קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נחל קנה

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בשומרון ובבנימין   /   מעיינות בשומרון ובבנימין   /   נחל קנה

מסלול טיול: נחל קנה

נחל קנה הוא אחד הנחלים הגדולים והיפים במערב השומרון, המציע למטיילים שפע מעיינות, חקלאות וחורש נאה.

 • מסלול טיול
 • אזור:השומרון ובנימין
 • מפת סימון שבילים: 7 - השרון ומערב השומרון
 • מיקום: בין היישובים קרני שומרון, יקיר ועמנואל
 • גישה:רגלית, אופניים, רכב שטח
 • שבילי טיול:כחול 7410, אדום 7412
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:5 ק"מ (4 ק"מ עד הכביש).
 • תאריך ביצוע מסלול:17/8/2011
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:15/3/2019Wadi kana 1.jpg

נחל קנה, (עמית מנדלסון, 7/2/2009)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: פריחה קווי טיול לצד מים משפחות מומלץ האתר

רקע: נחל קנה

בריכה בנחל קנה, פברואר 2009

נחל קנה הוא אחד הגדולים בנחלי מערב השומרון, ראשיתו בקרבת איתמר והוא נשפך לירקון דרומית לעיר הוד השרון. מקור שמו בספר יהושע, שם מוזכר הנחל כגבול בין נחלות השבטים אפרים ומנשה - "מִתַּפּוּחַ יֵלֵךְ הַגְּבוּל יָמָּה, נַחַל קָנָה, וְהָיוּ תֹצְאֹתָיו, הַיָּמָּה; זֹאת, נַחֲלַת מַטֵּה בְנֵי-אֶפְרַיִם--לְמִשְׁפְּחֹתָם." (יהושע ט"ז), "לִמְנַשֶּׁה, הָיְתָה אֶרֶץ תַּפּוּחַ; וְתַפּוּחַ אֶל-גְּבוּל מְנַשֶּׁה, לִבְנֵי אֶפְרָיִם. וְיָרַד הַגְּבוּל נַחַל קָנָה נֶגְבָּה לַנַּחַל, עָרִים הָאֵלֶּה לְאֶפְרַיִם, בְּתוֹךְ, עָרֵי מְנַשֶּׁה; וּגְבוּל מְנַשֶּׁה מִצְּפוֹן לַנַּחַל, וַיְהִי תֹצְאֹתָיו הַיָּמָּה." (יהושע י"ז).

שמו ההיסטורי של הנחל השתמר במדויק בשמו הערבי של קטע זה בנחל - ואדי קנא. אזור זה, למרגלות יקיר וקרני שומרון, שופע מעיינות קטנים המקיימים צמחיית מים וחקלאות, ומהווה מוקד משיכה למטיילים, ולכן הוכרז כשמורת טבע. רק בקטע זה של הנחל יש מים וזרימה כל השנה, ואילו שאר הנחל אכזב.

המסלול המלא בוצע באוגוסט 2011. במרץ 2019, בוצע קטע המסלול בערוץ נחל קנה.

איך להגיע:

עין אל-בצה, אוגוסט 2011

מסלול הטיול נמצא במערב השומרון, צפונית ליישובים נופים ויקיר.

הגישה הנוחה ממרבית חלקי הארץ היא בכביש מס' 5 ("חוצה שומרון"). יש לנסוע בכביש זה מזרחה ממחלף קסם, לחלוף על פני מחסום צה"ל לאחר מחלף שער השומרון, וברמזור בצומת גיתי (20 ק"מ מזרחה למחלף קסם) יש לפנות שמאלה (זהו הרמזור היחיד בכביש זה).

הכביש חולף בשולי הכפר חארס, ולאחר פחות מק"מ מגיע ל"צומת יקיר גדול" (במפגש כביש חוצה שומרון הישן עם הכביש לעמנואל).

כאן יש לפנות ימינה לכביש מס' 5066 ולהמשיך בו עוד 3.3 ק"מ עד צומת הכניסה ליישובים נופים ויקיר - "צומת יקיר קטן".

כאן נפנה שמאלה וניסע עוד 2 ק"מ עד הכניסה ליישוב יקיר. ניתן להתחיל את המסלול מתוך היישוב, אך מומלץ יותר להמשיך עוד כק"מ בכביש עד ש"ג היישוב נופים ולחנות לאחר הש"ג.

נקודת הסיום נמצאת בכביש מס' 5066, ויש לתאם עם הנהג הקפצת רכב לנקודה זו (אין להשאיר רכבים לצד הכביש), ולחילופין ניתן לבצע את המסלול המתואר להלן בכיוון ההפוך כאשר הנהג מוריד את המטיילים בנקודת ההתחלה ומחכה להם בסוף הטיול בנקודת הסיום.

כדי להגיע לנקודת הסיום, יש לחזור מנופים לכביש מס' 5066 ולפנות שמאלה (צפונה) בכביש נופי מפותל המגיע לאחר 3 ק"מ לגשר מעל אפיק נחל קנה. יש לחנות בזהירות רבה לצד הגשר (למי שאינו מעוניין לבקר בעין מעקודיה הסמוך לנקודת הסיום, ניתן להמשיך בכביש עוד 800 מ' ולחנות בנקודה בה יש שילוט הכוונה חום שמאלה למסלול נחל קנה).

