קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

פארק נשר - נחל קטיע

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בכרמל   /   פארק נשר - נחל קטיע

מסלול טיול: פארק נשר - נחל קטיע

פארק נשר משלב שני גשרים תלויים מעל לאפיק נחל קטיע המכוסה חורש מוצל, ומערה נחמדה.

 • מסלול טיול
 • אזור:הכרמל
 • מפת סימון שבילים: 4 - הכרמל
 • מיקום: בין חיפה ונשר
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:שחור 4060, ירוק 4065, כחול 4066
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:2.5 ק"מ (אורך המסלול הקליל 1.5 ק"מ).
 • תאריך ביצוע מסלול:2/9/2012
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:7/12/2018Nesher park1.jpg

פארק נשר, (עמית מנדלסון, 2/9/2012)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: יער וחורש משפחות מעגלי אטרקציה מערות מומלץ האתר

רקע: פארק נשר - נחל קטיע

נחל קטיע, יובלו של נחל נשר שבמזרח הכרמל, היה ערוץ אלמוני ולא מוכר למטיילים עד שבשנת 2004 נחנכה בו אטרקציה ייחודית - פארק נשר, בשיתוף פעולה בין קק"ל ועיריית נשר.

האטרקציה המרכזית בפארק היא שני גשרים תלויים המתנשאים לגובה עשרות מטרים מעל ערוץ הנחל, ובאורך 70 מטרים כל אחד. לצד הגשרים סומנו מספר שבילי הליכה קצרים בחורש המוצל, ההופכים את הטיול בנחל קטיע לחוויה ייחודית המתאימה לכל המשפחה.

בדצמבר 2018 נבדק חלקו של המסלול, מחניון הפארק לשני הגשרים ובחזרה.

איך להגיע:

פארק נשר, ספטמבר 2012

הפארק ממוקם בפאתי שכונת רמות יצחק בעיר נשר.

לבאים ממרכז הארץ מומלץ לנסוע דרך מחלף עתלית, כביש 721 לצומת דמון בה פונים לכיוון חיפה. אחרי אוניברסיטת חיפה פונים ימינה לרחוב אוסקר שינדלר (כביש 705), ולאחר כ- 1.5 ק"מ פונים ימינה לכיוון רמות יצחק ועוברים בגשר מעל לכביש (בדרך יש נוף יפה מאד של המתלול המזרחי של הכרמל). אחרי 1 ק"מ ברח' החרוב פונים ימינה לכיוון חניית הפארק (פנייה חדה במיוחד).

ביציאה חזרה, אין פנייה שמאלה ולכן יש להמשיך לכיכר הקרובה ובה לפנות ימינה ולחזור לכביש 705.

לבאים מכיוון חיפה - יש לנסוע בדרך חורב עד צומת רחוב אוסקר שינדלר והמשך כמתואר לעיל.

לבאים מהגליל, יש לעלות מצומת נשר בדרך משה ואחרי כ- 2 ק"מ לפנות ימינה להמשך דרך משה, ובכיכר לפנות שמאלה לרח' החרוב. אחרי כחצי ק"מ מגיעים לכניסה לפארק, אך אין פנייה שמאלה. לכן נמשיך עוד חצי ק"מ עד הכיכר במפגש רח' החרוב ורח' האשל ושם נסתובב חזרה לכיוון הפארק.

וייז: פארק נשר.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:2.5 ק"מ (אורך המסלול הקליל 1.5 ק"מ).
 • משך המסלול:3-1 שעות.
 • טיפוס מצטבר:כ- 100 מ'.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

האנדרטה בפארק נשר, ספטמבר 2012
הכניסה למערה, ספטמבר 2012
עמודי הסלע במערה, ספטמבר 2012
הפתח הצדדי במערה, ספטמבר 2012
חורש בנחל קטיע, ספטמבר 2012

רשת שבילי ההליכה מאפשרת מספר וריאציות של מסלולי טיול.

לנוחות המטיילים, מתוארות כאן שתי האופציות העיקריות, מסלול הליכה קליל המתאים גם למתקשים בהליכה, ומסלול הליכה משמעותי יותר (שאינו מיועד למתקשים בהליכה). הגשרים התלויים אינם נגישים לנכים.

