קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

גן לאומי קיסריה

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בשרון   /   גן לאומי קיסריה

גן לאומי קיסריה

קיסריה - עיר הנמל העתיקה שהקים המלך הורדוס לפני אלפיים שנה, ומילאה תפקיד מפתח בארץ בתקופת הרומאים, הביזנטים והצלבנים.

 • גן לאומי
 • מאפיינים עיקריים:עתיקות, חוף ים
 • אזור:השרון
 • מפת סימון שבילים: 4 - הכרמל
 • מיקום: קיסריה
 • עונות ביקור:כל השנה
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:נגיש
 • כניסה:בתשלום
 • מצב תכנוני:מוכרז
 • שטח:475 דונם
  לא כולל הרחבה
 • תאריך הכרזה:13/6/1968, 18/4/2021
Caesaria10.jpg

מרכז המבקרים החדש בגן לאומי קיסריה, (יובל מנדלסון, 3.7.19)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: עתיקות והיסטוריה רומנטיקה משפחות אטרקציה נגיש לנכים טיול לצד מים תחבורה ציבורית חוף ים שביל ישראל מומלץ האתר


איך להגיע:

קיסריה, ספטמבר 2005

ניתן לגשת לגן הלאומי מכביש החוף בין חדרה וחיפה, בשתי דרכים - דרך מחלף קיסריה ודרך מחלף אור עקיבא מערב.

הדרך המהירה יותר היא דווקא דרך מחלף אור עקיבא. יש לפנות במחלף מערבה לכיוון קיסריה, ואחרי כק"מ נסיעה בכביש 6511, נמשיך ישר בכיכר ונגיע למגרשי החנייה של הגן הלאומי (מרחק 2 ק"מ מכביש החוף).

כדי להגיע למתחם התיאטרון, צריך לפנות בכביש שמאלה (לצד חומות העיר הצלבנית) ולאחר כמה מאות מטרים נגיע למכלול התיאטרון.

שביל ישראל מאגף ממזרח את אזור העתיקות.

וייז: גן לאומי קיסריה.

תחבורה ציבורית: קו 9 מהכניסה המערבית של תחנת הרכבת בבנימינה, דרך מחלף אור עקיבא. ירידה בתחנת קיסריה - עתיקות או קו 80 מתחנת הרכבת פרדס חנה, וירידה בתחנת קיסריה - עתיקות (תחנה קודמת הינה התיאטרון הרומאי). ניתן להגיע גם בקו 76 מהתחנה המרכזית בחדרה לשדות ים, אולם תדירותו של קו זה נמוכה ביותר.


רקע על גן לאומי קיסריה:

קיסריה, ספטמבר 2005
קיסריה, ספטמבר 2005
קיסריה, אוגוסט 2016

העיר קיסריה הוקמה בידי המלך הורדוס החל משנת 22 לפני הספירה עד שנת 10-9 לפני הספירה, והוקדשה לאוגוסטוס קיסר, שסייע להורדוס והעביר לשליטתו את חופי הארץ. בטרם הוקמה קיסריה, היה כאן כפר דייגים נידח בשם "מגדל סטרטון".

בניגוד לערי הנמל הקדומות של הארץ, יפו, דור ועכו, הוקמה קיסריה בחוף שיחסית אינו מפורץ, ולכן הושקעה עבודה רבה בהקמת נמל שיאפשר עגינה בטוחה לספינות. הנמל נחצב ביבשה אולם עם השנים שקע חלקו מתחת לים (שטח זה מיועד כיום לגן לאומי ים קיסריה).

העיר שגשגה במיוחד לאחר חורבן ירושלים במרד הגדול (שנת 70 לספירה), ודעכה במהלך התקופה הערבית הקדומה (סביבות שנת 700 לספירה).

אחד האירועים הבולטים שהביאו להתפשטות המרד הגדול מירושלים לכל רחבי הארץ, היה טבח שבוצע ביהודי קיסריה ע"י הנוכרים שבעיר, בשנת 66 לספירה.

בצפון העיר זוהה בית כנסת קדום (נמצא כיום מחוץ לאזור המטופח בעתיקות קיסריה, וסובל מהזנחה קשה).

העיר הייתה הגדולה ביותר בארץ, וכדי לספק את צרכי המים של תושביה הוקמו אמות מים ארוכות שהובילו מים מנחל תנינים. שרידיהן של האמות נכללים כיום בגן הלאומי המוצע חוף קיסריה. אמה נוספת, שנהרסה בפיתוח תחנת הכוח בחדרה, הובילה מים מנחל חדרה להשקייה חקלאית מדרום לעיר.

בתקופה הצלבנית זכתה קיסריה לעדנה, וחלק ניכר מהשרידים הבולטים בגן הלאומי כיום הם מתקופה זו. עם כיבוש העיר בידי בייברס בשנת 1265, נעזבה העיר.

בדורות האחרונים התיישבו כאן מוסלמים מבוסניה, שהקימו את המסגד הנטוש כיום (ההתיישבות הערבית נעזבה במלחמת העצמאות).

בשנת 1940 הוקם מדרום לקיסריה העתיקה קיבוץ שדות-ים (שעבר הנה מאזור הקריות). הצנחנית חנה סנש ז"ל התגוררה בקיבוץ וכתבה את השיר המפורסם "הליכה לקיסריה".

