קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

שביל הראשונים - כפר סבא

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בשרון   /   שביל הראשונים - כפר סבא

מסלול טיול: שביל הראשונים - כפר סבא

שביל הראשונים - מסלול טיול עירוני בעיר כפר סבא, השנייה שהוקמה בשרון.

 • מסלול טיול
 • אזור:השרון
 • מפת סימון שבילים: 7 - השרון ומערב השומרון
 • מיקום: מרכז כפר סבא
 • גישה:לכל רכב
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:5 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:3/11/2013
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:21/11/2015Kafas center1.jpg

"הח'אן" - בית עיריית כפר סבא, (עמית מנדלסון, 3/11/2013)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: טיול עירוני עתיקות והיסטוריה תחבורה ציבורית טיול לילה מעגלי מוזיאון

רקע: שביל הראשונים - כפר סבא

קברי שושנה ופנחס ספיר, נובמבר 2013

שביל הראשונים הוא מסלול הליכה היסטורי משולט בין אתרי העיר כפר סבא - היישוב העברי השני בשרון כולו (אחרי חדרה), שהוקם בשנת 1903 על אדמות שנרכשו עוד בשנת 1892. המסלול נחנך רשמית בשנת 2009, ומתמקד באתרים היסטוריים במרכז העיר. המסלול קרוי ע"ש מרדכי שרייבמן, ממייסדי העיר.

המסלול המוצע באתר זה הוא גירסה ארוכה יותר, המותאמת לטיולים בתחבורה ציבורית (מתחיל ומסתיים בתחנת הרכבת כפר סבא - נורדאו).

המסלול המלא בוצע בנובמבר 2013, בנובמבר 2015 בוצע עדכון חלקי לאתרים סביב בניין העירייה.

בחורף 2017, חנכה עיריית כפר סבא אטרקציה סמוכה למסלול - "משעול הרקפות", במסגרתו נשתלו מאות פקעות של רקפות בקירות ובגדרות אבן ברחוב המייסדים בקטע הסמוך לרחוב ארבל ולמדרחוב, רחוב ארבל ורחוב השחר כולו עד לחטיבות ולתיכונים.

איך להגיע:

נקודת ההתחלה והסיום המומלצת היא תחנת הרכבת כפר סבא - נורדאו. ניתן להגיע לכאן ברכבת מתל אביב, וכן אפשר לחנות בחניוני הרכבת (בימות השבוע צפויה בעיית חניה, אך בשבתות ובחגים החנייה נוחה).

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:5 ק"מ.
 • משך המסלול:4-2 שעות.
 • טיפוס מצטבר:המסלול מישורי.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

אנדרטת השואה , נובמבר 2013
חלקת מגורשי ת"א ויפו, נובמבר 2013
בית נורדשטיין, נובמבר 2013
הבאר הראשונה, נובמבר 2013
צריף הסנדלר, נובמבר 2013
סימון שביל הראשונים, נובמבר 2013
נימפיאות בקריית ספיר, נובמבר 2013
פסל פנחס ספיר, נובמבר 2013
בית שרה אהרוני, נובמבר 2013
חורשת פסקל-אוסישקין, נובמבר 2013

מתחנת הרכבת נצא לרחוב נורדאו. בצידו המזרחי של הרחוב נמצא בית הקברות הישן, שהוא למעשה בית הקברות השני של כפר סבא (לבית הקברות הראשון נגיע בהמשך). בחלקו המערבי, בצמוד ומדרום לאולם ההספדים, בשורות הראשונות של בית הקברות, נמצאים קבריהם של ראשי המועצה והעירייה בעבר - אברהם קרן, אליהו אוסטשינסקי, מרדכי סורקיס וזאב גלר, כמו גם חלק ממייסדי העיר שבשמותיהם נפגוש במהלך הסיור - משפחת נורדשטיין, משפחת שינפיין, משפחת שרייבמן ועוד. לצידם קבור גם שר האוצר המנוח, פנחס ספיר, שהתגורר בכפר סבא יותר מ- 45 שנה עד למותו ב- 1975. באתר נמצאת גם אנדרטה צנועה לחללי הטרור בכפר סבא.

