קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נתיב הגנים במרכז רמת גן

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בתל אביב והסביבה   /   נתיב הגנים במרכז רמת גן

מסלול טיול: נתיב הגנים במרכז רמת גן

מסלול עירוני בין גנים ומבנים היסטוריים בלב עיר הגנים - רמת גן

 • מסלול טיול
 • אזור:תל אביב וגוש דן
 • מפת סימון שבילים: 7 - השרון ומערב השומרון
 • מיקום: העיר רמת גן
 • גישה:רגלית, אופניים או קטעי הליכה קצרים בסיוע רכב פרטי
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:קווי קצר
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:3 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:20/5/2008
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:30/1/2021Dov gruner.jpg

האנדרטה לזכר עולי הגרדום ברחוב ז'בוטינסקי, (עמית מנדלסון, 24/4/2007)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: עתיקות והיסטוריה קווי תצפיות טיול עירוני תחבורה ציבורית טיול לילה

רקע: נתיב הגנים במרכז רמת גן

מדרגות מעלה הצבי, עמית מנדלסון, אוגוסט 2013.

סיור בלב רמת גן מפגיש את המטיילים עם שלל פינות היסטוריות, שבילי מדרגות, גנים ותיקים, תצפיות נוף ואפילו מורשת קרב.

המסלול מתאים לכל המשפחה, אולם משלב מספר שבילי מדרגות תלולים ואינו מיועד למתקשים בהליכה.

איך להגיע:

המסלול מתחיל ומסתיים בדרך ז'בוטינסקי (כביש מס' 481) - הכביש המקשר את פתח תקווה ומחלף גהה עם מחלף הרכבת בתל אביב - יפו.

תחילת המסלול היא בצומת הרחובות ביאליק וז'בוטינסקי ברמת גן. המקום נגיש בנקל בתחבורה ציבורית בקווי פתח תקווה - תל אביב.

סיום המסלול הוא בכיכר גרונר, הנמצאת בצומת הרחובות ז'בוטינסקי ורש"י (מרחק כקילומטר נסיעה מנקודת ההתחלה). גם מקום זה נגיש בנקל בתחבורה ציבורית.

לצד נקודת ההתחלה נמצא חניון בתשלום בקניון ביאליק, וחנייה נוספת בכחול-לבן זמינה לאורך הרחובות בדרך.

מסלול הטיול המתואר מיועד להולכי רגל ורוכבי אופניים, ואילו הנסיעה ברכב פרטי מחייבת נתיב מפותל וארוך יותר על מנת לעבור באתרים, ומומלץ להשתמש בתוכנת ניווט או להצטייד במפת רחובות עדכנית הכוללת את כיווני הנסיעה.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:3 ק"מ.
 • משך המסלול:2-1 שעות הליכה.
 • טיפוס מצטבר:כ- 50 מ' עליות וירידות מצטברות.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

שרידי השובך בגן שאול, עמית מנדלסון, אוגוסט 2013.
פסל האיילות בכיכר רמב"ם, עמית מנדלסון, אוגוסט 2013.
קולנוע "אורדע" לשעבר, עמית מנדלסון, אוגוסט 2013.
שדרות הניצחון - גן אברהם, עמית מנדלסון, אוגוסט 2013.
אנדרטת הבנים - גן אברהם, עמית מנדלסון, אוגוסט 2013.
שדרות הניצחון - גן אברהם, עמית מנדלסון, אוגוסט 2013.
ספסל ביאליק - גן אברהם, עמית מנדלסון, אוגוסט 2013.

מסלול הטיול יפגיש אותנו עם הגנים ההיסטוריים במרכז רמת גן, מבנים היסטוריים ושבילי מדרגות המזכירים במעט את נתיבי המדרגות המפורסמים של חיפה.

