קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נחל אחוזה

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בחיפה   /   נחל אחוזה

מסלול טיול: נחל אחוזה

נחל אחוזה משלב מסלול מעגלי קצר בנופי חורש, מעיינות ותצפיות לים, במרחק דקות אחדות ממרכז חורב שבלב העיר חיפה.

 • מסלול טיול
 • אזור:חיפה
 • מפת סימון שבילים: הכרמל 4
 • מיקום: העיר חיפה
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:ירוק 4080
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:2 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:13/7/2011
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:28/5/2012Ahuza pump house.jpg

בית המשאבות והבריכה בעין אחוזה, (עמית מנדלסון, 13/7/2011)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: תחבורה ציבורית יער וחורש טיול לצד מים מעגלי משפחות תצפיות

רקע: נחל אחוזה

נחל אחוזה הוא אחד הקצרים והיפים בערוצים היורדים מרכס הכרמל מערבה. אורכו כ- 3.5 ק"מ, אולם אורך הקטע המטויל הוא מאות מטרים בלבד (שאר המסלול הוא במדרון מעל לנחל). הנחל קרוי ע"ש שכונת אחוזה, ששמה המלא "אחוזת שמואל" מנציח את הנציב העליון הבריטי הראשון, סר הרברט סמואל. השכונה תוכננה בשנות ה- 1920 ע"י האדריכל ריכרד קאופמן, כשכונת גנים על הרכס. עיקר בנייתה נעשה בשנות ה- 1930 ואילך.

בשריפה הגדולה בעיר חיפה, 24/11/2016, נשרף חלק ניכר מהמסלול, ומומלץ להימנע מטיול בו עד להודעה חדשה, בשל סכנת קריסת עצים וסחף קרקע.

איך להגיע:

החורש בו עובר הנחל

המסלול מתחיל ברח' פרויד בחיפה, בצמוד ומדרום למפגש רח' ויתקין.

למגיעים מחיפה, יש להגיע לצומת מרכז חורב ולפנות במורד רח' פרויד לכיוון כביש החוף. 100 מ' אחרי הרמזור יש לפנות לרח' ויתקין ולחפש חנייה.

למגיעים מחוץ לחיפה דרך כביש החוף, יש לעלות ברח' פרויד (אין להשתמש במנהרות הכרמל). 600 מ' אחרי הרמזור של רח' ולנברג, יש פנייה לא מרומזרת שמאלה לרח' ויתקין (בנקודת הפנייה ניצב שלט הכוונה ירוק לכיוון הטכניון). הפנייה נמצאת 100 מ' לפני צומת רח' חורב. (מרחק הנסיעה מכביש 4 הוא כ- 4 ק"מ).

רחוב ויתקין הוא חד-סטרי, ובחזרה יש לנסוע כ- 200 מ' עד מסעף רח' גת, לפנות ימינה בגת עד סופו ולהגיע לרח' סמולנסקין, בו פנייה נוספת ימינה תחזיר אותנו לרח' חורב.

למעוניינים לחסוך הליכה, ניתן לשקול הקפצת רכב לנקודת הסיום של השביל הרגלי, בכיכר בקצה רח' יוסף שכטר (ראו את מפת המסלול). הגישה ברכב לנקודה זו היא מסורבלת יחסית (דרך רח' תל מאנה והרופא (זלוציסטי)).

נקודת ההתחלה נגישה גם בתחבורה ציבורית, בקווי האוטובוס המגיעים למרכז חורב וסביבתו.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:2 ק"מ.
 • משך המסלול:2-1 שעות.
 • טיפוס מצטבר:ירידה מצטברת של כ-115 מ', מרום 270 מ' לרום 155 מ'. עלייה של 55 מ' לכיכר ו- 60 מ' נוספים עלייה חזרה לנקודת ההתחלה דרך השכונה.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

עין אחוזה
בריכת התאנה בבנייתה, יולי 2011
העלייה מהנחל לחורשת האורנים

מנקודת ההתחלה נרד במדרגות מתכת חדשות עם מעקה משני הצדדים. בסוף המדרגות השביל נוטה שמאלה ויורד דרך חורש פתוח בו בולטים אלת המסטיק ומיני הלוטם, וכן אורנים גדולים ויפים.

