קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נחל זוהר

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בדרום   /   טיולים בדרום מדבר יהודה   /   נחלים בדרום   /   נחל זוהר

מסלול טיול: נחל זוהר

נחל זוהר - מסלול מדברי קצר, המשלב עתיקות, פינות צל וקטע אתגרי.

 • מסלול טיול
 • אזור:דרום מדבר יהודה
 • מפת סימון שבילים: 11 - דרום מדבר יהודה
 • מיקום: בקרבת היישוב נווה זוהר
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:ירוק 11350
 • עונות ביקור:חורף ואביב
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:4 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:29/1/2011
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:15/12/2018Zohar stronghold.jpg

מצד זוהר והסכר הסמוך אליו, (עמית מנדלסון, 29/1/2011)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: עתיקות והיסטוריה מדבר קווי משפחות שביל ישראל

רקע: נחל זוהר

קניון נחל זוהר

נחל זוהר הוא אחד הקצרים והנוחים בנחלי מדבר יהודה. בליבו של הנחל נמצא מצד ציורי - מצד זוהר.

בעוד שגם בנחל זה יש מפלים, הם קטנים והטיול לאורכו מתאים גם למטיילים אוהבי הליכה (תוך זהירות בעקיפת המפל הראשון).

איך להגיע:

המסלול מתחיל בכביש מס' 31, 20 ק"מ מזרחית לצומת הכניסה הראשית לערד (3 ק"מ מערבה מצומת זוהר). בנקודה זו ניצב שלט הכוונה חום למצד זוהר.

לבאים מכיוון ים המלח/נווה זוהר, נקודה זו נמצאת ק"מ אחד ממערב למצפור השני בצידו הצפוני של הכביש.

נקודת הסיום היא בתחנת הדלק בכביש מס' 90, ק"מ אחד מזרחה מצומת זוהר לכיוון סדום ואילת.

בשל סכנת פריצה לכלי רכב חונים ללא השגחה, מומלץ לא להשאיר רכב בנקודת ההתחלה, ולהיעזר בהקפצת רכב לנקודת הסיום.

למעוניינים להגיע אל מצד זוהר בוויז, (דרך עפר מכביש 90), יש לשים לב כי בנחל עצמו אין קליטה סלולרית, וניתן להסתייע בווייז רק להגעה עד לירידה מהכביש. לתשומת לב: הגישה למצד זוהר ברכב, אפשרית רק ברכב שטח. ברכב רגיל, ניתן ללכת לאורך דרך העפר כק"מ אחד לכל כיוון.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:4 ק"מ.
 • משך המסלול:3-2 שעות.
 • טיפוס מצטבר:ירידה מצטברת של 250 מ', מרום 130 מ' מתחת לפני הים לרום 380 מ' מתחת לפני הים.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

גשר נחל זוהר

נתחיל את המסלול בירידה דרדרתית קצרה מאד לאפיק רדוד, בו נרד כ- 100 מ' בטרם נצא ממנו מזרחה.

באפיק הקצר נמצאים מספר עצים קטנים של שיטה סלילנית, וביניהם נפגוש שיח גדול של אוג קוצני, צמח המאפיין בארץ בעיקר את ספר המדבר, אך פרטים בודדים שלו חודרים גם ללב המדבר.

בעיקול האפיק נצא ממנו מזרחה, ונמשיך במדרון הטרשי לנקודת תצפית צפונה, לעבר מפל נחל חלמיש. ערוץ זה הוא אחד משני יובליו המרכזיים של נחל זוהר. מעבר לנחל חלמיש, נוכל לראות דרך ג'יפים - "מעלה זרון" המודרני.

נמשיך בירידה במדרון הטרשי, בו גדלים חצבים רבים הפורחים בסתיו, ונחלוף לצד גבעה קטנה משמאל לשביל. ניתן לעלות עליה לתצפית לעבר מצד זוהר, אך המצד נראה היטב גם בהמשך הירידה בשביל.

הירידה תלולה, ומומלץ לרדת בזהירות, עד שנגיע למפגש עם הדרך המסומנת כחול, למרגלות מצד זוהר - 900 מ' מנקודת ההתחלה.

