קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

פארק אריאל שרון

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בתל אביב ובגוש דן   /   פארקים במרכז   /   פארק אריאל שרון

מסלול טיול: פארק אריאל שרון

פארק אריאל שרון - פארק העתיד של גוש דן, מציע למבקרים הליכה נינוחה בנופי שדות.

 • מסלול טיול
 • אזור:תל אביב וגוש דן
 • מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת
 • מיקום: ליד מחלף מסובים
 • גישה:רגלית, אופניים
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:5.5 ק"מ. אם מבקרים בחיריה, יש להוסיף 2 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:30/9/2011
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:1/12/2012Ariel sharon park1.jpg

מבט לתל חיריה ונחל שפירים, (עמית מנדלסון, 30/9/2011)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: מעגלי פארקים משפחות

רקע: פארק אריאל שרון

"גשר עצי הדולב", עמית מנדלסון, 30/9/2011
תצפית למודיעין, עמית מנדלסון, 30/9/2011

פארק אריאל שרון הוא הכינוי לשטח רחב ידיים (8,000 דונם) בדרום מטרופולין תל אביב, לאורך אגן נחל איילון, המיועד להפוך לריאה ירוקה מרכזית לתושבי המטרופולין.

נוף האזור הוא שדות חקלאיים בקרקע סחף כבדה ופוריה, המעובדים עד היום.

עד לפני כעשור היה אזור זה "החצר האחורית" של גוש דן. מאז שנת 1952 פעלה באתר חיריה המזבלה המרכזית של תל אביב וגוש דן כולו, ועד לסגירתה בשנת 1998 נוצר תל פסולת בגובה 60 מ' מעל לסביבתו. המזבלה הגדולה היוותה מפגע סביבתי חמור. המדרונות התלולים נמצאים בסכנת התמוטטות לאפיקי הנחלים, חומרים שונים השתחררו מהמזבלה (ביו גז ותשטיפי אשפה), ולהקות הציפורים שנמשכו לאשפה סיכנו תנועת מטוסים בשדה התעופה בן גוריון. בנחלים איילון ושפירים זרם ביוב גולמי, לעיתים לאחר טיפול חלקי.

עם ההחלטה על סגירת אתר הפסולת חיריה והעברת האשפה לאתר דודאים במבואות באר שבע, ולאור מגבלות הבנייה כתוצאה מהיות המתחם אחד מצירי ההמראה המרכזיים מנתב"ג, החלו הרשויות במהלך נרחב להפיכת המתחם מ"חצר אחורית" לריאה ירוקה נרחבת. מהלך זה יימשך עוד שנים רבות, ונתקל בין השאר בהתנגדות חברת "הזרע" החוכרת חלק ניכר מהאדמות החקלאיות מצפון לנחל איילון. חברה זו מתנגדת להיקף הגדול של הפארק ומציעה לאפשר בנייה בחלק מהשטח המתוכנן.

הפארק כולל בתוכו גם את אדמות בית הספר החקלאי מקווה ישראל (2,500 דונם) המוגנות מבנייה מכוח חוק מיוחד של הכנסת, ומקושרות לפארק ע"י גשר חקלאי מעל לכביש 1.

בשנת 2007 החליטה ממשלת ישראל לקרוא את הפארק על שם ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, שתמך בהקמת הפארק. קודם לכן כונה המרחב "פארק איילון".

בשלב זה פיתוח הפארק מתמקד בשטח מצומצם במתחם חיריה ולאורך אפיקי הנחלים - נחל איילון ויובליו נחל שפירים, נחל כופר ונחל אזור. במסגרת זו נסללו דרכי הכורכר לאורך הנחלים, הוצבו שלטי הסבר והוסדרו שני חניונים באזור הכניסה לחיריה. מתחם חיריה עצמו משמש כיום כ"פארק מיחזור" בו קיימים מפעלים למיחזור פסולת, ומתקיימת פעילות חינוכית המיועדת לרוב לקבוצות בתיאום מראש. בעתיד תתאפשר לציבור הרחב עלייה חופשית לתצפית המוסדרת מראש תל חיריה.

בשנת 2012 הועתקו לתחום הפארק פרחי בר נדירים או בסכנת הכחדה בארץ ובמרחב, ובכללם נרקיסים מאתר עמק גלילות.

