קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

סובב חיריה

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בתל אביב ובגוש דן   /   פארקים במרכז   /   סובב חיריה

מסלול טיול: סובב חיריה

סובב חיריה - מסלול טבעתי לאורך הנחלים איילון ושפירים.

 • מסלול טיול
 • אזור:תל אביב וגוש דן
 • מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת
 • מיקום: ליד מחלף מסובים
 • גישה:רגלית, אופניים
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:5.5 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:30/9/2011
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:23/6/2019Ariel sharon park1.jpg

מבט לתל חיריה ונחל שפירים, (עמית מנדלסון, 30/9/2011)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: מעגלי פארקים משפחות

רקע: סובב חיריה

"גשר עצי הדולב", עמית מנדלסון, 30/9/2011

נכון ליוני 2019, בשל קיום שערים החוסמים את היציאות מחניית חיריה הן לנחל איילון והן לנחל שפירים, המסלול לא ניתן לביצוע במתכונת המתוארת כאן. "להרפתקנים", ניתן לחנות בכניסה למושב גנות, ללכת רגלית בשולי כביש 4 עד למפגש נחל שפירים, לעבור בנחל שפירים מתחת לגשר ולהמשיך במסלול במורד נחל שפירים. במעלה נחל איילון, יש לעבור מתחת לגשר של כביש 4, ולהמשיך בשולי השדות דרומה עד לנחל שפירים וחזרה לגנות. אופציה זו אינה ניתנת לביצוע בחורף וכאשר אפיקי הנחלים בוציים.

פארק אריאל שרון הוא הכינוי לשטח רחב ידיים (8,000 דונם) בדרום מטרופולין תל אביב, לאורך אגן נחל איילון, המיועד להפוך לריאה ירוקה מרכזית לתושבי המטרופולין. תל חיריה, המהווה את ליבת הפארק, שימש כמזבלה המרכזית של גוש דן עד לשנת 1998. התל מתנשא לרום של 60 מ' מעל סביבתו, והיווה מפגע סביבתי חמור. בשל סכנת קריסת הפסולת לאפיקי הנחלים, הוטו אפיקי הנחלים (נחל איילון ונחל שפירים) למרחק מה מהתל.

מסלול הטיול המתואר כאן הינו מסלול להולכי רגל (רובו מתאים גם לרוכבי אופניים) המקיף את התל לצד אפיקי הנחלים. בשלב זה (2019) המסלול אינו מתחבר למוקד המרכזי של הפארק בתל חיריה, אם כי ניתן לגשת ממנו לעבר פארק מנחם בגין.

איך להגיע:

תצפית למודיעין, עמית מנדלסון, 30/9/2011

הגישה למסלול המתואר היא מכביש 4 (כביש גהה) לכיוון דרום בלבד.

לאחר מחלף מסובים יש לעבור לנתיב הימני בכביש. 1.5 ק"מ אחרי המחלף יש פנייה משולטת לפארק מיחזור חיריה ופארק אריאל שרון.

50 מ' לאחר הפנייה יש לפנות ימינה ולחנות לאחר עמדת השמירה (החניון פתוח בשעות פעילות פארק אריאל שרון, 09:00 עד 15:30).

למעוניינים לבקר מחוץ לשעות הפעילות, אין לפנות ימינה אלא לחנות בחנייה קטנה משמאל לעמדת השמירה.

בחזרה, ניתן לפנות רק לנתיבים היוצאים ממחלף גנות לכיוון ת"א או ירושלים (לא ניתן לנסוע דרומה לכיוון מחלף השבעה, ראשון לציון ועוד). למעוניינים לנסוע לכיוון זה, יש להמשיך לכיוון ירושלים ולהסתובב במחלף שפירים.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:5.5 ק"מ.
 • משך המסלול:3-1 שעות.
 • טיפוס מצטבר:המסלול מישורי.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

סיקסק בשדות, עמית מנדלסון, 30/9/2011
שילוט בכניסה מכביש גהה, עמית מנדלסון, 30/9/2011
פינת ישיבה במפגש הנחלים איילון ושפירים, עמית מנדלסון, 30/9/2011
מבט ל"גשר עצי הדולב", עמית מנדלסון, 30/9/2011

המסלול המתואר מיועד להולכי רגל ורוכבי אופניים (קטע של 200 מ' בסוף המסלול אינו עביר כיום לרוכבי אופניים), אך משמש כיום גם רכבי שטח וסוסים, כך שיש להיזהר בעת ההליכה במסלול.

