קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

הר צרור

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בדרום   /   טיולים בהר הנגב   /   הר צרור

מסלול טיול: הר צרור

הר צרור - טיול מעגלי ליד שדה בוקר, תצפיות נוף, מפל וגב יפהפה.

 • מסלול טיול
 • אזור:הר הנגב
 • מפת סימון שבילים: 15 - הנגב התיכון
 • מיקום: מזרחית למדרשת בן-גוריון
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:כחול 15276, שחור 15375
 • עונות ביקור:חורף ואביב
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:בסיסי - 7.5 ק"מ. מורחב - 12 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:24/10/2015
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:24/10/2015Har tzaror1.jpg

הר צרור, (עמית מנדלסון, 24/10/2015)
עוד אתרים בסביבה

תגיות: רומנטיקה מדבר מעגלי תצפיות משפחות מומלץ האתר

רקע: הר צרור

גב צרור, מרץ 2013

הר צרור, הממוקם ממזרח למדרשת בן-גוריון, בקצהו הדרומי-מערבי של רכס חתירה, מציע למטיילים מסלול הליכה מעגלי ונוח יחסית לגישה גם בתחבורה ציבורית. אורך המסלול הבסיסי 7.5 ק"מ, ולמעוניינים בחנייה בטוחה לרכב כדאי לשלבו עם מסלול שדה צין למסלול ארוך של 12 ק"מ.

בדרכנו נפגוש שלוש אטרקציות מרכזיות, הר צרור - "הר שולחן" המכוסה באבני צור שחורות ומספק תצפית נוף יפה לעבר בקעת צין, מפל צרור - מפל גבוה ויפה ולמרגלותיו גב צרור, המתמלא במים אחרי השטפונות.

המסלול משלב בין קטעי הליכה בדרכי ג'יפים ושבילים צרים, כולל "שביל מרפסת" בעקיפת מפל צרור, אך אינו כרוך בסיכון מיוחד.

הטיול מומלץ רק בין אוקטובר למאי, בימים שאינם חמים במיוחד וללא סכנת שטפונות.

איך להגיע:

קיימות שתי אפשרויות בסיסיות לביצוע המסלול.

האפשרות הראשונה מבוססת על כניסה ברכב לשטח מכביש 40. כק"מ וחצי דרומית לתחנת הדלק בשדה בוקר (או 1.2 ק"מ צפונית למסעף מדרשת בן-גוריון), יש לפנות מזרחה בדרך מסומנת שחור ולנסוע בה 3.3 ק"מ עד לצומת שבילים שחור-אדום-כחול, בראש מעלה צין.

הדרך מוגדרת כדרך לרכב שטח, אם כי לרוב היא עבירה גם לרכב פרטי בנסיעה איטית וזהירה. עם זאת, לא מומלץ להשאיר ציוד יקר ברכב.

האפשרות השנייה הינה לבצע מסלול הליכה ארוך המתחיל ומסתיים במדרשה, כולל חלק ניכר ממסלול שדה צין.

במקרה זה יש להיכנס למדרשת בן-גוריון. מהכניסה נמשיך ישר ולאחר 350 מ', בצומת טי, נפנה ימינה. נעבור לצד בית ספר שדה שדה בוקר, ולאחר 500 מ' מצומת הטי, מתעקל הכביש שמאלה. אנו נמשיך בכביש לצד שכונת נווה צין. בצומת טי נפנה שוב ימינה וניסע עד קצה הרחוב. כאן, לצד פשפש (שער) בגדר המדרשה, נפגוש את סימון השביל האדום - נקודת ההתחלה.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:בסיסי - 7.5 ק"מ. מורחב - 12 ק"מ.
 • משך המסלול:בסיסי - 4-3 שעות, מורחב - 6-4 שעות.
 • טיפוס מצטבר:220 מ' עליות מצטברות (מהן 150 מ' במעלה צין), 220 מ' ירידות מצטברות

