קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

יד לי"ד

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בחוף הגליל ובעמק עכו   /   יד לי"ד

יד לי"ד

אנדרטה לזכר אסון כבד בפעולת "ליל הגשרים" בשנת 1946.

 • נקודת עניין
 • אזור:חוף הגליל ועמק עכו
 • מפת סימון שבילים: 2 - הגליל העליון
 • מיקום: בין נהריה לראש הנקרה
 • גישה:לכל רכב
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:כן (גן לאומי)
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:נגיש
 • שעות ביקור:שעות היום
 • כניסה:חינם
 • תאריך ביקור:14/5/2012
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:11/11/2018Yad leyad1.jpg

יד לי"ד, (עמית מנדלסון, 14/5/2012)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: אנדרטאות תחבורה ציבורית

יד לי"ד

שביל הגישה לאתר, מאי 2012
הכניסה לחניון המטיילים, מאי 2012

אתר הנצחה מטופח לזכר אסון כבד בפעולת "ליל הגשרים".

"ליל הגשרים" הוא כינויו של ליל ה- 17-16 ביוני 1946. בלילה זה ביצעו חברי הפלמ"ח, במסגרת תנועת המרי העברי (איחוד שלוש המחתרות - ה"הגנה", האצ"ל והלח"י) שורת חבלות בגשרים המקשרים את ארץ ישראל המנדטורית עם שכנותיה, כמחאה על הגבלת ההעפלה גם לאחר השואה. במסגרת זו תוכננה חבלה ב-11 גשרים לאורך גבולות הארץ, גשרי כבישים ומסילות ברזל.

הגשרים היו במטולה (שני גשרים, אחד מהם על נחל עיון, ארבעה גשרים על נהר הירדן - גשר בנות יעקב, גשר שייח' חוסיין, גשר דמיא וגשר אלנבי, גשר על נהר הירמוך ליד חמת גדר, גשרי כביש ומסילת רכבת על נחל הבשור מדרום לעזה, גשרי המסילה והכביש מעל נחל כזיב ליד הכפר א-זיב.

רוב הגשרים פוצצו ללא תקלות. בפשיטת הכוח שנשלח לפוצץ את גשרי א-זיב, (44 לוחמים) אירע אסון. ירי על הכוח הפושט פגע, כפי הנראה, במטען החבלה שהוצמד לגשר, וגרם לפיצוץ בו נהרגו 13 מהלוחמים, כולל מפקד הפעולה, נחמיה שיין. לוחם נוסף, יחיעם וייץ, נהרג מהירי ולא מהפיצוץ (על שמו נקרא קיבוץ יחיעם). הלוחמים ששרדו, חלקם פצועים, נסוגו לעבר מצובה וחניתה, וחלקם הסתתרו במשך מספר ימים במערת הסולם שבהר הסמוך לחניתה. לאור אסון גשר הרכבת, לא נפגע גשר הכביש.

עם בוקר, נאספו שרידי הגופות והובאו לקבורה בחיפה. יחיעם וייץ נקבר בהר הזיתים בירושלים. הגופות שנקברו בחיפה נשכחו, ורק ב- 1966 נחשף בציבור דבר קבורת הגופות בעיר. בשנת 1968 הועברו שרידי הגופות שנטמנו בחיפה אל קבר האחים לצד הגשרים, שהפך לאתר הנצחה הנמצא בתחומי גן לאומי אכזיב. בעקבות תחקיר, התגלה בתחילת שנות ה- 2000' כי חלק מהגופות נקברו בקיבוץ מצובה, ובשנת 2003 הובאו גם שרידים אלו לקבורה כאן.


איך להגיע:

יש לעבור את צומת נהריה ולאחר כחמישה ק"מ, 400 מ' אחרי שחולפים על פני הכניסה לגשר הזיו, יש לפנות שמאלה לחניית גן לאומי אכזיב.

עתה נפנה ימינה בכביש שירות (דרך נוף ראש הנקרה - אכזיב), עד לאפיק נחל כזיב. נחנה ליד ערוץ הנחל. נלך בערוץ מתחת לגשר הכביש. מייד לאחר גשר הכביש יש לפנות שמאלה (צפונה) ולצאת לכניסה הראשית לאתר ההנצחה, מרחק 100 מטרים מהחנייה.

וייז: יד לי"ד.

תחבורה ציבורית: תחנת "חוף אכזיב" בקווי האוטובוס מנהריה לשלומי.


