קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

שביל שער השומרון

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים במורדות השומרון   /   טיולי פריחה במרכז   /   שביל שער השומרון

מסלול טיול: שביל שער השומרון

מסלול חדש במורדות השומרון. מטעי זיתים, אתרי עתיקות ואפיקי נחלים.

  • מסלול טיול
  • אזור:מורדות השומרון
  • מפת סימון שבילים: 7- השרון ומערב השומרון
  • מיקום: בין ראש העין ושערי תקווה, משני צידי כביש 5
  • גישה:רגלית, אופניים
  • שבילי טיול:כחול 7510
  • עונות ביקור:כל השנה
  • שמורת טבע:לא
  • רמת קושי:רגיל
  • סוג מסלול:קווי ארוך
  • כניסה: חינם
  • אורך המסלול:9 ק"מ (כולל מערת קסם, באפשרות הקצרה 4.5 ק"מ).
  • תאריך ביצוע מסלול:1/1/2011 (מזרח), 14/4/2011 (מערב)
  • תאריך ביקור אחרון בשטח:5/3/2011 (מזרח), 14/4/2011 (מערב)Shaarey tikva shkediya.jpg

פריחת שקדיות לצד הדולינה בשערי תקווה, (עמית מנדלסון, 5/3/2011)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: פריחה קווי

רקע: שביל שער השומרון

שביל שער השומרון הוא מסלול טיול חדש במערב השומרון בתחומי גדר ההפרדה, בין שערי תקווה וראש העין.

השביל מפתיע באורכו (9 ק"מ) ולכן מתאים בעיקר לאוהבי הליכה, אך ניתן לפצל את הטיול לשני טיולים קצרים יותר של 4.5 ק"מ כל אחד

איך להגיע:

גבעת המגדל, 1/1/2011

נקודת ההתחלה היא בחניון רכבים כבדים בכניסה לשערי תקווה.

היישוב ממוקם במערב השומרון, מעבר לקו הירוק אך בתחום גדר ההפרדה. ממחלף קסם יש לנסוע מזרחה בכביש מס' 5 (חוצה שומרון) עד למחלף שער שומרון (6 ק"מ מזרחית למחלף קסם), ולפנות לפי השילוט לכביש הישן המוביל לשערי תקווה, אלקנה ועץ אפרים.

לאחר 3 ק"מ נוספים נפנה שמאלה לשערי תקווה, נעבור בשער היישוב ונפנה ימינה לחניון - נקודת ההתחלה.

נקודת הסיום היא בכביש נחל רבה בראש העין. כדי להגיע לנקודה זו, יש לצאת מכביש חוצה שומרון במחלף ראש העין מזרח, (2 ק"מ מזרחית למחלף קסם), ולהמשיך עוד 1.5 ק"מ עד לרמזור בצומת רח' נחל רבה ורח' קיבוץ גלויות. כאן יש פנייה משולטת מזרחה לתוך היער, ובתחילת הדרך ניתן להשאיר את הרכב.

אפשרות קיצור היא השארת הרכב בחניון הצנובר, בכך חוסכים כ- 700 מ' הליכה בדרך עפר משותפת עם כלי רכב.

ניתן גם לקצר את המסלול ולסיים (או להתחיל) במסוף אורנית. לא מומלץ להשאיר רכב חונה בנקודה זו בסופי שבוע, אלא להיעזר בתחבורה ציבורית (ראו "אפשרויות נוספות"). באמצע השבוע, החניון שבמקום מתמלא בשעות מוקדמות.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
  • אורך המסלול:9 ק"מ (כולל מערת קסם, באפשרות הקצרה 4.5 ק"מ).
  • משך המסלול:4-3 שעות.
  • טיפוס מצטבר:ירידה מצטברת של כ- 200 מ' (3 קטעי עלייה קצרים עד 30 מ' כל אחד).

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

אחד ממעבירי המים מתחת לכביש 5, 14/4/2011
החפירות במערת קסם, 1/1/2011

אחרי שנחנה בכניסה לשערי תקווה, נתחיל את ההליכה לפי הסימון הכחול. מייד בתחילת המסלול, נחלוף לצד פינת חי מגודרת ובה עדר קטן של איילים מהמין אייל נקוד, וכן טווסים ועיזים. למרגלות פינת החי, בצד הכביש הראשי, נמצא "ספסל" צבעוני מעוצב באורך עשרות מטרים, וכן בריכה קטנה ובה פסל צפרדע צבעוני ומרשים.

בקצה פינת החי, נזהה מימין לדרך פשפש קטן ובו נצא מהיישוב לשטח הפתוח (במידה והפשפש נעול, ניתן לצאת מהיישוב דרך שער היישוב ולחזור לנקודה זו בצד השני של הגדר - מרחק עשרות מטרים לכל כיוון).


