קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

פארק מנחם בגין / פארק דרום

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בתל אביב ובגוש דן   /   פארקים במרכז   /   פארק מנחם בגין / פארק דרום

מסלול טיול: פארק מנחם בגין / פארק דרום

במקום בו נגמרת תל אביב, נמצא אחד הפארקים הפופולאריים בגוש דן.

 • מסלול טיול
 • אזור:תל אביב וגוש דן
 • מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת
 • מיקום: דרום תל אביב
 • גישה:רגלית, אופניים
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:2.5 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:16/9/2011
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:24/9/2011South park ta1.jpg

האגם בפארק דרום, (יובל מנדלסון, 16/9/2011)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: פארקים נגיש לנכים תחבורה ציבורית משפחות

רקע: פארק מנחם בגין / פארק דרום

מזרקה בכניסה לפארק דרום, יובל מנדלסון 16/9/2011

פארק מנחם בגין (לא להתבלבל עם פארק בגין שבאיזור ירושלים), הינו פארק ציבורי רחב ידיים הקרוי על שם ראש הממשלה לשעבר, מנחם בגין. הפארק מוכר וידוע גם בשם פארק דרום, בשל מיקומו בדרום העיר תל אביב, בצמוד לשכונת הארגזים. הפארק משתרע על שטח של כ-500 דונם. עד כה כמחצית מהשטח פותח, בעיקר במזרח הפארק (כ- 240 דונם) וכן בחלק המערבי ביותר של הפארק (שם נמצאים מגרשי ספורט).

השטחים שלא פותחו עד כה אינם מעובדים כיום ומהווים שטח בור עם צמחייה עשבונית ועצים נטועים פה ושם. הפארק מנוהל על ידי חברת גני יהושע (האחראית גם על פארק הירקון) ומתוחזק על ידה.

פארק דרום גובל בשטחים חקלאיים נרחבים המוגדרים כיום כחלק מפארק אריאל שרון (פארק איילון) הנמצא בהקמה.

בפארק מנחם בגין ישנם שני אגמים מלאכותיים, אחד קטן יחסית המציע השכרת סירות פדלים למשפחות (הערה: בביקור במקום בספטמבר 2011, האגם היה סגור לרגל עבודות שיפוצים באגם). האגם השני הינו האגם המרכזי שבפארק דרום, ושטחו 44 דונם - גדול בהרבה מהאגם הראשון. האגם צר וארוך (אורכו 350 מ') ומסלול ההליכה הסלול סביבו הוא באורך 1.2 ק"מ. אגם זה מיועד לסקי מים בכבלים.

איך להגיע:

לבאים מתל אביב או מנתיבי איילון:

ממחלף קיבוץ גלויות, פונים מזרחה לרחוב לח"י שבשכונות התקווה והארגזים. בהמשכו שם הרחוב משתנה לרחוב חיים ברלב, ויש לעקוב אחרי השילוט לפארק בגין. לאחר כ-1.5 ק"מ נסיעה מזרחה ממחלף קיבוץ גלויות, פונים ימינה לרחוב בירנית וממשיכים ישר 200 מ' עד הכניסה הראשית לפארק. לאורך הדופן הצפונית של הפארק מסתעפים ימינה רחוב הבושם ושמאלה רחוב איתן לבני. ניתן למצוא חנייה חופשית בשפע ברחובות אלו ובקרבתם.

לבאים מחוץ לתל אביב ומכיוון כביש גהה:

במחלף מסובים יש לפנות לפי השילוט לכיוון תל אביב. לאחר 2.5 ק"מ פנייה שמאלה לרחוב בירנית והמשך כמתואר לעיל.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:2.5 ק"מ.
 • משך המסלול:שעה-שעתיים.
 • טיפוס מצטבר:המסלול מישורי.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

אנדרטה לזכר מנחם בגין, יובל מנדלסון 16/9/2011
איילים נקודים בפינת החי בפארק, עמית מנדלסון 24/9/2011

פארק דרום מציע מגוון אטרקציות, מתקנים ופינות נופש מוצלות לבילוי משפחתי חוייתי, המתאים לכל הגילאים.

האטרקציות המרכזיות בפארק דרום: באגם המרכזי מתפקד מזה כ-25 שנה מועדון סקי מים בכבלים, המאפשר לחובבי הספורט האתגרי (מגיל 12 ומעלה) להתנסות בסקי מים באמצעות מגלשיים או בגלשן. המים באגם רדודים ושקטים, כך שסכנת הטביעה נמוכה יחסית. אמנם המים לא נקיים במיוחד, אך עובדה זו אינה מרתיעה את הגולשים החובבים והמקצוענים שמגיעים למקום, שהוא היחידי בארץ המציע סקי מים באגם. המועדון מציע מלתחות ומקלחות ומפעיל בית קפה קטן במקום להתרעננות. שעות הפעילות משתנות, אולם בחודשי הקיץ המועדון פועל עד לשעה 10:00 בלילה בערך, כך שיש תאורה מסביב לאגם גם בשעות הערב המאוחרות.

מתקני ספורט מפוזרים בשטח פארק דרום וביניהם מגרשי כדורסל בסמוך לאגם. בגוש המערבי של הפארק (מרחק הליכה של 700 מ' מהקצה המערבי של אגם סקי המים) ישנם מגרשי כדורגל וטניס.

מתקני משחקים בפארק מאפשרים מגוון פעילויות משחק והנאה לילדים וביניהן מתקן מגלשות ענק, הממוקם בצפון-מערב הפארק.