היציאה מיקיר לנחל קנה היא דרך שער אחורי של היישוב, ומחייבת תיאום מוקדם עם הרבש"ץ של היישוב, בטל' 052-9248751 (לא בשבתות וחגים). מספר הטלפון עדכני לשנת 2015.

אזהרה בטחונית:

אזהרה בטחונית
המסלול נמצא מעבר לקו הירוק בעומק שטחי יהודה ושומרון, באזור רגיש מבחינה בטחונית.

כל טיול באזור זה, מחוץ לתחומי היישובים היהודיים וצירי הנסיעה המשמשים ישראלים, מחייב תיאום בטחוני עם צה"ל, ויידוע גורמי הביטחון ביישובים היהודיים הסמוכים. אין לבצע טיולי בדד, ורצוי שלפחות אחד המטיילים יהיה חמוש בנשק אישי.

למי שאינו תושב האזור, מומלץ להימנע מנסיעה בכבישי האזור בשעות הלילה, וכן מומלץ לא להסתמך על תוכנות ניווט כדי להתמצא בכבישי האזור.

בשבתות ובחגים, התנועה האזרחית הישראלית בכבישי האזור דלילה, ומרבית היישובים היהודיים באזור סגורים למטיילים.

התנאים הבטחוניים באזור עלולים להשתנות, ויש להיות ערניים למצב הבטחוני העדכני בטרם היציאה למסלול.

אין לראות בתיאור המסלול משום המלצה לביצועו.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:5 ק"מ (4 ק"מ עד הכביש).
 • משך המסלול:כשעתיים-שלוש.
 • טיפוס מצטבר:ירידה מצטברת של 190 מ' לאפיק הנחל, והמשך כמעט מישורי.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

פריחת שקד בנחל קנה, פברואר 2007
עין מעקודיה, פברואר 2009
מאובני נריניאות בעין מעקודיה, פברואר 2009

נתחיל את הטיול בשער היישוב נופים. יישוב חילוני זה הוקם בתחילת שנות ה- 80' ותוכנן תחילה כיישוב עירוני גדול ובו אלפי יחידות דיור באזור הררי רגיש. לאחר מאבק סביבתי, יחד עם פשיטת רגל של החברה שהקימה את היישוב, נותר המקום כיישוב קטן בשולי שמורת נחל קנה.

בין נופים ויקיר הוסדר "פארק שער קנה" - נקודת כניסה מסודרת למסלול הטיול בנחל קנה, ובה שולחנות פיקניק ומתקני משחק לילדים.

שביל ההליכה מפארק שער קנה לנחל עצמו, סומן אדום בחודש אוקטובר 2011. השביל עביר להולכי רגל ורוכבי אופניים, וכן לרכב שטח (עבור רכב שטח - עבירות לא קלה בגלל קטעים תלולים וסלעיים).

נחצה את הפארק ובקצהו נעלה לדרך הביטחון של היישוב הדתי יקיר, ששמו בא מהפסוק בספר ירמיהו "הבן יקיר לי אפרים", אך מנציח גם את שמו של הטייס יקיר נווה, שמטוסו התרסק בכנרת בשנת 1962, וגופתו אותרה רק בשנת 2018 - זאת לפי בקשת הוריו.

מהדרך נשקף נוף נחל קנה, אליו נגיע בהמשך הדרך. לאחר 700 מ', נגיע לעיקול בדרך הביטחון ולשער בגדר היישוב.

לאחר תיאום, או בימים בהם נערכים אירועים המוניים בנחל קנה, נוכל לעבור בשער ולרדת בדרך עפר דרדרתית עד לאפיק הנחל.

בתחילה, עוברת הדרך באזור חורש טבעי, ואילו במורד הדרך נמצאים שטחים חקלאיים המעובדים ע"י אוכלוסייה פלסטינית (בעיקר מהכפר דיר איסתיא).

עם הגיענו לאפיק הנחל, נפנה ימינה (בדרך עפר מסומנת כחול) ולאחר כ- 100 מ' נזהה עץ דקל בולט בגדה הדרומית. כאן נובע עין אל-בצה - אחד המעיינות היפים של הנחל.

המעיין נובע מתוך בריכה (שבדרך כלל אינה נקייה), ומימיו זורמים לאפיק דרך תעלת מים ציורית, לצידה יש כר עשב נעים למנוחה, ועץ אקליפטוס גדול המספק צל למבקרים. במי התעלה בולטים חלזונות שחורים קטנים - "שחריר הנחלים", הניזונים מהאצות הגדלות במים.

כמאה מטרים ממערב לעין אל בצה, נובע מעיין נוסף - עין אל-חוואר, המזין בריכה בגדה הדרומית של הנחל.

