קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

מאכזיב לראש הנקרה

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בחוף הגליל ובעמק עכו   /   מאכזיב לראש הנקרה

מסלול טיול: מאכזיב לראש הנקרה

מאכזיב לראש הנקרה - מסלול הליכה (או נסיעה) מקסים בחוף הצפוני ביותר בישראל.

 • מסלול טיול
 • אזור:חוף הגליל ועמק עכו
 • מפת סימון שבילים: 2 - הגליל העליון
 • מיקום: 5 ק"מ צפונית לנהריה
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:אדום 2260
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:5 ק"מ
 • תאריך ביצוע מסלול:18/10/2014
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:18/11/2018Rosh hanikra road1.jpg

הלגונה בחוף ראש הנקרה, (עמית מנדלסון, 26/8/2015)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: קווי תחבורה ציבורית חוף ים משפחות טיול לצד מים רומנטיקה מתקשים בהליכה

רקע: מאכזיב לראש הנקרה

שקיעה בראש הנקרה, 2015

קטע החוף הצפוני ביותר בישראל, בין גן לאומי אכזיב בדרום לראש הנקרה בצפון, מציע למטיילים מסלול נסיעה (או הליכה קלה) יפהפה המומלץ לטיול כל השנה. בדרכנו נפגוש מפרצים קסומים, פריחה עונתית, ארכיאולוגיה והיסטוריה.

איך להגיע:

נקודת ההתחלה הינה בכניסה לגן לאומי אכזיב, כחמישה ק"מ צפונית לנהריה. למעוניינים בכך, ניתן לשלב ביקור בגן הלאומי (הכניסה בתשלום).

המסלול אינו מעגלי. למעוניינים לבצע את המסלול ברגל, כדאי לשלוח רכב שני לחניית צוק ראש הנקרה (בקצה הצפוני של כביש 4), כאשר למטיילים באמצע השבוע ניתן להיעזר בתחבורה ציבורית.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:5 ק"מ
 • משך המסלול:3-2 שעות.
 • טיפוס מצטבר:המסלול מישורי, בסופו עלייה של כ- 50 מ'.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

מבט לראש הנקרה, 2015
אנדרטת ההעפלה, 2015
פריחת נרקיסים בחוף, 2018
פריחת צהרונים בחוף, 2019

מייד מצפון לתל אכזיב, יורד הכביש וחוצה ב"גשר אירי" את אפיקו הגדול של נחל כזיב. מומלץ לעצור כבר בנקודה זו וללכת מתחת לגשר הכביש אל גשר הרכבת (שאינה פעילה בקטע זה). בשנת 1946, לאחר סירובם של הבריטים לאפשר עלייה יהודית לארץ ישראל, החליטה תנועת המרי העברי (איחוד שלוש המחתרות, "ההגנה", אצ"ל ולח"י), לחבל בגשרים המקשרים את ארץ ישראל לשכנותיה- "ליל הגשרים". כאן ניצבו שניים מהגשרים, גשר הרכבת וגשר הכביש, בפאתי הכפר העויין א-זיב. פיצוצם של גשרים אחרים בארץ עבר בהצלחה אולם בגשר הרכבת אירע אסון. בפיצוץ נהרגו 14 לוחמים והנותרים נאלצו לסגת בחיפזון ולמצוא מחסה עד יעבור זעם במערת הסולם שבפאתי חניתה. גשר הכביש כמובן שלא פוצץ.

ההרוגים נקברו בחיפה, ובשנת 1968 הובאו עצמותיהם לקבורה בקבר אחים הנמצא ממש לידנו, בגדה הצפונית של נחל כזיב - אתר יד לי"ד.

זהו אתר זיכרון והמבקרים מתבקשים לכבד את המקום.

נשוב דרך גשר הכביש להמשך המסלול (אין לעבור על הכביש הסואן). מכאן וצפונה נתחיל לפגוש בלגונות ומפרצי כורכר עם צמחייה מגוונת. בטבלאות הגידוד שבמי הים חיים שפע סרטנים ורכיכות ממינים שונים (למעוניינים לחקור את החי הימי, מומלץ להצטייד בנעליים מתאימות). בגבעות הכורכר נוכל לראות את עדעד הביצות וכן את עדעד הגליל.

טיפה מצפון לנחל כזיב נחלוף לצד הלגונה הגדולה. כאן נוצרה בריכה רדודה ומוגנת יחסית ממפץ הגלים. בגבולה המזרחי של הלגונה, כביש 4 כמעט נושק לים, ואילו בצד צפון נמצאת אנדרטת ההעפלה של יחיאל שמי - אנדרטת ברזל חלוד שאינה מתוחזקת, ומזכירה חרטום ספינה. פסל זה נבנה מחלקיה של ספינת המעפילים "פאטריה" שטובעה ע"י "ההגנה" בנמל חיפה בשנת 1940.

בצד הצפוני של אנדרטת ההעפלה נמצאת גת עתיקה החצובה בסלעי הכורכר, ולרוע המזל הפכה לאתר השלכת פסולת.

עד מהרה נראה מימין לנו את מתחם בית ספר שדה אכזיב של החברה להגנת הטבע, ואחריו מתחלף בהדרגה אזור סלעי הכורכר בחולות ובהם פריחת חבצלת החוף, לבנונית ימית ועוד. חלק מחולות אלו הוכרזו כשמורת חוף ראש הנקרה.

