קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

בית הקברות טרומפלדור

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בתל אביב   /   טיולי פריחה במרכז   /   בית הקברות טרומפלדור

בית הקברות טרומפלדור

בית הקברות הוותיק של תל אביב מפגיש את המבקרים עם סיפורי העבר.

 • נקודת עניין
 • אזור:תל אביב וגוש דן
 • מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת
 • מיקום: תל אביב
 • גישה:לכל רכב
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:לא נגיש
 • שעות ביקור:שעות היום, סגור בשבתות וחגים
 • כניסה:חינם
 • תאריך ביקור:27/12/2011
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:7/9/2015Trumpeldor cemetry1.jpg

בית הקברות טרומפלדור, (עמית מנדלסון, 27/12/2011)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: עתיקות והיסטוריה טיול עירוני תחבורה ציבורית אנדרטאות

בית הקברות טרומפלדור

קבריהם של מאיר וצינה דיזנגוף ושאול טשרניחובסקי, דצמבר 2011

בית הקברות טרומפלדור הוקם בשנת 1903 - עוד בטרם נוסדה תל אביב, כתוצאה ממגיפת כולירה ביפו, שחייבה את קבורת הנפטרים במקום מרוחק, בפקודת השלטונות הטורקיים.

רכישת האתר התאפשרה בסיועו של שמעון רוקח, שנטמן אף הוא בבית הקברות, באזור הפינה הדרומית-מזרחית שלו.

התחלת הקבורה במתחם לוותה בטקס ביזארי בו שולבה גניזת דפי קודש באדמה, יחד עם קיום טקס נישואים לשני זוגות יתומים בבית הקברות, בניסיון לעצור את המגיפה.

בבית הקברות נטמנו רבים מראשוני תל אביב. כבר בשנת 1932 התמלא בית הקברות והקבורה הנרחבת עברה לבית הקברות נחלת יצחק.

בעשרות השנים האחרונות נקברים כאן רק מעטים, בעיקר בעלי ממון ומעמד שמשפחותיהם יכלו לממן רכישת חלקת קבר כאן.

שטח בית הקברות כ- 12 דונם וצורתו היא טרפזית. אורך הצלע הגדולה (לאורך רחוב טרומפלדור) כ- 160 מ' ואורך הצלע הקצרה (המזרחית) כ- 55 מ'.

במתחם זה נקברו כ- 5,000 בני אדם. בתצלום אוויר בולט המתחם ככתם לבן קטן בין שכונות המגורים הצפופות, ובתוכו מעט עצים ושיחים.

המצבות השונות מייצגות סגנונות עיצוב ובנייה רבים, וחלקן מנציחות סיפורים ייחודיים.

מצבה מעוטרת בצדפים, דצמבר 2011
קברה של עמליה ברסקי, דצמבר 2011
קברה של שושנה דמארי, דצמבר 2011
חבצלת צומחת לצד קברי אלמונים, דצמבר 2011
קבר משפחת פלמן, דצמבר 2011
פריחת חבצלות, ספטמבר 2015


איך להגיע:

בית הקברות נמצא ברחוב טרומפלדור בתל אביב.

שער הכניסה נמצא מול פינת רחוב חברון (שערים נוספים נעולים כיום).

על האתר: בית הקברות טרומפלדור:

הקברים הראשונים בבית הקברות נמצאים בחלקו המזרחי, אולם מרבית "אנשי השם" קבורים בחלקו המערבי. לסיור יסודי ומקיף בבית הקברות מומלץ להקדיש כשלוש שעות, ולהביא בחשבון העדר שירותים במתחם (ניתן להסתייע באחת מהמסעדות ברחובות הסמוכים).

השער המקורי של בית הקברות נמצא בחלקו המזרחי. השער הראשי הקיים נפרץ בשנת 1926, עם העלאת עצמותיו של מקס נורדאו שנפטר בפאריס בשנת 1923.

בכניסה לאתר נראה בצד ימין את הקבר לחללי מאורעות תרפ"א, ובו שורה ארוכה של מצבות לזכר החללים ביפו בימים 2-1 במאי 1921. ראשיתם של המאורעות בהתקפה ערבית על האוכלוסייה היהודית ביפו (בה גרו כ- 16 אלף יהודים, הן בשכונות יהודיות בצפון יפו והן בשכונות מעורבות). בטבח ב"בית החלוץ" ברחוב יפת נרצחו 14 מאנשי המקום. התקפה על "בתי וורשא" סוכלה בשל התערבות אנשי הגדוד העברי שנזעקו לעזור ממקום מושבם בצריפין. על בית יהודי מבודד נוסף, בית ישקר (כיום בדרך קיבוץ גלויות), הוטל מצור וב- 2 במאי 1921, בניסיון נסיגה של המגינים לכיוון תל אביב, נתקלו בתהלוכה ערבית מוסתת לבית הקברות הסמוך, והמגינים נרצחו, ביניהם בולט הסופר יוסף חיים ברנר. יש כאן גם מצבות לזכר נעדרים במאורעות שמקום קבורתם לא נודע, כמו יוסף לואידור שנרצח יחד עם ברנר בבית ישקר וגופתו לא נמצאה.

