קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

גבעת נפוליאון ושבע טחנות

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בתל אביב ובגוש דן   /   טיולי פריחה במרכז   /   גבעת נפוליאון ושבע טחנות

מסלול טיול: גבעת נפוליאון ושבע טחנות

גבעת נפוליאון ושבע טחנות - אתרי עתיקות, פריחה עונתית ופארק רחב-ידיים בלב הכרך

 • מסלול טיול
 • אזור:תל אביב וגוש דן
 • מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת
 • מיקום: בין הערים תל אביב ורמת גן
 • גישה:רגלית, אופניים
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:סתיו, חורף ואביב
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:כ- 3 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:25/1/2008
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:28/11/2018Seven mills.jpg

שבע טחנות, (עמית מנדלסון, 17/12/2005)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: עתיקות והיסטוריה מעגלי תצפיות שטפונות פארקים פריחה טיול לצד מים תחבורה ציבורית משפחות אטרקציה בעלי חיים טיול לילה מומלץ האתר מתקשים בהליכה

רקע: גבעת נפוליאון ושבע טחנות

נחל איילון לפני האיחוד עם נחל הירקון
נחל הירקון בקטע הסמוך לשבע טחנות

בתפר שבין תל אביב ורמת גן נמצא מתחם "ראש ציפור" הכלוא בין הנחלים הירקון ואיילון.

אזור זה מהווה חלק מפארק הירקון ומתאים במיוחד לטיול חביב בחורף ובאביב.

המסלול עובר ברובו בשבילים רחבים ונוחים המתאימים גם לעגלות ילדים, פרט לעלייה לגבעת נפוליאון (תל גריסה).

בימי גשם חזקים, ניתן לבקר באתר שבע טחנות לתצפית שטפונות (כמובן תוך שמירה על כללי הבטיחות). בימים אלה, לרוב אין גביית תשלום בחניון הסמוך למסלול. הגישה לשבע טחנות (להבדיל מהמסלול המלא), נעשית בשביל סלול שאינו בוצי, אם כי יש לאורכו שלוליות רדודות.

באזור זה ניתן לפגוש בשנים האחרונות תנים שהתאקלמו במרחב העירוני, אך הם חיות בר. אין להאכילם או להטרידם.

איך להגיע:

המסלול מתחיל ומסתיים בתל גריסה – "גבעת נפוליאון", לצד רחוב רוקח פינת שד' הנרקיסים ברמת גן.

לבאים מכיוון נתיבי איילון, יש להיכנס לר"ג במחלף ההלכה, לנסוע ברחוב ביאליק עד למפגש עם רח' אבא הילל ואז לפנות ברמזור שמאלה וברמזור השני ברח' אבא הלל פנייה שמאלה ברחוב רוקח. אחרי כ- 300 מ' נגיע לנקודת ההתחלה.

בכל הרחובות באזור החנייה היא בכחול-לבן, אם כי בעיקול רחוב רוקח יש אזור חנייה קטן (ל- 10 מכוניות בקירוב) ללא תשלום. עם זאת, בסופי שבוע ייתכן קושי במציאת חנייה בשל קירבת המקום לפארק הירקון. בעיקול רחוב רוקח יש דרך צדדית קצרה לחניון בתשלום המשרת את באי החווה החקלאית השייכת לעיריית ת"א (באמצע השבוע ייתכן ואין גביית תשלום בחניון).

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:כ- 3 ק"מ.
 • משך המסלול:3-1 שעות.
 • טיפוס מצטבר:זניח (המסלול מישורי).

