קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נחל לוטם

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בחיפה   /   נחל לוטם

מסלול טיול: נחל לוטם

נחל לוטם הוא אחד הגיאיות המטויילים ביותר בחיפה, ומציע למטיילים הליכה נעימה בחורש מוצל.

 • מסלול טיול
 • אזור:חיפה
 • מפת סימון שבילים: 4 - הכרמל
 • מיקום: המורדות המערביים של חיפה
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:כחול 4078, ירוק 4079
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:3 ק"מ (באפשרות הקצרה 1.8 ק"מ).
 • תאריך ביצוע מסלול:2/12/2010
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:26/5/2018Wadi lotem.jpg

השביל בנחל לוטם, (עמית מנדלסון, 11/11/2010)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: תחבורה ציבורית יער וחורש משפחות קווי מומלץ האתר מערות

רקע: נחל לוטם

הכניסה למסלול, יוני 2013

נחל לוטם הוא אחד הארוכים והיפים בוואדיות היורדים בין שכונות חיפה לחוף הים.

ראשיתו של הנחל בגן האם, לצד גן החיות העירוני, וסופו בפארק הכט.

שביל הטיול בנחל עובר בחורש מוצל ונעים, בו בולטים בעיקר עצי ער אציל ("עלי דפנה"), ולקראת הסוף נפגוש גם מערה קטנה וחביבה.

איך להגיע:

מסלול הטיול מתחיל בגן האם שבמרכז הכרמל בחיפה (הגישה משדרות הנשיא).

נקודת הסיום נמצאת ברח' הרב רפאל אנקואה בשכונת שער העלייה, למרגלות הכרמל.

ניתן לחנות באזור נקודת ההתחלה, וכן להגיע בתחבורה ציבורית לרח' מוריה באזור גן האם.

לבאים ברכב פרטי מחוץ לחיפה, יש לנסוע בכביש מס' 4, ולפנות לרח' אצ"ל (כ- 2 ק"מ צפונית למחלף חיפה דרום). ממשיכים ברחוב במעלה ההר. לאחר פחות מקילומטר משתנה שם הרחוב לדרך הים. בהמשך העלייה, נכנסים לרחוב אילנות ולאחר מכן מתחברים שוב לדרך הים. אורך כל הדרך, מכביש מס' 4 עד למסעף רח' הנשיא, הוא כ- 3 ק"מ. ברח' הנשיא יש לפנות שמאלה (צפונה) ולחפש חנייה (החנייה באזור גן האם היא בחניונים בתשלום או בכחול לבן).

למגיעים בשני רכבים, מומלץ להשאיר תחילה רכב אחד ברח' הרב רפאל אנקואה בשכונת שער העלייה, בקרבת המרכז המסחרי (באזור זה ניתן לחנות ללא תשלום).

ניתן גם להפוך את המסלול למעגלי למטיילים חובבי הליכה, וזאת ע"י ירידה בנחל לוטם ועלייה חזרה בנחל עמיק, כולל קטעי קישור דרך השכונות למרגלות הרכס, ומומלץ להצטייד לשם כך במפת העיר חיפה.

כמו כן ניתן להפוך את המסלול למעגלי קצר ע"י עלייה בשביל הירוק 4079 וחזרה לאורך רחוב דרך הים לעבר נקודת ההתחלה. עלייה זו היא קצרה ותלולה יחסית, אך מוצלת ברובה.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:3 ק"מ (באפשרות הקצרה 1.8 ק"מ).
 • משך המסלול:3-2 שעות.
 • טיפוס מצטבר:ירידה מצטברת של 250 מ' (באפשרות הקצרה ירידה של 160 מ' ועלייה של 70 מ').

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

ערוץ נחל לוטם, יוני 2013
המערה, יוני 2013

נתחיל את הטיול בגן האם. שלט הכוונה חום מפנה מהרחוב לשביל ההליכה. בתחילת הירידה נחלוף על פני "הקונכיה", בה נערכים מדי פעם מופעים שונים. נמשיך בשביל נוח עם קטעי מדרגות, ועד מהרה נגיע ל"שער" הכניסה לנחל ובו שילוט הסבר. בנקודה זו הותקנה ברזייה (המקום היחיד לאורך המסלול בו ניתן להצטייד במים) והוצב פסל - "סלע המחלוקת". נמשיך למרגלות גן החיות (למעוניינים, ניתן לבקר בו - הכניסה בתשלום מכיוון גן האם).