מימין למתחם קברי חללי מאורעות תרפ"א (שאינו קבר אחים), נמצא מתחם דומה המוקדש לחללי מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט (המרד הערבי), ובקצהו הדרומי (לצד חומת בית הקברות), מצבה לחללי מאורעות תרפ"ט, שנטמנו בקבר אחים.

בצד שמאל, בקצה שורת הקברים הראשונה, ניצבת מצבת זיכרון חדשה יחסית לזכר היהודים מגורשי תל אביב ויפו במלחמת העולם הראשונה, שחלקם מתו ונקברו במושבות מצפון לתל אביב (למשל בכפר סבא).

לצד המצבה מתפצל השביל הראשי. שביל רחב יחסית מאפשר גישה מהירה לחלק המערבי, וכן לחלק המזרחי (אם כי לכיוון מזרח, השביל נסגר עד מהרה ולא מאפשר גישה נוחה עד קצה בית הקברות).

בחלק המערבי מרוכזים קבריהם של אנשי השם - אומנים, סופרים, מחנכים, פוליטיקאים ובעלי ממון. לצד הנקברים המפורסמים בציבור, יש רבים אחרים פחות מוכרים, שחלקם זוכים לתשומת לב המבקרים דווקא בגלל המצבות המעוצבות שהוקמו לזכרם.

חדי העין יזהו על חלק מהקברים סמל מיוחד המנציח נפטרים השייכים ל- 66 מייסדי תל אביב - אותם אנשים שהשתתפו בהגרלת המגרשים ההיסטורית בשנת 1909.

נלך בשביל הראשי מערבה ונגיע למאוזוליאום הנעול של הסופר מקס נורדאו, ולצידו מימין - קבריהם של מאיר דיזנגוף, ראש עיריית ת"א הראשון, ורעייתו צינה. מימינו נקבר המשורר שאול טשרניחובסקי, ולידו הרופא ד"ר חיים חיסין, ומצפון להם בולט קברו של הרב פרץ חיות (לצידו נקבר בשנים האחרונות אריה לובה אליאב, חבר כנסת וחתן פרס ישראל על תרומה לחברה, ומקים הקהילה החינוכית בניצנה). בקצה הצפוני של חלקה זו בולט סורג מתכת חדש על הקיר, ובו פסוקים מספר ירמיהו, להנצחת הנקבר הסמוך.

באזור המערבי נמצאות גם מספר אחוזות קבר משפחתיות כמו אלו של בית שלוש, בית קראוזה ובית פלמן.

אם נחזור לקבר נורדאו ונפנה שמאלה (דרומה), נחלוף לצד קברי הפוליטיקאי חיים ארלוזורוב (שנרצח בחוף תל אביב) ורעייתו סימה, המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק ורעייתו מאניה. באזור זה נקבר גם הסופר אשר צבי גינצברג, המוכר בשם העט שלו - אחד העם. מולם לערך, קבורים ראש הממשלה השני, משה שרת, ורעייתו ציפורה. על המצבה הונח שלט המנציח את פועלו של שרת, ומהווה חריג בנוף המצבות בבית הקברות. באזור זה קבורים גם דב הוז, אשתו רבקה בתו תרצה ואחייניתו אורה בורודובסקי, שנספו בתאונת דרכים קטלנית ב- 1940 בכביש השרון ליד פרדסיה, ולידם טמון אליהו גולומב, מפקד ההגנה, יחד עם רעייתו. גולומב והוז היו גיסיו של שרת, וכנראה בשל כך העדיף שרת להיקבר כאן ולא בחלקת גדולי האומה בהר הרצל.

בחלקה מוגבהת הנמצאת כאן נקברו בין היתר איש העסקים סמי עופר והסופר אפרים קישון. לצד החומה המערבית של בית הקברות נקברה הזמרת שושנה דמארי, וכן קבורים כאן ראשי העירייה יהושע רבינוביץ, מרדכי נמיר ושלמה להט (צ'יץ'), הציירים נחום גוטמן וראובן רובין ועוד. בפינה הדרומית-מערבית נקבר השר והמדען יובל נאמן.