נצא מבית הקברות חזרה לרחוב נורדאו ונמשיך צפונה ברחוב נורדאו. עד מהרה נגיע לאנדרטה לזכר קורבנות השואה, יצירתה של הפסלת אסתר אייזן. נעבור את צומת רח' רופין ולאחר מכן את רחוב שועלי שמשון, ו- 50 מ' אחריו נפנה שמאלה למשעול צדדי - רחוב הגדוד העברי.

כפר סבא נחשבת לעיר צפופה יחסית, אך הודות לתכנונו של האדריכל יוסף קולודני, היא משופעת בשבילי הליכה עורפיים בין שכונות המגורים - המאפשרים הליכה נעימה ומוצלת במינימום חציית כבישים. המשעול עובר לצד בית הספר יצחק שדה ומגיע אל גן הזיכרון. בגן זה ניצבת האנדרטה לחללי כפר סבא.

מהאנדרטה נפנה ימינה ועד מהרה נגיע לרחוב וייצמן, בו נפגוש שלט הסבר של שביל הראשונים (שילווה אותנו מכאן חלק ניכר מהמסלול). בחלקים מהדרך, השביל מסומן גם על אבני המדרכה, עם לוגו ייעודי (צללית מבנה "הח'אן" אליו נגיע בהמשך).

כעת נפנה לבית הקברות הצבאי. במרכזו של בית הקברות, ששופץ לאחרונה, נמצאת חלקת מגורשי תל אביב ויפו במלחמת העולם הראשונה. עם התקדמות הצבא הבריטי בארץ ישראל, חששו הטורקים משיתוף פעולה בין המתיישבים היהודים ובין הצבא הבריטי, וגירשו את התושבים צפונה. רבים מהם מצאו מחסה זמני בכפר סבא (בעיקר ב"מחנה" בתחום חורשת פסקל-אוסישקין, אליה נגיע בהמשך). תנאי המחיה הקשים הביאו להתפרצות מגיפת טיפוס הבהרות, בה נפטרו 240 מהמגורשים, שחלקם הגדול קבורים כאן. חלקם נקברו כאלמונים. משני צידי חלקת המגורשים נמצאות חלקות קבורה צבאיות, כאשר בחלקה המזרחית קבורים גם הורים שכולים (וכדאי לשים לב לכיתוב על המצבות), ואילו החלקה המערבית, המוגבהת, היא בית קברות צבאי "סטנדרטי". בהיבט הבוטני, נשים לב לשני עצים גדולים ומרשימים בבית הקברות - עץ אלון התבור ועץ אקליפטוס לימוני, שזכה לשמו בשל הריח של עליו (כדאי לאסוף עלים שנשרו ולמולל אותם ביד). האקליפטוס הלימוני נדיר בגינון בארץ.

נצא לרחוב וייצמן ונפנה שמאלה (מערבה), כאשר מולנו נמצאת התחנה המרכזית. בצומת רח' תל חי נחצה את רחוב תל חי ונפנה ימינה לחלקו הצפוני של הרחוב. לאחר 75 מ', נגיע לתחנה הבאה - בית נורדשטיין. גם כאן ניצב שלט הסבר. משפחת נורדשטיין עברה לכפר סבא בשנת 1919, אז הוקם הבית שמולנו, אולם נאלצה לעזוב עם שאר המשפחות לאחר מאורעות תרפ"א. כשנה לאחר מכן, חזרו בני המשפחה לבדם לגור במושבה ההרוסה. במשך שנה תמימה התגוררה משפחת נורדשטיין לבדה עד שהצטרפו אליה משפחות נוספות. כיום זהו אחד המבנים המיועדים לשימור בעיר. לצד המקום הוצבה עמדת הסברה המאפשרת צפייה בסרטון קצר.

מבית נורדשטיין נפנה ימינה לכביש עורפי המוביל למגרש חנייה, בקצהו המערבי נמשיך בשביל קצר אל מתחם עיריית כפר סבא. כאן נפנה שמאלה לרחוב וייצמן ונתרשם מחזיתו המרשימה של "הח'אן" - בית העירייה, השוכן במבנה היסטורי מרשים ובחזיתו שדרת עצי גרוויליאה חסונה.