איך להגיע:

הגישה למסלול המתואר היא מכביש 4 (כביש גהה) לכיוון דרום בלבד.

לאחר מחלף מסובים יש לעבור לנתיב הימני בכביש. 1.5 ק"מ אחרי המחלף יש פנייה משולטת לפארק מיחזור חיריה ופארק אריאל שרון.

50 מ' לאחר הפנייה יש לפנות שמאלה לדרך כורכר טובה לפני גדר מתחם חיריה, ולנסוע בדרך זו כ- 200 מ', ולאחר גשר מעל נחל שפירים נגיע לחניון כורכר משולט - חניון שפירים. כאן מתחיל ומסתיים הטיול.

חניון נוסף נמצא מייד לאחר הירידה מכביש 4, ומשמש את "פארק מיחזור חיריה". חניון זה כיום פתוח למבקרי האתר לאחר תיאום מראש, ובעתיד אמור להשתלב במערך החניונים של הפארק.

בחזרה, ניתן לפנות רק לנתיבים היוצאים ממחלף גנות לכיוון ת"א או ירושלים (לא ניתן לנסוע דרומה לכיוון מחלף השבעה, ראשון לציון ועוד). למעוניינים לנסוע לכיוון זה, יש להמשיך לכיוון ירושלים ולהסתובב במחלף שפירים.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:5.5 ק"מ. אם מבקרים בחיריה, יש להוסיף 2 ק"מ.
 • משך המסלול:3-1 שעות.
 • טיפוס מצטבר:המסלול מישורי. אם מבקרים בחיריה, עלייה של 60 מ' וירידה זהה.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

סיקסק בשדות, עמית מנדלסון, 30/9/2011
שילוט בכניסה מכביש גהה, עמית מנדלסון, 30/9/2011
פינת ישיבה במפגש הנחלים איילון ושפירים, עמית מנדלסון, 30/9/2011
מבט ל"גשר עצי הדולב", עמית מנדלסון, 30/9/2011

המסלול המתואר מיועד להולכי רגל ורוכבי אופניים (קטע של 200 מ' בסוף המסלול אינו עביר כיום לרוכבי אופניים), אך משמש כיום גם רכבי שטח וסוסים, כך שיש להיזהר בעת ההליכה במסלול.

מסלול זה ארוך יחסית למרבית מסלולי המשפחות המומלצים באתר, והוגדר כמסלול משפחתי כיוון שניתן לבצע גם קטעים ממנו בתצורת הלוך ושוב (כאשר ברגל, מסלול קווי מומלץ הוא מחניון שפירים עד מפגש הנחלים איילון-שפירים וחזרה, מרחק 3.5 ק"מ).

מחניון שפירים נלך בדרך הכורכר לאורך נחל שפירים. ערוץ זה הוא נחל אכזב שראשיתו בעמק לוד והוא נשפך לנחל איילון בתחומי הפארק.

הערוץ עמוק יחסית (כ- 5 מ') ולאורכו גדלה צמחייה מגוונת המשלבת צמחי בר מקומיים (קנה מצוי, ינבוט השדה, הגה קוצני, גדילן מצוי וחוח עקוד) עם צמחים זרים או פולשים (עצי אקליפטוס המקור ופרקינסוניה שיכנית, שיחי קיקיון מצוי ודטורה נטוית-פרי, ועשבי לכיד הנחלים).

לאורך הדרך מוצבים פנסי תאורה רבים, המאירים בשעות הלילה את תל חיריה המתנשא מעבר לנחל, והמכוסה בצמחייה עשבונית (למשל חרדל לבן וחלמית מצויה). נשים לב כי בוצעה חפירה לאורך חלקו התחתון של התל. חפירה זו מאפשרת ביצוע פעולות לטיפול בתשטיפי פסולת - נוזלים שהצטברו באתר האשפה ומחלחלים בעיקר בחורף לאפיקי הנחלים. סיבה נוספת לעבודות במתחם היא לכידת ביו-גז - גז שהצטבר באתר, והמנוצל כיום כמקור אנרגיה למפעל "אופיס טקסטיל" השוכן בעיירה אזור הסמוכה. בקיץ 2012 הוטה נחל שפירים דרומה, בשל החשש מקריסת מדרונות התל וחסימת אפיק הנחל.

