קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

שדרות וים בצפון תל אביב

מתוך iNature
גרסה מ־08:28, 3 במאי 2019 מאת עמית (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בתל אביב והסביבה   /   שדרות וים בצפון תל אביב

מסלול טיול: שדרות וים בצפון תל אביב

טיול עירוני בשתיים מהשדרות ההיסטוריות של צפון תל אביב, ובחוף הים שביניהן.

 • מסלול טיול
 • אזור:תל אביב וגוש דן
 • מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת.
 • מיקום: צפון תל אביב.
 • גישה:לכל רכב.
 • שבילי טיול:לא מסומן.
 • עונות ביקור:כל השנה.
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:קווי קצר.
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:3.2 ק"מ. סטיות לאתרים בקרבת המסלול יוסיפו עוד כק"מ אחד (מתוכו 600 מ' - סיבוב בגן ערן וברחוב ארנון).
 • תאריך ביצוע מסלול:21/2/2007
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:31/7/2013Gull memorial.jpg

אנדרטת השחף - גן העצמאות, (עמית מנדלסון, 22/8/2016)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: עתיקות והיסטוריה קווי טיול עירוני טיול לצד מים תחבורה ציבורית חוף ים אנדרטאות מתקשים בהליכה

רקע: שדרות וים בצפון תל אביב

שדרות נורדאו, יולי 2006
בית בן-גוריון, יולי 2006

במסלול המתואר להלן מופיעים אתרי ביקור רבים, והוא קשור בפרשיות היסטוריות מגוונות. ניתן לבצע את המסלול כמסלול עומק העובר בכל המקומות, ויש גם אפשרות "לדלג" על חלק מהאתרים ולשלבם בביקורים חוזרים.


כמו כן, ניתן להתמקד בנושאים שונים: אדריכלות ותכנון אורבני (השדרות, תוכנית גדס וגן העצמאות), מלחמת העצמאות (גן העצמאות ובית בן-גוריון), אנשי רוח ותרבות (יגאל מוסינזון, נתן אלתרמן, לאה גולדברג, מיה ארבטובה), אנשי ציבור (חיים ארלוזורוב, דוד בן-גוריון ויצחק רבין), נשים (חנה צ'יז'יק, פולה בן-גוריון, מיה ארבטובה, הפיגוע בקפה אפרופו, לאה גולדברג, רחל מרכוס ותרצה אתר), ספרים (חסמבה, ידידיי מרחוב ארנון) ונושאים נוספים לפי מידת העניין והרצון של המטיילים.

לנוחיות המטיילים, רוכזו בסוף העמוד קישורים לאתרים נוספים ברשת, המכילים מידע רב נוסף על האתרים ועל הפרשיות ההיסטוריות הקשורות למסלול הטיול.

איך להגיע:

המסלול ממוקם בצפון הישן של תל אביב. תחילת וסיום המסלול ברחוב אבן-גבירול, אליו מגיעים קווי אוטובוס רבים. החנייה באזור זה היא בכחול לבן, ולצד נקודת הסיום נמצא חניון תת קרקעי בתשלום (חניון גן העיר).

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:3.2 ק"מ. סטיות לאתרים בקרבת המסלול יוסיפו עוד כק"מ אחד (מתוכו 600 מ' - סיבוב בגן ערן וברחוב ארנון).
 • משך המסלול:3-2 שעות.
 • טיפוס מצטבר:המסלול מישורי.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

הבית הכחול ברחוב ארנון, יולי 2006
מלון "ירדן", יולי 2006

שדרות נורדאו

המסלול מתחיל במפגש רחוב אבן-גבירול עם שדרות נורדאו - השדרות הצפוניות ביותר בתל אביב מדרום לירקון. ברחוב אבן-גבירול, בפינת השדרות, נמצאת כיכר פרוכטר, המהווה מקום מנוחה לתושבי העיר, הכולל מזרקה ופסל דמוי כד ענק.

לאורך חלקן המזרחי של השדרות נטועה שדרה נאה של עצי פיקוס קדוש, ביניהם נלך כ- 450 מ' עד למפגש רחוב סוקולוב. העץ המרשים ביותר נמצא בסמוך לבית מס' 95 (בין מפגש הרחובות אלכסנדר ינאי ויהושע בן-נון). בחציית רחוב יהושע בן-נון, ניתן לראות את בתי הכנסת ברחוב, עשרות מטרים מצפון לשדרה. בתי כנסת אלו ואתרים נוספים בקרבת רחוב יהושע בן-נון מתוארים במסלול צפון תל אביב: מכיכר בוני העיר לשפך הירקון . במפגש רחוב סוקולוב ניתן לסטות שמאלה (דרומה) ברחוב זה כ- 140 מ', עד בניין מס' 61, בו גר בעבר הסופר יגאל מוסינזון.

