קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נחל שעל

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בגליל העליון   /   נחלים בצפון   /   נחל שעל

מסלול טיול: נחל שעל

תצפיות לים, גיא ובו יער "אירופאי" ומעיין יפהפה לקינוח.

 • מסלול טיול
 • אזור:הגליל העליון
 • מפת סימון שבילים: הגליל העליון 2
 • מיקום: צפונית לכביש נהריה-מעלות
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:שחור 2381
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:4 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:7/10/2004
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:17/10/2014Wadi shaal.jpg

חורבת בילטון - מבט לנחל שעל, (עמית מנדלסון, 7/10/2004)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: יער וחורש קווי

רקע: נחל שעל

חורבת בילטון, אוקטובר 2014

נחל שעל הוא אחיו הדרומי והלא מוכר של נחל כזיב. שביל הטיול חולף דרך מעיין יפה וחורש מוצל, ומסתיים בכביש נהריה-מעלות (אם כי ניתן להפוך אותו למסלול מעגלי ארוך יותר).

איך להגיע:

תחילת המסלול היא בעיקול כביש הגישה ליישוב הילה, כ- 500 מ' לפני בתי היישוב עצמו.

כדי להגיע להילה, יש לנסוע מצומת נהריה מזרחה בכביש 89, לחלוף על פני צומת כברי ולאחר 10.5 ק"מ מצומת כברי לפנות שמאלה לכפר מעיליא ולהילה. ניסע כק"מ בתוך הכפר מעיליא (יש לנסוע ישר כל הדרך). נצא מהכפר ולאחר כק"מ נוסף נגיע למסעף ימינה להילה וישר לחניון המונפור ולדרך נוף הילה-מנות.

נקודת הסיום היא בכביש מס' 89 ממערב למסעף מעיליא. קיימת אפשרות לשוב חזרה לנקודת ההתחלה בחלופה מעגלית.

תחבורה ציבורית: קו 49 מנהריה ליישוב הילה, בשעה 0730 (יש לרדת במרכז הילה ולחזור רגלית לנקודת ההתחלה). בחזרה, הקו יוצא מהילה בערך בשעה 1610. באופן כללי, בתחבורה ציבורית כדאי לשקול את הארכת המסלול וסיום במנות (קו 37 לנהריה, נסיעות בודדות ביום), או לחצות את כביש 89 לנחל געתון, ולסיים בצומת געתון, משם יש אוטובוסים רבים לנהריה.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:4 ק"מ.
 • משך המסלול:3-1 שעות הליכה.
 • טיפוס מצטבר:בחלקו הראשון של המסלול, עד לאפיק נחל שעל, ירידה כוללת של כ- 230 מ' (מגובה 490 מ' לגובה 260 מ'). בחלקו השני של המסלול, בעלייה מאפיק נחל שעל לכביש 89, עלייה כוללת של כ- 130 מ'.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

תצפית לנחל שעל, אוקטובר 2014
מערת עין שעל, אוקטובר 2014

מעיקול הכביש, נמשיך צפונה בכביש מסומן אדום 2225, המוביל בהמשך למבצר המונפור. אחרי 200 מ', מסתעפת דרך מערבה המסומנת שחור, ובה נלך לעבר חורבת בילטון. הדרך עוברת על שלוחה המפרידה בין נחל שעל, מדרום, ונחל נחת, מצפון, וממנה נשקפות תצפיות הן מערבה לכיוון חוף הים והן צפונה לאזור גבול לבנון - פארק אדמית ורכס הסולם. בעשור האחרון, נפגע קשות הנוף הטבעי באזור כתוצאה מפריצת דרכים, הכשרת שטחי חורש לחקלאות ומחצבות הפוצעות את הנוף.

כ- 1400 מ' לאחר תחילת הסימון השחור, מסתעף ממנו ימינה סימון אדום (לא ברור בשטח) היורד למפגש הנחלים שעל ונחת. אנו נמשיך לפי הסימון השחור.