המבנה הוקם ב- 1906 כבית מגורים ומשק, ובשנת 1923 הפך לבית הוועד. מאז ועד היום - 90 שנה - משמש הבניין כמבנה ציבור, אם כי מטבע הדברים, משרדי העירייה התפשטו גם למבנים הסמוכים, חלקם מודרניים.

בצד המערבי של הח'אן נמצאים שני עצי אקליפטוס אדירי ממדים, כמו גם שילוט הסבר. האקליפטוסים, שניטעו עוד בשנת 1906, מהווים חלק מסמל העיר יחד עם מבנה "הח'אן". מאחורי מבנה העירייה נמצא מבנה היסטורי נוסף המשמש את מזכירות העירייה, ובו נמצאת הבאר הראשונה. אם הגענו בשעות הפתיחה, ניתן להיכנס ולהציץ מקרוב (לצד הבאר העמוקה, יש גם תצוגה של מספר פריטים היסטוריים). חלונות הזכוכית הגדולים יאפשרו לנו להתבונן בבאר גם כאשר המבנה סגור.

ממערב למבנה הבאר נמצא דגם קידוח מים. מכאן נמשיך מערבה ונחלוף לצד צריף עץ ששימש כסנדלרייה. הצריף הוקם ע"י המועצה המקומית בשנת 1958, והושכר לסנדלר יהושע הוכמן, שעבד כאן במשך עשרות שנים, עד שהגיע לגיל 95 בשנת 2001. המקום משמש כתצוגת קבע של עבודת הסנדלר.

באופן שגרתי הצריף סגור, אך ניתן ניתן לברר עם המוזיאון הארכיאולוגי של כפר סבא לגבי סיורים בתשלום העוברים גם במבנה זה (ומיועדים לקבוצות בלבד).

הסנדלרייה צמודה לרחוב הרצל - הרחוב הראשון של כפר סבא, בו יש שדרה גדולה ויפה של עצי פיקוס השדרות. כאן נפנה שמאלה, נחלוף לצד בית הכנסת הגדול ובצומת רחוב וייצמן נפנה ימינה לחלקו המערבי של רחוב וייצמן.

נחלוף על פני השוק העירוני, המיועד אף הוא לשימור, ובצומת רחוב רוטשילד נחצה את הכביש ונפנה ימינה, לצד קפה פידלר. שלא כמקובל, אין כאן שילוט הסבר אלא כיתוב על קיר הבניין עצמו. המבנה בנוי בסגנון הבינלאומי ("באוהאוס") והוקם כבית קפה בשנת 1932, ע"י משפחת לוונברג. עד מהרה הושכר המקום למשפחת פידלר, שניהלה כאן בית קפה תוסס במשך כ- 20 שנה. המקום היווה אחד ממוקדי התרבות הבולטים במושבה כפר סבא, ומיועד אף הוא לשימור.

כעת נמשיך ברחוב רוטשילד (בו יש מבנים היסטוריים נוספים, כגון בית אפשטיין בו פועל כיום "לחם ארז") ונפנה שמאלה לרחוב המייסדים (באזור זה נחנך בחורף 2017 "משעול הרקפות" במסגרתו נשתלו רקפות רבות בקירות ובגדרות אבן לאורך הרחובות באזור). לאחר 100 מ' נפנה ימינה לרחוב כנרת, בו נטועות חורשות עצי הדר, זכר לפרדסי העיר כפר סבא. השלט במקום מספר את תולדות הפרדסנות ביישוב, שהחלה במחצית השנייה של שנות ה- 1920. הפרדסנות שגשגה בשנות ה- 1920 וה- 1930, אולם החלה לדעוך לקראת מלחמת העולם השנייה. הפרדסנות הביאה גם לתחילתה של התעשייה במושבה, עם הקמת מפעלים לייצור מיצים.