נמשיך בשדרות נורדאו, בקטע זה כבר ללא עצי פיקוס. בצד השדרות ניתן לראות פה ושם מבנים בסגנון ה"באוהאוס" עם מרפסות פתוחות.

ניתן לסטות ברחוב יחזקאל ימינה ולהגיע לאחר כ- 70 מ' לגינת גימפל - אחד הגנים הציבוריים המרכזיים באזור זה.

לאחר שנחצה את רחוב דיזנגוף, נראה את ביתו של המשורר והמחזאי נתן אלתרמן, אשתו שחקנית הקאמרי רחל מרכוס וביתם המשוררת תרצה אתר. (שדרות נורדאו מס' 30 - הבניין השני משמאל אחרי חציית רחוב דיזנגוף).

נמשיך מערבה ונגיע למפגש רחוב בן-יהודה. במפגש בן יהודה ממוקמים שני קיוסקים בשדרה. המזרחי שבהם צבוע באפור - "פלאפל שלמה ובניו". קיוסק זה היה שייך בעבר למיכ'ל גרין - אחיו הגדול של דוד בן גוריון, שעלה ארצה ב- 1932, חכר את הקיוסק והפעיל אותו למעלה מ- 30 שנה, עד פרישתו בשנת 1963 עת עבר הקיוסק לידי הבעלים הנוכחיים. הוא גר בצניעות עם אשתו ושתי בנותיו בדירת חדר וחצי בשדרות נורדאו פינת דיזנגוף, והלך לעולמו בגיל 86, בשנת 1965.

לאחר חציית רחוב בן יהודה, נראה בצידה הצפוני של השדרה שני גושי בניינים עם חזיתות מאורכות לכיוון השדרה - האחד בין רחוב בן יהודה לרחוב נחום והשני בין רחוב נחום לרחוב הירקון. בניינים אלו הם מתחם מעונות ח', שתוכננו בידי האדריכל אריה שרון. בכל גוש כזה, יש חזית של בניינים כלפי הרחובות הסמוכים, ובתווך גינה פרטית גדולה, לצידה היו גן ילדים וחנות מכולת. המעונות נבנו בסגנון הבינלאומי, בדומה למתחמים בערי מרכז אירופה, ונועדו לשכן פועלים. בתל אביב הוקמו שמונה מתחמי מעונות, מהם נעבור בסיורנו בשניים (ח' וז').

בגוש המערבי של המעונות, בתחום הגינה, נמצאת אנדרטת זיכרון צנועה לחמישה בני המעונות שנפלו במלחמת השחרור. המקום הוא שטח פרטי. האנדרטה הוחלפה בשנים האחרונות באנדרטה חדשה יותר.

גן העצמאות

במפגש רחוב הירקון, נחצה את הרחוב מערבה ונעלה במדרגות לגן העצמאות. נמשיך מערבה עד לשביל רחב בראש המצוק, ובו נפנה דרומה עם תצפיות לים (בצפון נראית ארובת תחנת הכוח רדינג, רכס הכורכר מעל חוף תל ברוך וכן נמל תל אביב, בדרום נראה תל יפו העתיקה).

גן העצמאות הוא מהגנים הוותיקים בתל אביב, והוקם בשנות ה- 50', על שטח מחנה צבאי בריטי (ששימש את צה"ל במלחמת העצמאות בשם "מחנה יונה"). בתכנון הגן הושם דגש על שימוש בצמחייה המאפיינת את אזור החוף: עצי אשל, שיחי מלוח קיפח ועוד. וכן שרדו במצוק החוף צמחי חוף רבים וביניהם חבצלת החוף, נר-הלילה החופי, עדעד כחול, קריתמון ימי, לוטוס מכסיף וקצח השדה.

הגן הוזנח במשך השנים ובשנת 1965 פוצל לשניים עם הקמתו של מלון הילטון במרכז הגן. חלקו של הגן מדרום למלון הילטון עוצב מחדש בשנת 1995, נקרא גן שפיגל ואיבד את אופיו הייחודי, לטובת משטחי דשא. חלקו הצפוני של הגן שוקם בשנת 2009.

