קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נמל תל אביב

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בתל אביב והסביבה   /   נמל תל אביב

מסלול טיול: נמל תל אביב

מתחם נמל תל אביב המשוקם הוא אחד מאתרי התיירות הפופולאריים ביותר בתל אביב.

 • מסלול טיול
 • אזור:תל אביב וגוש דן
 • מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת.
 • מיקום: צפון תל אביב.
 • גישה:לכל רכב.
 • שבילי טיול:לא מסומן.
 • עונות ביקור:כל השנה.
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:2.2 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:9/2/2012
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:10/10/2020Tel aviv port1.jpg

נמל תל אביב, (עמית מנדלסון, 9/2/2012)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: עתיקות והיסטוריה רומנטיקה מעגלי נגיש לנכים טיול עירוני טיול לצד מים חוף ים משפחות תחבורה ציבורית טיול לילה מומלץ האתר

רקע: נמל תל אביב

שיר לנמל תל אביב, פברואר 2012

נמל תל אביב ההיסטורי, שהוקם בשנת 1936, ידע שנות הזנחה רבות, אך מאז תחילת שיקומו בשנת 2001 הפך לאזור מסחר ותיירות משגשג המומלץ לביקור.

מסלול זה שם דגש על האתרים ההיסטוריים בנמל ובמתחם הצמוד אליו - "יריד המזרח", אם כי אין כל מניעה לשוטט באזור באופן חופשי ללא מסלול מוגדר, לסעוד במסעדות ובבתי הקפה, לקנות בחנויות הרבות או פשוט ליהנות ממראה הגלים המתנפצים אל החוף.

איך להגיע:

המסלול ממוקם בצפון הישן של תל אביב. מסלול ההליכה הוא מסלול מעגלי, וניתן להתחיל או לסיים במספר נקודות. התיאור מתחיל מהכניסה הדרומית של אזור הנמל.

לבאים בתחבורה ציבורית, מומלץ להתחיל ולסיים את הסיבוב במסוף האוטובוסים רדינג. בקרבת המסוף נמצא גם חניון ציבורי גדול שהכניסה אליו חופשית. החניונים במתחם הנמל יקרים יחסית.


תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:2.2 ק"מ.
 • משך המסלול:2-1 שעות.
 • טיפוס מצטבר:המסלול מישורי.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

נמל תל אביב, פברואר 2012
נמל תל אביב, פברואר 2012
פסל הפועל העברי, פברואר 2012
הציור בביתן הלבנוני, פברואר 2012

תחילת מסלול ההליכה היא במפגש רחוב הירקון עם רחוב שער ציון. השם "שער ציון" הוא כינויו ההיסטורי של נמל יפו, המקום הראשון בארץ ישראל אליו הגיעו רבים מעולי הרגל לאורך הדורות. לאחר הקמתו של נמל תל אביב בשנת 1936, דבק כינוי זה גם בו.

מכאן נצעד ברחוב שער ציון מערבה, ובעיקול הכביש נפנה ימינה לעבר האנגר 4. בעיקול ניצב שלט הסבר, אחד מכמה המוצבים ברחבי הנמל ומספרים את סיפורו ההיסטורי.

על קיר ההאנגר מוטבע "שיר הנמל" פרי עטה של המשוררת לאה גולדברג.

נמשיך צפונה לעבר הנמל, ונגיע לסיפון (דק) עץ הצופה לים, ובשוליו מספר שלטי הסבר.

מדרגות מאפשרות לעלות למרפסת תצפית הצופה מצד אחד אל בריכת הנמל ומצד שני לעבר רצועת החוף. קל לזהות בדרום את המרינה של תל אביב ומעליה מלון "הילטון" (מאחוריהם ניתן לראות את תל יפו המוסתר חלקית), ובצפון את המעגן של תחנת הכוח רדינג. ברקע ניתן לראות מצפון את רכס הכורכר ובראשו תל רקית (מעל חוף תל ברוך).

הנמל אינו מנצל מעגן טבעי אלא הוקם כתוצאה של אילוץ, לאחר פרוץ המרד הערבי בשנים 1939-1936 וסירובם של עובדי נמל יפו לאפשר ייבוא וייצוא סחורה יהודית. כתוצאה מכך הוקם הנמל באביב 1936 ע"י חפירת בריכה פנימית ובניית שוברי גלים. בשנת 1938 נפתח הנמל לתנועת נוסעים, ובמהלך תקופת המנדט יוצאו מכאן בעיקר פירות הדר. לצורך אחסון הסחורות הוקמו במתחם הנמל מחסנים רבים (האנגרים), ששינו את ייעודם ומאכלסים כיום חנויות, מסעדות ובתי קפה.