ירידה קצרה ותלולה (זהירות מהחלקה) ובסופה 3 מדרגות עץ מובילה אותנו לאפיק הנחל המוצל, למרגלות מפל בגובה 2 מטרים. לאחר 20 מ' מגיע השביל למפל נוסף, ועוקף אותו משמאל (מדרום). בראש מפל זה גדל עץ תאנה. מהשביל העוקף נפנה לתחתית המפל ונפגוש את המעיין הראשון במסלול – "מעיין התאנה". המעיין הזעיר נובע בתוך שוחת בטון, ובקיץ 2011 נבנתה למרגלותיו בריכת שכשוך. נכון לקיץ 2012 עומק המים בבריכה היה כ- 20 ס"מ.

נשוב לשביל בגדה הדרומית ונחלוף לצד מבנה מבטון, בגובה 2 מ', שייתכן ששימש בעבר לשאיבת מי המעיין לשכונה. לצד המבנה נמצא "עץ יונתן" - עץ ער אציל שניטע לזכרו של יונתן לוין, ככל הנראה תלמיד בבית ספר סמוך, בשנת 1992 (האתר משולט). לצד עץ זה נמצאים שלושה עצי קזוארינה גדולים ועתיקים. מכאן ממשיכים בקטע מוצל בו בולטים עצי אילנתה בלוטית, והמטפס זלזלת הקנוקנות הבולט בפריחתו בשיא החורף – פרחים לבנים הפוכים דמויי פעמון סיני. עוד ניתן לפגוש בחורש ער אציל ("דפנה"), אלון מצוי, אלה ארץ-ישראלית ולבנה רפואי, וכן שיחי מליסה רפואית.

לאחר מפגש עם ערוצו הראשי של הנחל, המגיע משמאל, נחלוף מתחת לצינור מתכת בגובה 5 מ'. זוהי פינה יפה למנוחה. כאן ניתן להתרשם מהיקף הפלישה של אילנתה בלוטית, המגיעה כאן לממדים גדולים, וניכרת בעלים מנוצים רחבים, ובהם עלעלים רבים. עץ זה ממוצא סיני נשתל בגינון בארץ, בפרט בירושלים ובחיפה, ופולש כיום לשטחים נרחבים בקרבת היישובים.

יעדנו הבא הוא עין אחוזה. המעיין עצמו נובע בקרקעית מבנה בגדה הצפונית (הימנית), וקל לפספס אותו. מעט לפני המעיין נפתח החורש בגדה הצפונית וניתן לראות זיתים פזורים ועץ אלון מצוי. עומק בריכת המעיין 2 מ', והמים נאגרים רק בקרקעית כך שזו אינה פינה מומלצת לשכשוך. במרחק 50 מ' מהמבנה במורד הנחל חולף השביל לצד בית משאבות ובריכה פתוחה, ואם הגענו לכאן מבלי לראות את המעיין, נשוב על עקבותינו ונחפש את פתח המבנה.

בית המשאבות הוקם בתקופת המנדט הבריטי ושימש לשאיבת מי עין אחוזה לשימוש תושבי השכונה הסמוכה אחוזה (אחוזת שמואל). השביל חולף בין בית המשאבות לבריכה מלבנית באורך 5 מ' וברוחב 2.5 מ', המכוסה לחלוטין במרבד ירוק של צמחי עדשת-המים. עומק המים בבריכה כ- 30 ס"מ והקרקעית מכוסה בנשר עלים, כך שהמקום אינו מומלץ לטבילה. חדי העין יזהו צינור המזרים את המים לבריכה, ומגיע קרוב לוודאי מעין אחוזה.

בעבר היה כאן ריכוז צפוף ומרשים של צמחי נימפיאה תכולה, שהובאו לכאן בידי אלמונים. אוכלוסיית הנימפיאות דעכה עם השנים, ובשנים האחרונות הן נעלמו מהמקום. בסביבה בולטים גם שיחי פטל קדוש.