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

מפלים באיזור שבע טחנות
האי הקטן שבנחל הירקון מול הטחנות
מגדלי ת"א ורמת גן מתל גריסה - "גבעת נפוליאון"
מתקן הרפתקאות אתגרי במתחם ראש ציפור
פריחת חרציות בתל גריסה
פריחת כלך בתל גריסה

מנקודת ההתחלה, נעלה רגלית בשביל קצר אל במת תל גריסה. התל המוריק מהווה ריאה ירוקה נדירה בלב גוש דן. בספטמבר, מומלץ ליהנות משדה החצבים המרהיב הפורח למרגלות התל, וחצבים נוספים פורחים בבמת התל. החצבים הועתקו למקום לפני שנים רבות, מאתר בנייה בצפון תל אביב, ע"י חוג חוג ילדים של הגן הבוטני באוניברסיטת תל-אביב. בתל רחב הידיים נמצאים שרידי עיר קדומה שנבנתה על גבעת כורכר טבעית, והיתה מוגנת ע"י אפיקי הנחלים ירקון ואיילון כמו גם ע"י מדרונות הגבעה. בעבר זוהה היישוב הקדום עם העיר גת-רימון הנזכרת בתנ"ך כעיר בנחלת שבט דן, אולם לא נמצא אימות להנחה זו, וזהות היישוב ששכן בגבעה אינה ברורה. שמו של התל – תל גריסה – נקבע ע"פ דמיון צלילים לכפר ג'ריסה ששכן באזור. שם נפוץ יותר בציבור הוא "גבעת נפוליאון" בשל מסורת עממית לפיה חיילי נפוליאון חנו כאן בעת כיבוש יפו העתיקה (יש אף הקוראים למקום "הר נפוליאון", ושם זה מופיע אפילו במפות טופוגרפיות ישראליות משנות ה- 50'). גרסה דומה קיימת לגבי תל עכו, המכונה אף הוא "גבעת נפוליאון".

התל נרכש בידי "הנדיב הלא ידוע" - יצחק לייב גולדברג, שאף מימן את עונת החפירה הראשונה במקום. בתל בוצעו חפירות ארכיאולוגיות בידי שתי משלחות: המשלחת של פרופ' אליעזר סוקניק מהאונ' העברית בשנים 1951-1927 והמשלחת של פרופ' זאב הרצוג מאונ' ת"א בשנים 1995-1978.

בחפירות התברר כי האתר היה מיושב כבר בתקופת הברונזה הקדומה 3 (מאות 23-27 לפני הספירה), אך העיר הראשונה הוקמה בתקופת הברונזה התיכונה 2 (מאות 16-20 לפני הספירה). מתקופה זו התגלו חומות לבנים, חלקלקה (מתלול משופע למניעת התקפה דרך המדרונות) וחלק מארמון העיר. בתקופה זו נחצב גם מפעל מים (להלן). בתקופת הברונזה המאוחרת (מאות 12-15 לפני הספירה) הצטמצם היישוב, החומות נעזבו ובמרכז התל הוקם ארמון המושל. בשולי התל הוקמו כפרים קטנים בתקופת הברזל 1 (מאות 10-12 לפני הספירה) ובתקופת הברזל 2א' (מאות 9-10 לפני הספירה), כאשר היישוב העיקרי עבר לתל קסילה הסמוך (בתחום מוזיאון ארץ ישראל). לאחר העדר התיישבות במשך כאלפיים שנה, הוקמה בתל תחנת דרכים בתקופה הערבית הקדומה (מאה 10 לספירה) ולאחריה נותר התל עזוב עד ימינו.

שבילי הליכה רחבים מקיפים את התל. לצד השבילים נפגוש מגוון צמחיית בר, לחלקה זהו המקום היחיד באזור, ובין היתר חצב מצוי, סתוונית היורה, כלנית מצויה, בן-חצב יקינטוני (האחרון צומח רק במדרונות המערביים של התל) וכלך מצוי, כמו גם מספר עצי שקד במדרון המערבי, הפורחים קצת לאחר ט"ו בשבט. באביב מתכסה התל בשפע רב של חרציות וכלך מצוי, אליהם נלווים טופח ירושלים (בכתום) וכן תורמוס ההרים שנזרע כאן אך אינו טבעי במישור החוף.

בשנת 2018 החל בתל פיילוט של רעיית כבשים כדי להעשיר את מגוון הצמחייה במקום (הכבשים אוכלות צומח דגני אגרסיבי כגון שיבולת-שועל ושעורת התבור, כך שצמחים אחרים יכולים להתבסס). הרעייה מתבצעת אחת לשבוע באמצע השבוע, ובימים אלו יש להקפיד במיוחד על כך שמטיילים עם כלבים יקשרו את כלביהם.