מהשביל הראשי, מטרים בודדים ממזרח לקבר דיזנגוף, מסתעף צפונה שביל עץ צר המאפשר גישה למצבות רבות. חלקן ייחודיות כמו קברה של מרים קנטורוביץ הבולט בכיפת הנחושת שמעליו, (עליה נחרט הפסוק המפורסם מירמיהו ב' "זָכַרְתִּי לָךְ חֶסֶד נְעוּרַיִךְ, אַהֲבַת כְּלוּלֹתָיִךְ, לֶכְתֵּךְ אַחֲרַי בַּמִּדְבָּר, בְּאֶרֶץ לֹא זְרוּעָה", ולצידו מצבת קברה של לאה שפירה, הבנויה בצורת קבר רחל בבית לחם.

חלק מהמצבות במרחב הן למעשה יציקות בטון ועליהן הכתובת המצמררת "גלמוד", מה שמזכיר כי חלק מהנקברים מתו כאלמונים וזהותם לא ידועה עד היום הזה. בין המצבות, ובעיקר בחלק המזרחי, צומח ריכוז גדול ויפה של חבצלות שמצאו בבית הקברות מפלט מהפיתוח העירוני. ניתן למצוא במתחם גם מספר מיני עצים פולשים כגון שיטה כחלחלה, איילנתה בלוטית, וושינגטוניה חוטית ופלפלון דמוי-אלה.

בחלק המזרחי של בית הקברות, הקברים המעניינים פזורים בשטח נרחב וקשה להתמצא ביניהם, לפיכך ההמלצה היא פשוט לקחת את הזמן, לשוטט בין המצבות ולתור אחרי שמות מוכרים, מצבות בעלות עיצוב ייחודי או עם טקסט מעניין. נוכל לשים לב גם לכך שחלק מהמצבות מוזנחות ולא שוקמו עד היום, בעוד שמצבות אחרות עברו שיפוץ ושיקום בשנים האחרונות. במתחם זה בולטת מצבת זיכרון שחורה וגדולה, המנציחה את חללי קהילת זדונקה-וולה בפולין, שנרצחו בשואה. כיוון שבית הקברות נסגר בשנת 1932, אין בו כמעט מצבות לזכר הקהילות, בניגוד לבתי הקברות שהוקמו לאחר מכן. לצד עץ בודד של וושינגטוניה חוטית שאינו רחוק מאנדרטת זדונקה-וולה לכיוון צפון, ניצב קברה של אסתר גולדברג, עליו נכתב הספד מרגש. מאחוריו נמצא קבר נוסף שגם עליו הספד ייחודי - קברה של עמליה ברסקי, שטבעה בים יפו בגיל 12 - בשנת תרע"ו (1916). בשיטוט בין המצבות נגלה טקסטים מעניינים נוספים, שקשה לכוון אליהם בהעדר "ציוני דרך" בולטים בסביבתם.


פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

באוגוסט-ספטמבר - פריחת חבצלת החוף.

שירותים למטיילים:

 • מים בכניסה לאתר.
 • המקום נפתח בשעה 06:30. בקיץ נסגר בית הקברות בשעה 19:00 ואילו בחורף הוא נסגר בשעה 17:00.
 • בימי שישי ובערבי חג נסגר בית הקברות בשעה 14:00 (בשעון חורף המקום נסגר ב- 13:00). המקום סגור בשבתות ובחגים.
 • ניתן לבקר בשעות נוספות, בתשלום ובתיאום מראש בטלפון - 03-7953614.

הערות ואזהרות:

 • המתחם חשוף לשמש, ולא מומלץ לביקור בשעות החום בקיץ.
 • בבית הקברות אין מבנה שירותים. מומלץ להתארגן בהתאם לפני או אחרי הסיור (ניתן להיעזר בבתי קפה ומסעדות ברחובות הסמוכים, בפרט בוגרשוב, אלנבי והמלך ג'ורג').
 • מרבית השבילים צרים ולא נגישים למתקשים בהליכה (בחלק המערבי, הוסדרו מספר שבילי עץ אך גם הם צרים במיוחד).
 • האתר מהווה מוקד משיכה לקבוצות גדולות, ולעיתים ייתכן עומס מבקרים, במיוחד בחלק המערבי. לכן, למטיילים בודדים מומלץ להתמקד בו כאשר הוא פנוי מקבוצות גדולות, וכאשר קיימות קבוצות כאלה - לשוטט באופן חופשי בשאר חלקי בית הקברות (בתקווה שהשטח יתפנה לאחר זמן קצר).
 • קיימת אפשרות לבקר בבית הקברות בשעות הלילה, בתיאום מראש ובתשלום לחברה קדישא המנהלת את המקום (בשעות היום, הכניסה חופשית).

הצעות טיול בסביבת בית הקברות טרומפלדור:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:המפה נטענת...