בית המשאבות בנוי בטון ובתוכו נותרו 3 בסיסים מוגבהים עליהם עמדו מנועי השאיבה, חלונות מסורגים ודלת מתכת לא נעולה. מכאן ממשיך השביל מעט במדרון הצפוני מעל לנחל, דרך ריכוז נאה של שיחי מרווה משולשת (צמח תבלין מוגן) ויורד חזרה לערוץ ולחורש מוצל בו בולטים ער, אלון מצוי ואלה ארץ-ישראלית.

עם הגיענו לסוללת כביש פרויד, נבלע הנחל במעביר מים צר, זכר לקוצר ראותם של המתכננים והבונים שנמנעו מהקמת גשר וחנקו את הנחל בדרדרת סלעים. מומלץ לנוח כאן לפני העלייה המצפה לנו. כאן נפנה עם הסימון הירוק ימינה לגדה הצפונית ונתחיל בעלייה, תחילה בסיוע מדרגות אבן ובהמשך לאורך המדרון. מכאן נעלה דרך אזור חשוף לשמש, עד שנגיע לקבוצת אורנים במעלה המדרון. באזור החשוף יש פריחה נאה בחורף ובאביב. מחורשת האורנים נמשיך לדרך עפר, בה נפנה ימינה ולפני הבית הראשון נפנה שמאלה בדרך קצרה המסתיימת בכיכר בקצה רחוב יוסף שכטר.

אם השארנו כאן רכב, זוהי נקודת הסיום. כדאי לבצע כאן תצפית: על הרכס מצפון לנו בולט המבנה האפור הגדול של בית חולים כרמל, בדרום-מזרח, מאחורי שכונות המגורים, נראה מגדל אשכול באוניברסיטת חיפה, ואילו ברצועת החוף ניתן לזהות את טירת כרמל, כפר גלים, החותרים, מבצר עתלית, עתלית ותל קרעה. מעל טירת כרמל בולט המצוק הסמוך לחורבת מתלה, וכמובן אפשר לראות את דרך פרויד למרגלותינו (קטע הכביש הנראה למרגלותינו נקרא רשמית דרך וינשל, ובמורד הרכס לכיוון קניון חיפה הוא נקרא דרך פלימן, אך הכינוי "דרך פרויד" דבק בכביש לכל אורכו).

אם עלינו לשוב ברגל לנקודת ההתחלה, נעלה בדרך עד למפגש רח' דורון מייבלום. במפגש נמצאת סככה מוצלת עם פינות ישיבה. מכאן נטפס בגרם מדרגות קצר לקצה רחוב לכיש, ונעלה ברחוב לכיש עד לרחוב ויתקין. ברחוב ויתקין נפנה ימינה ונלך לאורכו עד לנקודת ההתחלה.

נחל אחוזה מנוקה ומשוקם במסגרת פעילות הוואדיות של קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע. להצטרפות לפעילות הגנה על הנחל, ולקבלת עדכונים על טיולים מודרכים ואירועים נוספים, היכנסו לאתר ואדיות חיפה.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

לאורך המסלול, ובעיקר בשטחים החשופים בין עין אחוזה לסוף המסלול, יש פריחה עונתית מגוונת.

בין צמחי התבלין, ניתן לפגוש במסלול בעיקר מרווה משולשת (ריכוז יפה ממערב לעין אחוזה. המין מוגן ואסור בקטיף).

בקיץ פורחת נימפיאה תכולה בבריכת בית המשאבות ליד עין אחוזה.

שירותים למטיילים:

תחילת המסלול נמצאת במרחק של מספר דקות הליכה ממרכז חורב - אזור מסחרי מרכזי בחיפה.

ניתן לחנות בסוף המסלול. באזור תחילת המסלול החנייה צבועה בכחול-לבן.

הערות ואזהרות:

 • הבריכות במסלול אינן אתרי רחצה מוסדרים. יש כיום אפשרות לרחצה בהן באחריות המבקרים בלבד, וללא שירותי הצלה כלשהם.
 • אין לשתות ממי המעיינות בשל חשש לזיהום.
 • בסוף המסלול יש עלייה לא קלה, החשופה לשמש.
 • קיימת סכנת החלקה במסלול לאחר הגשמים.

הצעות טיול בסביבת נחל אחוזה:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:המפה נטענת...