לאחר קום המדינה הוחלט שלא לשדרג את הנמל ולהפוך אותו לנמל גדול, בשל מצוקת הקרקע, אלא להקים נמל חדש בשפך נחל לכיש - הוא נמל אשדוד. עם פתיחת נמל אשדוד, סיימו נמלי תל אביב ויפו את תפקידם כנמלים בינלאומיים ב- 8 בנובמבר 1965.

בפתח שובר הגלים הדרומי ניצבת עמדת שמירה, הנשטפת לפרקים בגלי הים הסוער.

ההליכה על שובר הגלים מסוכנת ואסורה. עם זאת, בימים בהירים ניתן לראות דייגים המנסים את מזלם באזור זה.

בצידה הצפוני של מרפסת התצפית יש גרם מדרגות נוסף היורד לדופן המערבית של בריכת הנמל. בגדת הבריכה ניצב מנוף משוקם, שריד למנופים שפעלו בנמל בשנות פעילותו, ולצידו שלט הסבר.

נמשיך ונקיף את בריכת הנמל. בדופן הצפונית נפנה שמאלה ונמשיך לאורך החוף. גם כאן הוצבו שלטי הסבר נוספים. הסיפון הצפוני מאופיין ב"גבעות" עגולות ההופכות אותו נוח לפעילות רולר בליידס וכדומה, אם כי שילוט אזהרה מתריע שהשימוש בכלים דו-גלגליים באזור זה מסוכן. במקטע זה נמצאים גם "ארגז חול" ענק וקרוסלה (בתשלום) עבור ילדים. לפני שנים אחדות הוצב כאן גם שלט "אהבה לתל אביב" (באנגלית) המהווה אטרקציה לתיירים.

בקצהו הצפוני של הסיפון נגיע אל שפך הירקון. מולנו נמצאת תחנת הכוח רדינג והמגדלור הנטוש למרגלותיה.

הירקון הוא הנחל הגדול במרכז הארץ, אך מאז שנות ה- 1950 נשאבים רוב מימיו, לחקלאות ולשתייה, ואילו בחלק האחרון של הנחל זורמים כיום מי ים (מאזור שבע טחנות עד השפך).

כאן נפנה ימינה ונגיע עד מהרה לגשר ווקופ. הגשר הקיים הוא גשר מודרני (הוקם בשנת 2001) המחליף גשר עץ היסטורי שנחנך בפברואר 1938 ונהרס בתחילת שנות ה- 2000'. הגשר נקרא על שמו של הנציב העליון הבריטי, סר ארתור ווקופ, בזמנו הגיעה תל אביב עד לאזור זה. הכוונה המקורית הייתה לקרוא על שמו גשר אחר, אולם הכינוי דבק בגשר זה דווקא.

נמשיך לאורך הירקון (לאוהבי הליכה, מומלץ תחילה לחצות את הגשר צפונה, לעבר המגדלור ואנדרטת הצליחה הבריטית ממלחמת העולם הראשונה), ונחלוף לצד מגרש ספורט מדושא - איצטדיון המכביה הראשון. יוזמת המכביה - "האולימפיאדה היהודית" היא פרי יצירתו של יוסף יקותיאלי, מהבולטים בתחום הספורט בישראל. ב- 1932 נערכה כאן המכביה הראשונה. השנייה התקיימה ב- 1935, והבאות לאחר מכן נערכו רק אחרי קום המדינה. בשנת 1979 זכה יקותיאלי בפרס ישראל על תרומתו לקידום הספורט בישראל. באזור זה פותח פארק ובו מדשאות, ספסלים ומתקני ספורט (אולם כיום - 2016 - אין במקום צל משמעותי). אזור זה מיועד לפיתוח עתידי, המשלב מוקדי מסחר חדשים ושחזור של מלחה - בית גידול לח הסמוך לים.

הליכה קלה נוספת תוביל אותנו לגשר התערוכה - גשר הולכי רגל המקשר את חניון רדינג עם מתחם הנמל. כאן ניפרד מהירקון ונפנה שמאלה לעבר אזור עורף הנמל, דרך שדרת דקלי וושינגטוניה. אזור זה מכונה גם "חצי האי הירקוני" בשל מיקומו בין הירקון וחוף הים.

המבנים באזור זה הם מבנים היסטוריים שהוקמו כחלק מיריד המזרח בשנות ה- 1930.

בשנת 1934 התקיים היריד לראשונה במתחם זה. ליריד הגיעו כ- 600 אלף בני אדם, מספר עצום בהתחשב בכך שהיישוב העברי בארץ מנה פחות ממאתיים אלף איש. אירוע נוסף התקיים בשנת 1936. לאחר מכן, בשל פרוץ מלחמת העולם השנייה, לא התקיים היריד. לאחר קום המדינה הוקם מרכז הירידים מול פארק הירקון, ומתחם זה הידרדר בהדרגה כאשר חלק מבנייניו נהרסו. בשנים האחרונות שוחזרו מבני היריד ועל רובם הוצבו שלטי הסבר.

