קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נחל אשלים

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בדרום   /   טיולים בדרום מדבר יהודה   /   נחלים בדרום   /   נחל אשלים

מסלול טיול: נחל אשלים

נחל אשלים נמצא בגבול בין מדבר יהודה והנגב, ובו קניון צר וארוך המתמלא גבי מים לאחר שטפונות - חוויה אמיתית למיטיבי הלכת.

 • מסלול טיול
 • אזור:דרום מדבר יהודה
 • מפת סימון שבילים: 11 - דרום מדבר יהודה
 • מיקום: דרום מדבר יהודה, כ- 10 ק"מ צפונית לצומת הערבה
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:שחור 11441, אדום 11546, ירוק 11444, אדום 11442, כחול 11445
 • עונות ביקור:חורף ואביב
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:מיטיבי לכת
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:10 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:8/3/2012
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:24/5/2014Wadi ashalim4.jpg

נחל אשלים, (עמית מנדלסון, 24/5/2014)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: מדבר מעגלי טיול מים

רקע: נחל אשלים

הדרגיות ליד מפל אשלים - מאי 2014

נחל אשלים בדרום מדבר יהודה, נחשב על ידי רבים כגבול בין מדבר יהודה והנגב. חלקו העליון דומה לערוצי מזרח הנגב, ואילו בהמשך הנחל יש בו מפל ענק ולמרגלותיו קניון המזכיר את קניוני מדבר יהודה.

בנחל עוברים מספר שבילי טיול, המיועדים כולם למיטיבי לכת בלבד. הקצר והפופולארי שבהם הוא מסלול הנחלים עזגד-אשלים. אחרי השטפונות, מסלול הטיול כרוך בחציית גבים בשחייה, ומהווה אתגר אמיתי למטיילים.

איך להגיע:

הגישה למסלול המעגלי בנחל אשלים היא ממישור עמיעז, בקרבת מפעלי ים המלח.

לבאים מכיוון צומת הערבה, ניסע כעשרה ק"מ בכביש 90 ונפנה שמאלה בדרך מסומנת אדום 11419. דרך זו העבירה לכל רכב מגיעה למישור עמיעז. בצומת השבילים הראשונה (אחרי 2 ק"מ) נפנה שמאלה בסימון האדום, ובצומת השבילים השנייה (אחרי עוד 2 ק"מ) נמשיך ישר בסימון שחור 11441. בצומת שבילים זו נמצא חניון הלילה של מישור עמיעז. מכאן דרך העפר נעשית אבנית יותר ופחות נוחה לנסיעה.

לאחר כחצי ק"מ נגיע לחניון לילה על גדת נחל עמיעז. מחניון הלילה נמשיך עוד מאות מטרים ונחצה את אפיק נחל עמיעז. נקודה זו בעייתית למעבר בכלי רכב פרטיים, כך שלבאים ברכב פרטי רצוי לחנות לפני חציית הערוץ. מעבר לערוץ נמצא קידוח מים - נקודת ההתחלה והסיום למסלול (שישה וחצי ק"מ נסיעה בדרכי עפר מהכביש).

במסלולי ואתרי טיול בנגב מחוץ לתחומי יישוב, קיימת סכנת פריצה לכלי רכב המושארים בשטח ללא השגחה.

בחול המועד סוכות ובחול המועד פסח, יש לרוב נוכחות של צוות רשות הטבע והגנים בחלק מחניוני המטיילים בנגב, ורצוי לבדוק מבעוד מועד אם נוכחות זו כוללת גם את חניון הלילה.

למבקרים במועדים אחרים, מומלץ לדאוג לשמירה על הרכב, ולכל הפחות לא להשאיר חפצי ערך ברכב.

ב- 30 ביוני 2017, נבקע מאגר בראש הנחל, וכתוצאה מכך זרמה כמות גדולה של חומרים חומציים לאפיק הנחל לכל אורכו (עד כביש 90). הנחל והגבים סגורים לטיולים עד להודעה חדשה, בשל זיהום הקרקע והמים שהיקפו עדיין לא ידוע.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:10 ק"מ.
 • משך המסלול:8-5 שעות.
 • טיפוס מצטבר:325 מ' עליות מצטברות ו- 325 מ' ירידות מצטברות: מהקידוח לנחל עזגד הליכה כמעט מישורית, בנחל עזגד עלייה של 270 מ' וירידה של 30 מ' לנחל אשלים, עלייה של 20 מ' לראש מעלה אשלים ומשם ירידה של 270 מ', ממורד נחל אשלים לנחל עזגד עלייה של 35 מ' וירידה של 25 מ'.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

נחל אשלים - עפר אלוני, מרץ 2012
מפל אשלים - עפר אלוני, מרץ 2012
נחל אשלים - עפר אלוני, מרץ 2012
תצפית למעלה אשלים - מאי 2014
נחל אשלים - מאי 2014