נתחיל ברחוב ז'בוטינסקי פינת רחוב ביאליק ברמת גן. בצד הצפוני-מזרחי של הצומת נמצאת חזית מבנה עזוב ומרשים בסגנון ה"באוהאוס" - קולנוע "רמה" לשעבר. המבנה הוקם בשנת 1938 ושימש כבית קולנוע ותיאטרון, השני בעיר, ובו היו 1,200 מקומות ישיבה. המקום נסגר בתחילת שנות ה- 80'. בשנת 2012 החלה הקמתו של מגדל מגורים חדש על חורבות הקולנוע, תוך שימור חזית הבניין שתשולב במבנה החדש. כיום (אביב 2016) כמעט הסתיימה הקמת המבנה החדש, ואילו חזית המבנה הישן מכוסה ביריעה פלסטית ולא ניתן להתרשם ממנה.

מכאן נלך ברחוב ביאליק (בצידו המערבי). בין בתים מס' 69 ו- 67 נפנה לסמטת מעלה הצבי - שביל מדרגות המטפס במתינות דרך גן ציבורי. לאחר הגן, מסתיים נתיב המדרגות ואנו נפנה שמאלה דרך חנייה בין שני בנייני מגורים, ונצא לרחוב מעלה הצופים.

נמשיך ברחוב מעלה הצופים, נחלוף על פני בית הפועלים, המשמש כיום את צופי רמת גן, ובחזיתו הוצב שילוט הסבר. המבנה תוכנן בידי האדריכל אריה שרון בשנת 1937, ובנוי בסגנון הבינלאומי - "באוהאוס". לאחר בית הפועלים, נגיע לגן ציבורי ובו מגדל מים בולט - גן שאול, ע"ש המשורר שאול טשרניחובסקי, הידוע ברמת גן יותר בכינוי העממי "גן הקופים". גן זה הוא אחד הגנים ההיסטוריים של רמת גן, ונחנך בשנת 1937, אז כונה "גן הנשיאים" על שמם של נשיאי ההסתדרות הציונית. עם פטירתו ב- 1943 של המשורר שאול טשרניחובסקי, הוסב שם הגן. הגן נמצא בגבעה בגובה 63 מ' מעל פני הים, שהיוותה עמדה צבאית בריטית במלחמת העולם הראשונה - "גבעת בולפין" ע"ש מפקד הקורפוס ה- 21, הגנרל אדוארד בולפין. לפני מלחמת העולם הראשונה כונתה הגבעה "ג'בל חרמיה" - "הר השודדים" - כיוון שבמקום התמקמו שודדים שפשטו על עוברי אורח ושדדו את רכושם.

במפלס העליון של הגן נמצאת רחבת תצפית לכיוון מזרח, המאפשרת לראות את שני הגנים ההיסטוריים הנוספים בהם נטייל הפעם - גן המלך דוד, הנמצא בעמק, וגן אברהם הנמצא ברכס כקילומטר ממזרח לגן שאול. כדאי לשים לב למגדל הוורוד , המסמן את נקודת הסיום של המסלול.

בצידו המזרחי של בית הכנסת שבדרום הגן, נמצאים שרידי שובך היונים שעמד בגן שאול - עמוד ועליו בסיס מעוגל בצבע אדום.

ממגדל המים, שהוקם בשנת 1975, נפנה לרחוב העורפי האחות נחמה. שמו של הרחוב מנציח פרשה עגומה באוגוסט 1937, כאשר נרצחו שתי אחיות יהודיות בדרכן לבית חולים ביפו בו למדו. הרצח עורר זעזוע ציבורי וגינויים נרחבים, אולם הרוצח לא נתפס. משפחתה של אחת האחיות, נחמה צדק, התגוררה ברמת גן ולכן הונצחה כאן. ברחוב זה נמשיך עד לסוף הרחוב. כאן נפנה ימינה ונרד בגרם מדרגות לרחוב ארלוזורוב. נפנה שמאלה ולאחר כ- 30 מ', בין בתים 30 ו- 28, נפנה שמאלה לרחוב המצי"ר - שתחילתו כשביל צר וסופו כשביל מדרגות היורד לרחוב המעג"ל. בחורף ניתן לזהות בגדרות האבן לצד הרחוב שרך חד-שנתי בשם חשפונית עדינה.