באתר נמצאים שרידי מגדל שמירה מהתקופה הרומית-ביזנטית, החולש על מעלה קדום (מעלה זרון), וייתכן שהמצד היה חלק משרשרת ביצורים לאורך הספר, או עמדה לגביית מיסים מכורי מלח שהובילו את תוצרתם לארץ הנושבת. אפשרות נוספת היא שהמצד הוקם בתקופה הממלוכית (בימי הביניים).

השם מצד זוהר הוא עברות של השם הבדווי קצר זווירה (משמעות השם "זווירה" אינה ברורה).

המצד עצמו ממוקם בראש צוק חוואר פריך, ושביל תלול עולה אליו. בגלל בעיות בטיחות, גודר השביל ולא ניתן לעלות למצד. במצוק בגדה הדרומית מול המצד נראית מערה ציורית, וגם הגישה אליה מסוכנת.

בסביבה נראים עוד נקיקים ציוריים ומרשימים במצוקי חוואר הלשון.

בצד המערבי של המצד נמצא בור מים יבש כיום, שאגר מים לשומרי האתר, וניתן לראות בו שכבות טיח קדום.

לצד הבור נמצאת צומת שבילים כחול-אדום. אנו נלך תחילה עשרות מטרים צפונה עם הסימון האדום, ונגיע לסכר קדום, האוגר את מי השטפונות בנחל זוהר, גם הם עבור יושבי המצד. בחורף לאחר הגשמים, זוהי פינה יפה. הסימון האדום מטפס מכאן במעלה זרון הקדום לעבר רמת המדבר וכביש 31. שביל זה סומן רשמית רק בשנת 2010, ביוזמתו של דב פוניו מערד.

מנקודה זו נגלוש במורד נחל זוהר, השופע עצים רבים - בעיקר שיטה סלילנית ושיזף מצוי, וכן בולטים כאן שיחי רכפתן המדבר. חלק זה של הנחל נעים מאד למנוחה בצל.

לצערנו מבקרים רבים הבעירו כאן מדורות, כל אחד במקום אחר, והדבר פוגע בחוויית הביקור באתר. כיום אין איסור על הבערת מדורות בקטע זה של המסלול (שאינו מוכרז כשמורת טבע), אך מומלץ להימנע מכך, או לכל הפחות להשתמש באחד ממוקדי המדורות הקיימים, ולהקפיד על זהירות באש למניעת שריפת העצים במקום.

אחרי כחצי ק"מ הליכה ממצד זוהר, נגיע לצומת שבילים ירוק-שחור. השביל השחור מאפשר למעוניינים בכך מסלול הליכה ארוך יותר, במעלה נחל יזרח תחתון, עלייה לאוכף וירידה בנחל רום לכביש החוף הישן.

אנו נמשיך במורד נחל זוהר, לצד קירות זקופים של תלכיד נחלים (קונגלומרט), ולאחר דקות אחדות נחצה את דרך העפר המסומנת כחול (עד כאן הלכנו 2 ק"מ).

למעוניינים במסלול לכל המשפחה, מומלץ לסיים בנקודה זו ולהקפיץ לכאן רכב, או לצאת עם הסימון הכחול לכביש 90, מול הכניסה ליישוב נווה זוהר (מרחק של 800 מ') ולשלוח לשם את הרכב. בהליכה בסימון הכחול ניהנה מתצפית יפה לצוקי הנחל ולגשר על נחל זוהר.

המעוניינים במסלול אתגרי יותר, ימשיכו באפיק הנחל. לאחר שנחלוף על פני קידוח מים בגדה הצפונית, נסגר הנחל לקטע קניוני קצר ובו שני מפלים.

עקיפת המפל הראשון היא בגדה הדרומית, ומחייבת זהירות (בפרט בירידה, אך גם בעלייה). מהמפל הראשון נרד לאפיק, ונעבור את המפל השני דרך חלקו הצפוני.

אחרי המפלים, נמשיך בקטע קניוני ללא מפלים, ובו שיחים רבים של צלף מצרי. המצוקים הציוריים מתחלפים מסלעי דולומיט קשה לתלכיד נחלים וחוואר, וכעבור הליכה קצרה נגיע לגשר הגבוה מעל נחל זוהר.

