קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

תמר-צפית

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בדרום   /   טיולים במזרח הנגב ובצפון הערבה   /   נחלים בדרום   /   תמר-צפית

מסלול טיול: תמר-צפית

תמר-צפית - מסלול המשלב את הקטעים האתגריים של שני נחלים יפים באזור צומת הערבה.

 • מסלול טיול
 • אזור:מזרח הנגב וצפון הערבה
 • מפת סימון שבילים: 14 - מזרח הנגב וצפון הערבה
 • מיקום: ליד צומת הערבה
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:ירוק 14130, כחול 14131, שחור 14140
 • עונות ביקור:סתיו, חורף ואביב
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:מיטיבי לכת
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:7 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:7/11/2023
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:7/11/2023תמר צפית1.jpg

נחל תמר, (עמית מנדלסון, 7/11/2023)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: מדבר דרגיות אתגרי מעגלי תצפיות תחבורה ציבורית משפחות מומלץ האתר

רקע: תמר-צפית

נחל תמר, נובמבר 2023
נחל תמר, נובמבר 2023

מסלול הטיול הוא מסלול המתאים למשפחות מיטיבות לכת ומשלב את קניוני שני הנחלים תמר וצפית, בקרבת צומת הערבה.

בנחל תמר נתגבר בעלייה על ארבעה מפלים יבשים בהם הותקנו דרגיות וסולמות, נמשיך בשביל נופי בראש מצוק ההעתקים ונרד לקניון התחתון של נחל צפית, ובו מפלונים ומספר דרגיות. נסיים באנדרטה לזכר נספי אסון מכינת בני ציון בנחל צפית, וממנה "הליכה מנהלתית" לא ארוכה חזרה לנקודת ההתחלה.

המסלול עשוי להיות עמוס בחגים ובתקופת טיולי בתי הספר, ואינו מיועד לסובלים מפחד גבהים. כמו כן, אין לבצע את המסלול בימים בהם יש חשש לשטפונות באזור.

איך להגיע:

המסלול מתחיל ומסתיים בתחנת הדלק כחצי ק"מ דרומית לצומת הערבה.

למעוניינים לקצר, יש אופציה להשאיר רכב בסוף מסלול נחל צפית ליד האנדרטה, אולם החנייה בנקודה זו פחות בטוחה לזמן ממושך

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:7 ק"מ.
 • משך המסלול:4-3 שעות.
 • טיפוס מצטבר:עליות מצטברות של 145 מ' וירידות מצטברות זהות.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

הנצחה בנחל צפית, נובמבר 2023
אנדרטת אסון מכינת בני ציון, נובמבר 2023

מתחנת הדלק בצומת הערבה נצעד דרומה במקביל לכביש, מרחק 360 מ', עד שנחבור לדרך המסומנת ירוק אל נחל תמר. בנקודת החבירה, יש מצבת זיכרון המנציחה את תחילת סלילתו של כביש הערבה בשנת 1960, במעמד הנשיא זלמן שזר ושר העבודה יגאל אלון.

מכאן נתקדם במעלה נחל תמר לכיוון הקניון המרשים הנראה ברקע. אחרי קידוח מים, נשתחל מתחת לסלע גדול ונמצא את עצמנו בתחתית המפל הגדול של נחל תמר (גובהו הכולל כ-20 מטרים). בדופן הדרומית של המפל הוסדרו מספר סולמות וביניהם מעקות בטיחות. מראש המפל יש תצפית יפה לעבר הערבה. מכאן אנו הולכים בנקיק צר ועמוק, בו הותקנו אמצעי עזר - דרגיות וסולמות, ובמספר מקומות גם נחצבו מדרכי רגל בסלע. בקירות הקניון צומחים שיחי צלף מצרי.

עתה נעלה בדרגיות במפל יפה דמוי מרזב, ואז נסתייע שוב בדרגיות כדי לעבור מפל בגובה מטרים אחדים. ניעזר בדרגיות כדי להתגבר על מדרגת סלע נמוכה, ונגיע למפל העליון של הנחל (גובהו כ-15 מטרים), אותו נעבור בעזרת שני סולמות בצידו הצפוני. מעל למפל זה ניעזר בדרגיות כדי לעבור עוד מפל קטן, ונגיע לצומת שבילים כחול-ירוק בראש הקניון.

