קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נחל קטלב

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בהרי ירושלים   /   נחל קטלב

מסלול טיול: נחל קטלב

נחל קטלב מציע נופים מרהיבים והליכה בערוץ הנחל בין מצוקים, מפלונים ועצי קטלב בעלי גזע אדמדם בוהק.

 • מסלול טיול
 • אזור:הרי ירושלים
 • מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים
 • מיקום: מזרחית לבית שמש
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:שחור 9332, אדום 9333
 • עונות ביקור:כל השנה, בעיקר באביב
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:3 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:אפריל 2012
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:20/10/2016Katlav stream1.jpg

נחל קטלב, (יובל מנדלסון, אפריל 2012)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: יער וחורש קווי מומלץ האתר פריחה

רקע: נחל קטלב

נחל קטלב מציע נופים מרהיבים תוך כדי ירידה תלולה אך נוחה אל ערוץ הנחל והליכה בין מצוקים ומפלונים בחורש עם עצי קטלב בעלי הגזע האדמדם בוהק, באביב ישנה פריחה מאסיבית ומרשימה לאורך הנחל.

איך להגיע:

נחל קטלב
נחל קטלב
גשר הרכבת

מסלול הטיול הוא מסלול קווי, מומלץ להשאיר תחילה רכב בנקודת הסיום (תחנת הרכבת בר-גיורא). הגישה לשם היא בדרך מסומנת אדום המסתעפת מכביש 386, בחציית אפיק נחל רפאים בשפכו לנחל שורק, כחמישה ק"מ ממזרח לצומת נס הרים. הגישה לנקודה זו נוחה יותר לבאים מכיוון מזרח (ירושלים). אורך הנסיעה בדרך עפר הוא 2 ק"מ. לתשומת לב - במסעף הדרך לנחל שורק יש פס הפרדה לבן. לבאים מאזור נס הרים, יש להמשיך בכביש 386 עד לכניסה למכון טיהור השפכים של ירושלים, שם ניתן להסתובב בצורה חוקית ולחזור לכיוון נקודת הסיום.

אחרי שהשארנו רכב בנקודת הסיום, ניסע לנקודת ההתחלה ב"בר בהר" - תחנת מידע של קק"ל ליד מושב בר גיורא. למגיעים מירושלים: נוסעים בכביש מספר 386 מירושלים דרך עין כרם לבית שמש. זוהי נסיעה של כ-20 דקות בדרך מפותלת עד לצומת בר גיורא. בצומת בר גיורא פונים ימינה ורואים מיד מצד ימין שלט המכוון לנחל קטלב ול'בר גיורא'- מסעדה ומרכז מידע של קרן קיימת לישראל. לאחר בפניה ימינה פונים שוב ימינה על פי שילוט למגרש החנייה של נחל קטלב.

למגיעים ממחלף שער הגיא: פונים במחלף שער הגיא דרומה לכיוון בית שמש (כביש 38). נוסעים דרומה לאורך הכביש כ-7 ק"מ, ו- 2.5 ק"מ דרומית לצומת שמשון פונים שמאלה (מזרחה) לכביש 3855 העוקף את בית שמש.

בכביש זה ניסע כ- 1.5 ק"מ, נחלוף על פני כיכר ונפנה שמאלה לכביש 3866 לעבר נס הרים, בר גיורא ומערת הנטיפים.

כביש 3866 עולה בתלילות בהרים המתנשאים מעל לבית שמש, ואנו זוכים לנסוע בדרך נופית מרהיבה עם יערות משני הצדדים והרים הנשקפים אלינו. הדרך נקראת "דרך האמפרי" ע"ש סגן נשיא ארה"ב לשעבר ואוהד ישראל, והמרחב משני צידי הדרך נקרא בתחילה "פארק ה- 200" לציון שנת המאתיים לעצמאות ארה"ב (1976). כיום השטח נקרא בפשטות "פארק ארצות הברית". בשלב מסויים נוכל לראות את העיר ירושלים מלפנינו. כשנחזור באותה דרך, נוכל ביום נאה להשקיף מערבה ולראות את מורדות ההרים ואת שפלת יהודה משתרעת לפנינו עד מישור החוף. הראות ביום טוב תגיע למרחק 50 ק"מ ונוכל אף להבחין בערי החוף – תל אביב ומגדליה, אשדוד ואשקלון (בהן בולטות ארובות תחנות הכוח), הים התיכון ואף אוניות בים. זהו מראה עוצר נשימה ומומלץ לעצור בתצפיות המוסדרות וליהנות מהנוף.

