קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

פארק גן מנשה

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בשרון   /   פארקים במרכז   /   פארק גן מנשה

פארק גן מנשה

פארק גן מנשה - פארק חדש סביב גן היסטורי מרשים בצפון כפר סבא.

 • נקודת עניין
 • אזור:השרון
 • מפת סימון שבילים: 7 - השרון ומערב השומרון
 • מיקום: כפר סבא
 • גישה:לכל רכב
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:לא
 • שעות ביקור:ללא הגבלה
 • כניסה:חינם
 • תאריך ביקור:16/3/2013
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:1/8/2013Gan menashe park1.jpg

גן מנשה, (עמית מנדלסון, 16/3/2013)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: עתיקות והיסטוריה פארקים טיול עירוני יער וחורש

פארק גן מנשה

מתקן הביופילטר בפארק גן מנשה, אוקטובר 2012

פארק גן מנשה הוא פארק חדש הנמצא בשלבי פיתוח מתקדמים בצמוד ל"שכונות הירוקות" בצפון-מערב כפר סבא, וחוצץ בין שכונות העיר ובין השטחים החקלאיים של מושב גן חיים.

שטח הפארק הוא כ- 200 דונם, והוא מפותח בשלבים. השלב הראשון נפתח לקהל הרחב ביולי 2013.

האטרקציה המרכזית בפארק היא גן מנשה - גן היסטורי פרטי בשטח 12 דונם ובו עצים עתיקים ומרשימים, שהוקם ע"י הברון ג'ורג' דה-מנשה, מראשי הקהילה היהודית באלכסנדריה (1943-1865). המשפחה זכתה לתואר ברון בשל שיתוף הפעולה עם השלטון האוסטרו-הונגרי לפני מלחמת העולם הראשונה.

בשנת 1936 נטע הברון פרדס בשטח כ- 200 דונם בפאתי כפר סבא, ובו הוקם בית קטן עבור מנהל העבודה. לאחר מאורעות 1939-1936, דעכה מעורבותה של משפחת דה-מנשה בארץ ישראל. הגן נשמר ע"י משפחת יפה שניהלה את המקום, ובשל בידודו היחסי הוסתר בו "סליק" נשק של מחתרת "ההגנה" לפני קום המדינה. בשנת 1967 נמכרו אדמות הפרדס למשפחת אייזנברג. משפחת אייזנברג מחזיקה בשטח עד היום. בהסכם בין המשפחה ובין עיריית כפר סבא, סוכם על פתיחת הגן לציבור הרחב בממוצע של 50 שעות שבועיות לאורך השנה.

כיום (קיץ 2013), נפתח לציבור חלק קטן משטח הפארק, בדגש על חורשת הבנים ו"גן מערך המילואים" מצפון לשכונות הירוקות.

גן מנשה עצמו סגור לעת עתה לביקורי מטיילים. עם זאת, עיריית כפר סבא מקיימת מעת לעת סיורים מודרכים בהרשמה מראש ובתשלום בשטח גן מנשה. פרטים נוספים נמצאים באתר מוזיאון כפר סבא.


איך להגיע:

לבאים מחוץ לכפר סבא, יש לנסוע בכביש 4 ובמחלף כפר סבא - רעננה צפון, לפנות לכיוון כפר סבא.

ניסע בשדרות מנחם בגין ואחרי כ- 350 מ' נפנה ימינה לרחוב רפפורט. נמשיך עד לכיכר הראשונה בה נפנה ימינה ונעבור במעבר תחתי לרחוב ספיר. בכיכר הבאה נמשיך ישר, נחלוף על פני כיכר נוספת ואחרי כ- 600 מ' נגיע לכיכר עם רחוב שלמה וחיה אנגל, בגבול הצפוני של השכונה (משמאל נראה את מפעל קניאל). כאן נפנה ימינה ונמשיך לאורך דופן הפארק, בה הוסדרו מקומות חנייה. אתר גן מנשה עצמו נמצא במרחק כ- 750 מטרים מזרחה, בצד המזרחי של השכונה.