הליכה של כמה דקות בין הטרשים תביא אותנו לעמק קטן ומוקף מצוקים. זוהי דולינה - מערה קדומה שתקרתה קרסה. במזרח הדולינה נמצאת מערה קטנה וציורית, ובסביבה פורחים בתחילת האביב צבעונים רבים.

נמשיך עם הסימון ונרד במתינות בין מטעי זיתים לעבר כביש שערי תקווה - אלקנה. כאן נפנה ימינה ולאחר הליכה קצרה נחצה את הכביש לפי הסימון. נקודת החצייה אינה מוסדרת ומחייבת זהירות רבה.

נמשיך בכביש אספלט צר שהופך בהמשכו לדרך עפר. מקטע זה של המסלול ניתן לראות היטב את חממותיו הרבות של הכפר עזון עתמה, אחד מכפרי הבת הרבים של העיירה עזון הממוקמת כ- 10 ק"מ צפונית לנו.

הכביש מתעקל וחולף צפונית למכון הביוב של אלקנה. בנקודה בה חוצים את הנחל, נפנה עם הסימון הכחול ימינה בגדה הדרומית (נקודה זו עשויה להיות בוצית, וניתן להמשיך עוד כ- 20 מ' דרומה, לעקוף דרדרת אבנים ולחבור לסימון דרך מטע זיתים).

חלקו הראשון של השביל הרגלי חולף בצמוד ומדרום ל"נחל אלקנה", בו זורמים שפכי אלקנה, ולאורכם גדלה צמחיית נחלים מגוונת, ואף ערבות ניטעו כאן ע"י התושבים. בהמשך הדרך, נתרחק מהנחל ונמשיך דרך מטע זיתים. חדי העין יבחינו במשטח סלע משמאל לשביל, ששימש כנראה כגורן עתיקה.

אחרי כברת דרך, נבחין משמאל במבנה אבן ציורי - שומרה עתיקה. מעט לאחר השומרה, מתעקל השביל שמאלה וחוצה ערוץ עונתי המתלכד עם נחל אלקנה.

בנקודה זו (לפני חציית הערוץ) מומלץ לסטות מהשביל מזרחה, ולשוטט קמעא בין מבנים חרבים, בורות מים ועוד.

בתחילת החורף נפגוש כאן שפע נרקיסים, ובסוף החורף פורחים כאן בסגול בני-חצב יקינטוניים.

נמשיך בשביל, שחלקו תחום בין גדרות אבנים, ונעבור למרגלות גבעה, בפסגתה ממוקמת ח'רבת סריסיה.

השביל המסומן אינו מטפס לח' סריסיה. למי שזמנו בידו, מומלץ לעלות לחורבה. בשל תלילות הגבעה וריבוי הטראסות סביבה, מומלץ לאגף את החורבה מדרום ולעלות במתינות דרך האוכף לפסגה. מהפסגה נשקף נוף נאה לגבעות בסביבה. (הליכה לחורבה ושיטוט בה תוסיף כחצי ק"מ למסלול ההליכה). לתשומת לב - בשטח החורבה פזורים בורות, ויש להיזהר בשיטוט באתר.

אחרי שנשוב לשביל, נמשיך במטעי הזיתים ונחצה את "נחל אלקנה" באזור חישת קנים סבוכה.

כעת מתחילה עלייה קצרה ותלולה - היחידה מסוגה לאורך המסלול כולו. בסוף העלייה נגיע לגבעה 168 - "גבעת המגדל" בפסגתה נמצא עוד אתר עתיקות קטן ללא שם, שרידי פסיפס לבן ובורות מים. באתר זה נמצא "מגדל שדה", אחד מרבים במערב השומרון, שהוקם כנראה בסוף התקופה הרומית.

גם מכאן ניתן לצפות לסביבה הקרובה. בני המזל יפגשו כאן צבאים מעטים החיים בגבעות האזור.

נמשיך בירידה טרשית (באזור זה נוכל לפגוש פריחה יפה של שקדים בחורף), ונגלוש לעבר מעבר תחתי מתחת לכביש הגישה לאלקנה.

מכאן ממשיך השביל ומתפתל במתינות רבה לאורך הערוץ היבש. אחרי כמה מאות מטרים, נעבור במעבר תחתי נוסף.

למעוניינים במסלול קצר, יש לצאת מכאן בגדה השמאלית ולעלות לתחנת האוטובוס - "מסוף אורנית", ומכאן ניתן לחזור באוטובוס לנקודת ההתחלה (יש לוודא את זמני הנסיעה מראש), ולחילופין ניתן להגיע לנקודה זו באוטובוס, ולעלות מכאן לשערי תקווה (או לרדת לראש העין).