מסלול זה ארוך יחסית למרבית מסלולי המשפחות המומלצים באתר, והוגדר כמסלול משפחתי כיוון שניתן לבצע גם קטעים ממנו בתצורת הלוך ושוב (כאשר ברגל, מסלול קווי מומלץ הוא מנקודת ההתחלה עד מפגש הנחלים איילון-שפירים וחזרה, מרחק 3.5 ק"מ).

מנקודת ההתחלה נפנה דרומה, נחצה את נחל שפירים ונלך בדרך הכורכר במורד הנחל. ערוץ זה הוא נחל אכזב שראשיתו בעמק לוד והוא נשפך לנחל איילון בתחומי הפארק.

הערוץ עמוק יחסית (כ- 5 מ') ולאורכו גדלה צמחייה מגוונת המשלבת צמחי בר מקומיים (קנה מצוי, ינבוט השדה, הגה קוצני, גדילן מצוי וחוח עקוד) עם צמחים זרים או פולשים (עצי אקליפטוס המקור ופרקינסוניה שיכנית, שיחי קיקיון מצוי ודטורה נטוית-פרי, ועשבי לכיד הנחלים).

לאורך הדרך מוצבים פנסי תאורה רבים, המאירים בשעות הלילה את תל חיריה המתנשא מעבר לנחל, והמכוסה בצמחייה עשבונית (למשל חרדל לבן וחלמית מצויה). נשים לב כי בוצעה חפירה לאורך חלקו התחתון של התל. חפירה זו מאפשרת ביצוע פעולות לטיפול בתשטיפי פסולת - נוזלים שהצטברו באתר האשפה ומחלחלים בעיקר בחורף לאפיקי הנחלים. סיבה נוספת לעבודות במתחם היא לכידת ביו-גז - גז שהצטבר באתר, והמנוצל כיום כמקור אנרגיה למפעל "אופיס טקסטיל" השוכן בעיירה אזור הסמוכה. בקיץ 2012 הוטה נחל שפירים דרומה, בשל החשש מקריסת מדרונות התל וחסימת אפיק הנחל.

לאחר כ- 1.3 ק"מ, נגיע לקצה המערבי של תל חיריה עצמו. עד לשנת 2010, נשפך כאן נחל שפירים לנחל איילון. בשנים 2010-2011, הוסט אפיק נחל איילון צפונה בשל החשש מקריסת מדרונות התל וחסימת אפיק הנחל. האזור הזה מולא בערימות עפר הממשיכות את התל מערבה, ומעבר להן משתרע שדה בור המהווה מקום מסתור לעופות וליונקים החיים בנוף החקלאי, כמו שועלים וחוגלות. מינים נוספים כמו אנפית הבקר וסיקסק נהנים אף הם מקיום שטחי הבור, אך אינם זקוקים להם לצורך קיומם. לאורך 400 המטרים הבאים, קטע הנחל למרגלותינו השתייך לנחל איילון והפך לחלקו התחתון של נחל שפירים כתוצאה מהסטת האיילון.

1.7 ק"מ מחניון שפירים נגיע לפינת ישיבה בצל עץ אקליפטוס. פינה זו נבנתה מפסולת בניין ממוחזרת, וצופה על המפגש החדש של נחל שפירים ונחל איילון. במבט מכאן לעבר תל חיריה ניתן לראות את מרפסת התצפית המרשימה שהותקנה במערב התל.

נמשיך לאורך נחל איילון, וחדי העין יזהו כאן ריכוז יפה של העשבוני שוש קוצני. אחרי הליכה קצרה נוספת נחלוף על פני ריכוז כוורות דבורים.

500 מ' מפינת הישיבה נחצה תעלת ניקוז, ומייד אחריה גדל עץ תאנה. אחרי 200 מ' נוספים נגיע לגשר הולכי רגל ורוכבי אופניים על אפיק נחל איילון.

הגשר חסום לתנועת כלי רכב, ובמסגרת זו ניטעו עצי דולב המשולבים בגשר, ולכן הוא מכונה גם "גשר עצי הדולב". בשלב זה, זהו הגשר היחיד המוסדר לאורך הנחל בתחום הפארק, ומכאן ומטה זורמים בנחל מי שפכים.

כאן נחצה את נחל איילון. בהמשך המסלול בגדה הצפונית יש כיום (אוקטובר 2011) קטעים קטנים הנמצאים בעבודות, וממש לפני סוף המסלול יש קטע שההליכה בו אינה נוחה, כך שלמי שאינו מעוניין בהליכה מעט "אתגרית", מומלץ לשוב בנקודה זו חזרה להתחלה.