הגן זכה להנצחה גם בספרות העברית. בסדרת ספריו של יגאל מוסינזון - "חסמבה", מוקמה מפקדת החבורה ב"מערה חשמלית" למרגלות מלון הילטון (המערה כמובן אינה קיימת, וגם אין במקום שילוט בעניין).

בחלקו המזרחי של הגן, בין מלון הילטון ומפגש הרחובות ארלוזורוב והירקון, נמצאים שרידי מצודה חשמונאית המוזנחת כיום ומוסתרת בסבך הצמחייה.

בחלקו הצפוני של הגן, נמצאים שני פסלים בולטים, האחד, בצבע אדום, שנוצר ע"י דב פייגין, מקדם את העולים במדרגות מרחוב הירקון, והשני הוא פסל "שער השלום" של הפסל פייטרו קשלה. בקרבת פסל זה, נמצאת אנדרטת השחף - אנדרטה בצורת שחף שבור-כנף, לזכר שני טייסים - אהרן דוד שפרינצק ומתי סוקניק, שנהרגו במלחמת העצמאות בהתרסק מטוסם לים מול חופי ת"א, במהלך התקפה על שייטת מצרית בדרכה לאזור. המטוס לא אותר, וההרוגים נחשבים לחללים שמקום קבורתם לא נודע עד היום הזה. פסל נוסף נמצא ליד מלון הילטון - פסל "אסא ויהושפט".

נחלוף על פני מלון הילטון, (אחד המלונות הבולטים שהוקמו בעיר בשנות ה- 60') ונמשיך לאורך המצוק. בצד שמאל נמצא בית קברות מוסלמי התחום בגדר אבן נמוכה, ובתחומיו נמצא קבר השייח' עבד א-נבי (עבד הנביא).

בית הקברות הוקם סביב קבר השייח' רק ב- 1903, כתוצאה ממגיפת הכולרה ביפו (שהביאה גם להקמתו של בית הקברות הראשון של תל אביב, ברחוב טרומפלדור).

המקום עלה לכותרות בשנות ה- 1930, כאשר נרצח בקרבת מקום מנהיג הפועלים חיים ארלוזורוב ב- 16/6/1933 בידי שני מתנקשים, בעת שצעד עם רעייתו לאורך החוף. הפרשייה זיעזעה את היישוב בארץ, בפרט בשל ההאשמות לפיהן פעילי ימין רצחו את ארלוזורוב. אחד מהם הורשע בדין אולם זוכה בערעור, והסערה סביב הפרשייה לא שככה. ועדת חקירה ממלכתית, שמינה ראש הממשלה מנחם בגין בשנת 1982, קבעה כי פעילי הימין לא אשמים, אולם לאחר עשרות שנים מאז הרצח לא עלה בידה להצביע על האשמים האמיתיים. למרגלות מלון קרלטון הוצבה אנדרטה לזכרו של ארלוזורוב (הנכללת במסלול נפרד באתר - חופי תל אביב).

השביל ממשיך לכיוון מלון קרלטון, וצופה על המרינה של תל אביב. לפני המלון, מתעקל השביל מזרחה ומגיע לגשר עילי מעל כביש השירות למרינה. אנו נמשיך דרומה ונעבור בפסאז' של מלון מרינה בדרכנו לכיכר נמיר.

למעוניינים, ניתן קודם לסטות שמאלה (צפונה) ברחוב הירקון, לתצפית על "הבניין המשוגע" (רחוב הירקון 181), אחד הבניינים המוזרים ביותר בתל אביב, שתוכנן בידי האדריכל השוויצרי ליאון גנייבה. מול הבניין נמצא ספסל ישיבה שאף הוא מעוצב בצורה מוזרה.

כיכר נמיר (כיכר אתרים) הוקמה בשנות ה- 70' במפגש שדרות בן גוריון עם רחוב הירקון, במטרה להפוך לאזור תיירות מרכזי, אולם האתר נכשל ובמשך שנים הפך למוקד הזנחה וסמל כישלון. בשנים האחרונות שוקם מועדון הלילה שבתחום הכיכר, אולם הוא אינו פתוח לקהל הרחב.

שדרות בן גוריון

מהכיכר נפנה שמאלה, ונרד לשדרות בן גוריון. שדרות בן גוריון נחשבות לגבול הצפוני של אזור המורשת "העיר הלבנה" הכולל חלק נרחב במרכז תל אביב, וניתן להבחין לאורכן פה ושם במבנים שנבנו בסגנון הבנייה "הבינלאומי" - ה"באוהאוס".