ככל שנתקדם במורד הנחל, ניכנס לאזור חורש סבוך ומוצל בו שולטים עצי ער אציל - "דפנה", הבולטים בעליהם הריחניים, ועצי אלון מצוי. יש כאן גם צמחים פולשים שונים, וביניהם בולטים העצים איילנתה בלוטית (בחלק העליון של הנחל), פרקינסוניה שיכנית (במרכז הנחל, עץ קוצני עם פריחה צהובה) ושיטה כחלחלה (במורד הנחל), ושני עשבוניים - "כובע הנזיר" (פרחים כתומים) וחמציץ נטוי.

פה ושם בחלקו העליון של הנחל הוצבו פינות ישיבה המוזנחות כיום.

אחרי הליכה קצרה נחלוף לצד מבנה תחנת שאיבה נטושה. בשנות ה- 1950, יועד חלקו העליון של נחל לוטם להיות הפארק העירוני של חיפה, ובמסגרת זו הוזרמו מים לאורך הנחל עד תחנת השאיבה, ומכאן נשאבו המים חזרה למעלה הנחל. הזרמת המים חדלה זה מכבר, ורק תחנת השאיבה ושרידי סכר, אשר גרם בעבר להיווצרות בריכה קטנה, רומזים על כך.

לאחר תחנת השאיבה מתחיל חלקו היפה של הנחל. כאן נלך מאות מטרים בצל עצי הער, בדרך כלל באפיק הנחל או בגדה הדרומית, ולעיתים גם בגדה הצפונית.

האידיליה מסתיימת עם הגיענו לשוחת ביוב גדולה באפיק הנחל ולצידה עץ קוצני של פרקינסוניה שיכנית - צמח פולש המתפשט לאיטו באזור הנחל. בנקודה זו אנו עלולים להיתקל בדליפות ביוב לאורך מטרים אחדים עד עשרות מטרים. על מנת למנוע דליפות אלו, נבנה מאז סוף שנת 2010 מאסף ביוב חדש במדרון מצפון לנחל, שיחליף את קו הביוב באפיק הנחל.

לאחר שוחת הביוב, ממשיך השביל קטע קצר בגדה הדרומית ויורד לאפיק באזור חשוף עם משטחי סלע וחלוקי נחל. באזור זה, יש ריכוז פריחה של חצב מצוי וחבצלת קטנת פרחים בחודשי הסתיו.

עם תום הקטע החשוף, ניכנס שוב לקטע סבך מוצל. בנקודה בה יש שני סימונים סמוכים זה לזה, נעיף מבט שמאלה (דרומה) ונזהה בור בסבך הצמוד לשביל, מדרום לאפיק. זהו כבשן סיד יפה ונסתר, ששימש לייצור סיד - תעשייה שהייתה נפוצה בארץ ישראל עד תחילת המאה ה- 20'.

נמשיך במורד השביל ונגיע למטע זיתים עתיקים בגדה הדרומית. כאן נמצאת צומת שבילים, המאפשרת למעוניינים בכך לקצר את הטיול ולצאת לכביש בשביל מסומן ירוק. באפשרות זו מצפה לנו טיפוס קצר ותלול במעלה "גיא הזיתים", דרך טראסות עתיקות, עד שנגיע לחורשה נאה של עצי אורן הצנובר ברחוב דרך הים ליד בית מס' 102.

