קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נחל עמירם

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בחיפה   /   נחל עמירם

מסלול טיול: נחל עמירם

נחל עמירם - טיול אתגרי וסבוך בין שכונות העיר חיפה, ובקצהו מערות ומצוק מרשים עם נוף לים.

 • מסלול טיול
 • אזור:חיפה
 • מפת סימון שבילים: 4 - הכרמל
 • מיקום: המורדות המערביים של חיפה
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:שחור 4081
 • עונות ביקור:חורף ואביב
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:6 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:20/3/2015
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:20/3/2015Wadi amiram1.jpg

המחצבה בנחל עמירם, (עמית מנדלסון, 20/3/2015)עוד אתרים בסביבה

תגיות: יער וחורש מעגלי אתגרי תצפיות מערות תחבורה ציבורית פריחה

רקע: נחל עמירם

נחל עמירם, מרץ 2015

נחל עמירם הוא בין הגיאיות הסבוכים יחסית של העיר חיפה. שביל הטיול במקום סבל במשך שנים ממושכות מקשיי תחזוקה, וגם כיום ניתן לפגוש לאורכו פסולת רבה (בעיקר צמיגים). בכל זאת, ל"מתקדמים" המעוניינים להכיר את כל שבילי הטיול בגיאיות חיפה, כדאי להכיר גם את המסלול הזה.

בשנת 2015 שולב מסלול זה בשביל ההליכה החדש בגיאיות העיר חיפה - "שביל ואדיות חיפה". שביל זה מסומן בצבעים אדום-ירוק וטרם זכה לאישור רשמי של הוועדה לשבילי ישראל, כך שעדיין אינו מופיע במפות סימון שבילים.

המסלול המתואר כאן הוא מסלול מעגלי, אך קיימת גם חלופה קווית ללא עלייה חזרה לרכס הכרמל.

איך להגיע:

מסלול הטיול מתחיל ברחוב חורב בחיפה, במפגש רח' ליונל ווטסון.

לבאים מכיוון דרך פרויד, נקודת ההתחלה נמצאת 850 מ' לאחר צומת הרחובות פרויד - חורב. לאחר צומת זו סופרים שלושה רמזורים ברחוב חורב (לא כולל הרמזור בצומת פרויד - חורב). ברמזור השלישי נפנה ימינה ונחנה - השביל מתחיל ממש ליד הרמזור.

למעוניינים ניתן לקצר טיפה את המסלול אם פונים ברמזור השני ימינה לרחוב אידר וחונים לאחר 450 מ' בעיקול הרחוב (קיצור של כ- 200 מטרים בלבד, אבל חיסכון של כמה עשרות מטרים בגובה).

נקודת הסיום היא ברח' הרדוף בטירת הכרמל. בניגוד למסומן במפת סימון שבילים, אין מכאן חיבור ישיר לרחוב הרצל.

יש להיכנס לטירת הכרמל מהכניסה הצפונית (רחוב הרצל), לנסוע כ- 800 מ' ובכיכר השלישית לפנות שמאלה לרח' מוצקין, בו נוסעים עוד כחצי ק"מ ופונים שוב שמאלה (בכיכר הראשונה) לרח' הרדוף, מרחק נסיעה כ- 300 מ' עד לעיקול הרחוב, בקרבתו מחפשים חנייה.

באזור העיקול יש קו הפרדה לבן, ולבאים מדרום אין אפשרות ירידה ברכב לדרך העפר בה מסתיים המסלול.

המסלול נגיש גם בתחבורה ציבורית, כאשר מנקודת הסיום מומלץ ללכת רגלית עד לרחוב הרצל, בו יש תחבורה ציבורית בתדירות טובה לכיוון התחנה המרכזית חוף הכרמל בחיפה. יש תחבורה ציבורית גם ברחוב הרדוף עצמו, אך בתדירות נמוכה יותר.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:6 ק"מ.
 • משך המסלול:4-2 שעות.
 • טיפוס מצטבר:ירידה מצטברת של 310 מ' ועלייה זהה.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

נחל עמירם, מרץ 2015
תצפית לטירת כרמל, מרץ 2015
מערות עובדיה, מרץ 2015

מסלול הטיול מתחיל ברחוב חורב בחיפה, במפגש רח' ליונל ווטסון. מכאן נרד בשורת גרמי מדרגות עם הסימון השחור, עד לרחוב אידר.

