קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

אתר לאומי הקסטל

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בהרי ירושלים   /   אטרקציות - אתרי מורשת   /   אתר לאומי הקסטל

אתר לאומי הקסטל

הקסטל - משלט חשוב בדרך לירושלים במלחמת העצמאות.

 • אתר לאומי
 • מאפיינים עיקריים:אתר מורשת קרב
 • אזור:הרי ירושלים
 • מפת סימון שבילים: מבואות ירושלים - 9
 • מיקום: מבשרת ציון
 • עונות ביקור:כל השנה
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:מוגבלת
 • כניסה:בתשלום
 • מצב תכנוני:מוכרז
 • שטח:148.5 דונם
  כולל שטח שנגרע
 • תאריך הכרזה:9/6/1980
Kastel.jpg

הקסטל, (עמית מנדלסון, 15/3/2013)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: אנדרטאות תצפיות אטרקציה משפחות מומלץ האתר מערות


אתר לאומי הקסטל

מראה כללי, עמית מנדלסון, מרץ 2013
פריחת אגס סורי, עמית מנדלסון, מרץ 2013
תעלת קשר בקסטל, עמית מנדלסון, מרץ 2013

הקסטל (הר מעוז) - משלט חשוב במלחמת העצמאות על אם הדרך לירושלים, כיום משמש אתר הנצחה לקרבות שחרור הדרך לירושלים, מצפור ואנדרטה לקרבות חטיבת פלמ"ח "הראל".

איך להגיע:

האתר הלאומי ממוקם סביב פסגת הר מעוז, בשוליים הצפוניים של שכונת מעוז ציון ביישוב מבשרת ציון.

הגישה לאתר היא ממחלף הראל בכביש מס' 1 (ת"א - ירושלים). אין להיכנס למנהרות הראל, אלא לפנות לכיוון מעוז ציון (דרומה לבאים מת"א ומרבית חלקי הארץ, ואילו תושבי ירושלים יפנו במחלף צפונה, וברמזור פנייה שמאלה - דרומה), ולנסוע כ- 600 מ' ברח' החוצבים עד כיכר קטנה.

בכיכר יש לפנות ימינה לרח' הפלמ"ח ולנסוע בו כ- 130 מ'. בפנייה השנייה ימינה, יש לפנות לרח' קק"ל (המשולט כרחוב ללא מוצא), ולנסוע בו כ- 600 מ' עד לכניסה לאתר הלאומי.

וייז: גן לאומי קסטל.

רקע על אתר לאומי הקסטל:

הר מעוז (הקסטל) הוא הר בולט בצמוד ומדרום לכביש הראשי בין ת"א וירושלים. גובה הפסגה 790 מ' מעל פני הים.

בשל שליטתו הטופוגרפית של המקום על הדרך לירושלים כבר בתקופות עתיקות, הוקם בפסגת ההר מבצר רומי – castellum – שנתן את שמו למקום. בתקופה הצלבנית, הוקם מבצר נוסף על חורבות המבצר הרומי, בשם "קסטלום בלוואר" – "המבצר היפה". בשלב מאוחר יותר הוקם באתר כפר ערבי זעיר, ששלט על הדרך לירושלים, ובו קברו של שייח' אחמד אל-קראקי (שנהרס בינתיים). בפסגת ההר נמצא בית המוכתר, ששרידיו ניכרים עד היום.

במהלך מלחמת העצמאות הפך הקסטל לעמדה מרכזית בדרך לירושלים, בה נחצבו תעלות קשר והוקמו עמדות מבוטנות (חלק מהתעלות והביצורים הוקמו לאחר כיבוש המקום). במסגרת מבצע "נחשון" לפריצת המצור על העיר, נכבשו הקסטל ומשלטיו ע"י כוח מחטיבת הראל, בליל 3-2 באפריל 1948. במקום התפתחו קרבות עזים, ובמהלכם, בליל ה- 8-7 באפריל, נהרג עבד אל-קאדר אל-חוסייני – מפקד הכוחות הערביים באזור ירושלים. כתוצאה מכך ביצעו הערבים התקפה מאסיבית על המקום, והוא פונה לאחר אבידות כבדות. זכורה פקודתו של המ"מ שמעון אלפסי "המפקדים יחפו והטוראים ייסוגו". מפקדת מבצע נחשון פקדה על כיבוש המקום מחדש, וכוח חדש של לוחמי חטיבת הראל תפס את המקום ללא קרב בליל ה- 9-8 באפריל. בדיעבד, התברר כי כאשר גילו הערבים את גופתו של מנהיגם, הם איבדו עניין בהחזקת המקום ויצאו לקבור את הגופה בהר הבית. האתר נחשב לכפר הערבי הראשון שנכבש במלחמת העצמאות.

