קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

מוזיאון הכט ומגדל אשכול

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בחיפה   /   אטרקציות - מוזיאונים   /   מוזיאון הכט ומגדל אשכול

מוזיאון הכט ומגדל אשכול

אתרי ביקור מעניינים באוניברסיטת חיפה - מוזיאון עתיקות, תצפית מרהיבה וציורי קיר מרשימים.

 • נקודת עניין
 • אזור:חיפה
 • מפת סימון שבילים: 4 - הכרמל
 • מיקום: אוניברסיטת חיפה
 • גישה:לכל רכב
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:נגיש
 • שעות ביקור:פתוח כל יום מ-10 בבוקר, ב',ד',ה'-16:00, ג'-19:00, ו'-13:00, שבת-14:00
 • כניסה:חינם
 • תאריך ביקור:15/3/2012
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:26/8/2015Haifa university2.jpg

מוזיאון הכט, (עמית מנדלסון, 15/3/2012)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: עתיקות והיסטוריה תחבורה ציבורית מוזיאון תצפיות אטרקציה נגיש לנכים

מוזיאון הכט ומגדל אשכול

בתחום אוניברסיטת חיפה נמצאים מספר אתרים בולטים ובעלי עניין רב למטיילים, וביניהם אחד המוזיאונים המעניינים לארכיאולוגיה מקראית - מוזיאון הכט ותצפית נוף מדהימה מראש המגדל השני בגובהו בחיפה - מגדל אשכול. מסלול ההליכה החינמי מתאים לכל המשפחה ומשך המסלול כשעתיים-שלוש.

המסלול המלא נבדק במרץ 2012. באוגוסט 2015 נבדק מוזיאון הכט בלבד.

מפה

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

איך להגיע:

האתרים נמצאים בתחום הקמפוס של אוניברסיטת חיפה.

בימי חול מומלץ להגיע בתחבורה ציבורית, ולרדת בתחנה השנייה בתוך מתחם האוניברסיטה. נחצה בזהירות את הכביש וניכנס לקמפוס. השילוט בתוך הקמפוס עצמו אינו ברור, אך המוזיאון נמצא במפלס התחתון של מבנה הקמפוס, ליד ספריית האוניברסיטה.

בימות השבוע, ניתן להיכנס למתחם האוניברסיטה ברכב, בתשלום של 10 ש"ח. בכניסה לאוניברסיטה יש להפקיד תעודה מזהה, לשלם את דמי החנייה במוזיאון הכט, ולמסור את הקבלה לשומר באוניברסיטה על מנת לקבל את התעודה חזרה.

כמו כן ניתן למצוא חנייה חינמית בשולי כביש 672 (בימות הלימודים ייתכן קושי במציאת חנייה כזו).

על האתר: מוזיאון הכט ומגדל אשכול:

ציור "ישראל - החלום ושברו", מרץ 2012
מגדל אשכול, מרץ 2012
תצפית לחיפה ממגדל אשכול, מרץ 2012

עם כניסתנו לקמפוס האוניברסיטה נבחין בציורי קיר גדולים ומרשימים. לבאים בתחבורה ציבורית, הציור הראשון בו נפגוש הוא ציור "ישראל - החלום ושברו" של הצייר אברהם אופק. הציור מורכב משני חלקים (משני צידי הכניסה לקמפוס), ושילוט במקום מסביר את האלמנטים העיקריים: ציור אחד המציג את ישראל האוטופית והציור שמולו מציג את ההתפקחות מהחלום.

נרד בגרם מדרגות לקומה התחתונה של הקמפוס. כאן נמצא ציור קיר ענק נוסף ואפל משהו, פרי מכחולו של הצייר יוסל בירגנר.

נפנה שמאלה ונחלוף לצד ספריית האוניברסיטה, מתחם גדול ומרשים (הכניסה מגיל תיכון ומעלה בלבד). בויטרינה בחזית הספרייה מוצג (נכון למרץ 2012) שלד לווייתן מהמין "זיפיוס חלול חרטום" שהגיע מת לחוף שבי ציון בשנת 1999.

מייד לאחר הספרייה נגיע לאטרקציה העיקרית - מוזיאון הכט. מוזיאון זה, שהכניסה אליו ללא תשלום, קרוי ע"ש התעשיין והנדבן ד"ר ראובן הכט ז"ל, מהתעשיינים החשובים שפעלו בחיפה מאז קום המדינה. על שמו נקרא גם פארק הכט הסמוך לחוף הים.