מכאן נפנה מזרחה ונלך בדרך עפר נוחה בגדה הצפונית, בין שטחי חקלאות. ניתן לראות מכאן את החורש המפותח בחלק העליון של המדרון, למרגלות היישובים נופים ויקיר, ולעומת זאת במורד המדרון אזור חשוף מצמחייה בשל רעיית יתר.

לאורך האפיק גדלה צמחיית נחלים מגוונת ובין היתר שיחי פטל קדוש, סמר חד, שיח-אברהם מצוי ואחרים.

אחרי הליכה קצרה נראה מבנה בגדה הדרומית, ולצידו סכר באפיק הנחל, מול ערוצו של ואדי איברהים המצטרף לנחל מצפון. כאן נובע עין אל-פוואר - "המעיין השופע". הליכה קצרה נוספת תוביל אותנו לעיקול בדרך, ומדרום לנו נובע עין אל-ג'וזה - "מעיין האגוז", למרגלות מדרגת סלע. אם פיספסנו את המעיין, לאחר כמאה מטרים נחלוף על פני ערוץ עמוק המצטרף בגדה הדרומית (ואדי א-דהליז).

בהמשך הדרך נראה קבוצת מבנים בגדה הצפונית מעל לנחל. זהו מאחז "אלוני שילה" שהוקם ע"ש סמ"ר שילה לוי, חייל מקרני שומרון שנפל באסון המסוקים בשנת 1997.

דרך הרכב חוצה את האפיק וממשיכה בגדה הדרומית לעבר כביש 5066. מעט לפני הכביש הדרך חוצה שוב את הנחל. באזור זה מסומן במפות עין אל-חיה, אך כפי הנראה מעיין זה אינו נובע כיום. מעבר לכביש נראים בתיה של העיירה החרדית עמנואל.

כאן מומלץ לפנות ימינה (דרומה) בנתיב לא מסומן (לא עביר לכלי רכב), וללכת לאורך הנחל עוד כקילומטר במקביל לכביש, בעיקר בשבילי עיזים, עד לעין אל מעקודיה. באתר זה יש שתי נביעות ציוריות המזינות בריכות חצובות להשקיית העדרים, ובמשטחי הסלע הסמוכים חצובים ספלולים רבים למטרה זו. חדי העין יזהו במשטח הסלע מאובנים רבים של החילזון נרינאה. המאובנים הם ערך טבע מוגן ואין להשחיתם בכל צורה שהיא.

מעל למעיין בולט החורש המרשים, בו שולטים עצי אלון מצוי ואלה ארץ-ישראלית. זהו אחד החורשים הגדולים והיפים שנותרו בשומרון לאחר אלפי שנים של כריתה ורעיית יתר שהחלו עוד בתקופת ההתנחלות של בני ישראל בשומרון (יהושע י"ז - "אִם-עַם-רַב אַתָּה עֲלֵה לְךָ הַיַּעְרָה, וּבֵרֵאתָ לְךָ שָׁם.. כִּי הַר יִהְיֶה-לָּךְ, כִּי-יַעַר הוּא, וּבֵרֵאתוֹ, וְהָיָה לְךָ תֹּצְאֹתָיו").

מעין אל מעקודיה נצא לכביש לצד הגשר מעל נחל קנה. יש לדאוג להקפצת הנהג לנקודה זו.

כאן מסתיים הטיול.

אפשרויות נוספות

ניתן לטייל בנחל במספר וריאציות נוספות. הבולטת שבהן היא הליכה מקרני שומרון, ירידה בסימון הכחול 7410 והליכה לאורך הנחל ומעיינותיו עד כביש 5066 או עלייה ליקיר (בדרך המומלצת כאן לירידה). ניתן להגיע גם לבריכת עין תנור שבמורד הנחל.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

בפברואר יש פריחה מרשימה של עצי שקד מצוי לאורך המסלול, ובמטעי הזיתים יש מרבדים ורודים של ציפורנית מצרית.

בחורפים גשומים הנחל זורם בעוז ומומלץ לביקור.

שירותים למטיילים:

בתחילת המסלול - חניון מטיילים "פארק שער קנה" - שולחנות פיקניק ומתקני משחק לילדים.

הערות ואזהרות:

 • המסלול נמצא מעבר לקו הירוק, ובאזור בו יש נוכחות פלסטינית. מומלץ להימנע מטיול בדד באזור ולהצטייד בנשק.
 • יש לתאם את הכניסה מיקיר לתוך השמורה.
 • מסלול הנסיעה עובר בעומק השומרון, בכבישים שקטים יחסית. עם זאת, לעיתים מתרחשים אירועים של יידוי אבנים. מומלץ להימנע מנסיעה ברכב בודד בשטח.
 • היישוב יקיר דתי, ולכן אין לבצע את המסלול בשבתות ובמועדי ישראל (בימים אלו ניתן לטייל בנחל מכיוון קרני שומרון).
 • אין שירותי הצלה בבריכות הנחל. הרחצה באחריות המשתמשים בלבד.
 • מפלס המים ואיכותם נתונים לשינויים, בהתאם לזמן שחלף מאז הגשמים האחרונים.

הצעות טיול בסביבת נחל קנה:

המפה נטענת...