קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נחל עמיק

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בחיפה   /   נחל עמיק

מסלול טיול: נחל עמיק

נחל עמיק כשמו כן הוא - ערוץ עמוק ומרשים היורד משכונת מרכז הכרמל לרצועת החוף.

 • מסלול טיול
 • אזור:חיפה
 • מפת סימון שבילים: 4 - הכרמל
 • מיקום: המורדות המערביים של חיפה
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:אדום
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:1.8 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:22/3/2010
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:22/3/2010Wadi amik.jpg

תצפית לנחל עמיק, (עמית מנדלסון, 22/3/2010)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: יער וחורש קווי תצפיות תחבורה ציבורית

רקע: נחל עמיק

נחל עמיק הוא אחד הפחות מוכרים בוואדיות של חיפה. שביל המטיילים לאורך הנחל סומן רק בשנים האחרונות, ומציע לטיילנים עוד דרך יפה לרדת משכונות רכס הכרמל לאזור חוף הים.

מסלול ההליכה הוא מסלול קווי, אך לאוהבי הליכה ניתן להפוך אותו למסלול מעגלי ארוך, יחד עם אחד הנחלים הסמוכים - נחל שיח מדרום או נחל לוטם מצפון.

איך להגיע:

מסלול הטיול מתחיל בשכונת מרכז הכרמל בחיפה, בחורשה הצמודה לבניין בשדרות הצבי מס' 44 (כ- 100 מ' ממזרח לבניין).

נקודת הסיום נמצאת ברח' אסתר המלכה בשכונת נווה דוד, למרגלות הכרמל.

ניתן לחנות באזור נקודת ההתחלה, וכן להגיע בתחבורה ציבורית לרח' מוריה באזור גן האם ומשם הליכה רגלית בשדרות הצבי, מרחק של כ- 650 מ' (נוסף למרחק ההליכה של המסלול עצמו). בקצה המערבי של שדרות הצבי מגיעים לצומת טי, בה יש לפנות ימינה ולהגיע לתחילת המסלול (לפי המפה, הפנייה היא לרח' ניצנים, אולם הבתים ברחוב משולטים עם מספרי בתים של שדרות הצבי).

לבאים ברכב פרטי מחוץ לחיפה, יש לנסוע בכביש מס' 4, ולפנות לרח' אצ"ל (כ- 2 ק"מ צפונית למחלף חיפה דרום). ממשיכים ברחוב (שמשנה את שמו מספר פעמים) כ- 3 ק"מ עד למסעף רח' הצופים. כאן יש לפנות שמאלה, ובשדרות הצבי לפנות ימינה עד לצומת טי, בה פונים שוב ימינה ומגיעים לקצה הרחוב - בקרבת תחילת המסלול.

למגיעים בשני רכבים, מומלץ להשאיר תחילה רכב אחד ברח' אסתר המלכה בשכונת נווה דוד. ניתן לגשת מרח' אצ"ל בפנייה (ימינה לבאים מכביש החוף) לרח' המלך דוד, בו נוסעים כ- 300 מ' ופונים שמאלה לרח' המלך עוזיהו. בסוף רחוב זה פונים ימינה לרח' המלך שלמה, משם פונים בפנייה הראשונה שמאלה לרח' אסתר המלכה וחונים בעיקול הגדול של רח' אסתר המלכה. חוזרים באותה הדרך לרח' אצ"ל וממשיכים במעלה הרחוב כמתואר לעיל עד לנקודת ההתחלה.

ניתן גם להפוך את המסלול למעגלי למטיילים חובבי הליכה, וזאת ע"י ירידה בנחל עמיק ועלייה חזרה דרך נחל לוטם או דרך נחל שיח, כולל קטעי קישור דרך השכונות למרגלות הרכס, ומומלץ להצטייד לשם כך במפת העיר חיפה.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:1.8 ק"מ.
 • משך המסלול:2-1 שעות.
 • טיפוס מצטבר:ירידה מצטברת של 190 מ'.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

רח' שדרות הצבי, בו נעבור ברגל או ברכב בדרכנו לתחילת שביל ההליכה, עטור עצי אורן עתיקים ומרשימים, ונעים ללכת בו גם בשעות החמות. בתחילת הרחוב נמצאים מספר מבנים היסטוריים, שרידי השכונה "כרמלהיים" שהוקמה ע"י הטמפלרים בסוף המאה ה- 19 ובתחילת המאה ה- 20.

