קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

גן לאומי עין עבדת

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בדרום   /   טיולים בהר הנגב   /   נחלים בדרום   /   טיולי מים   /   גן לאומי עין עבדת

גן לאומי עין עבדת

גן לאומי עין עבדת - נווה מדבר מהיפים בישראל בקניון נחל צין.

 • גן לאומי
 • מאפיינים עיקריים:נווה מדבר
 • אזור:הר הנגב
 • מפת סימון שבילים: 15 - הנגב התיכון
 • מיקום: דרומית למדרשת בן גוריון
 • עונות ביקור:כל השנה
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:לא נגיש
 • כניסה:בתשלום
 • מצב תכנוני:מוכרז
 • שטח:4800 דונם
 • תאריך הכרזה:15/6/1972
Ein avdat.jpg

קניון נחל צין, (עמית מנדלסון, 23/9/2005)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: עתיקות והיסטוריה רומנטיקה מדבר טיול לצד מים משפחות בעלי חיים מומלץ האתר תחבורה ציבורית


איך להגיע:

בריכת עין עבדת

האתר ממוקם דרומית למדרשת בן גוריון, מזרחית לכביש מס' 40, במרחק כ- 60 ק"מ דרומית לבאר שבע.

הגישה למסלול הטיול הרגלי היא בכביש המסתעף מכביש הגישה למדרשת בן גוריון.

בכיכר בכניסה למדרשה יש לפנות ימינה, ולעבור דרך מבואה של רשות הטבע והגנים (כאן ניתן לבקר באחוזת קבר בן גוריון, הנכללת בגן הלאומי, והכניסה אליה חופשית ללא תשלום - יש לפנות שמאלה לפני המבואה עצמה). מכאן יורד הכביש בשורת פיתולים לאפיק נחל צין, ומסתיים לאחר כ- 3 ק"מ בחלקו הצפוני של קניון עין עבדת.

המסלול המלא (כולל עלייה ממפל עין עבדת, דרך סולם ברזל, לראש הקניון ומפל עין מעריף) אינו מעגלי, והגישה לנקודת הסיום היא בכביש המסתעף מכביש מס' 40, כ- 6.5 ק"מ דרומית למסעף הכביש למדרשת בן גוריון.

בימים בהם יש סכנת שטפונות בנחל צין, או בהם צפוי עומס חום כבד, יש להימנע ממסלול ההליכה בעין עבדת (ובפרט המסלול הארוך, את המסלול הקצר - עד חורשת הצפצפות ובחזרה - ניתן לבצע גם בימים חמים, תוך הקפדה על הפסקות צל רבות ושתייה מרובה).

בימים גשומים ניתן לבקר בתצפית מפל עין מעריף בלבד, לצפייה במי נחל צין הנופלים בשצף קצף למפל אדיר של עשרות מטרים בראש הקניון.

וייז: גן לאומי עין עבדת.

רקע על גן לאומי עין עבדת:

מבט על שדרת הצפצפות לאורך הנחל
קניון עין עבדת, 2016
קניון עין עבדת, 2016
שיטפון במפל עין מעריף, ינואר 2013

הגן הלאומי משתרע באפיק נחל צין, דרומית למדרשת בן גוריון. בקטע זה של הנחל, צונח האפיק במפל גבוה לקניון גיר עמוק ומרשים, בו נובעות שלוש נביעות - עין מעריף, עין עבדת ועין מור, וכן בריכות גדולות ועמוקות (הרחצה אסורה, והגישה לבריכות עין מעריף כיום אסורה. ניתן לצפות עליהן מראש המפל הענק).

בעבר היה מקובל להניח כי הקניון מייצג עדות לתהליך גיאולוגי קדום של "שביית נחלים", בו נחל צין, שהתחתר לעומק כתוצאה מהופעת בקע ים המלח, לכד את חלקו העליון של אפיק נחל הבשור, והאפיק הקדום של הבשור, מאזור מצפה רמון עד למפל עין מעריף, הפך לחלקו העליון של נחל צין. עם זאת, כיום הגיאולוגים סבורים כי הנחל הקדום נאלץ לשנות את מסלולו עם התרוממות רכס חלוקים, ופנה לעבר בקעת צין וים המלח.

לצד הנביעות גדלה צמחיית נחלים מגוונת, ובחלקו העליון של הקניון גדלה חורשת עצי צפצפת הפרת. בתחתית הקניון גדל עץ אלה אטלנטית.