נפנה ימינה ומייד שמאלה לרחוב השוטרת, ע"ש השוטרת יונה קוממי ז"ל - השוטרת הראשונה בישראל שנהרגה במילוי תפקידה, ברחוב זה ברמת גן (שנקרא רחוב הוורדים) באוגוסט 1965. ברחוב זה נמשיך עד לרחוב ביאליק.

לאורך רחוב ביאליק נטועה שדרה יפה וצפופה של עצי פיקוס השדרות. זהו מרכז העיר, והמקום שוקק חיים במשך רוב שעות היממה.

נלך ברחוב בצידו המערבי עד בניין מס' 35 - בניין העירייה, בחזיתו נמצא "שעון פרחים". הבניין הוקם ב- 1941 ומשמש את העירייה עד היום. כאן נחצה את הרחוב לצידו השני (במפגש עם רח' צומת לבבי).

בבניין מס' 38 נמצאת חנות הספרים "פורת". הבניין פינתי ונבנה בסגנון הבינלאומי (באוהאוס). בקיר הבניין ניצב לוח הנצחה למקימי הבניין - מלכה ויהושע בן-פורת, שהקימו את הבניין בשנת 1933 (וייסדו גם את חנות הספרים הקיימת עד היום). מול בניין זה נמצא כיום מגרש חנייה, בו שכן בעבר בית הספר היסודי הראשון של רמת גן. כמו כן נמצאת במקום תחנת האוטובוס ההיסטורית של העיר, ששופצה והפכה לבית קפה.

נמשיך בביאליק ונחלוף לצד "בית האזרח", שנחנך ב- 1944 ובו נערכו פעולות תרבות והשכלה, ואחריו נגיע לכיכר רמב"ם.

הכיכר חצוייה ע"י רחוב הרא"ה (אחד הרחובות הארוכים בר"ג). בחלקה הדרומי נמצאים מוסדות ציבור - בית האזרח, הספרייה התורנית, המועצה הדתית ובית הכנסת המרכזי (שלושת האחרונים ממוקמים במבנה אחד). לבית הכנסת המרכזי יש חזית מרשימה לכיוון רחוב הרא"ה.

נעבור לחלקה הצפוני של הכיכר. בקטע זה ניצב פסל של המשורר הלאומי, חיים נחמן ביאליק, שבשנות חייו האחרונות התגורר ברמת גן, (פירוט על הפסל מופיע בקישורים להלן), וכן פסל של שלוש איילות שנבנה ע"י הפסל פריבר ב- 1985. לצד הפסלים נמצא בניין קולנוע אורדע לשעבר - מבנה היסטורי המעוטר בשעון גדול, ומשמש כיום את חברת סופרפארם. קולנוע זה שהוקם ב- 1936, היה הקולנוע הראשון ברמת גן. מקים הקולנוע, יעקב רוזנבלום, הגיש בקשה להקמתו לוועד היישוב כבר ב- 1926 - שנים מעטות לאחר הקמת היישוב, אולם חלפו עשר שנים עד להקמתו של הקולנוע.

מהכיכר נלך בשדרות הילד עטורות הפיקוסים. שמן של השדרות מנציח את הילד הראשון שנולד בעיר. בדרכנו כדאי לשים לב לעץ פיקוס ששולב במתחם "פיצה האט" וכן את בניין מס' 24 בעל החזית המעוגלת. עם השדרות נגיע אל גן המלך דוד, עוד אחד מהגנים הוותיקים ברמת גן שניטע ב- 1928, ונקרא אז גן המלך ג'ורג'. שטח הגן כורסם משמעותית עם השנים.