ליציאה חזרה לכביש 4, נמשיך ברחוב שלמה וחיה אנגל, הנכנס לתוך השכונה, ונצא לכיוון תחנת הדלק בשדרות מנחם בגין.


על האתר: פארק גן מנשה:

נדנדות בפארק, אוגוסט 2013
שדרת הברושים בגבול גן מנשה, אוגוסט 2013

הפארק משתרע ברצועה צרה וארוכה לאורך גבול השיפוט הצפוני של כפר סבא, בין "השכונות הירוקות" ובין אדמות מושב גן חיים. אורכה הכולל של רצועה זו הוא כקילומטר אחד, ורוחבה משתנה כאשר בחלק הצר ביותר רוחב הפארק הוא 50 מטרים בלבד.

לאורך הדופן הצפונית של הפארק חפורה תעלת ניקוז, שראשיתה במושב גן חיים אולם היא ממשיכה צפונה באדמות שדה ורבורג ומגיעה לבסוף לערוץ נחל פולג. לא ניתן לראות את התעלה עצמה מתחום הפארק.

בפארק ניטעו מספר חורשות שהבולטות בהן הן "גן מערך המילואים" ו"חורשת הבנים" לזכר חללי צה"ל בני כפר סבא. כמו כן נחפרה בפארק בריכת שיקוע (מתקן ביופילטר) שנועדה לאפשר טיהור ביולוגי של מי הנגר המגיעים מרחובות השכונה הסמוכה. הבריכה נמצאת קרוב לצומת הרחובות שלמה וחיה אנגל ולאה ודוד לונברג. שמות הרחובות בשכונה קרויים ע"ש מייסדי כפר סבא, וכיאה לימינו אנו לא קופח חלקן של הנשים בשמות הרחובות.

מתחם גן הברון מנשה עצמו נמצא במזרח הפארק, מזרחית לרחוב שלמה וחיה אנגל. שדרה כפולה של עצי ברוש הוליכה אליו משכונת עלייה הסמוכה, ותוחמת כיום את הצד המערבי של הגן. חלק מהברושים התייבשו עם השנים, ובט"ו בשבט תשע"ג - 2013, נשתלו תחתיהם ברושים חדשים שישתלבו עם הזמן בנוף השדרה. הגן מגודר והכניסה אליו לעת עתה היא רק לאחר תיאום.

הכניסה לגן מנשה היא מצפון (דרומית לאמפיתיאטרון ההולך ומוקם), ובשיטוט קצר בשטח (אם נגיע בשעות הפתיחה) נבחין בעצים גדולים ומרשימים, בפרט עצי אורן הצנובר (שנקרא בעבר גם אורן הסלע), המתנשאים לגובה כ- 20 מטרים. עצים מיוחדים נוספים כוללים פיטולקה אמריקאית, טקסודיון דו-טורי ואלון הגלעין.

בדרום הגן נמצא גן קקטוסים שגודר לאחרונה כדי לשמור עליו, וכן נמצא בשטח מבנה בודד ששימש בעבר למגורי מנהל העבודה בפרדס. במערב הגן נמצא פרדס קטן המזכיר את הנוף החקלאי ששלט באזור זה בעבר.


פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

אין באתר מוקדי עניין עונתיים.

שירותים למטיילים:

 • הפארק נמצא בתהליכי פיתוח. כיום (אוגוסט 2013), כולל הפארק שבילי הליכה, מי שתייה, פינות צל, מתחם ערסלים, נדנדות ומדשאות. בעתיד יתווספו לפארק אלמנטים נוספים.
 • נכון לאוגוסט 2013, החנייה בדופן הפארק היא ללא תשלום.

הערות ואזהרות:

 • הפארק נמצא בתהליכי פיתוח.
 • גן מנשה עצמו הוא שטח פרטי, שהכניסה אליו היא בימים ובשעות שיפורסמו בעתיד. כדאי לעקוב אחרי אתר המוזיאון הארכיאולוגי בכפר סבא לפרטים על מועדי סיורים מודרכים במקום.

הצעות טיול בסביבת פארק גן מנשה:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:המפה נטענת...