בינתיים בדרכנו לנחל קטלב ניסע כ-10 ק"מ בכביש 3866, נחלוף על פני נס הרים ונעצור בתחנת מידע גדולה של קק"ל שנקראת "בר בהר" (משמאל לכביש). יש במקום חניון גדול, בית קפה עם אוכל טעים שמרפסתו משקיפה לעבר ההרים ממול, ומרכז מידע עם אנשים אדיבים שיענו לכל שאלותיכם, ניתן לקבל במקום דפדפות מידע על נחל קטלב ועל אתרי ומסלולי טיול רבים אחרים בסביבה הזו. לאחר הפסקת רענון קצרה ניתן להתחיל מכאן את המסלול.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:3 ק"מ.
 • משך המסלול:3-2 שעות.
 • טיפוס מצטבר:ירידה של כ-300 מטר.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

נחל קטלב הוא נחל אכזב, קצר ותלול המזמן ירידה חווייתית בינות למצוקים ולעצי החורש. המסלול מתחיל עם הליכה בשביל נוח עם תצפית ירוקה וירידה אל הנחל, שם תפגשו ריכוז עצי קטלב בעלי גזע אדום בוהק שהקנו לו את שמו, שני מעיינות קטנים, מדרגות סלע ומפלונים אשר יהפכו את ההליכה לחוויה. המסלול אינו מעגלי ומחייב הקפצת רכב.

נחל קטלב

נחל קטלב
נחל קטלב

מ"בר בהר" נלך (או ניסע) כ- 300 מ' עד למגרש החנייה בראש המסלול (צמוד לצומת נס הרים).

מכאן יורד שביל המסומן בסימון שבילים שחור (לבן- שחור- לבן) לאחר הליכה של כ- 150 מטרים נגיע לפיצול שבילים, משם מתחיל השביל האדום אשר עולה אל נקודת תצפית על נחל שורק וחוזר חזרה ל"בר בהר".

נמשיך עם השביל השחור במורד ההר ולאחר הליכה ב-200 מטרים נגיע לעין גיורא- מעיין שכבה קטן הנובע בתוך בריכת אבן. מסביב לבריכה נבחין בצמחייה האופיינית לאזורים הקרובים למקורות מים: נענה משובלת, פטל קדוש ועוד. נכון לאביב 2012 הבריכה הייתה יבשה.

עין גיורא הוא דוגמא קלאסית למעיינות השכבה של הרי ירושלים: מעיינות הניזונים ממי הגשמים בסביבה הקרובה. מי הגשמים מחלחלים בסדקי הסלע, עד שהם מגיעים לשכבת קרקע חווארית אטימה למים. המים ממשיכים לזרום מתחת לקרקע על פני החוואר, עד שהם מגיעים למקום בו נחשפת שכבת החוואר, ושם פורצים המים אל פני השטח. בשל שפיעתם הדלה של מעיינות אלו, נחצבו כבר בתקופות קדומות ניקבות במעיינות רבים באזור, על מנת להגביר את שפיעת המעיינות ולאפשר את ניצול מימיהם להשקייה חקלאית.

נמשיך עם הסימון השחור ואחרי ירידה קצרה נגיע לצומת עם שביל כחול (מסלול נחל שורק הררי (מזרח)). אנו נמשיך בשביל השחור, היורד לאפיק נחל קטלב.

הירידה תלולה והותקן בה מעקה בטיחות.