במפגש הרחוב נפנה ימינה ונחצה את עיקול הרחוב (זהירות - שדה הראייה מוגבל) לעבר סימון שחור המפנה לירידה לנחל עמירם. משום מה, לא הוסדר כאן מעבר נוח בגדר לאורך הרחוב - הראשון בסדרת אתגרים שילוו אותנו לאורך ערוץ הנחל.

אחרי שנתגבר על מכשול הגדר, מחכה לנו ירידה תלולה מאד לאפיק, והמשך הליכה בחורש - בתחילה בצמוד לחצרות פרטיות, ובהמשך ניבלע במעמקי הסבך. בעבר סבל קטע זה של המסלול מקשיי תחזוקה וחייב לעיתים "מלחמה" של ממש בצמחייה הסבוכה. כיום (2015) ההליכה בחורש נוחה יחסית, אך פה ושם יש לבחור את הנתיב הפחות סבוך, או להתגבר על מפלונים קטנים. הנחל משמש עד היום כ"חצר אחורית" של השכונות הסמוכות, ובעוד שאין כאן הרבה פסולת של מטיילים, ניתן לפגוש שאריות פסולת של תושבי הסביבה ובפרט עשרות צמיגים הפזורים לאורך הנחל.

בחצי הראשון של ההליכה בנחל, מדובר על הליכה לרוב בחורש מוצל, עם עצי אלון מצוי, ער אציל והרבה יחסית ליבנה רפואי. לעיתים נפגוש בצל העצים את צמחי עצבונית החורש. במספר מקומות נפתח הנוף, וניתן להתרשם בעיקר מפסגת הגבעה שברכס מדרום לנחל. בדרך, כמעט בלי להרגיש, נעבור מהערוץ הצדדי בו התחלנו אל הערוץ הראשי של נחל עמירם.

אחרי כברת דרך נחלוף לצד דרדרת סלעים בגדה הצפונית - שרידי חציבה ישנה, המסמנת לנו שאנו מתקרבים לסוף ההליכה בנחל. הליכה קצרה נוספת תוציא אותנו למחצבה נטושה (המתכסה באביב בפריחת חרציות שופעת). בצד המערבי של המחצבה נמצאים מבנים ישנים ששימשו את המחצבה. סימון השבילים ממשיך בערוץ עצמו (לא עובר במבנים) ואחרי כ- 200 מ' נפנה שמאלה בדרך עפר העולה לעבר קווי מתח גבוה בחלקו התחתון של המדרון. חדי העין יזהו למרגלות השביל משטח סלע ובו גת חצובה (האוגרת מים בחורף).

כמה דקות הליכה, ואנו פוגשים דרך עפר היורדת מרכס הכרמל למישור החוף. בדרך זו נחזור לחלקו השני של המסלול, אך לעת עתה נפנה ימינה ומייד שמאלה להמשך הסימון הכחול. בקטע זה קשה לעקוב אחרי הסימון, ואם איבדנו אותו מומלץ להישאר לאורך קו גובה ולהתקדם לכיוון עמודי החשמל הנראים ברקע. אחרי העמודים, נחלוף באזור ובו שרידי המבנים הקיצוניים של הכפר הערבי טירה, ונגיע לצומת שבילים כחול-שחור למרגלות מערות עובדיה. עתה מומלץ לטפס לביקור במערות בסיוע סימון שבילים "שקוף" (שני פסים לבנים ללא פס צבע ביניהם). המדרון למרגלות המערות טרשי, ויש להיזהר בהליכה בו.