במסלול המלא, נמשיך באפיק ונעבור מעבר תחתי שלישי, מתחת לכביש מס' 5 - "חוצה שומרון". המעברים באזור זה חסומים בסלעים גדולים, שנועדו למנוע כניסת כלי רכב, אך אין קושי לעבור בהם ברגל וגם רוכבי אופניים יוכלו לעבור (גם אם יצטרכו ללכת מעט לצד האופניים כדי לעבור).

אחרי הליכה קצרה, נחצה שוב את הכביש במעבר הרביעי. באזור זה כבר בולטות נטיעות של קק"ל בגבעות שבתחום "הקו הירוק", וביניהן שיחים גדולים של אוג קוצני. חדי העין יזהו בין האקליפטוסים מימין לשביל עמוד בטון - אבן גבול שנותרה מ"הקו הירוק" הישן.

כמה מאות מטרים מהמעבר הרביעי, נגיע למעבר התת-קרקעי החמישי והאחרון בטיול.

בנקודה זו, ניתן לצאת לגיחה של כמה מאות מטרים הלוך ושוב, לאתר הפרהיסטורי החשוב "מערת קסם".

באתר זה נמצאת מערה קדומה שתקרתה התמוטטה, ובה התגלו שרידים רבים מתקופות פרהיסטוריות, כולל עדויות להפקה תעשייתית קדומה של להבי צור, ועדויות לשימוש המוקדם ביותר של האדם באש. המערה נחשפה בשנת 2000, עם עבודות להרחבת הכביש, ומאז משמשת כאתר חפירות מגודר ומעליו סככה גדולה. לא ניתן להיכנס למתחם החפירות אולם ניתן לצפות עליו מבחוץ.

למעוניינים בתצפית על האתר, לפני חציית הכביש דרומה יש לפנות ימינה ולעלות במדרון התלול עד לחבירה לדרך עפר המקבילה לכביש מצפון.

בדרך זו נמשיך עוד כ- 450 מ' במקביל לכביש עד שנגיע לגרם מדרגות היורד אל הסככה ומתחת לה מתחם החפירות המגודר. החזרה מכאן היא באותה דרך. אם מפספסים את דרך העפר, יש אפשרות ללכת בזהירות רבה בשולי כביש 5, עדיף מאחורי מעקה הבטיחות, עד שמבחינים בסככה, אולם הדבר מסוכן ולא מומלץ.

מרחק ההליכה הכולל מביא בחשבון את הביקור באתר, ובלעדיו ניתן להוריד כק"מ אחד ממרחק ההליכה.

20 מטרים לאחר חציית המעבר האחרון, נוטש הסימון את דרך העפר ופונה ימינה דרך אזור ובו עשבייה גבוהה וקוצי ברקן, עד לשער מפעל בטון. קטע זה אינו נוח להליכה בשל הצמחייה הרבה, ובקיץ מומלץ להישאר על דרך העפר, ובמפגש עם הכביש הישן לפנות ימינה ולפגוש שוב את הסימון לצד שער המפעל. באזור זה אנו מתחברים לאפיק נחל רבה, אחד מיובלי הירקון. ראשיתו של הנחל באזור התעשייה ברקן, והוא נשפך לירקון בקרבת מקורותיו.

נמשיך עוד כ- 100 מ' ובין שלט אזהרה על שטח אש (הנמצא בגבעות מדרום לנו) ועמוד חשמל, נעזוב את הדרך ימינה ונמשיך ישר ליער ראש העין, לאחר חצייה (שנייה) של אפיק נחל רבה הרחב והרדוד.

ביער ראש העין נלך בדרך עפר רחבה, החסומה בחלקה לתנועת כלי רכב. ביער נטועים אורנים, ברושים ואקליפטוסים, ובקטעים שונים ממנו יש מרבדי פריחה של רקפות, כלניות ובן-חצב יקינטוני.

בנוסף לסימון השבילים הרשמי, יש ביער דרכי עפר המשולטות ע"י קק"ל, ומאפשרות גישה לשכונות ראש העין ופינות שונות ביער.

לאחר כחצי ק"מ נחצה את הנחל (בו גדל ריכוז שיטה כחלחלה), ומעט אחר כך נחצה אותו בשנית. באזור מסתעפים מספר שבילים מהדרך הראשית.

בצומת שבילים כחול-אדום, ניתן לצאת לסיבוב מעגלי של כקילומטר נוסף - "שביל פרחי הבר". שביל זה מיועד להולכי רגל ומציע למטיילים פריחה מגוונת בסתיו, בחורף ובאביב.