כק"מ לאחר מפגש השביל האדום, נגיע לחורבת בילטון. במקום יש מכלאת עיזים, ומייד אחריה יש תצפית מרשימה לאפיקו העמוק של נחל שעל, שהיה נסתר מאיתנו כל זמן שהלכנו על גב השלוחה. שם החורבה הוא לפי שם יישוב המוזכר במקורות צלבניים באזור זה. בחורבת בילטון יש בורות מים, וכן אבן ים של בית בד (ובאפיק הנחל, במסלול הכחול, ניתן למצוא שתי אבני ממל שהדרדרו מהחורבה למטה).

50 מ' אחרי התצפית, נוטש השביל השחור את דרך העפר ויורד במדרון לעבר עין שעל, מרחק הליכה של כ- 200 מ'. הירידה היא בשטח פתוח וטרשי, המחייב הליכה זהירה.

עין שעל נובע במערה קטנה חצובה, ובתוכה שני חדרים חצובים, עם נטיפים קטנים. מומלץ להצטייד בפנס ובסנדלים. המעיין מכונה בפי תושבי הסביבה "מעיין הדם" בשל העלוקות הנמצאות במימיו (אם כי הן לא אותרו בביקור באוקטובר 2014).

בצד המעיין גדלה צמחיית מים - טיון דביק, פטל קדוש ונענה משובלת, וכן יש סיכוי לראות כאן סלמנדרות וצפרדעים. למרגלות המעיין ניתן לזהות שרידי בריכה ביזנטית חרבה. כיום (2014) צומחים כאן גם עצי דולב מזרחי.

בקרבת המעיין יש גם קבוצת עצי עוזרר. מעין שעל ממשיך השביל לכיוון דרום-מזרח, בצלע הצפונית של נחל שעל, מעל לאפיק, ואחרי כ- 300 מ', יורד השביל לאפיק עצמו.

באפיק יש צומת שבילים: הסימון השחור ממשיך במעלה הנחל עד כביש 89, ואילו סימון כחול (שסומן לפני כעשור - שביל 2240) יורד לעבר מפגש הנחלים שעל ונחת.

נמשיך במעלה הנחל, בצל עצי היער (קטלב מצוי, ער אציל, כליל החורש, אלון מצוי, אלה א"י ועוד) - אווירה "אירופאית" מרשימה, ובאפלולית החורש צומחים טחבים רבים וכן בן-השיח עצבונית החורש. עד מהרה עוזב השביל את הערוץ וממשיך בגדה הדרומית, אל קרחת יער בה יש שטח חקלאי נטוש. בקצה הקרחת נשפך לנחל שעל יובל ללא שם היורד מכביש 89, ומעבר לו ניתן לראות מצוק ובו מערת רועים ושיחי צבר.

לצד יובל זה, מטפסת דרומה דרך עפר ישנה, בה נעלה בתלילות ועד מהרה נגיע לאזור מטעי זיתים. כ- 300 מ' אחרי הכניסה לתחום המטעים, נעזוב את דרך העפר לפי הסימון, ונפנה ימינה דרך מטע זיתים וחציית גדר אל הכביש - מרחק 600 מ' מערוץ נחל שעל. אם חשקה נפשנו במסלול מעגלי, ניתן להמשיך עם הכביש עוד 100 מ' מערבה, למסעף כביש צדדי בו מתחילים מסלולי הליכה מסומנים ירוק ושחור, בשלוחות ממערב לנחל שעל, עד למפגש נחל שעל ונחל נחת, ומשם ניתן לחזור בדרך הנופית מנות-הילה, המובילה כמעט עד לנקודת ההתחלה.

הערה: המסלול בוצע בתצורה זו באוקטובר 2004. באוקטובר 2014 בוצע המסלול בכיוון ההפוך, אולם רק לאחר כ- 200 מ' ממפגש הסימון השחור עם הכביש.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

המסלול נסקר בסוף הקיץ ללא מוקדי עניין מיוחדים.

שירותים למטיילים:

אין במסלול שירותים למטיילים.

הערות ואזהרות:

 • חלק ניכר מהמסלול, עד חורבת בילטון, חשוף לשמש.
 • קטע המסלול בנחל שעל מוצל ונעים גם בקיץ.
 • סכנת החלקה לאחר הגשמים בירידה מחורבת בילטון לעין שעל ובהמשך ההליכה עד לאפיק נחל שעל עצמו.

הצעות טיול בסביבת נחל שעל:


תודות:

סיקו בכורהמפה נטענת...