שני המסלולים משלבים את הגשרים, מתחילים ומסתיימים בחניון המטיילים.

מסלול קליל - לגשרים בלבד

מסלול זה עובר כמעט כולו על דרכי עפר רחבות, ומתאים גם למתקשים בהליכה (למעט חציית הגשרים עצמם). אורכו כ- 1.5 ק"מ והוא מישורי כמעט לחלוטין.

מהקצה המערבי של החניון, לצד מרכז המבקרים (הנמצא בהקמה) ובית הקפה, נמשיך בדרך עפר לאורך המדרון מצפון לנחל.

לאורך הדרך יש מספר ספסלי ישיבה ונקודת תצפית. אחרי כ- 600 מ' (כרבע שעה הליכה) נגיע לגשר הראשון. מומלץ לחצות כאן את הנחל, וביציאה מהגשר לפנות ימינה לדרך עפר. אחרי כ- 250 מטרים נגיע לגשר השני, עימו נחצה את הנחל חזרה צפונה ועתה נפנה בדרך העפר ימינה וחזרה לחניון.

מסלול זה מתאים גם למתקשים בהליכה, אולם חציית הגשרים אינה מתאימה לעגלות ילדים או לסובלים מפחד גבהים.

שבילי נחל קטיע - דרך אורי

אחרי שנחנה את הרכב, נרד עם הסימון הירוק בגרם מדרגות לעבר פרגולת מתכת גדולה. מכאן נמשיך ונרד לעבר מתקני משחקים לילדים, ואל פינת הנצחה לזכר סגן אורי בינמו ז"ל, שנפל בחג החנוכה תשס"ו(דצמבר 2005) כאשר מנע חדירה לישראל של שני מחבלים מתאבדים. בפינה זו הוצבה "חנוכיית" עץ גדולה כאשר על קני החנוכייה נכתב סיפור חייו של אורי.

לצד פינת ההנצחה מתחיל השביל הרגלי, העובר דרך אתרי הפארק. משביל זה מסתעפים מספר שבילים נוספים המאפשרים לבצע את המסלול במספר וריאציות שונות.

לצד השביל הוצבו שלטים ובהם מידע על הצומח והצעה לפעילויות לילדים, חלק מפרויקט "דרך אורי".

אחרי הליכה קצרה ביער עצי אורן קנרי (הבולט בגובהו הרב לעומת אורן ירושלים), נגיע לצומת שבילים כחול-ירוק. כאן מומלץ לפנות שמאלה בשביל הכחול, היורד וחוצה ערוצון. הליכה קצרה נוספת תוביל אותנו למערה קטנה עם גדר אבנים בפתחה. ממש לפני המערה, יש סלע גדול שחוסם את השביל ומחייב מעבר זהיר.

ממערה זו נמשך השביל בשטח חשוף לשמש, (ובו פריחה אביבית), ומגיע לערוץ נחל קטיע. בצומת שבילים בנקודה זו נפנה ימינה ונחלוף לצד מערה נוספת ועץ חרוב. עשרות מטרים מעבר לחרוב, נמצאת מערה יפה ובפתחה גדר אבנים היוצרת מכלאה לצאן. אורכה של המערה כמה עשרות מטרים ויש בה ארבעה חדרים. לחדר הראשון ולחדר צדדי המסתעף ממנו ימינה ניתן להיכנס ללא צורך בפנס, ושני החדרים הנוספים חשוכים. עם זאת, בשעות הצהריים אור השמש חודר ומאיר את הפינה העמוקה ביותר של המערה. בתקרת המערה יש סלעים גדולים שחלקם מגיעים עד רצפת המערה, כעין "נטיפים", ואילו החדר הצדדי עולה למעלה ומגיע לפתח עגול בו לא ניתן לצאת החוצה.

התנועה במערה נעשית בקומה זקופה ללא זחילה, אם כי כדי לגשת לחדר הצדדי צריך להתכופף קמעא בין סלעים.

במערה נמצאו סימנים לפעילות האדם הקדמון בתקופות פרהיסטוריות.