כעת נפנה מערבה לעבר מגרש חנייה גדול, נחצה את רחוב ארבל ונגיע למדרחוב - חלקו הדרומי של רחוב ירושלים. עתה נפנה שמאלה ונגיע לשלט הסבר המהווה למעשה את נקודת המוצא ל"שביל הראשונים", כפי שסומן ע"י העירייה. יש כאן מספר בריכות מים יפות ובהן צמחייה מגוונת (בפרט מרשימה פריחת הנימפיאות התרבותיות בחודשי הקיץ והסתיו) ודגי זהב. ממערב לנו נמצא היכל התרבות ובית יד לבנים העירוני - מבנה הנמצא בשיפוצים נכון לנובמבר 2013, ובחזיתו פסל מתכת מעשה ידיו של הפסל גרשון קניספל.

אנו נפנה ימינה (צפונה) ונגיע לבית ספיר. זהו מרכז תרבות, חלק ממכלול קריית ספיר ע"ש "האזרח מס' 1" של כפר סבא - פנחס ספיר, שר האוצר המיתולוגי בממשלות ישראל. אם הגענו בשעות הפעילות, מומלץ מאד להיכנס לבניין. במבנה יש שתי תצוגות קבע, האחת מוקדשת לפנחס ספיר ופעילותו הציבורית, והשנייה היא המוזיאון הארכיאולוגי, בו בולטים ממצאים רבים מתל כפר סבא. בחצר המוזיאון נמצא העתק של כתובת רחוב המפורסמת מבקעת בית שאן. במוזיאון נערכות סדנאות מגוונות מדי חודש, וכדאי להתעדכן באתר המוזיאון.

אחרי ביקור במרכז ספיר נמשיך מערבה ונפנה שמאלה לפני המתחם הגדול והמגודר של "קניון ערים". לצד הקניון הוקמה כיכר עירונית מרכזית, אך לרוב הכיכר ריקה.

לצד שער הכניסה הדרומי לכיכר יש אטרקציה חדשה - עץ המוצצים, עליו יכולים הפעוטות שנגמלו, להשאיר את המוצץ ולהיפרד ממנו לשלום...

במפגש רחוב וייצמן נמצא בית שרה אהרוני, עוד מבנה לשימור, מהמפוארים בתחומי כפר סבא. סגנון הבנייה המזרחי היה שונה מהמקובל במושבה. במאורעות תרפ"ט (שדילגו על כפר סבא) שימש המבנה כעמדה קדמית, ואילו בתקופת המרד הערבי שכן כאן מטה "ההגנה" במושבה.

נחצה את רחוב וייצמן ונמשיך ברחוב התחייה, בו נחלוף על פני בית הכנסת הספרדי המרכזי. בסוף הרחוב, נחצה את רחוב בן-גוריון ונמשיך דרך גן ציבורי לרחוב אימבר. נפנה שמאלה עד לרחוב אוסטשינסקי. כאן נמצא בית הכנסת ע"ש קוניבסקי, שהוקם בשנת 1943, ולו חזית עמודים מרשימה המזכירה מקדש יווני.

בקצה רחוב אוסטשינסקי נחצה את רחוב ארלוזורוב (בו ניצב בעבר ביתו של פנחס ספיר, שנהרס לטובת הקמת בניין חדש) ונמשיך לעבר חורשת האקליפטוסים שמאחורי הבתים. החורשה שייכת רשמית לתחום שיפוט עיריית הוד השרון, אך עם סלילת כביש 531 נכלאה בין הכביש ובין בתיה הקיצוניים של כפר סבא.

חורשה זו המכונה "חורשת פסקל - אוסישקין" או "יער אוסישקין" היא התחנה האחרונה של "שביל הראשונים". החורשה ניטעה ביוזמת האגרונום ופקיד יק"א פרץ פסקל, מראשוני המתיישבים בכפר סבא. במהלך מלחמת העולם הראשונה, התגוררו כאן מגורשי תל אביב והקימו לעצמם סוכות מגורים זמניות ובתי ספר. עצים רבים נכרתו ע"י הטורקים. השטח היווה גם חלק מקו ההגנה הטורקי מול כוחותיו המתקדמים של הגנרל אלנבי. שלט הסבר במקום מספר את סיפור החורשה, ועל חלק מהעצים משתרג המטפס הפולש אספרג מנוצה.