אם החלטנו להמשיך, נלך מזרחה בדרך הכורכר בגדה הצפונית, לאורך התוואי החדש של נחל איילון. השדות בצמוד ומצפון לדרך מגודרים מכאן למשך כק"מ וחצי, ע"י חברת "הזרע" המתנגדת כפי הנראה לכניסת מטיילים לשטחה.

ברקע נראים מגדלים שונים בתל אביב וברמת גן - מגדל משה אביב, מגדלי עזריאלי, מגדל אלקטרה וכן מגדל המים של שכונת רמת חן ברמת גן. כמו כן בולטת חורשת האקליפטוסים הגדולה בפארק הלאומי ברמת גן.

כחצי ק"מ ממזרח לגשר, נגיע לצד הצפוני של מפגש הנחלים שפירים ואיילון. מאזור זה ומזרחה בולט בנוף מגדל מים מרשים ברמת אפעל, ומאחוריו מגדלי מגורים בקריית אונו. כמו כן ניתן לראות מכאן את המבנים המאסיביים של בית החולים תל השומר, ואת הגשר במחלף מסובים.

לאחר 900 מ' נוספים נגיע לקצה אדמות חברת "הזרע". מצפון לנו יש אתר פסולת בניין הנמצא בתהליכי פינוי מתקדמים, ואילו מדרום יש מעביר מים המאפשר גישה למתחם חיריה. כיום (2019) לא ניתן לגשת מאזור זה למתחם חיריה.

כמאה מטרים לאחר נקודה זו, מתעקל המסלול ימינה, וברקע נראה שדה קוצים בו פזורים עצי שיזף ושיחי צבר. אתר זה הוא חורבת בני ברק הקדומה, המוזכרת בספר יהושע כעיר בנחלת שבט דן, וכן בהגדה של פסח (מעשה ברבנים שהיו מסובים בבני ברק) - ומכאן שם מחלף מסובים.

בדורות האחרונים שכן כאן כפר ערבי בשם איבן איבראק, שהחליף את שמו במאה ה- 20' ל"אל-חיריה" לציון האדמה הפוריה שבאזור. הכפר נכבש במהלך מבצע "חמץ" באפריל 1948 לשחרור יפו וסביבתה. במסגרת פיתוח הפארק מתוכננות כאן חפירות ארכיאולוגיות לחשיפת העיר הקדומה.

הדרך מתעקלת ממזרח לתל חיריה ואנו שבים לתוואי המקורי של נחל איילון. באזור זה נוכל לפגוש צמחים נוספים שלא ראינו קודם כמו שיח אברהם מצוי ושומר קיפח, וברי המזל יפגשו כתם קטן ומפתיע של חצבים הפורחים בסתיו.

לאחר עיקולים נוספים בדרך, נגיע למפגש שני ערוצים של נחל איילון, היוצר מעלינו "אי" קטן. מעבר לכביש נראה מבנה חדש המשמש את תחנת השאיבה מסובים של איגוד ערים דן לביוב. באזור זה יש ריכוז יפה של אקליפטוסים.

300 מ' אחרי מפגש הערוצים, נגיע לגשר כביש 4 מעל נחל איילון, ולפיצול העליון בין ערוצי האיילון.

הקטע האחרון של המסלול עדיין לא הוסדר במלואו למטיילים. דרך הכורכר הסלולה ממשיכה מתחת לכביש 1, לאורך מעלה האיילון לכיוון גשר יחזקאל בכביש 412 (בין מחלף שפירים לאור יהודה). אנחנו נפנה ימינה ונחצה את האיילון. בחורף ובאביב הנחל מוצף, ואז כדאי להמשיך מזרחה כ- 100 מ', ומעבר לגשרי הכביש נגיע לגשר קטן מעל לנחל ונשוב בגדה הדרומית.

בעתיד ניתן יהיה לצאת מכאן לחניון של פארק המיחזור חיריה, ודרכו לשוב לנקודת ההתחלה.

נלך בשולי הכביש, מעבר למעקה הבטיחות (המטיילים עם אופניים יצטרכו לרדת מהאופניים בקטע זה). אחרי 200 מ' נגיע לצומת הכניסה למתחם חיריה. מכאן נשוב לרכב הממתין.