בתל פזורים שטחי חפירות שאינם מגודרים היטב, ולכן מומלץ להישאר על השבילים הקיימים, חלקם רחבים ואחרים צרים למדי.

אנו נחצה את התל לרוחבו, ואפשר גם להקיף את במת התל מדרום או מצפון, תוך כדי תצפית נוף לרמת גן וחלק מהמגדלים בת"א.

נציץ למפעל המים הקדום – בור מגודר אליו יורדות מדרגות הרוסות. הבור אינו עמוק. מפעל המים נמצא ליד השוליים המערביים של התל, בקרבת מספר ברושים. באביב הצמחייה גבוהה, וקשה לזהות את מפעל המים בשטח.

ממפעל המים נרד בשביל קצר ותלול לעבר עץ שיזף עתיק. מכאן נמשיך מערבה לאורך הגדר הדרומית של החווה החקלאית "תלמי אביב" המשרתת את תלמידי העיר תל אביב-יפו, ואח"כ צפונה לצד הגדר המערבית, עד שנגיע לשביל סלול להולכי רגל ורוכבי אופניים.

שביל זה הוא חלק ממערכת שבילים שפותחה בשנים האחרונות באזור שבין הנחלים ירקון ואיילון. אזור זה קיבל את הכינוי "ראש ציפור" בשל הצורה של השטח הכלוא בין אפיקי הנחלים. השטח הוא חלק מפארק הירקון השייך לתל אביב, אולם אופי הפיתוח בו מצומצם וכולל בעיקר חורשות פזורות שניטעו בידי קק"ל, ולכן ניתן לפגוש כאן לא רק מגוון ציפורים אלא גם לא מעט צמחי בר, חרקים ובעלי חיים קטנים אחרים. אליה וקוץ בה: תנאי השטח הכלוא בסביבה עירונית, הביאו לשגשוגם של מינים פולשים ובפרט הציפור מיינה הודית שהתפשטה באזור בעשור האחרון. התפשטותם של מינים אלו דוחקת את בעלי החיים והצמחייה הטבעיים של האזור.

נפנה שמאלה בשביל הסלול, ונמשיך לכיוון צפון, בדופן המערבית של פארק צפרות קטן, בו שולבו מסתורי צפרות. השביל עובר בקרבת אפיק נחל איילון ולמרגלות גבעה מלאכותית בראשה הוקמה פינת תצפית. מומלץ לעלות לתצפית (אליה הוסדר שביל מתפתל) ולהתרשם מנופי הפארק. מהגבעה נרד צפונה דרך חורשות נטועות לצד מתקן הרפתקאות גדול לילדים ואחריו מבנה שירותים ציבוריים. נגיע לצומת שבילים. כאן נפנה ימינה ונלך בשביל לאורך הירקון לעבר אתר "שבע טחנות" (אם נפנה שמאלה, נוכל להגיע למפגש הירקון והאיילון ולגשר הולכי רגל המאפשר מעבר הן לשכונת בבלי והן לפארק הירקון).

השביל המתפתל יוצא מהחורשה וחולף לצד תעלת ניקוז. כאן נפנה שמאלה ונגיע לאתר שבע טחנות – מכלול שנחשף ושוחזר חלקית בשנים 2000-2001 ע"י הארכיאולוג ישוע דריי. במקום זה ניצבו בעבר מספר טחנות קמח שרתמו את מי הירקון לטחינת התבואה. לצד הטחנות התגלו שרידי גשר עתיק מהתקופה הרומית שחצה את הירקון, וכמו כן יש כאן "אי" בין הירקון ובין טחנות הקמח.

באתר פעלו לפחות אחד-עשר זוגות אבני ריחיים, שכל אחד מהם טחן כ- 50 ק"ג קמח בשעה בממוצע. הטחנות פעלו במשך מאות שנים, ועד להפסקת פעילותן בשנת 1936 הן שימשו איכרים מכל האזור, ששהו במקום שעות וימים עד לתום הטחינה. במקום הוקם גם בית קפה ומעגן סירות, והוא שימש כמרכז חברתי ותרבותי. בסוף שנת 2017 הוחל בשחזור מבנה הטחנות.