הגשר הוקם בשנות ה- 90', במסגרת סלילת תוואי חדש לכביש 90 העוקף את אזור המלונות. התוואי החדש נבחר הן בשל בעיית הבולענים בקרבת חוף ים המלח, והן כדי להסיט תנועה מהאזור הבנוי בו ממוקמים מתחמי המלונות.

לאחר הגשר, נפתח הנחל בהדרגה, ובגדה הצפונית נראים בתי היישוב נווה זוהר, ביניהם בולט בית אבן נאה, שנבנה ע"י האדריכל שמואל מסטצ'קין כמרכזיית הטלפונים של היישוב (כיום נטושה). עוד ביישוב נמצא מוזיאון "בית היוצר", גם הוא תוכנן ע"י מסטצ'קין ונטוש כיום. הסימון נעשה לא ברור, אבל אנו נמשיך בדרך עפר ברורה ורחבה הפונה ימינה (דרומה), חולפת דרך "סוואנה" עשירה בשיחי אוכם (תוצאה של מי תהום גבוהים באזור עמק זוהר, אליו נשפכים הנחלים זוהר וחימר), ויוצאת לכביש בצמוד וממערב לתחנת הדלק של נווה זוהר - 900 מ' מהגשר. בחלקו האחרון של המסלול, יש שלטי אזהרה המתריעים מפני סכנת בולענים (עדכני לדצמבר 2018).

אפשרויות נוספות

ניתן להגיע למצד זוהר וסביבתו גם בכל רכב, בדרך עפר מסומנת כחול המסתעפת מכביש מס' 90 מול הכניסה ליישוב נווה זוהר. באפשרות זו מגיעים למצד ללא מסלול הליכה, וניתן לבצעה גם בקיץ (אם כי מומלץ לא בשעות החמות). לרכב נמוך, ייתכן קושי בחציית אפיק נחל זוהר הסלעי.

בדרך לנקודת ההתחלה (או לאחר סיום המסלול) ניתן לבקר בשני המצפורים לצד כביש 31, הצופים על ים המלח ומצד זוהר.

ניתן להפוך את המסלול למסלול מעגלי ארוך, ע"י עלייה בנחל חימר תחתון וטיפוס במעלה חימר. באפשרות זו, ביציאה ממעלה חימר מתחברים לכביש מס' 31 כ- 300 מטרים ממזרח לנקודת ההתחלה, ויש ללכת כ- 300 מ' בצד הכביש עד לירידה לנחל זוהר.

כמו כן, ניתן לשלב במסלול זה את נחל יזרח תחתון ונחל רום, או לרדת במעלה זרון (סימון אדום). שתי אפשרויות אלו אינן מעגליות ומחייבות הקפצת רכבים או שמירה על רכבים החונים מחוץ לתחומי יישוב.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

בחורף - מים בסכר נחל זוהר (רק לאחר שטפונות).

לרוב אין פריחה משמעותית לאורך המסלול, אך בחורף גשום ניתן לפגוש במסלול את צמחי יחנוק המדבר.

שירותים למטיילים:

 • בסוף המסלול - תחנת דלק.

הערות ואזהרות:

 • עקיפת המפל הראשון בנחל מחייבת זהירות, וייתכן שחלק מהמטיילים יזדקקו לעזרה בנקודה זו (בפרט בירידה).
 • אין לטייל במסלול בימים בהם צפוי גשם באזור (כולל אזור ערד), עקב חשש לשטפונות וסכנת החלקה.
 • מומלץ להימנע מטיול במסלול זה בחודשי הקיץ ובימים בהם צפוי עומס חום כבד. בימים אלו ניתן להסתפק במסלול "הלוך ושוב", מנווה זוהר עד מצד זוהר וחזרה (רק בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות אחה"צ המאוחרות, תוך הימנעות מכניסה לקניון התחתון של נחל זוהר לקראת החשיכה).
 • המסלול מסתיים קרוב לאזור החשוד בסכנת בולענים (יש שילוט אזהרה), ואין להמשיך לכיוון בריכות האידוי של מפעלי ים המלח.

הצעות טיול בסביבת נחל זוהר:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

המפה נטענת...