לאחר מלחמת העצמאות הוקמה לצד הפסגה "מעברת קסטל", ממנה התפתח היישוב מעוז ציון – שאוחד לימים עם היישוב השכן מבשרת ירושלים, והוקמה המועצה המקומית מבשרת ציון.

ביוני 1980 הוכרז הקסטל כאתר לאומי, ותחזוקתו נמסרה לרשות הגנים הלאומיים שפיתחה במקום אתר הנצחה לקרבות הדרך לירושלים, מצפור ואנדרטה לקרבות חטיבת פלמ"ח "הראל".

למרגלות החנייה באתר נמצא אתר הנצחה. שביל ההליכה עולה במתינות אל "בית המוכתר" בפסגת ההר, למרגלותיו נמצאת אנדרטה לזכר נופלי קרב הקסטל. לפני בית המוכתר עצמו, ניתן להיכנס לשביל בתעלות הקשר המקיפות את פסגת ההר (שביל זה כולל מעבר קצר ונמוך בגובה כמטר וחצי, וניתן לגשת ממנו לבונקרים שאינם מוארים ומחייבים שימוש בפנס), נצא מהתעלות לאנדרטה לזכר החללים ונגיע למערה מתחת לפסגת בית המוכתר בה יש סרטון על קרב הקסטל (במערה יש גם חלקי בית בד), ולאחר מכן נעלה לתצפית הפסגה ונרד בשביל נופי לעבר החנייה.

צומח ההר ומדרונותיו הוא צומח אופייני להרי ירושלים, וכולל בין היתר עצי אלון מצוי ואגס סורי, שיחי אוג הבורסקאים, לוטם שעיר ומגוון עשבוניים כולל סחלבים, רקפות, דרדר כחול, מרוות ירושלים ורבים אחרים.

בשנת 2013 נשתלו באתר, כמו גם בשמורת מערת שורק ובשמורת הר טייסים, מספר פרטים של הצמח הנדיר מרוות החפים, שנכחד בטבע בארץ עם סלילת כביש בגין בירושלים. פרטים אלו נקלטו בהצלחה בשלושת האתרים.

לאחרונה (2016) חידש האתר את פניו. הטיול מתחיל בהקרנת סרטון פתיחה, ואח"כ 4 "תחנות הפעלה" לקבוצות, מעבר בתעלות הקשר וסרטון מסכם המבוצע במערה מתחת לפסגת ההר.

שעות פתיחה, מחירי כניסה ושירותים למטיילים:

הכניסה לאתר זה הינה בתשלום, והוסדרו בו שבילי הליכה, חנייה, מי שתייה ושירותים רטובים.

שעות הפתיחה הן כמקובל באתרי רשות הטבע והגנים:

אוקטובר-מרץ: 08:00 - 16:00

אפריל- ספטמבר: 08:00 - 17:00

בימי שישי ובערבי חג האתר נסגר שעה מוקדם יותר.

הכניסה האחרונה למרבית האתרים בתשלום היא שעה אחת לפני שעת הסגירה.

המקום כולל גם מצפור נוף ואתר הנצחה. בקרבת החנייה יש שולחנות פיקניק.

האתר הלאומי אינו נגיש לנכים, אולם קיים שביל כורכר המתאים גם למתקשים בהליכה, והמאפשר הגעה עד סמוך לפסגת ההר.

מצב סטטוטורי

האתר הוכרז בשנת 1980, ע"פ תוכנית מי/355. תחום התוכנית כולל לא רק את האתר הלאומי אלא גם דרך גישה שאינה נכללת בתחום ההכרזה (אך הוכללה בשטח האתר במסמכי התוכנית).

בשנת 1998 בוצעה גריעה משטח זה כחלק מתוכנית הל/112 - כחלק משדרוג מחלף הראל (היקף הגריעה המדויק לא ידוע לח"מ, ככל הנראה לא יותר מדונמים ספורים).

הצעות טיול בסביבת אתר לאומי הקסטל:

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • הביקור מומלץ במיוחד לקראת יום הזיכרון ויום העצמאות (סיפור קרבות תש"ח בדרך לירושלים).
 • חודש מרץ - פריחה שופעת: אגס סורי, סחלבים (סחלב פרפרני, סחלב השקיק וסחלב הגליל), דרדר כחול ואחרים. לצד כביש הגישה לאתר יש כמה עצי כליל החורש.
 • אפריל - פריחת דם-המכבים האדום.

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

 • הרי ירושלים - סקר נוף ומסלולי טיול, מנחם מרקוס.

שמות נוספים לאתר:

גן לאומי קסטל, גן לאומי הקסטל (שמות שגויים, המקום לא הוכרז כגן לאומי אלא כאתר לאומי).


המפה נטענת...