מהמערה נמשיך במעלה נחל קטיע המוצל, תחילה בערוץ עצמו ואחר כך בגדה הדרומית, כדי לעקוף מפל יבש בגובה מטרים אחדים. לאורך הנחל יש צמחייה שופעת - עצי אלון מצוי, ער אציל, קטלב מצוי ועוד. בצל העצים צומחים מטפסים כמו קיסוסית קוצנית, בן-השיח עצבונית החורש ובאביב יש סיכוי לראות את פריחתו הסגולה של הסחלב שנק החורש.

מעל למפל, נגיע שוב לצומת שבילים כחול-ירוק. כעת נמשיך במעלה הנחל בשביל הירוק, עוד כברת דרך עד לצומת שבילים ירוק-שחור. צומת זו אינה מסומנת בבירור, אך נראה חץ המכוון את ההליכה שמאלה ועולה מהנחל.

עלייה קצרה תוביל אותנו לרמה שמדרום לנחל קטיע. עד מהרה נגיע לנקודת תצפית ואחריה לגשר התלוי המזרחי. הגשרים הוקמו בשנת 2004 ומאפשרים מעבר מצד לצד. מי שאינו חש בנוח לעבור בגשרים, יכול פשוט להמשיך בשביל הירוק המקיף את הנחל. אנו ממליצים לחצות כאן את הנחל, ובמפגש עם דרך עפר (מסומנת שחור) נפנה שמאלה, ואחרי כמאה מטרים נחצה שוב את הנחל בגשר השני (לפני גשר זה יש צומת שבילים נוספת ירוק-שחור, כאשר השחור חוזר לנחל. בשלב זה נתעלם מהשביל השחור אליו נשוב בהמשך, ונחצה את הנחל על הגשר).

עם הגיענו שוב לגדה הדרומית, נפנה בסימון הירוק ימינה ועד מהרה נגיע למפגש דרך עפר. דרך זו חוצה את הנחל מתחת לגשרי הכביש, וממשיכה בגדה הצפונית לעבר הגשרים. למעוניינים בכך, בנקודה בה פוגשים את דרך העפר, ניתן לסטות לכיוון הכביש ולעלות לגשר הכביש על מנת להשקיף על שני הגשרים התלויים גם יחד, מראה אותו לא ניתן לראות היטב מנקודות אחרות בפארק בשל הצמחייה הסבוכה. אחרי תצפית זו נשוב לדרך העפר ולגדה הצפונית.

לצד הגשר התלוי המערבי, נפגוש צומת שבילים ירוק-שחור. אם התעייפנו, נמשיך ישר בדרך העפר המסומנת שחור המוליכה לחניון, ולאורכה הוצבו מספר ספסלי ישיבה.

אנו ממליצים לרדת בשביל השחור. אחרי ירידה קצרה ותלולה נגיע לגשר עץ מעל אפיק הנחל, ונעלה בצלע הגדה הדרומית, תוך תצפיות לגשר התלוי המזרחי מלמטה. לצד הדרך נמצאים מספר עצי קטלב מרשימים. עד מהרה נגיע לצומת השבילים השנייה ירוק-שחור בה כבר היינו קודם. מכאן נשוב חזרה לחניון דרך השביל הירוק, כולל הקטע עליו דילגנו כאשר ביקרנו במערה.
סרטון על פארק נשר והגשרים התלויים

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • נובמבר-דצמבר: פריחת נרקיס מצוי, פירות קטלב, שלכת של עצי אלה ארץ-ישראלית.
 • מרץ-אפריל: פריחת שנק החורש וחרדל לבן.

שירותים למטיילים:

חניון מטיילים כולל מתקני משחק לילדים ושולחנות פיקניק.

בשנת 2012 נפתח במקום בית קפה ושירותים ציבוריים, הממוקמים בכניסה למתחם.

הערות ואזהרות:

 • במסלול קיימת סכנת החלקה, אין לטייל בו בימי גשם או מייד לאחר הגשמים.
 • הבערת אש אסורה למעט בחניונים המוסדרים.
 • חציית הגשרים אינה מתאימה לסובלים מפחד גבהים.
 • מי שתייה יש רק בכניסה לאתר, ולמבקרים בקיץ מומלץ להיערך בהתאם.

הצעות טיול בסביבת פארק נשר - נחל קטיע:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

 • כרמל, סקר טבע ונוף 1981-1983 - חווה להב, מורדי פרקש

המפה נטענת...