לאחר כ- 1.3 ק"מ, נגיע לקצה המערבי של תל חיריה עצמו. עד לשנת 2010, נשפך כאן נחל שפירים לנחל איילון. בשנים 2010-2011, הוסט אפיק נחל איילון צפונה בשל החשש מקריסת מדרונות התל וחסימת אפיק הנחל. האזור הזה מולא בערימות עפר הממשיכות את התל מערבה, ומעבר להן משתרע שדה בור המהווה מקום מסתור לעופות וליונקים החיים בנוף החקלאי, כמו שועלים וחוגלות. מינים נוספים כמו אנפית הבקר וסיקסק נהנים אף הם מקיום שטחי הבור, אך אינם זקוקים להם לצורך קיומם. לאורך 400 המטרים הבאים, קטע הנחל למרגלותינו השתייך לנחל איילון והפך לחלקו התחתון של נחל שפירים כתוצאה מהסטת האיילון.

1.7 ק"מ מחניון שפירים נגיע לפינת ישיבה בצל עץ אקליפטוס. פינה זו נבנתה מפסולת בניין ממוחזרת, וצופה על המפגש החדש של נחל שפירים ונחל איילון. במבט מכאן לעבר תל חיריה ניתן לראות את מרפסת התצפית המרשימה שהותקנה במערב התל.

נמשיך לאורך נחל איילון, וחדי העין יזהו כאן ריכוז יפה של העשבוני שוש קוצני. אחרי הליכה קצרה נוספת נחלוף על פני ריכוז כוורות דבורים.

500 מ' מפינת הישיבה נחצה תעלת ניקוז, ומייד אחריה גדל עץ תאנה. אחרי 200 מ' נוספים נגיע לגשר הולכי רגל ורוכבי אופניים על אפיק נחל איילון.

הגשר חסום לתנועת כלי רכב, ובמסגרת זו ניטעו עצי דולב המשולבים בגשר, ולכן הוא מכונה גם "גשר עצי הדולב". בשלב זה, זהו הגשר היחיד המוסדר לאורך הנחל בתחום הפארק, ומכאן ומטה זורמים בנחל מי שפכים.

כאן נחצה את נחל איילון. מומלץ לפנות תחילה שמאלה (מערבה) ולאחר 50 מ' נגיע לגשר בשפך נחל כופר לנחל איילון. נחל כופר הוא ערוץ עונתי קצר שראשיתו בכפר אז"ר, ומרביתו מהווה כיום תעלת ניקוז בתחומי רמת גן ובשולי כביש גהה.

נשוב מזרחה לגשר. בהמשך המסלול בגדה הצפונית יש כיום (אוקטובר 2011) קטעים קטנים הנמצאים בעבודות, וממש לפני סוף המסלול יש קטע שההליכה בו אינה נוחה, כך שלמי שאינו מעוניין בהליכה מעט "אתגרית", מומלץ לשוב בנקודה זו חזרה להתחלה.

אם החלטנו להמשיך, נלך מזרחה בדרך הכורכר בגדה הצפונית, לאורך התוואי החדש של נחל איילון. השדות בצמוד ומצפון לדרך מגודרים מכאן למשך כק"מ וחצי, ע"י חברת "הזרע" המתנגדת כפי הנראה לכניסת מטיילים לשטחה.

ברקע נראים מגדלים שונים בתל אביב וברמת גן - מגדל משה אביב, מגדלי עזריאלי, מגדל אלקטרה וכן מגדל המים של שכונת רמת חן ברמת גן. כמו כן בולטת חורשת האקליפטוסים הגדולה בפארק הלאומי ברמת גן.

כחצי ק"מ ממזרח לגשר, נגיע לצד הצפוני של מפגש הנחלים שפירים ואיילון. מאזור זה ומזרחה בולט בנוף מגדל מים מרשים ברמת אפעל, ומאחוריו מגדלי מגורים בקריית אונו. כמו כן ניתן לראות מכאן את המבנים המאסיביים של בית החולים תל השומר, ואת הגשר במחלף מסובים.

