קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

שביל הקדושים

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בהרי ירושלים   /   שביל הקדושים

מסלול טיול: שביל הקדושים

שביל הקדושים - מסלול רגלי היורד מאנדרטת מגילת האש אל מערת בני ברית, במערב הרי ירושלים.

 • מסלול טיול
 • אזור:הרי ירושלים
 • מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים
 • מיקום: מערבית למושב כסלון
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:ירוק 9359, אדום 9329
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:כן (גן לאומי)
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:2.5 ק"מ עד מערת בני ברית.
 • תאריך ביצוע מסלול:6/3/2014
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:2/4/2016Martyrs trail1.jpg

בית הבד בחורבת מדרג, (עמית מנדלסון, 6/3/2014)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: קווי יער וחורש אנדרטאות

רקע: שביל הקדושים

אנדרטת מגילת האש, יוני 2012
גזע ברוש אריזוני, מרץ 2014

יער הקדושים נטוע בשתי גדותיו של נחל כסלון. ביער ניטעו שישה מיליון עצים לזכר קורבנות השואה, ובתחומיו פזורות פינות הנצחה רבות.

שביל הטיול מקשר בין שני אתרי ההנצחה המרכזיים ביער הקדושים, אנדרטת מגילת האש ליד מושב כסלון ומערת בני ברית בערוץ נחל כסלון.

חלקו הראשון של המסלול, עד כביש 395, מתאים לכל המשפחה (לא לעגלות ילדים) ואילו המשך המסלול תלול ומתאים לאוהבי הליכה מנוסים בלבד.

איך להגיע:

המסלול אינו מעגלי ומחייב השארת רכב תחילה בנקודת הסיום.

הגישה לנקודת הסיום היא מחלקו המערבי של כביש 395, כק"מ מזרחית לצומת אשתאול. מנקודה זו יוצאת צפונה דרך עפר מסומנת שחור, המגיעה לאחר כקילומטר לערוץ נחל כסלון. כאן נפנה ימינה ונסע במעלה הנחל. אחרי כברת דרך נחלוף למרגלות שער אבן גבוה, ומעט אחריו נגיע לחניון המטיילים הסמוך למערת בני ברית (מערת הקדושים).

כדי לשוב מכאן לנקודת ההתחלה, נחזור באותה דרך לכביש 395 ועתה נפנה שמאלה, נעבור על פני חניון יהדות תימן (בו ניתן להשאיר רכב במידה ומעוניינים במסלול "המשפחתי" ללא הירידה לנחל כסלון), וניכנס לקטע היפה ביותר של הכביש, מעל צוקי נחל רזיאל. לאחר קטע צר ומפותל, נגיע לכיכר במסעף כביש הגישה ליישוב כסלון ולחלקו המערבי של רמת רזיאל.

כאן נפנה ימינה לכיוון כסלון, ואחרי כמה מאות מטרים נפנה שמאלה לכיוון אנדרטת מגילת האש. נמשיך בכביש ואחרי השער האחורי של מושב כסלון, נגיע לפיצול דרכים. נפנה שמאלה ונחנה לצד אנדרטת מגילת האש.

בתחבורה ציבורית: קו 183 של חברת "סופרבוס" מירושלים למושב כסלון מספר פעמים ביום. יש לרדת בתחנה "כסלון ה' " הסמוכה לשער האחורי של מושב כסלון, מרחק כחצי ק"מ בלבד מאנדרטת מגילת האש. מנקודת הסיום, יש להמשיך במורד נחל כסלון וללכת עד לצומת אשתאול, בה עוצרים קווי אוטובוס המקשרים בין ירושלים ובית שמש.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:2.5 ק"מ עד מערת בני ברית.
 • משך המסלול:3-2 שעות.
 • טיפוס מצטבר:ירידה מצטברת של 280 מ'.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

מדרגות במעלה הקדושים, מרץ 2014
מאגר המים בחורבת מדרג, מרץ 2014

נתחיל את הטיול באנדרטת מגילת האש, יצירתו של הפסל נתן רפפורט. האנדרטה המרשימה מורכבת משני גווילי מתכת גבוהים, ועליהם תבליטים רבים. עמוד אחד מנציח סצנות של חורבן וגלות, והעמוד השני מנציח את תקומת העם היהודי בארצו.

מהאנדרטה נשוב לכביש ונמשיך מערבה עוד כ- 200 מ', עד למסעף דרך עפר המסומנת ירוק. בנקודה זו ניצב שלט מידע על שביל הקדושים.

הדרך יורדת מערבה בין עצי היער ומגיעה ל"קרחת יער" נחמדה. בצל עץ בולט נמצאת בריכת מים מלבנית חצובה, שאגרה מים עמוקים במרץ 2014. עשרות מטרים ממערב בולטות שתי אבנים עתיקות, המכונות בתולות בתי בד. באבנים אלו יש חורים ששימשו להעברת קורת עץ כחלק מסחיטת הזיתים לייצור השמן. במפות כיום, אין לאתר זה שם, אך בסקר שנערך לפני כ- 40 שנה מכונה המקום "חורבת מדרג".