מתחנת השאיבה נמשיך תחילה עם הסימון השחור, ואחרי הליכה קצרה ניפרד ממנו לטובת הסימון האדום היורד לנחל עזגד (בצומת השבילים נמצא שלט של רשות הטבע והגנים עם מפת האזור ומידע בסיסי למטיילים). הסימון חולף לצד קידוח מים בנחל עזגד, וכאן מתפצל ממנו שביל מסומן ירוק העולה בנחל עזגד. מורד נחל עזגד חשוד במיקוש, ולכן יש להקפיד לא לרדת במורד הנחל. כאן ניפרד מדרך העפר ונמשיך עם הסימון הירוק (ולנקודה זו נחזור בסוף המסלול ביציאה מנחל אשלים).

השביל עולה בנחל עזגד, ערוץ קטן יחסית העובר בין נחל אשלים בדרום לנחל עמיעז בצפון. בנחל גדלים מספר עצי שיטה ושיזף מצוי, ובין החד-שנתיים בולטים כאן אחרי הגשמים פורקסליאה שבירה (שעליה נצמדים לבגדי המטיילים), טוריים מדבריים ועוד. לאורך הערוץ יש מספר מדרגות סלע. השביל עוקף משמאל מפל בן כעשרה מטרים, לאחר מכן עוקף סדרת מפלים בגובה מצטבר של כ- 20 מ', חוצה את הנחל ועוקף מימין מפל בגובה עשרות מטרים. במעקף זה נוכל לצפות לעבר מפעלי ים המלח, הר סדום ופתחת נחל זרד שבגבול מואב ואדום. אחרי המפל ממשיך השביל בגדה הדרומית, חוזר לערוץ ולבסוף יוצא ממנו לעבר מפגש השביל המסומן אדום. עם הסימון האדום נפנה שמאלה ונעלה לשלוחה המפרידה בין נחל עזגד ונחל אשלים. משלוחה זו נוכל כבר לצפות לעבר המפל הגדול של נחל אשלים ולעבר הירידה התלולה במעלה אשלים.

נחל אשלים נמצא באזור המעבר בין מדבר יהודה והנגב. חלקו העליון, מעל למפל הגדול, מזכיר את נחלי הנגב המזרחי, ואילו חלקו התחתון - הנקיק הצר וזרוע הגבים - דומה דווקא לקניוני מדבר יהודה כמו נחל צאלים ונחל דרגה.

נמשיך עם הסימון האדום ונגיע לירידה אתגרית לנחל אשלים מעט מעל למפל. בירידה הותקנו דרגיות רבות המתגברות על הפרש גובה של כ- 15 מטרים (שני מפלסי ירידה בדרגיות, ואילו המפלס האחרון ללא דרגיות) - תזכורת שהמסלול מיועד למיטיבי לכת בלבד, ומי שמתקשה לעבור כאן, כנראה כדאי שישוב על עקבותיו ולא ימשיך לקניון נחל אשלים.

בראש מפל אשלים מתבקש לבצע הפסקה ותצפית על הנוף. מכאן נמשיך מעט במעלה הנחל עם הסימון האדום, עד לצומת שבילים כחול-אדום (אם פיספסנו, נזהה שצבע הסימון בערוץ התחלף לכחול, ואז יש לחזור אחורה ולאתר את צומת השבילים). באזור זה של הנחל גדלה צמחייה אופיינית לערוצים של רכסי הנגב - מציץ סורי, כתלה חריפה ושיחי צלף קוצני.

השביל הכחול מאפשר למטיילים דרך נוספת להגיע לקניון נחל אשלים, במסלול הליכה ארוך ממצד תמר דרך ראש נחל פרס, מרחק של כ- 11 ק"מ. בשל המרחק והיות המסלול לא מעגלי, רק מטיילים מעטים מגיעים לנחל אשלים בצורה זו.

בסימון הכחול נפנה שמאלה ונצא מהנחל בעלייה קצרה לעבר ראש מעלה אשלים - הנתיב העוקף את מפל אשלים ויורד לנקיק הנחל. מעט מתחת לראש המעלה נמצא שיח בולט של אוג קוצני. באזור זה נמצאת תצפית מרשימה נוספת לכיון מזרח.