למערה העיקרית יש שני אולמות בעלי פתחים נפרדים במצוק, ומעבר ביניהם (במרחק כעשרה מטרים מהפתח). האולמות מוארים היטב ואין צורך באמצעי תאורה. ניתן לזהות כאן שרידי גדרות אבן, המעידים על שימוש במערות בדורות האחרונים כמכלאות צאן. התגלו כאן גם ממצאים פרהיסטוריים.

מערה נוספת, ממזרח למערה הגדולה, היא קטנה וחסרת עניין מיוחד. המצוק מעל למערות מספק תצפית אתגרית למיטיבי טיפוס, אולם לא הוסדר שביל גישה לראש המצוק, ולמעוניינים בכך - הגישה העדיפה היא בצידו המזרחי של המצוק (ממזרח למערות), ויש לנקוט זהירות רבה בעלייה ובירידה.

נשוב חזרה למטה, ועתה נרד עד לדרך עפר החולפת לאורך גבולו המזרחי של מחנה צבאי נטוש. נפנה ימינה ולאחר מאות מטרים נגיע לצומת דרך עפר הבאה מהרכס שמעלינו. כאן נפנה ימינה ונתחיל בעלייה מתונה יחסית אל גב הרכס. בחלקה הראשון של העלייה נחצה את השביל השחור עימו באנו, ובהמשך נחלוף דרך מחצבה ישנה קטנה (בקרבתה יש ריכוז צמחי תבלין, בעיקר מרווה משולשת וצתרנית משובלת - שניהם מוגנים ואסורים בקטיף). תוך כדי עלייה מומלץ להשקיף לעבר הים התיכון, אזור טירת כרמל והסביבה.

לאורך הדרך נפגוש שרידי סימון שבילים ירוק ישן. הדרך אינה חולפת בפסגת הגבעה (אותה ראינו מערוץ נחל עמירם) והמעוניינים בכך יכולים לסטות בדרכים צדדיות כדי להגיע אל הפסגה.

אחרי שנחלוף מדרום לפסגה, ניכנס ליער אורנים ובסופו נצא לעיקול רחוב בני ברית.

כל השלוחה שבה הלכנו מיועדת בעתיד לפיתוח שכונת מגורים חדשה (שכונת רמת גוראל) אך בשנים הקרובות עדיין ניתן ליהנות מהשלוחה הירוקה.

כדי לשוב לרכב, נמשיך במעלה הרחוב הנקרא כאן רחוב סורוקה, ובהמשך רחוב ליונל ווטסון, עד שנגיע חזרה לנקודת ההתחלה.

אפשרויות נוספות

ניתן לעלות חזרה באפיק נחל עובדיה, שהוא ארוך יותר מנחל עמירם אך פחות מאתגר להליכה. משך הטיול בשני הנחלים - כחצי יום.

כמו כן ניתן להשאיר רכב נוסף בעיקול רחוב הרדוף בטירת כרמל, ולהפוך את המסלול למסלול קווי קצר וקל יותר.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

פריחה שופעת של חרצית עטורה בחלקו התחתון של המסלול, וכן עכנאי יהודה, תגית ארץ-ישראלית ועוד.

בקרבת מערות עובדיה - ריכוז גדול של צברים, המבשילים את פירותיהם באוגוסט-ספטמבר (למעוניינים בקטיף הסברס, יש להצטייד בציוד מתאים).

ליבנה רפואי - ריכוז די גדול לאורך הנחל. הפריחה לקראת סוף האביב.

שירותים למטיילים:

אין במסלול שירותים למטיילים.

הערות ואזהרות:

 • סכנת החלקה לאחר הגשמים, ובפרט באזור מערות עובדיה (ועל אחת כמה וכמה בתצפית ראש המצוק מעל למערות, שאינה חלק מהמסלול הרשמי).
 • המסלול טרשי ואינו מתאים למתקשים בהליכה.
 • קטעים מהמסלול עוברים דרך צמחייה סבוכה. מומלץ להצטייד בבגדים ארוכים.
 • לא נדרש פנס לצורך ביקור במערות עובדיה.

הצעות טיול בסביבת נחל עמירם:


המפה נטענת...