לאחר הליכה של כ- 200 מ' בשדרת הדקלים נגיע לצומת בה נפנה שמאלה, לעבר מבנה עגול הבנוי מבטון חשוף - בניין "תוצרת הארץ", הגדול והמפואר בבנייני היריד, שתוכנן בידי האדריכל ריכרד קאופמן. מרבית הבניין נהרסה בסוף שנות ה- 70', והמבנה שוחזר בשנים האחרונות. לצד הבניין הוצבה מחדש בשנת 2020 אבן היסוד ליריד המזרח, ולצידה שלט הסבר.

מול בניין זה, נמצא "'"הביתן הלבנוני" ששימש את המשלחת הלבנונית ביריד המזרח. התבליט מציג את המקדש הקדום בבעלבק, וכן את ארזי הלבנון. התבליט שוחזר בשנים האחרונות.

הליכה קצרה תוביל אותנו לעבר פסל "הפועל העברי", פרי יצירתו של אריה אלחנני. הפסל שוקם לאחרונה כחלק מחידוש פניו של יריד המזרח.

המבנה הבא, משמאל לכביש, הוא "הביתן הבלגי" שתוכנן ע"י האדריכל הבלגי שרל ורשל. המבנה שופץ ואיבד את צביונו ההיסטורי, אך עדיין ניתן לזהות את עמודי התמך בחזית הבניין.

בין הביתן הבלגי לרחוב התערוכה נמצא מבנה גדול שכונה בעבר "ארמון תוצרת חוץ". במבנה זה שהו משלחות צרפת ואיטליה, יחד עם מדינות נוספות. מבנה זה שימש גם כמקום מושבה הראשון של התזמורת הפילהרמונית.

מעברו השני של הכביש (ממערב) נמצא מבנה גדול נוסף, ששימש במקורו כמבנה המינהלה של היריד.

לצד מבנה זה הוצבו לוחות זיכרון לפעילות המחתרות לפני קום המדינה - מפעל סודי של התעשייה הצבאית, ופשיטה של האצ"ל על מחנה צבאי בריטי ב- 1945 בה נפל אחד הלוחמים בעת החרמת נשק ותחמושת עבור פעילות האצ"ל.

מכאן נלך לצד רחוב הירקון עד לנקודת ההתחלה.

מסלול זה מתאים גם כטיול לילי, וחלק ניכר מהמסעדות ובתי הקפה פעילים עד לשעות הלילה המאוחרות.

אפשרויות נוספות

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • במסלול זה אין פריחה, אך הביקור מומלץ בימים בהם הים גלי והגלים נשברים על החוף ללא סיכון למטיילים.

בימים בהם יש סערה חזקה, מומלץ לשמור מרחק מהשביל לאורך החוף בשל סכנת החלקה ופגיעת הגלים.

שירותים למטיילים:

 • פינות מנוחה וספסלי ישיבה ברחבי הנמל.
 • מתקני משחק לילדים בכניסה לחנות "שילב" הסמוכה להאנגר 24.
 • "פארק ספורט" ומתקני כושר בקרבת הירקון.
 • ארגז חול ענק בסיפון הצפוני ובקרבתו קרוסלה (בתשלום).
 • שלטי הסבר.
 • מסעדות ובתי קפה - בכל מתחם הנמל.
 • כיום אין במתחם שירותים ציבוריים, ובמידת הצורך ניתן להסתייע בעסקים הפועלים בשטח.

הערות ואזהרות:

 • האזור עמוס במיוחד בסופי שבוע ובחגים, וכן בשעות הערב בחודשי הקיץ.
 • החנייה באזור בתשלום, כאשר חנייה חינמית נמצאת באזור חניון רדינג (ומתמלאת במהרה בשעות בהן יש עומס מטיילים).
 • מומלץ להסתמך על תחבורה ציבורית, ולהימנע מחיפוש חנייה באזור.
 • סיפוני העץ חשופים לרסס הגלים, בעיקר בימות החורף - קיימת סכנת החלקה. בחלקו הצפוני של הנמל הוצב שילוט המזהיר שרכיבה דו-גלגלית באזור זה מסוכנת.

הצעות טיול בסביבת נמל תל אביב:

אטרקציות ומרכזי מבקרים בתל אביב והסביבה

Children museum3.jpg

מוזיאון הילדים ב'עיר הילדים' בחולון - מציע פעילויות חוויתיות, חינוכיות ומעשירות לילדים ולכל המשפחה

Ben gurionHouse1.jpg

מוזיאון בבית מגוריו של ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, לפני שעבר לנגב.

קישורים נוספים וספרות מומלצת:המפה נטענת...