מאזור הכניסה לבניין בשד' הצבי 44 נשקפת תצפית מרשימה למורד הנחל ולרצועת החוף.

מקצה הרחוב לצד הבניין נפנה ימינה ונלך כ- 50 מ' בחורשה דלילה, עד שנפגוש סימון אדום היורד במתינות לאפיק נחל עמיק. ייתכן קושי בזיהוי הסימון הראשון, אולם בשטח קיימת דרך עפר היורדת לערוץ הנחל. המסלול סומן והוסדר למטיילים ע"י חוגי הסיירות של החברה להגנת הטבע באביב 2009.

כאשר נפגוש את אפיק הנחל, נפנה שמאלה ונרד במתינות בשביל צר להולכי רגל. השביל עובר באפיק או בגדה בקרבת הנחל, בחורש מוצל ונעים. בחלק מהאזור נטועים עצי אורן, ובחלק אחר גדלים עצי חורש טבעי (בעיקר אלון מצוי), ומטפסים שונים - בפרט זלזלת הקנוקנות.

השביל גולש במתינות במורד הנחל, וחולף לצד משטחי סלע קטנים בגדה ובאפיק. הגדה הדרומית סבוכה ומוצלת, ואילו הגדה הדרומית חשופה לשמש ועשירה בפריחה עונתית.

לאחר כחצי ק"מ נגיע למפגש היובלים - הערוץ הצפוני, בו ירדנו, והערוץ הדרומי שאינו מסומן. נמשיך במורד הנחל המאוחד. 800 מ' אחרי מפגש היובלים, נגיע לקטע בו נפתח אפיק הנחל, ובגדה הצפונית נמצאת מחצבה נטושה עם מצוק לבן בולט. בקרבת מקום נמצאים מספר עצי חרוב בצילם ניתן לנוח, ולאחר עוד כ- 350 מ' נגיע לגבול מתקן מגודר של חברת החשמל בגדה הצפונית. דרך עפר מטפסת מכאן בגדה הדרומית לכיוון בריכת מים, אבל אנו נמשיך במורד הנחל, לאורך גדר המתקן, ולאחר כ- 80 מ' מתעקלת הדרך דרומה ומסתיימת בעיקול הגדול של רחוב אסתר המלכה בשכונת נווה דוד.

כאן מסתיים המסלול.

אפשרויות נוספות

ניתן להפוך את המסלול למסלול מעגלי, בין אם ע"י עלייה באפיק נחל שיח, המטוייל בגיאיות חיפה, ובו שני מעיינות קטנים, בוסתן ומחשופי סלע מרשימים, ובין אם ע"י עלייה באפיק נחל לוטם המוצל ברובו. מסלול מעגלי בנחלים עמיק-שיח הוא באורך כ- 5 ק"מ, ומסלול מעגלי בנחלים עמיק-לוטם הוא באורך 7 ק"מ (אם הולכים בנחל לוטם לכל אורכו עד גן האם) או 6 ק"מ (אם יוצאים מנחל לוטם באמצעו בעזרת שביל הקישור הירוק). לצורך המעבר בקטעי הקישור בין הנחלים, מומלץ להצטייד במפת העיר חיפה. המסלולים המעגליים כרוכים בעלייה משמעותית, ואינם מומלצים לביצוע בקיץ.

כמו כן, ניתן לשלב טיול בנחל עמיק עם טיול עירוני בשכונת מרכז הכרמל, גן האם, גן החיות של חיפה, המסגד האחמדי בשכונת כבאביר ועוד.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

פריחה מגוונת בחורף ובאביב, בין היתר:

שירותים למטיילים:

אין במסלול שירותים למטיילים, אולם באזור גן האם ומרכז הכרמל הסמוכים לתחילת המסלול יש שירותים מגוונים.

הערות ואזהרות:

 • סכנת החלקה לאחר הגשמים.
 • המסלול טרשי ואינו מתאים למתקשים בהליכה.
 • קטעים מהמסלול עוברים דרך צמחייה גבוהה (במיוחד באביב), כולל סרפדים בנקודות אחדות. מומלץ להצטייד בבגדים ארוכים.

הצעות טיול בסביבת נחל עמיק:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

המפה נטענת...