קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

מעלה כרמילה ונחל כרמילה

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בהרי ירושלים   /   טיולי פריחה במרכז   /   מעלה כרמילה ונחל כרמילה

מסלול טיול: מעלה כרמילה ונחל כרמילה

מעלה כרמילה ונחל כרמילה - מסלול טיול בשוליים המערביים של הרי ירושלים, בין יערות אורנים ושטחי בתה, מצוקים ומערה המנציחה את קדושי השואה.

 • מסלול טיול
 • אזור:הרי ירושלים
 • מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים
 • מיקום: דרומית למושב בית מאיר
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:כחול 9358, שחור 9344, כחול 9361, אדום 9329, ירוק 9364
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:כן (גן לאומי)
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:כמעט מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:7 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:20/9/2005
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:2/4/2016Carmila cliffs.jpg

המצוקים במעלה כרמילה, (עמית מנדלסון, 20/9/2005)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: מעגלי יער וחורש פריחה מומלץ האתר

רקע: מעלה כרמילה ונחל כרמילה

נחל כרמילה, ינואר 2014

יער הקדושים במערב הרי ירושלים ניטע לזכר קורבנות השואה, ובו ניטעו שישה מיליון עצים משני עברי נחל כסלון.

מסלול הטיול עובר באתרים נבחרים ביער הקדושים, ממושב בית מאיר (הסמוך לשמורת המסרק) דרך שביל ישראל לנחל כסלון ומערת בני ברית, ועלייה חזרה בנחל כרמילה לנקודת ההתחלה.

למעוניינים, ניתן לבצע את המסלול גם בגירסה המתחילה ומסתיימת ביער הקדושים, כולל גירסה מקוצרת שאינה עולה עד מושב בית מאיר (ונוחה יותר לביצוע בשבתות ובחגים).

למי שרוצה לבקר רק בכתם הפריחה המרשים של בן-חצב יקינטוני, ללא הליכה ממושכת, ניתן לחנות לצד מערת בני ברית ומשם לעלות במעלה כרמילה כ- 300 מ' עם הסימון הכחול, עד למרגלות הצוקים והמערה. הפריחה היא במהלך חודש מרץ. (חלק זה של העלייה מתון יחסית ואינו קשה). החזרה היא באותה הדרך.

איך להגיע:

על מנת להגיע לתחילת המסלול, ניסע בכביש מס' 1 (תל אביב-ירושלים), ובמחלף שורש נפנה לפי השילוט לכביש מס' 3965, בו ניסע קרוב ל- 3 ק"מ עד למושב בית מאיר. כחצי ק"מ לפני המושב, עובר הכביש לצד אזור לולים מדרום לכביש, ומייד אחר כך חניון מטיילים מימין לדרך (במקום יש שלט הכוונה חום לדרך בורמה). כאן נתחיל את מסלול ההליכה - ניתן להחנות כאן את הרכב, (בימי חול ניתן להשאיר רכב גם בתחומי מושב בית מאיר, עוד ק"מ אחד מערבה). במידה וברצוננו לבצע מסלול לא מעגלי, יש לשלוח את הרכב השני למערת בני ברית בנחל כסלון (הגישה מכביש 38 בקרבת צומת אשתאול, בדרך עפר מסומנת אדום, אורכה עד המערה 2 ק"מ).

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:7 ק"מ.
 • משך המסלול:5-4 שעות הליכה.
 • טיפוס מצטבר:ירידה מצטברת של 310 מ' ועלייה מצטברת זהה.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

תחילת הדרך

שער האבן ביער הקדושים, מרץ 2014

מימין (צפון) לדרך מסתעפים שבילי טיול בשלוחת שיירות ו"דרך בורמה" הידועה לירושלים, אולם אנו נחצה בזהירות את הכביש לצד שמאל (דרום), נחלוף לצד מפת יער הקדושים ונמשיך בדרך מסומנת כחול (וכן בסימון שביל ישראל).

תחילת הדרך היא בירידה מתונה, בין הלולים ממזרח ובין אזור שדות נטושים ממערב, בהם צומחים בשפע עשבי שומר. לאחר כחצי ק"מ, נפגוש דרך עפר מסומנת שחור, ובה נפנה ימינה (מערבה) עם סימון שביל ישראל. הדרך עוברת בין יערות האורנים הנטועים בגדתו הצפונית של נחל כסלון - חלק מיער הקדושים, בו ניטעו שישה מיליון עצים להנצחת קורבנות השואה.

למעוניינים, כ- 100 מ' לאחר מפגש הדרכים כחול-שחור, מסתעפת דרך עפר לא מסומנת ועולה מערבה לגבעה נ"ג 572, (מרחק הליכה כ- 200 מ' לכל כיוון), בה נמצא אתר העתיקות ח'רבת אל-ח'יר - טראסות עתיקות, שרידי מבנים ואבן ממל של בית-בד קדום (אבן הממל לא אותרה במרץ 2014). לאחר סיור באתר, יש לשוב לדרך העפר המסומנת בשחור. הדרך חולפת לאורך היער המוצל, כאשר פה ושם ניתן לצפות לעבר הגדה הדרומית בה ממוקמים כמה מצוקים מרשימים. בצל היער גדלים עצי ושיחי חורש, כמו קטלב מצוי ושני מיני הלוטם.