המעוניינים בכך יכולים להוסיף לקינוח עלייה קצרה בגרם מדרגות לגבעה מלאכותית מדרום לצומת הכניסה לחיריה.

למטיילים בחורף, כדאי לשקול את ביצוע המסלול בכיוון ההפוך. כך ניתן לזהות במרחק הליכה קצרה מנקודת ההתחלה, האם נחל איילון עביר לאחר הגשמים, ולמנוע אי נעימות לאחר הליכה של כ- 5 ק"מ והיתקלות בערוץ זורם (יש לקוות שבזמן הקרוב יוסדר גשר להולכי רגל ורוכבי אופניים בנקודה זו, כמו גם פתיחת חניון פארק המיחזור למטיילים).

אפשרויות נוספות

לחובבי הליכה מומלץ ללכת מפארק אריאל שרון לפארק דרום.

ממפגש נחל כופר עם נחל איילון, יש ללכת מעט במעלה נחל כופר ולחבור לדרך עפר המטפסת לגבעה בולטת. הדרך ממשיכה מעבר לגבעה וחולפת למרגלות גבעת התצפית במזרח פארק דרום. פרטים נוספים מופיעים בדף פארק מנחם בגין באתר. יש להשאיר תחילה רכב בפארק דרום (ולחילופין, ניתן לחנות עם רכב אחד בפארק דרום ומשם ללכת לגשר עצי הדולב, להשלים את מסלול ההליכה המתואר לעיל ולחזור באותה דרך לפארק דרום - באפשרות זו, מרחק ההליכה/רכיבה הוא כ- 8 ק"מ).

אפשרות נוספת היא הליכה מפארק אריאל שרון ל"מצודת המישור" בעיירה אזור. באפשרות זו, מגשר עצי הדולב נפנה שמאלה ונלך כחצי ק"מ לאורך תעלת נחל אזור, עד שנגיע לשולי כביש 1. כאן נפנה שמאלה ונגיע לשער חוות שורגי. מכאן נמשיך בכביש סלול, העובר בגשר מעל כבש 1 והמשכו הוא רחוב שפרינצק בעיירה אזור. אחרי כחצי ק"מ לאורך הרחוב, נגיע לבית כנסת מרשים. כאן נפנה עם הרחוב שמאלה ומייד אח"כ נעלה לגבעה בראשה ממוקמת "מצודת המישור" - שרידי מצודה צלבנית שחלשה על הדרך העתיקה מיפו לירושלים. מהמצודה נרד ימינה בשביל מדרגות תלול לרחוב ההסתדרות, ופנייה שמאלה ברחוב זה תוביל אותנו לאחר 300 מ' לצומת אזור. באפשרות זו, מומלץ להשאיר תחילה רכב אחד בקרבת צומת אזור. בעתיד יופיע באתר מסלול הליכה מפורט באתרי העיירה.

מרחק ההליכה מגשר עצי הדולב עד צומת אזור הוא 1.5 ק"מ.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

נופי האזור חקלאיים ומשתנים לאורך השנה - שדות חרושים בסתיו ומוריקים באביב.

לאורך הנחלים איילון ושפירים יש פריחה עונתית הכוללת בין היתר עולש מצוי, חרדל לבן, חרצית עטורה ומינים נוספים.

כמו כן ניתן לצפות לאורך המסלול בעופות שונים, חלקם נמצאים בפארק כל השנה וחלקם נודדים או חורפים בלבד.

שירותים למטיילים:

 • אין במסלול שירותים למטיילים (נכון ל-2019, לא ניתן להגיע מהחניון בכניסה לאתר חיריה אל המסלול).

הערות ואזהרות:

 • פארק אריאל שרון נמצא בתהליכי הקמה, וכתוצאה מכך ייתכנו שינויים והוספת שבילים חדשים בשטח.
 • יש לשים לב לתנועת רכבי שטח, רוכבי אופניים וסוסים בתוואי.
 • המסלול חשוף לשמש עם פינות צל מעטות.
 • בחורף ייתכן בוץ מחוץ לדרך הסלולה, וכן ייתכן קושי במעבר נחל איילון בסוף המסלול.
 • השדות הסמוכים לדרך הם שטחים חקלאיים מעובדים. אין להיכנס אליהם ואין לפגוע ברכוש החקלאי.
 • הבערת אש בפארק אסורה, ובשלב זה לא הוסדרו בשטח פינות המתאימות למנגל.

הצעות טיול בסביבת סובב חיריה:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

המפה נטענת...