לאחר 900 מ' נוספים נגיע לקצה אדמות חברת "הזרע". מצפון לנו יש אתר פסולת בניין הנמצא בתהליכי פינוי מתקדמים, ואילו מדרום יש מעביר מים המאפשר גישה למתחם חיריה. בשלב זה, הגישה למטיילים מכאן לחיריה אסורה.

כמאה מטרים לאחר נקודה זו, מתעקל המסלול ימינה, וברקע נראה שדה קוצים בו פזורים עצי שיזף ושיחי צבר. אתר זה הוא חורבת בני ברק הקדומה, המוזכרת בספר יהושע כעיר בנחלת שבט דן, וכן בהגדה של פסח (מעשה ברבנים שהיו מסובים בבני ברק) - ומכאן שם מחלף מסובים.

בדורות האחרונים שכן כאן כפר ערבי בשם איבן איברק, שהחליף את שמו במאה ה- 20' ל"אל-חיריה" לציון האדמה הפוריה שבאזור. הכפר נכבש במהלך מבצע "חמץ" באפריל 1948 לשחרור יפו וסביבתה. במסגרת פיתוח הפארק מתוכננות כאן חפירות ארכיאולוגיות לחשיפת העיר הקדומה.

הדרך מתעקלת ממזרח לתל חיריה ואנו שבים לתוואי המקורי של נחל איילון. באזור זה נוכל לפגוש צמחים נוספים שלא ראינו קודם כמו שיח אברהם מצוי ושומר קיפח, וברי המזל יפגשו כתם קטן ומפתיע של חצבים הפורחים בסתיו.

לאחר עיקולים נוספים בדרך, נגיע למפגש שני ערוצים של נחל איילון, היוצר מעלינו "אי" קטן. מעבר לכביש נראה מבנה חדש המשמש את תחנת השאיבה מסובים של איגוד ערים דן לביוב. באזור זה יש ריכוז יפה של אקליפטוסים.

300 מ' אחרי מפגש הערוצים, נגיע לגשר כביש 4 מעל נחל איילון, ולפיצול העליון בין ערוצי האיילון.

הקטע האחרון של המסלול עדיין לא הוסדר במלואו למטיילים. דרך הכורכר הסלולה ממשיכה מתחת לכביש 1, לאורך מעלה האיילון לכיוון גשר יחזקאל בכביש 412 (בין מחלף שפירים לאור יהודה). אנחנו נפנה ימינה ונחצה את האיילון. בחורף ובאביב הנחל מוצף, ואז כדאי להמשיך מזרחה כ- 100 מ', ומעבר לגשרי הכביש נגיע לגשר קטן מעל לנחל ונשוב בגדה הדרומית.

בעתיד ניתן יהיה לצאת מכאן לחניון של פארק המיחזור חיריה, ודרכו לשוב לנקודת ההתחלה.

לעת עתה (דצמבר 2012), השער האחורי של החניון סגור והכניסה אליו מחייבת תיאום מראש. לפיכך נלך בשולי הכביש, מעבר למעקה הבטיחות (המטיילים עם אופניים יצטרכו לרדת מהאופניים בקטע זה). אחרי 200 מ' נגיע לצומת הכניסה למתחם חיריה. מכאן נשוב לרכב הממתין.

המעוניינים בכך יכולים להוסיף לקינוח עלייה קצרה בגרם מדרגות לגבעה מלאכותית מדרום לצומת הכניסה לחיריה.

למטיילים בחורף, כדאי לשקול את ביצוע המסלול בכיוון ההפוך. כך ניתן לזהות במרחק הליכה קצרה מנקודת ההתחלה, האם נחל איילון עביר לאחר הגשמים, ולמנוע אי נעימות לאחר הליכה של כ- 5 ק"מ והיתקלות בערוץ זורם (יש לקוות שבזמן הקרוב יוסדר גשר להולכי רגל ורוכבי אופניים בנקודה זו, כמו גם פתיחת חניון פארק המיחזור למטיילים).

אפשרויות נוספות

ניתן לבקר במתחם "פארק מיחזור חיריה" במסגרת סיורים מודרכים, המיועדים לקבוצות ומתקיימים לרוב בחול המועד (סוכות/פסח) או לאחר תיאום מראש. במסגרת זו ניתן גם לעלות לתצפית מרשימה מפסגת תל חיריה. בעתיד ייפתח התל למטיילים גם ללא תיאום מראש. מסלול זה מוסיף הליכה של כק"מ לכל כיוון וטיפוס מצטבר של כ- 60 מ' (ירידה מצטברת זהה).