נשים לב כי סימון השבילים פונה ימינה מעט לפני האבנים הציוריות, והשביל הופך מדרך עפר לשביל רגלי. נרד לצד בור מים מגודר ונראה מימין לשביל כניסה למערה ששימשה כנראה כמכלאת צאן (מולה עץ חרוב). מכאן נמשך השביל מערבה בין עצי היער, לרוב בירידה מתונה, ובין שיחי לוטם (לוטם שעיר ולוטם מרווני), עד שנגיע למפגש דרך עפר בציר צפון-דרום.

כאן נפנה ימינה ובמפגש דרך העפר הבאה נפנה שמאלה ונמשיך בירידה מתונה. את הדרך חוצים קווי מתח גבוה, ובשטח לא מיוער בקרבתם יש ריכוזי פריחה בחורף ובאביב - כלניות, רקפות, דרדר כחול ועוד. כמו כן נטועים כאן עצים גבוהים וציוריים של ברוש אריזוני, בעלי גזע מרשים ומעניין.

במפגש עם דרך עפר נוספת נפנה ימינה ונחלוף לצד מצבת אבן ובה שיר מרגש בעברית ובאיטלקית על יהודי רודוס ביוון בתקופת השואה. במסעף הדרכים הבא נפנה שמאלה לשטח פתוח, ועד מהרה נגיע לדרך עפר נוספת בה נפנה ימינה ונגיע לעמודי אבן המנציחים את יער יהדות תימן. ליד עמודי האבן נפנה שוב ימינה ועד מהרה נגיע לחניון יהדות תימן, בצידו הדרומי של כביש 395.

למעוניינים בגירסה משפחתית למסלול, זהו המקום להשאיר רכב שני (ולמטיילים "משפחתיים" בתחבורה ציבורית - כדאי לשוב מכאן באותה הדרך לכסלון). מרחק ההליכה באפשרות זו הוא 1.6 ק"מ והירידה המצטברת היא של 190 מ'.

נחצה בזהירות את הכביש, נעבור על פני פינת הנצחה ליהודי בלארוס, ואחריה נראה לצד הדרך גת עתיקה החצובה בסלע. אחרי הגת נמצאת פינת ישיבה הצופה למצוקי נחל כסלון.

המשך השביל (לו אפשר לקרוא "מעלה הקדושים") תלול מאד, מתאים למטיילים מנוסים בלבד ומסוכן לאחר הגשמים בשל סכנת החלקה חמורה.

מפינת התצפית מתעקל השביל וחולף לצד מספר מערות חצובות. מכאן נמשיך לרדת בסיוע מספר רב של גרמי מדרגות, דרך יער מפותח. לבסוף נגיע למרגלות מצוק גבוה ומרשים בקצהו התחתון נמצאת מערת בני ברית (או מערת הקדושים) - מערה טבעית שהורחבה והפכה לאתר התייחדות עם קורבנות השואה. המערה נעולה כיום, והביקור בה אפשרי רק ימים ספורים בשנה.

ממערת בני ברית מערבה נמשך מסלול קצרצר (כ- 200 מ') המנציח את זכרה של אנה פרנק - מקורבנות השואה המפורסמים ביותר.

המסלול מסתיים כאן, אך אם אנו מטיילים בחודש מרץ, כדאי להוסיף למסלול גיחה לאתר פריחה של בן-חצב יקינטוני. זהו צמח דומה מאד לחצב אך פורח בסגול בסוף החורף.

לשם כך, נחצה את נחל כסלון ונעלה במתינות בשביל מסומן כחול (שהוא גם חלק משביל ישראל) לכיוון מעלה כרמילה). לאחר כ- 350 מ', נגיע למרגלות מצוק גבוה בו פעורה מערה ציורית. בנקודה זו יש ריכוז צפוף ומרשים של בני-חצב. מעט לאחר נקודה זו מתחיל מעלה כרמילה בעלייה התלולה לכיוון בית מאיר, ואנו נשוב על עקבותינו לחניון מערת בני ברית. חדי העין וודאי ישימו לב כי בני החצב פורחים גם בראש מצוק מערת בני ברית, אולם זוהי נקודה לא נגישה למטיילים.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

גת חצובה, מרץ 2014
 • פברואר-מרץ - פריחת רקפות וכלניות בשטחים פתוחים במסלול.
 • מרץ - פריחת בן-חצב יקינטוני במצוק מערת בני ברית ובמעלה כרמילה.
 • המסלול מתאים כ"טיול הכנה" לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה (כ"ז בניסן או בסמוך לו).

שירותים למטיילים:

חניוני מטיילים בתחילת, באמצע ובסוף המסלול.

הערות ואזהרות:

 • המסלול כולל ירידה תלולה (בקטע שבין כביש 395 למערת בני ברית), ואין לבצע קטע זה בימי גשם או זמן קצר לאחריהם בשל סכנת החלקה.
 • זהירות בחציית כביש 395.

הצעות טיול בסביבת שביל הקדושים:

המפה נטענת...