוקדשת לטביתא נמצאת במזרח יפו, במתחם פארק החורשות. מאחורי הבניין ניצב המגדלור של נמל יפו, הניכר בגווני אדום-לבן.

הליכה קצרה תוביל אותנו לשטח פתוח גדול יחסית. ממול נמצאים מתחם שירותים ציבוריים ונקודת משטרה.

אנו נפנה שמאלה ונעלה במדרגות רחבות לעבר כיכר קדומים, המהווה אחד ממוקדי הבילויים העיקריים ביפו.

במפלס נמוך ממפלס הכיכר נמצא מרכז מבקרים (הכניסה בתשלום).

מכאן ניתן להשקיף לעבר הנמל והים, וכן לבקר באטרקציה חדשה יחסית - מזרקת המזלות בה תריסר פסלים המעוצבים בדמות המזלות השונים.

לצד המזרקה נמצאת כנסייה פרנציסקנית מרשימה - כנסיית סנט פטר (על שם פטרוס הקדוש שהוזכר לעיל), ומגדל הכנסייה הוא נקודת ציון בולטת בנוף העיר. המגדל מואר בלילה.

גן הפסגה, הנמצא מעל לכיכר, נוצר כתוצאה מהרס חלקים מהעיר העתיקה בידי הבריטים ("מבצע עוגן") והריסת מבנים נוספים במהלך מלחמת העצמאות ולאחריה.

הגן פותח במהלך שנות ה- 1960, ובתחומיו ניתן לראות שטחי חפירות ארכיאולוגיות שחשפו נדבכים בתולדות יפו הקדומה. מהגן יש תצפית יפה לעבר חופי תל אביב, וכמו כן בולט כאן פסל מרשים - פסל "שער האמונה", יצירתו של הפסל דניאל כפרי. בפסל זה שולבו מוטיבים מקראיים, והשער מייצג את שער הכניסה לארץ ישראל.

אחרי ביקור בגן הפסגה נשוב לכיכר קדומים ונרד במתינות לצד הכביש. בתחילת הירידה, לצד חזית הכנסייה, נמצאת אנדרטה למחדשי היישוב היהודי ביפו בראשית המאה ה- 19. בירידה למטה נוכל לראות את צריחו של "מסגד הים", ולצד הדרך נבחין במספר תותחים עתיקים.

תותחים אלו הושלכו למי נמל יפו בידי צבאו של נפוליאון בונפרטה, שעבר כאן בשנת 1799 והתעכב כאן לזמן קצר בעת הנסיגה מעכו למצרים.

בצידו השני של הכביש נמצא מבנה מרשים, ששימש כבית הסראיה הישן (מרכז מנהלי ושלטוני) בתקופה העות'מאנית, ולאחר שיקום יפו הפך חלקו למוזיאון עתיקות יפו. המוזיאון פתוח כיום רק לקבוצות מאורגנות ובתיאום מראש בלבד.

עם הגיענו למרגלות תל יפו, נראה בצידו השמאלי של הכביש מבנה כיפתי ציורי המזכיר מזרקה. כאן שכן אחד ממתקני השתייה הציבוריים (סבילים) שהוקמו בידי מושל יפו המפורסם, מחמוד אגא א-שאמי, הידוע יותר בכינויו "אבו נבוט". אבו נבוט, שמשל ביפו בשנים 1818-1807 זכה לכינוי זה כיוון שנהג להסתובב עם אלה. מבנה זה שוחזר בשנת 2011, ומכונה "סביל אבו נבוט ב'" - להבדיל מ"סביל אבו נבוט" הסמוך לפארק החורשות.

הליכה קצרה הלאה ברחוב תוביל אותנו לדופן הדרומית של מסגד מחמודיה, שהוא המסגד הגדול ביפו. בדופן הדרומית של קיר המסגד נמצא סביל נוסף ומרשים.

בהגיענו לרחוב יפת נפנה שמאלה אל כיכר הסוכנות היהודית, הידועה בציבור יותר בכינוי "כיכר השעון" על שם מגדל השעון המפורסם הניצב בה.