האתר הוא כיום אחד מאתרי התיירות המובילים בישראל, וזאת כאשר חלק גדול משטח העיר הרומית והביזנטית לא נחפר עד ימינו, ומשמש כשטחים חקלאיים של שדות-ים. אחד המתחמים המעטים שכן נחפרו מחוץ לרצועת החוף הוא הקירקוס המזרחי.

בתחום הגן הלאומי יש מספר מוקדים בולטים, וביניהם בית מרחץ רומי, "ארמון שונית הסלע", התיאטרון הרומי (שוחזר ומשמש מחדש למקום הופעות נרחב), מתחם היפודרום/איצטדיון בין ארמון השונית לתיאטרון, וכמובן חומות העיר הצלבנית. בשנת 2019 נחנך מרכז מבקרים בקמרונות הנמל (הכניסה אליו כלולה בתשלום דמי הכניסה לגן הלאומי).

תערוכת "קיסריה - חלומו של הורדוס" פתוחה למבקרים ללא תשלום, ונמצאת במוזיאוני ראלי בקיסריה.

בתחומי העיר הצלבנית יש מספר מסעדות ובתי קפה. הכניסה לעיר הצלבנית בלבד הינה בתשלום מופחת בהשוואה לכניסה לשטחים הארכיאולוגיים שמדרום לעיר הצלבנית.

כיום (2017) נמצאת בתכנון מתקדם תוכנית מפורטת עדכנית לשטחי הגן הלאומי, תוכנית 303-0392332. עפ"י תוכנית זו, שטח הגן הלאומי הוא 425.233 דונם (ולא 475 דונם כפי שמופיע בפרסומים בעבר). באפריל 2021 הוכרזה הרחבה לשטח הגן הלאומי באזור החנייה שבין הכניסה הראשית ובין התיאטרון הרומאי.

"קמרונות קיסריה" - מרכז המבקרים החדש בקיסריה (קיץ 2019)

בקיץ 2019 נחנך מרכז המבקרים החדש שבן לאומי נמל קיסריה, לאחר חמש שנים של עבודות חפירה, שימור ופיתוח במהלכן שוחזר, בעבודה ארכיטקטונית מרשימה, מערך 14 הקמרונות שהקים המלך הורדוס על מזח הנמל תחת במת מקדש אוגוסטוס.

מרכז המבקרים החדשני שוכן כעת בארבעה קמרונות (חללים) היסטוריים בני כ-2,000 שנה ומונגש לבעלי צרכים מיוחדים. המבקר בארבעת הקמרונות ימצא תצוגה מרשימה של ממצאים ארכיאולוגיים (שהתגלו הן בחפירות ביבשה והן במצולות הים), מיצגים ויזואליים המתארים את קיסריה העתיקה בימיה המפוארים. אחד הקמרונות אף הוסב לאולם הקרנה בו מוקרנת הפקה מרשימה של אפוס היסטורי על חייו ודמותו המורכבים של המלך הורדוס. ההפקה המושקעת "מחזירה לחיים" את חזונו האדיר של המלך, התככים, המאווים, התשוקות, הרציחות והחלומות הכבירים שהרכיבו את המלך הורדוס, ממש כאן בין עתיקות קיסריה.

הסרט צולם כולו בפורמט אנכי, על מנת להתאים לקשת הקמרון, ומוקרן לכל גובה הקמרון העצום (7 מטר גובהו)

מרכז המבקרים שנחנך מעשיר ומעצים את חוויית הביקור בגן הלאומי ובנמל קיסריה, שהינו אחד מאתרי התיירות המובילים בישראל. הפרוייקט הינו נדבך נוסף העשייה של קרן אדמונד דה רוטשילד בראשותם של הברון בנג'מין והברונית אריאן דה רוטשילד - ממשיכי דרכו של מייסד הקרן, הברון אדמונד דה רוטשילד.

סרטון - מרכז המבקרים "קמרונות קיסריה" - ynet

שעות פתיחה, מחירי כניסה ושירותים למטיילים:

הכניסה לאתר זה הינה בתשלום, והוסדרו בו שבילי הליכה, חנייה, מי שתייה ושירותים רטובים.

שעות הפתיחה הן כמקובל באתרי רשות הטבע והגנים:

אוקטובר-מרץ: 08:00 - 16:00

אפריל- ספטמבר: 08:00 - 17:00

בימי שישי ובערבי חג האתר נסגר שעה מוקדם יותר.

הכניסה האחרונה למרבית האתרים בתשלום היא שעה אחת לפני שעת הסגירה.

אתר זה ממוסחר במיוחד וכולל גם מסעדות, גלריות, מועדון צלילה, מיצג "מסע בזמן" ועוד.

בתיאטרון הרומאי נערכות מדי פעם הופעות גדולות, שהכניסה אליהן בנפרד מהביקור הרגיל בגן הלאומי.הצעות טיול בסביבת גן לאומי קיסריה:


קישורים נוספים וספרות מומלצת:

 • מים בקצה המנהרה, לטייל במפעלי המים הקדומים - צביקה צוק.

שמות נוספים לאתר:

גן לאומי עתיקות קיסריה.המפה נטענת...