בקרבת שרידי הטחנות נמצאים "אגנים ירוקים" – בריכות בהן נשתלה צמחיית מים על מנת לטהר חלקית את מי הביוב. כמו כן אפשר לראות כאן מבנה גלילי – מתקן מדידה של השירות ההידרולוגי.

במקום יש גם מעבר להולכי רגל ורוכבי אופניים בסכר לאורך הירקון. בימים גשומים בחורף המעבר סגור בשל זרימת מים על הסכר, אך בימים אלו ניתן להתרשם מ"מפל המים" שנוצר.

משבע טחנות נחזור על עקבותינו ונמשיך ישר לעיקול של רחוב רוקח בר"ג, מרחק כ- 250 מ' בלבד מנקודת ההתחלה.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • ספטמבר - פריחת חצבים בתל גריסה (במדרון המזרחי הסמוך לרחוב רוקח, וכן בבמת התל).
 • נובמבר - פריחת כדן קטן-פרחים וסתוונית היורה בתל גריסה.
 • ינואר-פברואר - פריחת שקד מצוי, עירית גדולה וכלנית מצויה בתל גריסה.
 • פברואר-מרץ - פריחה אביבית מגוונת, בפרט חרצית עטורה, תורמוס ההרים וטופח ירושלים (בבמת תל גריסה).
 • מרץ-אפריל - פריחת כלך מצוי בתל גריסה (בחלק הצפוני של התל).
 • בחורף (ללא תאריך מוגדר) - זרימות שטפוניות בסכר שבע טחנות אחרי גשמים חזקים.

כמו כן ניתן לצפות בחורף על עופות מים שונים השוהים בנחלים ובאתר "שבע טחנות".

שירותים למטיילים:

פארק ובו שבילי הליכה סלולים, מתקני משחק, שירותים, ברזיות מי שתייה, שולחנות פיקניק, גינת כלבים ואזור המיועד למנגלים, פארק צפרות.

הערות ואזהרות:

 • בשטח תל גריסה פזורים שטחי חפירות לא מגודרים.
 • אין להיכנס לשטח מפעל המים העתיק המגודר בתל גריסה.
 • מי הנחלים מזוהמים, אין להיכנס אליהם ואין לשתות מהם.
 • כאשר סכר שבע טחנות מוצף, אין אפשרות לחציית הירקון בנקודה זו לכיוון פארק הירקון, והמעבר אפשרי בגשר הולכי הרגל במפגש הירקון והאיילון.
 • מסלול ההליכה המתואר אינו נגיש למוגבלי תנועה ולעגלות ילדים. עם זאת, מחניית מתחם "החווה" אפשר לבצע חלק מהמסלול בשבילים סלולים - גבעת התצפית, שפך האיילון לירקון ותצפית על אתר שבע טחנות (ללא עלייה לתל גריסה).
 • בעלי כלבים מתבקשים לקשור את כלביהם, במיוחד בימים בהם מתקיימת רעיית כבשים בשטח התל.

הצעות טיול בסביבת גבעת נפוליאון ושבע טחנות:

אטרקציות ומרכזי מבקרים בתל אביב והסביבה

Goforit3.jpg

השכרת אופניים לטיולי שטח חווייתיים, ניווטים ומשחקי חברה על גבי אופניים

Children museum3.jpg

מוזיאון הילדים ב'עיר הילדים' בחולון - מציע פעילויות חוויתיות, חינוכיות ומעשירות לילדים ולכל המשפחה

Ben gurionHouse1.jpg

מוזיאון בבית מגוריו של ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, לפני שעבר לנגב.

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

המפה נטענת...

תמונה פנורמית ייחודית של מרחב "ראש ציפור", צולם ע"י מוטי פנחסי, מאתרו הפן האישי

Roshzipor hapan haisi.jpg