מנקודה זו נפנה שמאלה ונעלה עם השביל הכחול לראש מצוק ההעתקים.

עם היציאה מקניון הנחל, השביל הופך לשביל רחב ונוח לתנועה. למרגלותינו בולט מאד נוף בתרונות החוואר הלבנים של צפון הערבה - אזור נחל צין וערוצים נוספים (כגון נחל תמר), המתנקזים למלחת סדום ששוליה נראים מכאן. צפונית למלחת סדום משתרעות בריכות האידוי של מפעלי ים המלח, הבולטים בצד שמאל, ואילו מעבר לבריכות האידוי נראים הרי מואב ואדום, ביניהם מפריד נחל זרד (ואדי חסא). לאחר כקילומטר נגיע לצומת שבילים כחול-אדום. השביל האדום הוא שביל קישור המאפשר לצאת לכביש הערבה בלי לעבור בקניון נחל צפית, אולם אנו נמשיך עם השביל הכחול הפונה עתה מערבה וממשיך במדרגה טופוגרפית מעל קניון הנחל.

אחרי 900 מטרים נוספים נגיע לצומת שבילים כחול-שחור בערוץ נחל צפית.

מנקודה זו נפנה שמאלה ונרד עם נחל צפית (למי שזמנם בידם, מומלץ לפנות דווקא ימינה ולהגיע אחרי כמה מאות מטרים למפל חביב, בו הוסדרו שלוש אופציות למעבר - שתיים בדרגיות ואחת בחבל).

ירידה קצרה תוביל אותנו למפל הראשון של הקניון התחתון. בגדה הדרומית הוסדרו דרגיות המאפשרות ירידה בטוחה, אך ניתן גם לרדת דרך המפל עצמו ללא קושי מיוחד. מכאן הולך הנחל ונסגר בהדרגה לנקיק צר ומרשים. במרכז הנקיק נמצאת פינת זיכרון צנועה לחללי אסון מכינת בני ציון באביב 2018. באסון זה נספו עשרה מחניכי המכינה שנקלעו לשיטפון בנחל חרף אזהרות מקדימות. לקראת סוף הנקיק, נתגבר על מספר מפלונים עם דרגיות, ונצא בשער סלע אל הערבה. כאן מתחלף מצוק הדולומיט היציב במצוק פריך יותר של תלכיד נחלים (קונגלומרט), ואחרי עוד מאות מטרים נגיע למפגש דרך עפר. מכאן נפנה שמאלה ואחרי עלייה קצרה נתייצב במקביל לכביש הערבה. עם זאת, לפני העלייה, מומלץ להמשיך ישר ואחרי חציית הנחל ועלייה קצרצרה, נראה לפנינו את האנדרטה לזכר חללי אסון המכינה. אנדרטה זו נחנכה ביוני 2023, ומנציחה תשע נערות ונער שנספו בשיטפון (אחת הנערות אינה מונצחת באנדרטה בשל התנגדות משפחתה).

קיימת גם אפשרות להשאיר רכב ליד האנדרטה, אולם מנקודה זו לא מומלץ בטיחותית לפנות שמאלה לכיוון צומת הערבה, ולכן ההמלצה שלנו היא לכלול במסלול את 2 הק"מ "המנהלתיים" בחזרה מנחל צפית לצומת הערבה.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

אין באתר מוקדי עניין עונתיים.

שירותים למטיילים:

תחנת דלק בנקודת הסיום.

הערות ואזהרות:

 • אין לטייל במסלול בימים בהם יש חשש לשטפונות, או בימים עם עומס חום כבד (ובפרט יש להימנע מטיול באזור בשעות החמות בחודשי הקיץ יוני-ספטמבר).
 • לאחר שטפונות חזקים, מומלץ לברר את מצב הסולמות והדרגיות בנחלים לפני כניסה למסלול.
 • מסלול זה פופולארי בקרב בתי ספר ותנועות נוער. בחגים ובתקופת הטיולים השנתיים, ייתכן עומס מטיילים כבד, וכדאי לקחת בחשבון עיכובים ממושכים במהלך הטיול.
 • בימים חמים המסלול אינו מומלץ. למתעקשים לטייל בימים אלו, כדאי להצטייד בכפפות כדי להימנע מכוויות בעת האחיזה בסולמות החשופים לשמש.

הצעות טיול בסביבת תמר-צפית:המפה נטענת...