מעלה אשלים התלול מתגבר על מצוק ההעתקים ויורד לאפיק הנחל כחצי ק"מ מתחת למפל הגדול. בירידה נוכל להבחין בשיח ענק של סלוודורה פרסית הממוקם בתחתית המפל. אחרי הליכה קצרה ואיגוף של מפל קטן, נגיע למעוק נחל אשלים - קניון צר ומרהיב ובו עשרות גבי מים המתמלאים לאחר השטפונות. לאורך הקניון יש מספר מפלונים שגובהם עד 4 מ'במספר נקודות, סלעים חוסמים את ראשי המפלונים, והופכים את הירידה אתגרית. מיטיבי טיפוס יוכלו להתגבר על כך לרוב גם ללא חבל. לכל השאר, מומלץ להצטייד בחבל באורך 15-10 מ' (תוספת האורך לצרכי מציאת נקודת עיגון מתאימה). כאשר הגבים מלאים, המעבר בהם מחייב שחייה - ואז החבל יוכל לסייע להעביר את הציוד בלי שיירטב (בכל מקרה, מומלץ להיערך בהתאם עם שקיות איטום לציוד). בחלק מהגבים הותקנו בקירות הקניון "בולטים" - ווי מתכת המאפשרים קשירת חבל. הם לא קיימים בכל הגבים. כמו כן ייתכן שנמצא בדרכנו חבלים שהושארו ע"י מטיילים אחרים. אין לסמוך על חבלים אלו העלולים להיקרע. הנקיק מוצל, והמים בגבים מחזיקים מעמד במשך חודשים ארוכים.

אורך המעוק כק"מ אחד והוא מהווה "צוואר בקבוק". אם נפגוש כאן קבוצות נוספות, והגבים מלאים, אנו עשויים להתעכב כאן מספר שעות. באמצע הדרך נגיע לנקודה בה מתרחב הקניון ונחשף לשמש. בנקודה זו צומח עץ שיזף. הרושם עשוי להטעות, כי עד מהרה נסגר שוב הנחל לקטע נוסף של קניון עם גבים ומפלונים.

לקראת סוף המעוק נפגוש שיח גדול של סלוודורה פרסית, ובהמשך נגיע לקידוח מים, השלישי שלנו היום.

שורת הקידוחים למרגלות מצוק ההעתקים נועדה לספק מים למפעלי ים המלח הסמוכים אלינו.

מקידוח המים נצעד עוד כק"מ בדרך עפר משובשת במורד הנחל, (לאורך הדרך גדלים מספר עצי שיטה נאים), עד שנפגוש את הדרך המסומנת אדום. נפנה שמאלה (צפונה), נעלה עלייה קצרה ותלולה ונצא למישור למרגלות ההרים, ועד מהרה נגיע לאפיק נחל עזגד וחזרה לרכב המחכה.

המסלול נכתב בסיוע עפר אלוני, שטייל במקום במרץ 2012.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

אחרי שטפונות באזור, מתמלאים גבי המים בנחל.

באביב 2014, אחרי סערה חריגה באזור, התמלאו לא רק גבי נחל אשלים אלא גם גבי נחל עזגד - בונוס המאפשר ריענון כבר במהלך החלק הראשון של המסלול. עם זאת, גבי נחל עזגד אוגרים מים לתקופות קצרות בלבד.

שירותים למטיילים:

 • חניון לילה בתחילת מסלול ההליכה, ללא מים ושירותים כלשהם.

הערות ואזהרות:

 • קיימת סכנת פריצה לרכבים באזור. מומלץ לדאוג לשמירה על הרכב, ולא להשאיר חפצי ערך ברכב.
 • המסלול כרוך במעבר בקניון צר ובו גבי מים. מומלץ להצטייד בחבל באורך כ- 15 מטרים, ובשקיות איטום לציוד, כדי להקל את מעבר הגבים (מיטיבי טיפוס יוכלו לעבור את המסלול ללא חבל).
 • אין לקפוץ לבריכות לאורך המסלול, ייתכנו סלעים במים שאינם נראים מבחוץ.
 • המעבר במסלול מיועד ליודעי שחייה בלבד.
 • קיים חשש לעיכובים במסלול כתוצאה ממפגש קבוצות מאורגנות, בפרט כאשר הגבים מלאים. לכן רצוי להתחיל את המסלול מוקדם ככל הניתן ולא לצאת לדרך אחרי השעה 09:00.
 • אין לבצע מסלול זה בימים בהם יש חשש לשטפונות בנחל אשלים וביובליו.
 • בימים קרים בחורף, מומלץ להימנע מביצוע המסלול גם אם אין חשש לשטפונות, בשל סכנת היפותרמיה.
 • בקיץ ובסתיו שורר עומס חום כבד באזור זה, ומומלץ לטייל בו רק בין אוקטובר למאי, ולא בימים חמים במיוחד.
 • אין להמשיך במורד נחל אשלים או במורד נחל עזגד, עקב חשש לסחף מוקשים.
 • בשל אופיו של קניון נחל אשלים, המסלול הוא חד כיווני - מנחל עזגד לנחל אשלים. ביצוע המסלול בכיוון ההפוך קשה במיוחד ומתאים למיטיבי טיפוס בלבד.

הצעות טיול בסביבת נחל אשלים:

המפה נטענת...