אם נחליט להמשיך במורד הנחל, נמשיך דרך קטעי חורש וקטעים חשופים לשמש. במיוחד בולט ההבדל בין המדרון מדרום לנחל, (הפונה לכיוון צפון - מפנה צפוני), והמדרון שמנגד (מפנה דרומי). המפנה הדרומי חשוף יותר לשמש (הנוטה בצהריים דרומה), ולכן יבש יותר ומכוסה בשיחים דלילים, ואילו המפנה הצפוני מוצל ומכוסה בחורש סבוך. לאורך הדרך יש לנו סיכוי טוב לפגוש או לשמוע בעלי חיים. בין היונקים בולטים כאן חזירי בר השוהים בשעות היום בסבך ובלילה יוצאים למרעה - לעיתים אף בחצרות הבתים הגובלים בנחל. ככל הנראה ניתן לפגוש באזורים הסלעיים בנחל גם שפני סלע, הנמצאים בערוצים נוספים בחיפה. מבין העופות, סביר שנפגוש בשטחים הפתוחים להקות קטנות של חוגלות, ובקטע המוצל נוכל לפגוש בין היתר עורבני ושחרור או לשמוע את שירת הגידרון.

לאחר כ- 600 מ' ממפגש השבילים כחול-ירוק, נעבור על פני ערוץ היורד מהגדה הצפונית - "נחל התשבי". בעבר עלה בערוץ זה שביל קישור המסומן שחור, שהסתיים בגן חיל הים בשכונת רמת התשבי. השביל הוזנח ובחלקו נחסם בסבך, אך נפרץ מחדש ע"י החברה להגנת הטבע באביב 2015 ובעתיד הלא רחוק יסומן מחדש בסימון שבילים רשמי.

לאחר מפגש הערוצים, הולך ומשתנה אופי הנחל. החורש הולך ונפתח, ושכונות המגורים מתקרבות לנחל. באזור זה גם נוכל לפגוש את שיחי הלוטם שהקנו את שמם לנחל.

אחרי כ- 350 מ' נוספים, נחלוף על פני דרך עפר ישנה החוצה את האפיק ולאורכה פורח באביב חרדל לבן. נמשיך דרך מספר חרובים עתיקים ונגיע למערה קטנה ויפה בגדה הצפונית של הנחל, מול בי"ס עופר. זוהי פינה יפה למנוחה.

נמשיך עם הנחל, נחצה חורש של העץ הפולש שיטה כחלחלה, ונצא לגן קריית שפרינצק - שכונה שהוקמה בשנות ה- 50'.

המסלול מסתיים בכביש הראשון אליו נגיע, רחוב הרב רפאל אנקואה.

אפשרויות נוספות

ניתן להפוך את המסלול למסלול מעגלי ארוך, ע"י הליכה דרך שכונת נווה דוד ועלייה בנחל עמיק.

כמו כן ניתן להמשיך במורד הנחל לחוף הים, דרך מעברים תת-קרקעיים מתחת לכביש החוף, לעבר פארק הכט ושמורת חוף שקמונה.

אפשרות נוספת היא טיול עירוני לכיוון הגנים הבהאיים ושכונת מרכז הכרמל, הסמוכים לראש נחל לוטם.

באזור ראש המסלול יש אתרי ביקור רבים, חלקם בתשלום, ובכללם גן החיות (כולל מוזיאון פרהיסטורי), ומבנים היסטוריים רבים.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

פריחה מגוונת בחורף ובאביב, בין היתר:

 • חורף - זלזלת הקנוקנות, נרקיס מצוי, רקפת מצויה, חמציץ נטוי (מין פולש).
 • אביב - פריחה מגוונת (בפרט בגדה הצפונית של הנחל, בקטעים החשופים לשמש).
 • מאי-יוני - פריחת קיפודן מצוי במורד הנחל.
 • ספטמבר - פריחת חבצלת קטנת-פרחים וחצב מצוי (בתא שטח מצומצם בקרבת כבשן הסיד).

שירותים למטיילים:

 • גן האם - פארק מטופח, מי שתייה, פינות ישיבה, מתקני משחק, שירותים ציבוריים, קיוסק, גן חיות (בתשלום) ועוד.
 • בסוף המסלול - פארק ופינות ישיבה.

הערות ואזהרות:

 • סכנת החלקה לאחר הגשמים.

הצעות טיול בסביבת נחל לוטם:המפה נטענת...