מגדל זה הוקם בשלהי התקופה העות'מאנית.

בצידה הצפוני-מזרחי של הכיכר בולטים עמודים גדולים, המציינים את מקומו של בית הסראיה.

בית הסראיה (החדש, להבדיל מהישן לצידו חלפנו קודם לכן), שימש כמרכז השלטוני ביפו, והוקם בשנת 1897. המבנה המפואר המשיך לשמש כמרכז מנהלי גם בתקופת השלטון הבריטי, עד לפיצוצו בידי מחתרת הלח"י בינואר 1948. הפיצוץ החריב את חלקו הצפוני של המבנה. בשנים האחרונות שוחזר חלק מהמבנה, כולל עמודי החזית המפוארים, והוא הושכר לממשלת טורקיה בכדי שתקים מרכז תרבות טורקי. הידרדרות היחסים בין ישראל וטורקיה בשנת 2010 עצרה לעת עתה את התוכניות לפיתוח המקום.

בקרבת כיכר השעון נמצאים מספר מוקדי עניין נוספים, וביניהם "שוק הפשפשים" (סגור בשבתות ובחגים), שער בחומות העיר העתיקה (שנהרסו ברובן) ועוד.

מכאן נשוב צפונה לאורך הכביש חזרה לנקודת ההתחלה, מהלך כחצי ק"מ.

מסלול זה מתאים גם כטיול לילי, וחלק ניכר מהמסעדות ובתי הקפה פעילים עד לשעות הלילה המאוחרות.

אפשרויות נוספות

 • ניתן לבצע מסלול זה יחד עם מסלול חופי תל אביב כמסלול הליכה ארוך, וכן להמשיך דרומה אל פארק מדרון יפו, או לשלב ביקור באתרים נוספים סביב יפו העתיקה.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • במסלול זה אין פריחה (למעט מקבץ סמלי של חבצלות ליד בית גידי), אך הביקור מומלץ בימים בהם הים גלי והגלים נשברים על החוף ללא סיכון למטיילים.

בימים בהם יש סערה חזקה, מומלץ לשמור מרחק מהשביל לאורך החוף בשל סכנת החלקה ופגיעת הגלים.

שירותים למטיילים:

 • פינות מנוחה וספסלי ישיבה לאורך המסלול.
 • מסעדות ובתי קפה - בכל מתחם הנמל ובכיכר קדומים.
 • שירותים ציבוריים ללא תשלום בכיכר קדומים וכן ליד כיכר השעון (בסמטת "יועזר איש הבירה").
 • מוזיאון האצ"ל בתש"ח (בית גידי) - מוזיאון בתשלום, פתוח בימים א'-ה' בשעות 16:00-08:00 (חיילים ושוטרים במדים ונכי צה"ל פטורים מתשלום). הכניסה למוזיאון מותנית בבדיקה בטחונית ובהצגת תעודה מזהה.
 • המסלול מתאים גם כטיול לילה

הערות ואזהרות:

 • האזור עמוס במיוחד בסופי שבוע ובחגים, וכן בשעות הערב בחודשי הקיץ. מומלץ להימנע מהגעה ברכב פרטי למתחם יפו העתיקה ולרחוב יפת.
 • החנייה באזור כרוכה בתשלום, כאשר חניון עירוני גדול נמצא בתחילת המסלול (חניון בית האצ"ל).


סרטון: אין כמו יפו בלילות

הצעות טיול בסביבת יפו העתיקה:

אטרקציות ומרכזי מבקרים בתל אביב והסביבה

Goforit3.jpg

השכרת אופניים לטיולי שטח חווייתיים, ניווטים ומשחקי חברה על גבי אופניים

Children museum3.jpg

מוזיאון הילדים ב'עיר הילדים' בחולון - מציע פעילויות חוויתיות, חינוכיות ומעשירות לילדים ולכל המשפחה

Ben gurionHouse1.jpg

מוזיאון בבית מגוריו של ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, לפני שעבר לנגב.

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

המפה נטענת...