קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

יער חורשים - חורבת זכור

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים במורדות השומרון   /   טיולי פריחה במרכז   /   יער חורשים - חורבת זכור

מסלול טיול: יער חורשים - חורבת זכור

יער חורשים וחורבת זכור - שתי גבעות סמוכות, האחת מיוערת והשנייה לא, ובהן מרבדי פריחה עונתיים ותצפיות נוף נרחבות.

 • מסלול טיול
 • אזור:מורדות השומרון
 • מפת סימון שבילים: 7- השרון ומערב השומרון
 • מיקום: דרומית ליישוב נירית
 • גישה:רגלית, אופניים
 • שבילי טיול:כחול 7441, ללא סימון
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:2 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:18/2/2011
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:15/7/2015Horshim forest6.jpg

יער חורשים, (יובל מנדלסון, 18.2.2011)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: עתיקות והיסטוריה פריחה יער וחורש משפחות מעגלי

רקע: יער חורשים - חורבת זכור

יער חורשים נמצא במורדות המערביים של השומרון, משני צידי נחל קנה.

היער כולו נמצא בתחומי הקו הירוק וגדר ההפרדה, ולצידו הוקמו מספר יישובים - נירית, חורשים ואורנית, מהם ניתן לצאת למסלולי טיול קצרים ביער.

המסלול המרשים ביותר לדעתנו הוא באזור הגבעות בצפון היער - חניון חזי, חורבת זכור והסביבה. קטע זה של היער מצטיין במרבדי פריחה עונתיים בחורף ובאביב.

איך להגיע:

נקודת ההתחלה (והסיום) נמצאת ביער חורשים בצמוד ומדרום ליישוב נירית.

יש להגיע למחלף ג'לג'וליה במפגש הכבישים מס' 444 ו- 531.

מכאן יש לפנות לפי השילוט בשטח לעבר חלקו המזרחי של כביש 531, וברמזור הראשון לפנות שמאלה לגוש יישובי חורשים וג'לג'וליה. נעבור כיכר ואחר כך נחלוף בגשר על פני כביש 6, אחריו נגיע לכיכר נוספת ממנה מסתעפים כבישים לכפר ברא, חורשים וגוש ירחיב, מתן ונירית.

בכיכר נפנה שמאלה, מייד אח"כ נעבור עיקול מסוכן ולאחר כק"מ נגיע לכיכר נוספת. כאן נפנה ימינה, נעבור בצמוד ומדרום לשמורת אוג קוצני ולאחר כק"מ נגיע לש"ג היישוב נירית.

מייד אחרי הש"ג נמצאת כיכר בה נמשיך ישר ולאחר כחצי ק"מ, לפני שלט עץ עם שם היישוב, ולצד שלט של קק"ל עם מפת היער, נפנה ימינה לדרך כורכר (מסומנת ירוק) ונחנה בנקודה זו (יש מגרש חנייה מוסדר המשולט "חנייה מרכזית" בצמוד לכביש).

למעוניינים בשהות ממושכת יחסית באזור (ובפרט באמצע השבוע), מומלץ לשקול חנייה בתחום היישוב נירית עצמו.

למשתמשי כביש מס' 6 - יש לרדת במחלף חורשים וברמזור לפנות ימינה לכיוון ירחיב, מתן ונירית. המשך כמתואר לעיל.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:2 ק"מ.
 • משך המסלול:2-1 שעות.
 • טיפוס מצטבר:כ- 50 מ' עליות וירידות מצטברות.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

מנקודת ההתחלה נלך תחילה לפי השילוט לעבר חניון חזי. החניון מנציח את זכרו של סרן חזי ספיר (סטרץ) ז"ל, תושב נירית שנפל יחד עם שני חבריו בפיגוע התאבדות בצומת נצרים בחבל עזה בשנת 1994, במהלך שירות מילואים.