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

מורד נחל צרור, מרץ 2013
מפל נחל צרור, אוקטובר 2015
משטחי סלע בנחל צרור, אוקטובר 2015

אם בחרנו במסלול המורחב, נצא מהמדרשה עם סימון השבילים האדום. לאחר 900 מ' נגיע לצומת שבילים ירוק-אדום, בה נמשיך עם הסימון האדום ובמרחק 800 מ' נוספים נגיע לצומת השבילים אדום-שחור-כחול, המהווה את נקודת ההתחלה של המסלול הבסיסי. גם למי שמסתפק במסלול הבסיסי, כדאי מצומת השבילים להמשיך דרומה בסימון האדום עוד כ- 200 מ' ולהגיע למצד העתיק - מצד צין ואנדרטה צנועה לזכרו של איתן מינץ, חבר קיבוץ שדה בוקר שנספה בדרכו לסלע האדום - פטרה, בשנות ה- 50'. פירוט נרחב יותר על קטע זה של המסלול מופיע בדף שדה צין.

מצומת השבילים אדום-שחור-כחול נמשיך עם הסימון הכחול, בדרך לרכב שטח. בתחילתה, חולפת הדרך לצד מנחת מטוסים (שכמעט ואינו פעיל) וממשיכה בכיוון כללי צפון-מזרח. השטח שממזרח לדרך סגור למטיילים ולפנינו הליכה נוחה של כ- 2.3 ק"מ בעלייה מתונה עד שניפרד מהדרך. במבט על שדה צין ניתן לראות כי המישור נמשך דרומה מעבר לבקעת צין (אזור נחל דבשון). למעשה אנו נמצאים באפיקו הקדום של נחל צין, שפנה כאן לצפון-מערב דרך הערוץ המוכר לנו בשם נחל הרועה, והמשיך דרך נחל הבשור של ימינו אל הים התיכון. כתוצאה מהתרוממות רכס חלוקים, נטה נחל צין מזרחה לעבר בקעת צין וים המלח (ולא כפי שהיה מקובל בעבר - "שביית נחלים"), והאפיק הקדום נותר מיותם.

לאורך הדרך יש צינורות מתכת אנכיים וביניהם כבלי מתכת המונעים כניסה ברכב לשטח הסגור. חדי העין ישימו לב כי על הצינורות יש אבנים, שמטרתם למנוע חדירה של בעלי חיים הנלכדים בצינור מבלי יכולת לצאת החוצה.

אחרי כברת דרך, משתנה כיוון ההליכה למזרח ואנחנו נפרדים מהמישור לטובת המדרונות בשולי רכס חתירה. בסופו של דבר נגיע לצומת שבילים אדום-שחור-כחול מצפון להר צרור. כאן נראה היטב כי גב הרכס מכוסה בשכבת סלע צור שחור, מתחתיה שכבת קירטון לבנה ופוטוגנית.

נרד בשביל הכחול, נעבור דרך "סכין" רחבה באוכף המפריד בין הר צרור לרכס, ונגיע לצומת שבילים כחול-ירוק.

כעת נמשיך ישר בעלייה קצרה ומעט תלולה להר צרור עצמו, בשביל המסומן ירוק. פסגת ההר שטוחה לחלוטין, ומחלקה הדרומי נשקפת תצפית נוף יפה לעבר בקעת צין וההר שממול - "חוד עקב". זוהי פינה מתבקשת לקפה או לארוחת בוקר.

נשוב לאוכף באותה דרך, ועתה, לפני "הסכין", בצומת השבילים כחול-ירוק נפנה ימינה להמשך השביל הכחול, ונרד בירידה קצרה ותלולה לעבר ערוץ "נחל צרור". חלקו הראשון של המסלול בנחל הוא ערוץ מדברי רדוד ועשיר בצמחייה, כולל צמחים כגון רותם המדבר ועדעד מאובק. בסוף החורף ייתכן שנפגוש כאן צמח נדיר - הטפיל טופל אדום. חדי העין עשויים להבחין במערה קטנה עם קיר אבנים בפתחה - מטמורה (מחסן ציוד בדווי קדום).