המוזיאון, המתפרס על פני שתי קומות, מתמקד בארכיאולוגיה מקראית וניתן לפגוש בו פריטים ארכיאולוגיים מגוונים, כמו גם תערוכות קבע ותערוכות מתחלפות. קיים גם אוסף אמנות. הממצא המרשים ביותר לדעתנו הוא ספינה עתיקה שנמצאה בים מול מעגן מיכאל, עברה הליך שימור ומוצגת באולם ייעודי. אלמנטים בולטים נוספים הם רצפת פסיפס של בית כנסת בבית שאן, תערוכה המוקדשת למרד הגדול בגליל, ארונות קבורה דמויי אדם (אנתרופואידים) מדיר אל-בלח ועוד.

לצד המוזיאון נמצאות מספר מנזות המשרתות את באי האוניברסיטה, ולצידן ציור קיר נוסף, פרי מכחולו של אריק בראוור, המוקדש לאליהו הנביא ונביאי הבעל.

הגישה מכאן למגדל אשכול הסמוך, עשויה להיות מעט "טריקית". בעיקרון, צריך להגיע למסדרון המעליות בבסיס המגדל ניתן גם לצאת החוצה ולהיכנס למגדל בכניסה הראשית, אך אז ייתכן שהשומרים במקום יקשו על הגישה לתצפית (אף שהיא אמורה להיות פתוחה לכולם). המבנה הגבוה הוקם בשנות ה- 70' לפי הצעתו של האדריכל הברזילאי אוסקר נימאייר (ותוכנן בפועל ע"י האדריכל פרופ' שלמה גלעד).

נעלה במעלית לקומה 30 בה נמצא מצפור פתוח לציבור, סביב חדר ישיבות. התצפית נעשית דרך חלונות סגורים שלא עוברים ניקוי באופן שוטף, אך היא עדיין אחת מהמרשימות ביותר בארץ. ניתן להקיף את הקומה מכיוון מערב, צפון ומזרח (בצד דרום יש חדרי שירות), ולמעשה ניתן לבצע תצפית פנורמית מלאה בשל חפיפה בשדה הראייה בין אגפי הקומה.

מכאן נראית היטב העיר חיפה במבט על, בצפון - נחל קישון, הקריות, מפרץ חיפה, עכו, הגליל העליון, מראש הנקרה לעבר הר מירון, ואילו במזרח גבעות הגליל התחתון וברקע הר תבור. לכיוון דרום נראים חלקים ניכרים מגן לאומי הר הכרמל ובמערב הים התיכון, עתלית וארובות חדרה. קל לזהות מכאן מספר מסלולי טיול סמוכים - נחל נדר ועין קדם, מערות אורנית, שוויצריה הקטנה, הגשרים התלויים בפארק נשר, תחילת שביל מצוק הארבעים ועוד. בימים עם ראות טובה, ניתן לראות מכאן את החרמון.

בקומה מתחתינו (קומה 29) נמצא חדר זיכרון המוקדש לאבא חושי, ראש העירייה הוותיק של חיפה (1969-1951). החדר עצמו נעול אך ניתן לראותו היטב מבחוץ. לצד החדר ניצב שילוט הסבר על אבא חושי ופועלו - מזכיר מועצת פועלי חיפה, חבר הכנסת הראשונה וראש עיריית חיפה עד פטירתו.

למעוניינים, ניתן לבצע תצפית נוספת מהמשכן לאומנויות ע"ש הכט. מבנה זה ממוקם בצלע ההר וצופה לכיוון צפון-מזרח.


פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

במסלול זה אין פריחה עונתית, אם כי בסתיו, בחורף ובאביב מומלץ לשלב פריחה במסלול מצוק הארבעים הקרוב.

העלייה לתצפית ממגדל אשכול מומלצת במיוחד בימים חורפיים בהירים אחרי הגשם, בהם יש ראות טובה מהרגיל.

שירותים למטיילים:

 • חניה בתשלום. בכניסה לאוניברסיטה יש להפקיד תעודה מזהה, לשלם את דמי החנייה במוזיאון הכט, ולמסור את הקבלה לשומר באוניברסיטה על מנת לקבל את התעודה חזרה.
 • מנזות ליד מוזיאון הכט (פתוחות בשעות הפעילות באוניברסיטה).

הערות ואזהרות:

 • לקבוצות גדולות, מומלץ לתאם מראש את הביקור במוזיאון.

הצעות טיול בסביבת מוזיאון הכט ומגדל אשכול:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:המפה נטענת...