מהגן נפנה מזרחה דרך שדרות יצחק למדן, נחצה את רחוב הרצל הסואן ונמשיך ברחוב אלימלך.

ברחוב אלימלך מס' 7 נמצא בית יתומים לשעבר, שהוקם ב- 1937 במגרשם של אלימלך דבורסקין ואשתו, שהיו חשוכי ילדים. כיום פועלים באתר מספר גני ילדים עירוניים.

נמשיך מזרחה ונעלה בשדרת הגיבורים (המציינת את האנדרטה אליה נגיע תוך דקות אחדות) לעבר גן אברהם. גם גן זה הוא מהגנים ההיסטוריים ברמת גן. הגן הוקם ב- 1940 ונקרא בתחילה גן הניצחון. בשנת 1946 נקרא הגן ע"ש אברהם קריניצי, ראש העיר הראשון, לרגל יום הולדתו ה- 60. הגן שוקם בשנת 2012, ובמסגרת זו נבנו בו טראסות חדשות וחודשה הזרמת מים בתעלה ומפלים מלאכותיים לאורך השדרה.

המדרגות יובילו אותנו לרחוב משה שרת, בו נמצאת אנדרטה לחללי מלחמת העצמאות, ומול האנדרטה, מעבר לכביש נמצא ספסל ביאליק ומאחוריו אמפיתיאטרון מגודר ונטוש. לאורך חזית האמפיתיאטרון הוצבו שלטי הסבר על רמת גן ועל גן אברהם.

באנדרטה, שנחנכה בשנת 1954, מונצחים 111 בני רמת גן שנפלו במלחמת העצמאות, ובולט תבליט האריה הפצוע, המסמל את הגבורה והניצחון של ישראל, מחד, ואת המחיר הכבד ששולם (הבנים שנפלו), מאידך.

הספסל המגודר מול האנדרטה מנציח את המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק, שנהג לנוח בגן זה בתקופת מגוריו ברמת גן.

כדאי לפנות כאן דרומה (ימינה) ברחוב משה שרת, ולחלוף על פני בי"ס דוד בן-גוריון. בית הספר הוקם בשנת 1934 כבית הבראה ע"י ד"ר דורה בלוך-בלומנפלד, וסביבו הוקמה שכונת יוקרה - "גבעת החלמה".

ב- 15 במאי 1948, יום לאחר הכרזת המדינה, פונו 93 דירות בשכונה כדי לאכלס את המטה הכללי של צה"ל. בבניין בית ההבראה ישבו אגפי כוח האדם והאפסנאות, ובחצרו הושבעו ב- 27 ביוני 1948 אלופי המטכ"ל.

בקרבת מקום, ברחוב ז"ר 5, בביתם של סופיה ויוסף בז'רנו, מוקמה לשכתו של ראש הממשלה ושר הביטחון דוד בן-גוריון. ברחוב משה שרת 17 (בניין בסגנון ה"באוהאוס") שכנה לשכת הרמטכ"ל. המקום נפגע בהפצצה מצרית במלחמת העצמאות. בן-גוריון העתיק את לשכתו לכאן לזמן קצר אחרי שבית בז'רנו נפגע בהפצצה מצרית ב- 3 ביוני 1948. בניינים אלו הם בנייני מגורים פרטיים, הכניסה אליהם אסורה ללא רשות הבעלים. ניתן לצפות עליהם מבחוץ תוך שמירה על השקט. בניינים נוספים באזור שימשו אף הם את המטה הכללי.

במאי 1949 החלה העברת אגפי המטכ"ל לשטח מחנה השלישות הראשית ברמת גן, ורק באפריל 1955 עבר המטכ"ל למושבו עד היום, במחנה הקריה בת"א.