בדרכנו נחלוף על מספר רחבות חנייה. רחבת החנייה הצפונית, ממזרח לכביש, משרתת את באי חניון אביטוב - חניון מטיילים בחורשת אקליפטוסים, עם שולחנות פיקניק וצל בשפע. בצידה הדרומי של החורשה נמצא אקליפטוס בעל גזעים מסועפים וציוריים. מאזור זה ועד חוף בצת, נמצא קטע חוף חולי.

אחרי כברת דרך נחצה את שפך נחל בצת החסום לרוב בחול, ונגיע אל חוף בצת - חוף הרחצה הצפוני בישראל.

צפונית לחוף בצת, נעשה החוף סלעי ומסוכן לרחצה. בעורף החוף הוסדרו כמה נקודות תצפית ושביל הליכה משולט. באזור זה נמצא גם אתר העתיקות חורבת משרף בו ניתן לזהות בעיקר מחצבות קדומות שניצלו את סלע הכורכר הקשה, וכן מתקנים קדומים להפקת מלח ע"י אידוי. בנקודת התצפית השנייה, ניתן לראות גת עתיקה החצובה בסלע. סביב התצפיות, יש פריחה עונתית מגוונת, ובין היתר סתוונית היורה ונרקיס מצוי בסתיו ועדעד כחול באביב.

טיפה צפונית לחוף בצת, מסתעף ימינה כביש קצר המוביל לכביש 4, אך אנו נמשיך תחילה צפונה ונגיע לכיכר קטנה, בקדמתה מחסום הפתוח בשעות היום.

מנקודה זו וצפונה, ניסע במבתר החצוב בסלע הכורכר (כביש צר ללא שוליים, המחייב עירנות גבוהה לרכב המגיע ממול). מבתר זה חולף למעשה בתוואי מסילת הרכבת המנדטורית חיפה - ביירות. בקצה המבתר נגיע למרגלות צוק ראש הנקרה - במקום יש שתי רחבות חנייה ותצפית יפהפייה על הצוק.

מסילת הרכבת התגברה על המכשול בסיוע מנהרה, הסגורה בשגרה למטיילים (לאחר תיאום מראש, ניתן להיכנס מנקודה זו לאתר התיירות של צוק ראש הנקרה - הכניסה בתשלום).

בקטע זה של החוף, הירידה לים לא רק מסוכנת אלא גם אסורה לחלוטין מסיבות בטחוניות, ובמקום יש שילוט אזהרה. הגלים המתנפצים אל החוף מוסיפים עניין לתמונה, וכך גם שפני סלע שהשתכנו בין הסלעים - המקום היחיד בחופי הים התיכון בארצנו בו ניתן לפגוש בהם.

למטיילים ברגל, ניתן לעלות מכאן אל צוק ראש הנקרה. לשם כך, יש לשוב מהצוק כ- 100 מ' לאחור ולזהות בצד המבתר גרם מדרגות העולה לרכס הכורכר, וממנו שביל דרוך אל החנייה התחתונה של ראש הנקרה, ומכאן קצרה הדרך לאורך הכביש לחנייה העליונה, ממנה יש תצפית מרהיבה למסלול בו הלכנו.

למטיילים ברכב, נשוב לכיכר, ומעט לאחריה מסתעף שמאלה הכביש המוליך לכביש 4. אם נפנה שמאלה נגיע לחניית ראש הנקרה ולתצפית.

המלצה למדריך בסביבה...

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

שירותים למטיילים:

הערות ואזהרות:

 • מרבית החופים לאורך המסלול אינם מוסדרים לרחצה, למעט חוף בצת.
 • לאורך חלקים ניכרים מהדרך יש שוליים רחבים המאפשרים חנייה. עם זאת, קיימים מספר קטעים צרים (בפרט באזור הלגונה הגדולה ובמבתר הסמוך לראש הנקרה), בהם לא ניתן לחנות.
 • לא הוסדרה מדרכה להולכי רגל לאורך הכביש, ומומלץ להימנע מהליכה לאורכו - למטיילים ברגל, יש ללכת ברצועת החוף.
 • המסלול חשוף לשמש, ובקיץ מומלץ בשעות אחה"צ או מוקדם בבוקר.
 • בחלקו הצפוני של המסלול אסורה שהייה בשעות הלילה.
 • בימי סערה חורפיים, בהם נחל כזיב שוטף, אין לחצות את הנחל (אם כי ניתן לצפות על הזרימה). בימים אלו, יש לגשת למסלול דרך חוף בצת ולחזור באותה דרך.

הצעות טיול בסביבת מאכזיב לראש הנקרה:

אטרקציות באזור עכו וחוף הגליל

Albahja1.jpgהגנים הבהאיים בעכו

הגנים הבהאיים בעכו - גנים מטופחים סביב אחוזה ומקדש של הדת הבהאית.

Ozarot bahoma3.jpgמוזיאון אוצרות בחומה

שיטוט בין אוסף חפצים נוסטלגיים המוצגים בחללים מקומרים בלב חומת עכו העתיקה.

Pex1.jpgפארק אקסטרים עכו

פארק אקסטרים ענק בעכו עם מגוון פעילויות אתגריות.

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

המפה נטענת...