בחורף נראה ביער האורנים ובקרחות היער משטחי פריחה גדולים ומרהיבים של רקפות הפורחות בוורוד ובלבן. במשטח הפריחה הראשון משמאל לשביל, הנמצא בקרחת יער, נוכל לזהות גם שיחים עם פריחה צהובה - יסמין שיחני, מין נדיר יחסית בארץ שעיקר תפוצתו בישראל היא בשומרון. שיח נוסף בעל פריחה צהובה הגדל ביער, אך נפוץ בארץ, הוא קידה שעירה. להבדיל מהיסמין, הקידה קוצנית ויוצרת סבכים לא נוחים למעבר.

לצד הדרך, בצד שמאל, נוכל לראות אבן "ים" של בית בד (ועוד לפניה, יש גת עתיקה ובור מים סתום).

לאחר כ- 100 מ' נגיע לרחבה מצד שמאל ובה שלט עץ המצביע על "עתיקות". כאן נאתר שביל רגלי צר לא מסומן, הפונה מזרחה ועובר ביער האורנים (בתחילת השביל יש שלט - "שביל הרקפות"). נלך בשביל זה, ואחרי דקות אחדות נחלוף על פני שלט עץ "צומת חגלה". שלטים דומים הוצבו פה ושם ביער ומסייעים להתמצאות רוכבי האופניים המתאמנים ביער. נמשיך בשביל ונעבור צינור מים. השביל מתעקל ימינה ועולה במתינות דרומה. לקראת סוף העלייה נראה מימין לשביל מערה עמוקה, ששימשה כנראה כמאגר מים. המערה מגודרת והכניסה אליה אסורה בשל סכנת התמוטטות.

מייד לאחר המערה, נגיע למצפה חזי. בנקודה זו הוצב לוח תצפית, וניתן לראות מכאן את נופי מערב השומרון.

למרגלותינו נמצא עמק רחב נטוע זיתים - עמק נחל קנה, המוזכר בתנ"ך כגבול בין נחלות השבטים אפרים ומנשה.

מדרום לנחל בולטת אורנית ומאחוריה שערי תקווה, ואילו ברכס מצפון-מזרח לנו ניתן לזהות חלקים מאלפי מנשה, הנכללת גם היא בתחום הגדר.

ברקע אפשר לזהות את אריאל ורמת גלעד (מעל קרני שומרון). בתווך נראים מספר כפרים ערביים, הקרוב שבהם הוא ח'רבת ע'זלה, כקילומטר ממזרח לנו. גם פיתולי גדר ההפרדה נראים מכאן היטב.

מהמצפור נמשיך בדרך עפר, לצד מבנים חרבים - חורבת זכור, שרידי הכפר הערבי זכור, שנעזב כנראה במלחמת העצמאות.

בפסגת הגבעה נותר מבנה מרשים יחסית, ומכאן ניתן לצפות דרומה לעבר יער חורשים, ומערבה למגדלי תל אביב ורמת גן. אין להיכנס למבנים שבשטח בשל סכנת התמוטטות.

כעת נאתר שלט עץ ובו כתוב "מדרגות הנחש" (השלט נמצא בעיקול הדרך ממערב למבנה).

מנקודה זו נרד בשביל רגלי (חדי העין יזהו שרידי פסיפס לבן על השביל), הממשיך במדרגות עץ תלולות מעט, לצד עצי שקד ורימון, נעבור את "צומת הצב" ונגיע לדרך כורכר. בדרך העפר נפנה ימינה ולאחר כ- 150 מ' נחבור לדרך המסומנת ירוק, לצד הכביש העולה לנירית.

כאן נפנה שמאלה עם הסימון הירוק, ומייד פנייה ימינה לשביל מסומן כחול (בפנייה יש שילוט הכוונה של קק"ל).

עם השביל הכחול נצא מיער האורנים לעבר גבעה טרשית - "גבעת זכור מערב".