נחזור לגן אברהם. חלקו המזרחי של הגן, ליד ספסל ביאליק, מחולק לשניים ע"י אמפיתיאטרון נטוש ומוקף חומה. האמפיתיאטרון העזוב הוקם ב- 1947 ושימש לפעילויות תרבות שונות. בקיר הפנימי של האמפיתיאטרון נמצא תבליט המנציח את רבקה משקה את אליעזר עבד אברהם. כיום האמפיתיאטרון אינו בשימוש והוא נעול.

צפונית לאמפיתיאטרון נמצאת מערת קבורה שעוצבה מחדש ואיבדה את צביונה המקורי (כיום המערה מגודרת), ולצידה גשר מעל בריכת מים היבשה כיום, ואילו מדרום לאמפיתיאטרון נמצא מעבר תת-קרקעי חסום בין שני חלקי הגן, מתחת לרחוב משה שרת.

נצא מהגן ונמשיך ברחוב משה שרת עד למפגש נתיב מדרגות - "מבוא זאב". בנתיב יפה זה נרד לרחוב ז'בוטינסקי. לאורך הדרך מוצבים כמה פסלים מרשימים.

ברחוב ז'בוטינסקי נפנה ימינה (מזרחה) עד לצומת רח' רש"י, נחצה בזהירות את הכביש ונגיע לאנדרטה שבמקום. האנדרטה מוקדשת לזכרם של חללי הפשיטה על משטרת רמת גן ב- 1946, ולזכרם של עולי הגרדום בתקופת השלטונות העות'מאני (מחתרת ניל"י) והבריטי בארץ, ומציגה שני אריות - האריה הקטן הישראלי הנאבק באריה הבריטי. על האנדרטה חקוקים גם דברי זאב ז'בוטינסקי - "בלהב המרד שא אש להצית" ודבריו של דוד רזיאל, מפקד האצ"ל - "ההולכים למות מקימים אותך מולדת".

האנדרטה מוקמה כאן כיוון שהיא נמצאת בקרבת משטרת רמת גן (מעבר לכביש) - תחנת משטרה גדולה שהוקמה בתקופת המנדט ופעילה עד ימינו. ב- 23/4/1946 הותקפה המשטרה בידי האצ"ל. בפעולה נהרגו שלושה לוחמים - יצחק בילו, יעקב זלוטניק וישראל פינרמן (זלוטניק נפל כאן, ואילו בילו נהרג בפעולת הסחה בתחנת הרכבת הישנה בתל אביב). הלוחם דב גרונר נפצע ונפל בשבי. ב- 16/4/1947 הועלה דב גרונר לגרדום ע"י הבריטים בכלא עכו, למרות מאמצים רבים להמתקת העונש. האתר הוכרז כאתר הנצחה ממלכתי.

כאן מסתיים טיולנו, ומכאן ניתן לחזור בתחבורה ציבורית או ברגל לאורך רחוב ביאליק לנקודת ההתחלה, מרחק כקילומטר אחד.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

אין במסלול מוקדי עניין עונתיים.

שירותים למטיילים:

 • המסלול עובר במרכז העיר.
 • פינות ישיבה - בכל הגנים הציבוריים במסלול.
 • מתקני משחק - בגן שאול ובגן אברהם.

הערות ואזהרות:

 • ניתן לשלב במסגרת הטיול גם ביקור במוזיאון בית קריניצי לתולדות העיר רמת גן, הממוקם ברח' קריניצי 64 בעיר (פתוח בימים א'-ה' בשעות הבוקר. בימים ושעות אחרות, בתיאום מראש בלבד), ולחבר מסלול זה עם מסלול לב רמת גן.
 • המסלול כולל מספר נתיבי מדרגות, ואינו מתאים למתקשים בהליכה או לעגלות ילדים.
 • לצד המסלול נמצאים בתי מגורים פרטיים. אנא שימרו על השקט.

הצעות טיול בסביבת נתיב הגנים במרכז רמת גן:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

המפה נטענת...