לחובבי הליכה מומלץ ללכת מפארק אריאל שרון לפארק דרום.

ממפגש נחל כופר עם נחל איילון, יש ללכת מעט במעלה נחל כופר ולחבור לדרך עפר המטפסת לגבעה בולטת. הדרך ממשיכה מעבר לגבעה וחולפת למרגלות גבעת התצפית במזרח פארק דרום. פרטים נוספים מופיעים בדף פארק מנחם בגין באתר. יש להשאיר תחילה רכב בפארק דרום (ולחילופין, ניתן לחנות עם רכב אחד בפארק דרום ומשם ללכת לגשר עצי הדולב, להשלים את מסלול ההליכה המתואר לעיל ולחזור באותה דרך לפארק דרום - באפשרות זו, מרחק ההליכה/רכיבה הוא כ- 8 ק"מ).

אפשרות נוספת היא הליכה מפארק אריאל שרון ל"מצודת המישור" בעיירה אזור. באפשרות זו, מגשר עצי הדולב נפנה שמאלה ונלך כחצי ק"מ לאורך תעלת נחל אזור, עד שנגיע לשולי כביש 1. כאן נפנה שמאלה ונגיע לשער חוות שורגי. מכאן נמשיך בכביש סלול, העובר בגשר מעל כבש 1 והמשכו הוא רחוב שפרינצק בעיירה אזור. אחרי כחצי ק"מ לאורך הרחוב, נגיע לבית כנסת מרשים. כאן נפנה עם הרחוב שמאלה ומייד אח"כ נעלה לגבעה בראשה ממוקמת "מצודת המישור" - שרידי מצודה צלבנית שחלשה על הדרך העתיקה מיפו לירושלים. מהמצודה נרד ימינה בשביל מדרגות תלול לרחוב ההסתדרות, ופנייה שמאלה ברחוב זה תוביל אותנו לאחר 300 מ' לצומת אזור. באפשרות זו, מומלץ להשאיר תחילה רכב אחד בקרבת צומת אזור. בעתיד יופיע באתר מסלול הליכה מפורט באתרי העיירה.

מרחק ההליכה מגשר עצי הדולב עד צומת אזור הוא 1.5 ק"מ.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

נופי האזור חקלאיים ומשתנים לאורך השנה - שדות חרושים בסתיו ומוריקים באביב.

לאורך הנחלים איילון ושפירים יש פריחה עונתית הכוללת בין היתר עולש מצוי, חרדל לבן, חרצית עטורה ומינים נוספים.

כמו כן ניתן לצפות לאורך המסלול בעופות שונים, חלקם נמצאים בפארק כל השנה וחלקם נודדים או חורפים בלבד.

שירותים למטיילים:

 • חניון בתחילת המסלול - חניון שפירים (חניון כורכר ללא צל, מים ושירותים).
 • חניון נוסף בכניסה ל"פארק מיחזור חיריה" - בשלב זה פתוח למבקרים רק בתיאום מראש.

הערות ואזהרות:

 • הפארק נמצא בתהליכי הקמה, וכתוצאה מכך ייתכנו שינויים והוספת שבילים חדשים בשטח.
 • יש לשים לב לתנועת רכבי שטח, רוכבי אופניים וסוסים בתוואי.
 • המסלול חשוף לשמש עם פינות צל מעטות.
 • בחורף ייתכן בוץ מחוץ לדרך הסלולה, וכן ייתכן קושי במעבר נחל איילון בסוף המסלול.
 • השדות הסמוכים לדרך הם שטחים חקלאיים מעובדים. אין להיכנס אליהם ואין לפגוע ברכוש החקלאי.
 • בשלב זה, העלייה לתל חיריה הינה בסיורים מודרכים, המתקיימים בסופי שבוע.
 • הבערת אש בפארק אסורה, ובשלב זה לא הוסדרו בשטח פינות המתאימות למנגל.

הצעות טיול בסביבת פארק אריאל שרון:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

המפה נטענת...