בדצמבר 1996 נרצח בחורשה הנער אסף שטיירמן, ורק לאחר מספר שנים נתפסו הרוצחים - בני נוער שביצעו רצח ללא סיבה. הרצח עורר סערה ציבורית.

אם ברצוננו לקצר, נפנה כאן ימינה ועד מהרה נגיע למגרשי החנייה של תחנת הרכבת הוד השרון - סוקולוב. אם הרכב מחכה לנו בנקודת ההתחלה, או שברצוננו להאריך, נפנה שמאלה ונמשיך מזרחה. אזור זה מהווה קו רכס טופוגרפי וניצבות לאורכו מספר בריכות בטון לאגירת מים.

במרחק 270 מ' מבריכת הבטון המערבית, נגיע לצומת רחוב אסירי ציון. כאן כדאי להיכנס לבית הקברות הסמוך - בית הקברות של מגדיאל. המושבה מגדיאל הוקמה בשנת 1924, ואילו בית הקברות הוקם בשנת 1927. שביל חוצה את בית הקברות ממערב למזרח. בצד שמאל של השביל נמצאים מספר ברושים לצד "החלקה הצבאית" (המפוזרת בין קברים אזרחיים). שורות אחדות מעבר לברושים, בסמוך לגדר הצפונית של בית הקברות, נמצא הקבר הראשון, של אברהם-חיים זיו-אב. באזור זה נמצאות מצבות מעניינות נוספות. לצד השביל הראשי יש שני "אוהלי" קבורה בהם קבורים רבניה של מגדיאל - האדמו"ר דב מעיני והרב חיים פימשטיין. ביניהם יש מצבה מזעזעת עם הכיתוב "סבון קדושים הי"ד" - המתייחסת לשמועה לפיה הנאצים ייצרו סבון מרקמות שומן אדם, ובפרט מיהודים שנרצחו בשואה. רוב ההיסטוריונים סבורים שפעילות כזו אכן התקיימה אם כי לא בקנה מידה גדול.

נחזור לכניסה הראשית ונמשיך מזרחה לעבר תחנת הרכבת, 800 מ' מזרחה. בחלק גדול מקטע זה, אין מדרכה לצד הכביש ויש להיזהר בהליכה. בדרך נשקף נוף לכיוון השומרון, ובפרט יער חורשים וכן אזור ג'לג'וליה, כפר ברא וכפר קאסם.

בתחנת הרכבת מסתיים המסלול.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • פריחת צמחי גינון - עצי פנסית דו-נוצתית (בקיץ) ונימפיאות (בקיץ ובסתיו).

שירותים למטיילים:

 • מגרש חנייה בתחום תחנת הרכבת. חניון ציבורי גם ליד קריית ספיר.
 • גנים ציבוריים עם צל, פינות ישיבה ומי שתייה.
 • שירותים - במתחם עיריית כפר סבא, קריית ספיר, קניון ערים ותחנת הרכבת (בשעות הפעילות של האתרים). בבית הקברות של מגדיאל השירותים נעולים.
 • שעות פעילות המוזיאון הארכיאולוגי: ימים א'-ה': 08:00 - 15:00. ליחידים, הכניסה חופשית. לקבוצות, הביקור כרוך בתשלום ובתיאום מראש.
 • בית הקברות הישן פתוח בחורף בשעות 08:00 - 16:00 ובקיץ עד 18:00, ביום שישי נסגר בשעה 13:00.
 • עבור בית הקברות במגדיאל וחלקת מגורשי ת"א - יפו, אין התייחסות לשעות הפתיחה בשלטים בכניסה לבתי הקברות.

הערות ואזהרות:

 • המסלול עובר דרך מספר בתי קברות, לביקור בהם נדרש לבוש צנוע וכיסוי ראש.
 • כניסת קבוצות למוזיאון הארכיאולוגי היא בתשלום ובתיאום מראש.
 • ביקורים בסנדלרייה ובגן הארכיאולוגי (הנמצא במזרח העיר) - רק בהדרכה בתשלום ובתיאום מראש.

הצעות טיול בסביבת שביל הראשונים - כפר סבא:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

המפה נטענת...