אזור זה של המסלול מאופיין בריכוזי פריחה מרהיבים בחורף ובאביב, וניתן לראות את ההבדל הבולט במגוון הצמחייה בין האזור המיוער (בו נותרו בעיקר רקפות) ובין האזור הלא מיוער - תופעה שזיכתה את יערות קק"ל בכינוי הלא מחמיא "מדבר אורנים".

נעלה בשביל הטרשי, לצד שיחי אוג קוצני ובורות מים (לבור השני יש אבן חוליה גדולה ומרשימה), ונגיע בסופו של דבר למגדל תצפית מגודר המשמש את קק"ל לזיהוי מהיר של שריפות יער. לא ניתן לעלות למגדל משיקולי בטיחות, אך מהגבעה עצמה ניתן לצפות לאזור נרחב במישור החוף, מנתניה ועד דרום גוש דן. 5 ק"מ צפונית לנו נראית העיר קלקיליה, ובחלקה המזרחי בולט מסגד חדש עם שני צריחים וכיפה מוזהבת, שהוקם בשנת 2010. לפני קלקיליה נראים יישוב הווילות מתן (הניכר במגדל מים גבוה ומרובע) והכפר חבלה.

עשרות מטרים אחרי המגדל, נעזוב את הסימון הכחול ונפנה שמאלה לאחר משוכת צברים, בשביל לא מסומן נוסף החולף בגבול המערבי של מטע זיתים. אם החמצנו את הפנייה הזו, נגיע לאחר עוד כמה עשרות מטרים לעיקול בסימון הכחול, ההופך לכביש אספלט סלול היורד מהגבעה דרומה - סימן שעלינו לחזור אחורה ולחפש שביל לאורך גבול מטע הזיתים.

נמשיך בשביל הרחב, ולאחר הליכה לא רבה נראה מבנה אבן ציורי, שהכניסות אליו ממזרח.

המבנה נאה אך לא עתיק במיוחד (הוקם בתקופת המנדט הבריטי). מעל פתחי הכניסה נמצא סמל הסהר והכוכב.

כמה עשרות מטרים ממזרח למבנה, צפונית לשביל ההליכה, נמצא שקע גדול בקרקע, מעין "מכתש" ובו נטועים זיתים, תאנים ועוד. זוהי למעשה דולינה - חלל של מערה גדולה שהתמוטטה והותירה אחריה מצוקים שגובהם עד 5 מ'. במערב הדולינה חצובה מערה קטנה ובה ניתן לזהות גומחה, שנחצבה כנראה לצרכי קבורה.

מכאן נמשיך בשביל הסלעי המתחיל בירידה תלולה. לפני הירידה התלולה נזהה שביל צדדי הפונה שמאלה במתינות רבה, בין השיחים והטרשים. בשביל זה נשוב לצומת השבילים ירוק-כחול, ומכאן נשוב חזרה לרכב בדרך הכורכר המקבילה לכביש.

גלריית תמונות

אפשרויות נוספות

ניתן לבצע מסלול הליכה ארוך יותר, ע"י השלמת מסלול מעגלי בשבילים כחול 7441 וירוק 7440. באפשרות זו, כמעט כל המסלול הוא דרך עפר המשמשת כלי רכב (וסלולה בחלקה).

כמו כן, ניתן לשלב אתרי ביקור באזור שהגישה אליהם ברכב הפרטי: הח'אן והמסגד העתיק בג'לג'וליה (הכניסה מצומת ג'לג'וליה בכביש מס' 444 - אין מעבר מירחיב לג'לג'וליה), נבי ימין במזרח כפר סבא, או שמורת אוג קוצני הסמוכה ובעלת נופים דומים למסלול הטיול.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

פריחה מגוונת בחורף ובאביב, בין היתר:

שירותים למטיילים:

 • יער קק"ל עם שולחנות פיקניק ונקודת מים.

הערות ואזהרות:

{{{הערות ואזהרות}}}

הצעות טיול בסביבת יער חורשים - חורבת זכור:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

 • אגן הירקון - רן בר-נר, אלי בוך.המפה נטענת...