מעלה כרמילה ומערת בני ברית

פריחת בני-חצב, מרץ 2014
פריחת בני-חצב, מרץ 2014
מערת בני ברית, מרץ 2014
מיצג לזכרה של אנה פרנק, מרץ 2014

אחרי 1.3 ק"מ, מסתעף מדרך העפר שביל מסומן כחול - מעלה כרמילה - היורד בתלילות לעבר מערת בני ברית, בצידו השני של נחל כסלון. אורך המעלה כק"מ אחד, והפרש הגובה 140 מ' . תחילת הירידה תלולה במיוחד (ובמקום הוסדרו מדרגות עץ לנוחות המטיילים), אולם לאחר דקות ספורות, מתמתנת הירידה, והשביל גולש בסדרת פיתולים בין עצי האורנים.

השביל חוצה קטע חשוף (שוב בירידה תלולה יחסית) וממשיך לכיוון דרום-מערב, למרגלות מצוקים מרשימים. למרגלות המצוקים פורח באביב ריכוז יפה של בן-חצב יקינטוני. במצוק המערבי בולטת מערה ציורית, ובקרבתה גומחה במצוק.

המשך השביל יורד במתינות, דרך יער בו נפלו אורנים רבים, עד לאפיק נחל כסלון. עם הגעתנו לאפיק הנחל, נגיע למפגש שבילים: דרך רכב מסומנת אדום לאורך נחל כסלון, שביל מסומן ירוק המטפס דרומה לאנדרטת מגילת האש, והשביל הכחול עימו הגענו. מומלץ לנוח בקרבת מערת בני ברית (מערת הקדושים) הנמצאת בגדה הדרומית של נחל כסלון, בסמוך למפגש השבילים. המערה הטבעית הורחבה ע"י חציבה מלאכותית, והפכה ב- 1959 לאתר הנצחה לקורבנות השואה (לרוב נעול).

במידה ובאנו עם שני רכבים, נוכל לסיים כאן את המסלול. בקרבת המערה נמצא חניון מטיילים עם שולחנות פיקניק. אם ברצוננו לבצע את מסלול ההליכה המלא, נמשיך בירידה בדרך העפר בנחל כסלון. לאורך אפיק הנחל צומחים עצי אקליפטוסים ושיטה כחלחלה. מהמערה ומערבה נמשך שביל קצר לזכרה של אנה פרנק, המסתיים במיצג מתכת המזכיר עץ בודד.

לאחר כחצי ק"מ הליכה במורד הנחל, נעבור בשער אבן גבוה, המנציח את הלשכות ואיגודי הנשים של בני ברית שתרמו לנטיעת יער הקדושים. אחרי עוד 200 מ' נוספים, נחלוף על פני מתקן מגודר של חברת מקורות מצפון לדרך, ואחרי עוד 500 מ', נגיע לצומת שבילים אדום-ירוק (ק"מ ממערת בני-ברית).


נחל כרמילה

המשך הסימון האדום מוביל לכביש 38, ליד צומת אשתאול, אולם אנו נפנה לשביל הירוק, העולה באפיק נחל כרמילה למושב בית-מאיר. 100 המטרים הראשונים של השביל סבוכים, ובהם נתמרן את דרכנו בין גזעי אורנים נפולים ושיחי שיטה כחלחלה. לאחר מכן, נפתח השביל ויוצא מיער האורנים, לשטחי בתה ממזרח לאפיק נחל כרמילה. תצורת הצומח כאן היא בתה - נוף של בני-שיח נמוכים ושפע צמחייה עשבונית, כאשר הצמחים הבולטים הם סירה קוצנית ומרווה משולשת. פה ושם פזורים עצים בודדים של אורן וחרוב. הבתה עשירה בצמחייה, בין היתר עיריות, צבעונים, שום האבקנים ומינים נוספים.

בגדה המערבית של הנחל בולט מצוק מרשים ובו פזורות מערות אחדות. לאחר כברת דרך, חוצה השביל את הנחל ומטפס בגדה המערבית של הנחל, מעל לקטע סבוך באפיק. חדי העין יוכלו לזהות שרידי כבשן סיד עתיק מטרים בודדים ממערב לשביל (הכבשן נמצא בדיוק מול ערוצון רדוד היורד לנחל ממזרח). באזור זה נמצא גם כתם פריחה יפה נוסף של בן-חצב יקינטוני, הפורח מעט יותר מאוחר מהכתם של מעלה כרמילה.

בחלק זה של הנחל מתווספים לשטחי הבתה גם כתמי שיחייה צפופה. כמו כן, כדאי לשים לב לטראסות החקלאיות הרבות הפזורות בסביבה, ומעידות על הכשרת האזור לחקלאות בתקופות קדומות. לאחר 1.3 ק"מ מאפיק נחל כסלון, נחצה דרך רכב (צומת שבילים ירוק-שחור), ונמשיך במעלה המדרון ממערב לאפיק הנחל.

תחילת העלייה מעט תלולה, והמשכה מתמתן. נעבור מתחת לקו מתח, ואחריו נעלה על דרך עפר החולפת בשולי מושב בית מאיר ובאזור לולים. לצד בית צבוע כחול, נסיים את המסלול. מכאן נשוב לרכב (אם לא שלחנו אותו לחכות כאן). למי שטרם התעייף, מומלץ לבקר גם בשמורת המסרק הסמוכה, בה נמצאים שרידי יער קדום, ציון קבר שייח' ושרידי משלט מתקופת מלחמת העצמאות.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

שירותים למטיילים:

חניוני מטיילים בתחילת המסלול ובאתר מערת בני ברית.

הערות ואזהרות:

 • היישוב בית מאיר הוא יישוב דתי, ואין כניסה אליו ברכב בשבתות וחגים.
 • העלייה בנחל כרמילה חשופה לשמש, ואינה מומלצת בקיץ.

הצעות טיול בסביבת מעלה כרמילה ונחל כרמילה:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

 • הרי ירושלים - מנחם מרקוס.

המפה נטענת...