מכאן ההליכה בתוך ערוץ הנחל עם כיוון הזרימה אל נחל שורק. חדי העין יזהו לאורך האפיק מספר כבשני סיד קטנים - בורות מדופנים אבן, ששימשו לייצור סיד עד לדורות האחרונים. בגדה המזרחית (הימנית) נמצא מצוק יפה ובו שרידי נטיפים.

ההליכה בערוץ מעט מאתגרת אך מהנה למדי ומדי פעם נתגבר על מפלונים ומדרגות סלע בעודנו הולכים בתוך חורש סבוך בין מצוקים נישאים. אחרי כברת דרך נגיע אל עין קטלב, עוד מעיין קטן הנובע באפיק, ולצידו צמחיית מים (פטל קדוש, טיון דביק, עצי ערבה ושרכי שערות-שולמית) ושרידי סכר הרוס. מעין קטלב, מתרחב שביל ההליכה ועימו הערוץ. צינור מים מלווה את השביל (הוביל בעבר את מי עין קטלב לתחנת הרכבת) ובהליכה לא ארוכה נגיע לגשר הרכבת. נעבור מתחת לגשר ונתרשם מזרימתו של נחל שורק.

נחל שורק הוא הנחל הגדול ביותר המנקז את הרי ירושלים, ונשפך לים התיכון לצד קיבוץ פלמחים. הנחל משמש כיום להזרמת שפכי העיר ירושלים וסביבותיה לעבר הים. בשנים האחרונות הוקמו מספר מפעלי טיהור לאורכו וכיום המים שזורמים בו אמנם אינם טובים לרחצה ושתייה אך הם יכולים לשמש להשקיה בחקלאות.

לאחר התצפית על הנחל נמשיך עם השביל לעבר הגשר העובר מעל נחל שורק ומוביל אל רחבת החנייה שם השארנו את הרכב המאסף. זוהי נקודה טובה לעשות פיקניק קטן או מנגל לאחר ההליכה, לאכול, לנוח ואז לעלות חזרה לחניון בר בהר. בדרך לחניון התחתון נבחין במבנה תחנת הרכבת הישנה (תחנת בר גיורא) המשמש היום כתחנה תפעולית של רכבת ישראל. התחנה היא חלק מקו הרכבת יפו-ירושלים, שנפתח בשנת 1892.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

בעונת האביב (מרץ-אפריל) פריחה מסיבית לכל אורך ערוץ הנחל, בעיקר בחלקו האחרון של המסלול, כשערוץ הנחל מתרחב ויוצאים מהחורש, הפריחה כוללת:

 • פריחת לוטם שעיר בוורוד ולוטם מרווני בלבן לכל אורך ערוץ הנחל.
 • מגוון סחלבים, דם המכבים האדום, צבעוני ההרים, נורית אסיה.
 • חודש אפריל - פריחת נפית כפופה בחלקו העליון של המסלול (פריחה סגולה נאה).

שירותים למטיילים:

בנקודת ההתחלה של המסלול, ישנו חניון "בר בהר", יש חנייה בשפע, מסעדה עם נוף להרי ירושלים, ותחנת מידע בה ניתן לקבל מידע על המסלול בנחל קטלב ועלוני מידע על האפשרויות הרבות לטיולים שהסביבה מציעה. בנקודת הסיום של המסלול - חניון נוסף שניתן להחנות בו את הרכב השני (במסלול הקווי החד כיווני).

הערות ואזהרות:

 • במסלול קיימת סכנת החלקה, אין לטייל בו בימי גשם או מייד לאחר הגשמים.
 • הבערת אש אסורה למעט בחניונים המוסדרים.
 • תחילת המסלול חשופה לשמש, בקיץ מומלץ להצטייד במי שתייה, כובע וקרם הגנה.
 • מי המעיינות אינם ראויים לשתייה.

הצעות טיול בסביבת נחל קטלב:


תודות:

יעל אילמר, עורכת "עלון ירוק", החברה להגנת הטבע.המפה נטענת...