300 מ' אחר כך נמצא חניון מונגש (במפות קק"ל מכונה "חניון הצנובר"). כאן ניצב מחסום נוסף לרכב, והמשך הדרך עד לסיום הוא משותף עם כלי רכב של המבקרים ביער.

לאחר החניון, משמאל לדרך, נמצא ריכוז פריחה של קוציץ סורי בחודש אפריל.

בצומת דרכים, נפנה ימינה ונחצה את הנחל היבש. לאחריו נחלוף לצד חניון "בצל האקליפטוס".

הדרך עוקפת מצפון אזור נטיעות עצי א"י, וממשיכה בגבול הדרומי של היער (מצפון לנחל) עד לצומת רח' נחל רבה ורח' קיבוץ גלויות (הצומת מרומזרת, עם גישה מוסדרת ליער).

אפשרויות נוספות

ניתן לקצר את המסלול בשתי נקודות:

א. הליכה עד מסוף אורנית - כ- 4.5 ק"מ.

ב. הליכה עד מערת קסם - כ- 6 ק"מ.

בשתי אפשרויות אלו יש צורך בהקפצת רכב לנקודת הסיום. מומלץ שלא להשאיר רכב חונה, אלא לתאם עם הנהג הגעה לנקודת הסיום במקביל למטיילים (אם כי בימי חול, חלק מתושבי הסביבה נוהגים להשאיר רכב בחניית "מסוף אורנית"). במסוף אורנית ניתן לעמוד בתחנת האוטובוס לדקות אחדות, וכ- 100 מ' מזרחית למערת קסם, יש לכביש שוליים רחבים המאפשרים עצירה וחנייה (לבאים מכיוון מזרח בלבד).

באפשרות הראשונה ניתן לשלב נסיעה בתחבורה ציבורית, כאשר בשל הקושי לסנכרן טיול עם זמני האוטובוסים, מומלץ במקרה כזה להתחיל את הטיול במסוף אורנית ומשם ללכת לשערי תקווה - הפוך מהכיוון המתואר באתר זה.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

פריחה מגוונת בחורף ובאביב, בין היתר:

  • דצמבר-ינואר - זלזלת הקנוקנות, נרקיס מצוי.
  • ינואר-פברואר - רקפת מצויה, כלנית מצויה, שקד מצוי (עצים פזורים. כמה פרטים יפים גדלים בדופן המזרחית של דולינת שערי תקווה).
  • מרץ - פריחה מגוונת, ובפרט צבעוני ההרים (תחילת מרץ) ובן-חצב יקינטוני (סוף מרץ).
  • סוף מרץ - אמצע אפריל - פריחה מגוונת, בין היתר בן-חצב יקינטוני, קוציץ סורי, תגית מצויה, שפרירה קשקשנית, תלתן הארגמן ואחרים.
  • ספטמבר - חצב מצוי (באזור דולינת שערי תקווה יש ריכוז נאה).
  • אוקטובר - מסיק הזיתים לאורך המסלול. בתקופה זו מומלץ לטייל בקבוצה גדולה יחסית בשל נוכחות רבה של פלסטינים במטעי הזיתים באזור.

שירותים למטיילים:

  • בכניסה לשערי תקווה - פינת חי ומגרש חנייה.
  • בחלקו האחרון של המסלול - יער קק"ל ובו 2 חניונים מוסדרים עם שולחנות פיקניק ומתקני משחק.

הערות ואזהרות:

  • סכנת החלקה לאחר הגשמים.
  • חציית הכביש הראשונה אינה מוסדרת ומחייבת זהירות. שאר מעברי הכבישים הם מעברים תת-קרקעיים מוסדרים, ללא מכשולים ואינם מחייבים שימוש באמצעי תאורה (אם כי ניתן להסתיע בפנס).
  • הפשפש ביציאה משערי תקווה נסגר לקראת החשיכה, ועשוי להיות סגור גם במהלך שעות היום. כאשר הפשפש סגור, ניתן לצאת (או לחזור) דרך השער הראשי של היישוב.
  • שער הכניסה ברכב ליער ראש העין (מכיוון רח' קיבוץ גלויות) נפתח בשעה 07:00 ונסגר בשעה 20:00.
  • בתקופת מסיק הזיתים (אמצע אוקטובר - סוף נובמבר), צפויה נוכחות משמעותית של פלסטינים באזור המטעים בחלקו הראשון של המסלול. בזמן זה, מומלץ לטייל בקבוצה גדולה.

הצעות טיול בסביבת שביל שער השומרון:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

המפה נטענת...