חלק זה של הנחל מסתיים באחת במפל ענק בגובה עשרות מטרים, אותו נעקוף משמאל. השביל העוקף את המפל נוח למדי אך מחייב כמובן תשומת לב שכן הוא עובר בראש מצוקים, ואינו מתאים לסובלים מפחד גבהים. באזור זה ניתן להבחין במאובני רודיסטים במצוק, וכן לצפות בזהירות על המפל ועל הגב שבתחתיתו.

השביל מתרחק מהמפל ופוגש ערוץ צדדי, לאחריו נרד במדרון זרוע סלעי צור ענקיים. בתחתית אזור הסלעים, פונה ימינה שביל לא מסומן המוביל אל תחתית המפל (גב צרור). מרחק ההליכה כ- 250 מ' לכל כיוון, ויש ללכת ולחזור באותה הדרך.

כאשר הגב מלא, זוהי פינה נהדרת למנוחה ולרחצה (באחריות המטיילים בלבד).

אחרי שנשוב לשביל ההליכה, נרד עימו לערוץ הנחל ונמשיך בערוץ מתון ורחב ובו משטחי סלע בהירים. הערוץ עשיר בצמחייה, כגון כתלה חריפה, שיחי קרקש צהוב ואחרים. לקראת סוף הדרך, נפגוש שלושה עצי שיטה סלילנית המספקים פינת צל נדירה.

לאחר עץ השיטה האחרון ניפרד מהנחל ונצא לדרך הג'יפים בתחתית מעלה צין. עתה מתחיל החלק "המעצבן" של הטיול: לאחר הירידה המהנה, עלינו להעפיל 150 מ' בגובה, לאורך 1.8 ק"מ, בדרך בה חולפים כלי רכב רבים.

בסוף העלייה נגיע חזרה לצומת השבילים אדום-כחול-שחור. במידה והשארנו כאן את הרכב, נסיים כאן. לחילופין, נמשיך עם הסימון האדום דרך מצד צין לאתר הפיסול הסביבתי ונסתייע בשביל המסומן ירוק כדי לשוב חזרה לסימון האדום ולנקודת ההתחלה במדרשה.

אפשרות נוספת (למיטיבי לכת בלבד, ומחייבת יום מלא) הינה ממורד נחל צרור להמשיך אל מסלול חוד עקב, עין עקב ומעלה דבשון. יש לציין כי באפשרות זו, יש לצאת מתחתית מעלה דבשון עד לשעה 16:00 (17:00 בשעון קיץ).

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • אחרי שטפונות חורפיים, סיכוי למים בגב צרור.
 • באביב - פריחת קרקש צהוב במורד נחל צרור ופריחה עונתית נוספת לאורך הנחל.

שירותים למטיילים:

אין במסלול שירותים למטיילים.

הערות ואזהרות:

 • למשאירים רכב בשטח, מומלץ שלא להשאיר ציוד יקר ברכב ללא השגחה.
 • אין לבצע את המסלול בימים בהם קיים חשש לשטפונות.
 • המסלול חשוף ברובו לשמש (צל זמין במספר מחסות סלע לאורך המסלול), ואינו מתאים לטיולים בעונה החמה.
 • מספר קטעים במסלול חולפים בקרבת מצוקים ומפלים, ויש לנקוט בזהירות הראוייה.
 • הגישה לגב צרור הינה בשביל לא מסומן.
 • הגב אינו אתר רחצה מוסדר, הכניסה למים באחריות המטיילים בלבד.

הצעות טיול בסביבת הר צרור:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

 • מטיילים בנגב - יעקב עיני, ערן דורון.


המפה נטענת...