השדרות הרחבות הוקמו כחלק מחזונו של מתכנן הערים הבריטי, סר פטריק גדס, שתיכנן בשנים 1927-1929 את צפון תל אביב עד הירקון. חזון זה כלל רחובות ניצבים לים שיאפשרו את ניצול הבריזה מהים, ורחובות מקבילים לים לאורכם יתפתחו עורקי מסחר.

כאן יש אפשרות להארכת המסלול וביקור ברחוב ארנון, כמתואר בפיסקה הבאה. מי שאינו מעוניין בתוספת, ימשיך ישר לכיוון בית בן-גוריון.

למעוניינים בביקור באזור רחוב ארנון, יש לפנות ימינה וללכת בצידו המזרחי של רחוב הירקון. בהליכה ברחוב נוכל להתרשם מחומת בתי המלון שנבנו בחוף ת"א, ומנתקת את הקשר בין העיר ובין הים.

נעבור את מסעף רחוב עם ישראל חי, ובין בניינים מס' 140 ו- 142 (מול מלון "רנסאנס" וליד שגרירות הודו), נפנה שמאלה לשביל צדדי המוביל לגן ציבורי - "גן ערן", ע"ש החייל ערן ויכסלבאום ז"ל, שגדל ברחוב ארנון ונהרג עם חבריו לסיירת מטכ"ל באסון צאלים ב' בשנת 1992.

בגן הוצב שילוט הנצחה ובו קטעים ממכתביו של ערן לאימו. לרוע המזל, קשה כיום לקרוא את הכיתוב על השלטים. מהגן נצא צפונה לרחוב ארנון. ברחוב ארנון מס' 9, (פינת רח' עם ישראל חי) נמצא בית תלת-קומתי צבוע בכחול, עליו כתבה הסופרת והמשוררת לאה גולדברג, בספר הילדים "ידידיי מרחוב ארנון" - "באמת פינה כזאת בתל אביב ובה בית כחול". במרחק בניינים מעטים, ברחוב ארנון מס' 15, נמצאת דירתה של לאה גולדברג. בברך הרחוב נמצא עץ צאלון בעל גזע ציורי. ממפגש הרחובות ארנון ורופין נצא צפונה לשדרות בן גוריון, בערך מול בית בן גוריון.

דוד בן גוריון, ראש הממשלה הראשון, עלה לארץ בשנת 1906, ורוב שנותיו בארץ גר בבית זה בשדרות קק"ל בתל אביב (ששינו את שמן לאחר מותו, לשדרות בן גוריון). בצוואתו, הוריש בן גוריון את הבית למדינת ישראל והורה שהבית ישמש מוסד לקריאה, לעיון ולמחקר.

בבית, שהוקם בשנים 1931-1930, פועל כיום מוזיאון, בו ניתן לבקר בשעות הפתיחה המקובלות, המופיעות באתר המוזיאון.

אחרי בית בן גוריון נמשיך בשדרות מזרחה. במפגש רחוב בן יהודה, בצד הצפוני-מזרחי, נמצא מבנה מרשים (בן גוריון 27), בו פעל בעבר מלון "ירדן", שהוקם בסוף שנות ה- 30', ובמהלך מלחמת העולם השנייה פעל בו מועדון קצינים של הצלב האדום האמריקאי.

תמונה ישנה של המלון ניתן לראות בכתבה באתר YNET (התמונה הרביעית: "רחוב בן יהודה").

לאחר מלון ירדן, נמשיך בשדרות מזרחה לכיוון מפגש רחוב דיזנגוף. בדרך נחלוף על פני בניין מס' 28, בחזיתו יש מספר פסיפסים מודרניים. במפגש בן-גוריון ודיזנגוף, בצד הדרומי-מערבי, ניצב בניין (מס' 40) עליו יש כתובת הנצחה מ- 1948.

במפגש רחובות הרב ריינס (מדרום) ואדם הכהן (מצפון) נמצאת אנדרטה בצורת פרח שנקטף, לזכר שלוש הרוגות הפיגוע בקפה "אפרופו" במרץ 1997.

בית הקפה שכן בבניין הסמוך מצפון, הנטוש כיום, אולם ההיסטוריה שלו ארוכה יותר.

הבניין הוקם בשנות ה- 30', בשם "בית חנה" ושימש כבית ספר חקלאי במתחם "משק הפועלות" של חנה צ'יז'יק (אחותם של שרה צ'יז'יק שנפלה בתל חי, ואפריים צ'יז'יק שנפל בחולדה).