עצי אקליפטוס, על גדת האגם המגדול, מספקים פינות מוצלות עם שולחנות פיקניק וספסלים לישיבה, ובסמוך אליהם מדרגות היורדות אל תוך האגם. בשטח הפארק מותר להבעיר מנגל ולעשות על האש, פעילות פופולרית באתר בשבתות ובחגים. לילדים ולחובבי בעלי החיים קיימת פינת חי מקסימה עם איילים נקודים, עופות אמו, ננדו, טווסים ועוד הממוקמת בשטח שבין שני האגמים שבפארק.

בסמוך לשני האגמים יש מרכז ספורטק ובו מגרשי כדורסל בסמוך לאגם, ובחלק המערבי יותר של הפארק ישנם מגרשי כדורגל וטניס ומתקן נוסף של שירותים ציבוריים.

בכניסה לפארק ישנה תחנת "תל אופן" של עיריית ת"א, כך שניתן לשכור אופניים במקום ולצאת עליהם לרכיבה קלה בפארק.


בחלק המזרחי של פארק דרום ישנה נקודת תצפית על גבעה בולטת, ממנה ניתן לצפות על כל שטחי הפארק וכן על תל חיריה ושטחי פארק אריאל שרון, ובסמוך לה שירותים ציבוריים.

בעלי כלבים ישמחו לדעת שיש במקום מתחם סגור לכלבים המאפשר לשחרר את הכלבים בתוכו. מתחם זה נמצא ליד פינת החי ואגם סירות הפדלים.

בפארק אין פסלים ואנדרטאות רבות. בכניסה לפארק (קצה רחוב בירנית) ניצבת חנוכיה גדולה ושלט הנצחה למנחם בגין על שמו נקרא הפארק. לחובבי הבוטניקה כדאי מנקודה זו לפנות בשביל מערבה ולאחר כ- 50 מ' לפגוש בעץ שיזף עתיק, שכנראה גדל כאן עוד לפני פיתוח הפארק.

לסיכום, פארק מקסים עם המון אפשרויות לכל המשפחה.

אפשרויות נוספות

לחובבי הליכה מומלץ לבצע מסלול הליכה המקשר את פארק דרום עם פארק אריאל שרון.

נקודת היציאה המומלצת למסלול זה היא גבעת התצפית. מהגבעה נגלוש לכיוון דרום-מזרח, ונחבור לדרך עפר היוצאת מהפארק וממשיכה דרך שדות הבור. הדרך עולה על גבעה גבוהה המהווה למעשה תל של פסולת בניין שכוסתה בעפר. מכאן נוכל לצפות על גבעת חירייה ונופי השדות, וברקע בולטים מגדלי מגורים בתל אביב, דרום רמת גן, חולון ואזור. מהגבעה נגלוש דרומה ונחבור לדרך עפר נוספת לאורך אפיק נחל כופר בו זורמים לעיתים מי ביוב. נמשיך במורד הנחל ונגיע לגשר בשפך נחל כופר לנחל איילון. מומלץ תחילה לסטות שמאלה ולהגיע לגשר הולכי רגל מעל נחל איילון. כאן הוצב שילוט הסבר ומפה של פארק אריאל שרון ההולך ומוקם.

כעת נחזור במורד נחל איילון ונלך בדרך עפר לאורך הגדה הצפונית. במרחק 850 מ' מנקודה זו נגיע לעוד שלט הסבר, הנמצא 50 מטרים מדרום לקצה המערבי של האגם הגדול בפארק דרום. ניתן מכאן לחזור לתחום הפארק המפותח, וניתן להמשיך עוד 400 מ' לאורך נחל איילון עד סכר שתולים. לפני הסכר יש לפנות ימינה ולאחר 70 מ' להגיע לשביל הולכי הרגל והאופניים המקשר את פארק דרום לספורטק. פנייה בשביל זה ימינה תחזיר אותנו לאגם הגדול. אורך המסלול מגבעת התצפית עד קצה האגם הוא 2.5 ק"מ. יש לשים לב ששביל ההליכה משמש גם רוכבי אופניים, רוכבי סוסים ואף רכבי שטח.

סיבוב זה נמשך כשעה בנחת, וניתן להאריכו בשבילים לאורך נחל איילון לכיוון גבעת חיריה והסביבה (מומלץ במיוחד באופניים).

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

הפארק ירוק ומזמין כל השנה. פריחה עונתית בשדה הבור בין הפארק לנחל איילון (בצד הדרום-מזרחי של הפארק) - בעיקר חרציות, חרדל וגדילן.

שירותים למטיילים:

בפארק דרום יש מגוון שירותים למבקרים: חנייה בשפע, מספר מבני שירותים ציבוריים המפוזרים בפארק, מתקני משחקים לילדים, חורשות, שולחנות וספסלים לפיקניק.

לאורך ולרוחב הפארק יש שבילי הליכה סלולים המתאימים להולכי רגל, אופניים ורצים, וכן למוגבלי תנועה.

הערות ואזהרות:

 • הפארק פתוח למבקרים בכל שעות היממה.
 • בשבתות ובחגים צפוי עומס מבקרים בפארק, וייתכן קושי במציאת חנייה.
 • אין להיכנס לאגם בפארק, מחשש להיפגעות ע"י גולשי סקי המים.
 • אין להאכיל את החיות בפינת החי.
 • רשת שבילים בפארק מאפשרת גישה נוחה לבעלי מוגבלויות ולכסאות גלגלים.
 • למטיילים מחוץ לפארק לכיוון נחל איילון, יש לשים לב לתנועת רכבי שטח, רוכבי אופניים וסוסים בתוואי.
 • מסלול ההליכה לאורך נחל איילון חשוף לשמש.

הצעות טיול בסביבת פארק מנחם בגין / פארק דרום:

המפה נטענת...