הגן הלאומי מהווה מוקד חשוב לפעילות בעלי החיים באזור, ובין היתר יעלים, שפני סלע ומושבת קינון נשרים ועופות דורסים נוספים.

במצוק הגן הלאומי נמצאות מערות ששימשו לפעילות נזירים בתקופה הביזנטית (לחלקן ניתן לגשת במסלול ההליכה הארוך).

בשנת 1962, נחפרה בריכה באורך 35 מטרים ובעומק 2.5 מטרים, ונחצבו המדרגות העוקפות את המפל התחתון. כמו כן נפרצה דרך הפיתולים היורדת ממדרשת בן גוריון אל הגן הלאומי.

שביל מטיילים המתאים לכל המשפחה יוצא מהחניון התחתון (מעיין עין מור, שאינו בולט בשטח), דרך מפל ובריכת עין עבדת, לעבר החניון העליון. לפני מפל ובריכת עין עבדת, מסתעף שביל תלול במדרגות חצובות, לעבר ראש המפל, ומשם דרך חורשת הצפצפות לעבר מערת נזירים וסולם תלול המוביל לחניון העליון.

בקצהו הצפוני של הגן הלאומי, נמצא קבר בן גוריון - מתחם בו קבורים ראש ממשלתה הראשון של מדינת ישראל, דוד בן גוריון, ורעייתו פולה, באתר שנקרא בפרסומים בעבר "גן לאומי אחוזת קבר בן גוריון".

דוד בן גוריון נולד בפלונסק שבפולין, בי"ז בתשרי תרמ"ז, עלה ארצה בשנת 1906 וניהל פעילות פוליטית ענפה בתקופת המנדט הבריטי. בשנת 1917, התחתן בן גוריון עם פולה מונבז, ונולדו להם שלושה ילדים. עם קום המדינה, היה דוד בן גוריון לראש ממשלתה הראשון של מדינת ישראל, וכיהן עד שנת 1954, עת התפטר עם יציאתו להתיישבות בשדה בוקר. בן גוריון שב לממשלה ולראשות הממשלה בשנת 1955, ופרש מהממשלה בשנת 1963. בשנת 1970 פרש בן גוריון מהחיים הפוליטיים, והקדיש את זמנו לכתיבת ספרים וזכרונות. בן גוריון נפטר בשבת ו' כסלו תשל"ד, 1 בדצמבר 1973, חמש שנים לאחר אשתו פולה, ונקבר לצד אשתו בראש המצוק על שפת נחל צין. שביל הכניסה לאחוזת קבר בן גוריון עובר בין מסלעות, המזכירות ערוץ מדברי. לאורך השביל, ישנן נטיעות המגודרות עקב מרעה יעלים בשטח העלול להזיק לנטיעות אלו. מרחבת הקבר נשקפת תצפית נוף יפה לחלקו המערבי של מצוק הצינים, בתחומי גן לאומי גן הפסלים.

שעות פתיחה, מחירי כניסה ושירותים למטיילים:

הכניסה לאתר זה הינה בתשלום, והוסדרו בו שבילי הליכה, חנייה, מי שתייה ושירותים רטובים.

שעות הפתיחה הן כמקובל באתרי רשות הטבע והגנים:

אוקטובר-מרץ: 08:00 - 16:00

אפריל- ספטמבר: 08:00 - 17:00

בימי שישי ובערבי חג האתר נסגר שעה מוקדם יותר.

הכניסה האחרונה למרבית האתרים בתשלום היא שעה אחת לפני שעת הסגירה.

בכניסה לגן הלאומי מכיוון מדרשת בן גוריון נמצאת מבואה מוסדרת. התשלום למבקרים נגבה בנקודה זו, אם כי קיימת גם קופה נוספת בקצה כביש הגישה לאתר.

בחניון התחתון של עין עבדת יש פינת מנוחה מוצלת ושולחנות פיקניק (האכילה מעבר לנקודה זו אסורה).

במפגש הכביש וערוץ נחל צין ממוקם חניון לילה, ללא מים ושירותים כלשהם.הצעות טיול בסביבת גן לאומי עין עבדת:

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

בימים בהם צפוי שיטפון, ניתן לבקר בראש הקניון לתצפית על השיטפון במפל הגדול של נחל צין - הגישה מהכניסה הדרומית של הגן הלאומי, מכביש מס' 40.

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

 • דפדפת מידע באתר.

שמות נוספים לאתר:

אחוזת קבר דוד ופולה בן גוריון (חלק מתחום הגן הלאומי).המפה נטענת...