משק הפועלות הוקם באזור בשנת 1926, בידי בנות קבוצת "החלוץ" שעלו מפולין, שעיבדו שטחי חקלאות באזור.

בשנים 1935-1936 הוקם במקום בית ספר חקלאי, שעוצב בסגנון הבאוהאוס ותוכנן בידי האדריכל פינקרפלד. ביולי 1948 נפגע המקום בהפצצה מצרית, שניים מהתלמידים נהרגו ונוספים נפצעו. חנה צ'יז'יק נפטרה בדצמבר 1951, הבניין נקרא על שמה "בית חנה" ושימש כבית ספר לנערות במצוקה. הבניין שופץ בשנות ה- 90', ושינה את ייעודו - תחילה לקפה "אפרופו" ולאחר מכן למרכז "דיאדה" לגיל הרך. כיום (2015) המקום סגור.

מאחורי הבניין, הוקם בשנות ה- 90' רב-קומות הנקרא גם הוא "בית חנה".

נחצה את הצומת, ובבית מס' 77 נוכל לשים לב בחזית כניסה מקושטת ושביל כניסה עם אריחים מצויירים. כאן נעבור לצידן הדרומי של השדרות, ונחלוף על פני מתחם מעונות ז' (בין רחוב הרב ריינס במערב לרחוב שפינוזה). בדומה למעונות ח' בהם ביקרנו, גם כאן הגינה שבין הבניינים היא שטח פרטי הסגור לציבור הרחב. מעונות אלו תוכננו בידי קבוצת אדריכלים: נויפלד, דיקר, רובין ואריה שרון.

בבית מס' 72, נראה שוב שביל כניסה עם אריחים מצויירים, וכן שילוט זיכרון לסטודיו לבלט "מיה ארבטרובה" - חלוצת הבלט הקלאסי בארץ, שהסטודיו שלה פעל כאן החל משנות ה- 40', ולזכר יוסף גולנד - מחלוצי הזמר והתיאטרון העברי בא"י.

במפגש שדרות בן גוריון עם רחוב שלמה המלך, נפנה לרחוב הדסה, ונגיע למתחם גן העיר. במקום פעל בעבר גן החיות העירוני, לאחר פינויו בשנת 1980 (והעברת בעלי החיים לספארי ברמת גן), הוקם במתחם מרכז קניות ומגדל מגורים, ובעורף המתחם (לכיוון שדרות בן גוריון) הוקם גן ציבורי נאה (כיכר חסידי אומות העולם).

בצידו של הגן הפונה לרחוב הדסה, (מול בניין מס' 5) ניצב פסלו של מרדכי שורנשטיין - מייסד גן החיות, שהוקם בשנת 1938.

מכאן אפשר להמשיך דרך כיכר רבין לאנדרטה ע"ש יצחק רבין, למרגלות עיריית ת"א.

אם ברצוננו לחזור לנקודת ההתחלה, אפשר לעשות זאת הן בדרך הקצרה (דרך רחוב אבן גבירול) והן דרך הרחובות השקטים (יחסית) המקבילים לו ממערב.

ניתן לבצע מסלול זה גם בלילה, ולהתרשם מהמרינה, יפו העתיקה ובית בן גוריון המוארים בלילה. עם זאת, קטע המסלול בין מלון הילטון ומלון מרינה חשוך יחסית ויש להיזהר בהליכה בו בלילה.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • מרץ-אפריל - פריחת עדעד כחול בגן העצמאות.
 • יוני-יולי - פריחת קצח השדה בגן העצמאות.
 • אוגוסט-ספטמבר - פריחת חבצלת החוף ונר הלילה החופי בגן העצמאות.

שירותים למטיילים:

 • פינות מנוחה בשדרות, בגן ערן ובגן העצמאות.
 • מתקני משחק ומתקני כושר בגן העצמאות, ומתקני משחק גם בגן ערן.
 • שבילים מוסדרים לרוכבי אופניים ולהולכי רגל בשדרות.
 • מסעדות ובתי קפה - בעיקר בשדרות בן גוריון ובאזור כיכר רבין.

הערות ואזהרות:

 • מומלץ להסתמך על תחבורה ציבורית, ולהימנע מחיפוש חנייה באזור.

הצעות טיול בסביבת שדרות וים בצפון תל אביב:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

המפה נטענת...