על האתר: יד לי"ד:

גשר הרכבת, מאי 2012
הקמרון מעל לבאר האנטיליה, מאי 2012

שביל הליכה קצר מוביל מהכביש אל קבר האחים, וסביבו מצבות לזכרם של הלוחמים שנפלו בקרב. במקום גם עמדת הסברה קולית.

מדרום לקבר האחים, מעבר לאפיק נחל כזיב, נראה מבנה מרשים בעל קמרונות, המשמש כיום את מועדון הצלילה "טרק ים". מבנה זה הוא אחד המבנים ששרדו מהכפר א-זיב, ומעיד על הסיכון הרב שהיה בפשיטה הלילית על הגשרים הסמוכים לבתי הכפר.

מומלץ להמשיך מרחבת הקבר לצד צפון-מזרח, לשביל הליכה קצר (משולט - נחל כזיב, שער יד לי"ד).

בתחילת השביל נחצה את שרידי מסילת הרכבת. המסילה פסקה מלפעול עם ליל הגשרים, אך חודשה בשנת 1961 ושימשה רכבות משא בתדירות נמוכה עד לשנת 2000. מעבר למסילה נמצאת פינת פיקניקים בצל אקליפטוסים נאים. מומלץ להמשיך דרומה ולרדת לאפיק נחל כזיב מתחת לגשר הרכבת.

כאן ניצבים שני שלטי הנצחה נוספים. נמשיך לגדה הדרומית. השביל חולף לצד קמרון כורכר מעל באר אנטיליה סתומה. על הקמרון משתרגת גפן נאה.

בארות מסוג זה אפיינו בעבר את מישור החוף, ובמקום הוצב שילוט הסבר. מתקן האנטיליה (שכבר אינו נמצא בשטח) משלב גלגלת ושרשרת חבלים אליה חוברו כדי חרס (או כלי אגירה אחרים), לצורך שאיבת המים מהבאר. לצורך השאיבה נעזרו בבהמת משק (פעמים רבות חמור/פרד). שיטה זו ידועה בעולם מזה כאלפיים שנה, והשימוש בה הופסק עם המעבר למשאבות מודרניות.

מאחורי הבאר צומח עץ תות לבן. בצד המזרחי של הבאר נמצאת בריכת אגירה ששימשה להשקיית השדות במרחב בתקופת המנדט (הבריכה ריקה כיום והכניסה אליה אסורה).

מהבאר נשוב לאפיק הנחל ונרד בערוץ הרחב מערבה, נעבור מתחת לכביש ונשוב חזרה לרכב. אורך המסלול כולו כקילומטר אחד.

למיטיבי לכת, אתר זה מהווה למעשה את התחנה הראשונה במסלול "מים לים", מחוף אכזיב דרך נחל כזיב, הר מירון ונחל עמוד אל חוף הכנרת. מסלול זה נמשך בין 5-3 ימי הליכה, וכולל לינה בשטח.


פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

האתר נסקר בתחילת הקיץ. בתקופה זו (מאי-יוני) יש פירות בשלים של עץ תות לבן בסמוך ומדרום לאתר ההנצחה.

שירותים למטיילים:

שביל הליכה קצר, שולחנות פיקניק (מאחורי אתר ההנצחה).

אין חנייה ייעודית לאתר, ומומלץ להשתמש בחנייה בשפך נחל כזיב, או בחניית גן לאומי אכזיב.

הערות ואזהרות:

 • הנגישות לנכים מוגבלת לגישה מהכביש הראשי לאתר ההנצחה בלבד.
 • בחורף ייתכן שנחל כזיב יזרום, ואז הגישה המתוארת מחייבת מעבר במים. במקרה כזה ניתן לגשת לאנדרטה מהכביש, אך יש לנקוט במשנה זהירות בעת חציית הכביש הסואן.

הצעות טיול בסביבת יד לי"ד:

אטרקציות באזור עכו וחוף הגליל

הגנים הבהאיים בעכו1.jpgהגנים הבהאיים בעכו

הגנים הבהאיים בעכו - גנים מטופחים סביב אחוזה ומקדש של הדת הבהאית.

Ozarot bahoma3.jpgמוזיאון אוצרות בחומה

שיטוט בין אוסף חפצים נוסטלגיים המוצגים בחללים מקומרים בלב חומת עכו העתיקה.

Pex1.jpgפארק אקסטרים עכו

פארק אקסטרים ענק בעכו עם מגוון פעילויות אתגריות.

קישורים נוספים וספרות מומלצת:


המפה נטענת...