קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

גן לאומי תל דור

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בחוף הכרמל   /   גן לאומי תל דור

גן לאומי תל דור

תל דור - שרידי עיר נמל קדומה ומפרצים קסומים לחוף הים.

 • גן לאומי
 • מאפיינים עיקריים:עתיקות
 • אזור:חוף הכרמל
 • מפת סימון שבילים: 4 - הכרמל
 • מיקום: נחשולים
 • עונות ביקור:כל השנה
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:נגיש
 • כניסה:בתשלום
 • מצב תכנוני:מוכרז
 • שטח:222.7 דונם
 • תאריך הכרזה:31/5/2011
Tel dor.jpg

תל דור, מבט צפונה, (עמית מנדלסון, 28/12/2011)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: עתיקות והיסטוריה חוף ים


איך להגיע:

הגן הלאומי ממוקם צפונית-מערבית לקיבוץ נחשולים, וצפונית לחוף דור.

דרך הגישה לתל עוברת ממזרח ומצפון לקיבוץ נחשולים, ומגיעה למבואת הגן הלאומי. כמו כן ניתן לגשת רגלית לאורך החוף, משמורת חוף הבונים (שביל הליכה מסומן אדום) ומחוף דור.

רקע על גן לאומי תל דור:

החפירות, דצמבר 2011

דור היתה עיר נמל קדומה ומרכזית, החל מימי הכנענים ועד לתקופה הרומית.

העיר נזכרת לראשונה במקורות מצריים קדומים לפני כ- 4000 שנה. כבר בתקופה הכנענית הייתה זו עיר חשובה, ובספר יהושע מוזכרת דור כאחת הערים שנכבשו בידי בני ישראל, לאחר שמלך דור הצטרף ליבין מלך חצור במלחמה נגד בני ישראל (יהושע י"א). בפרק י"ב מוזכרת דור יחד עם חבל הארץ מסביבה - "מֶלֶךְ דּוֹר לְנָפַת דּוֹר, אֶחָד", כאשר אזכור נפה לא מופיע עבור ערים אחרות שנכבשו, ומכאן ניתן ללמוד על חשיבותה הרבה.

מאוחר יותר הפכה דור ליישוב של אחת מקבוצות "גויי הים" המכונה ת'כר. בשנת 1100 לפני הספירה (לערך) נשלח פקיד מצרי בכיר בשם ואן אמון לרכוש עצי ארז בגבל שבצפון לבנון. בדרכו עצר ואן אמון בדור, ואחד מתושביה גנב את כספו. מלך הת'כר, בדר, התעלם מתלונתו של ואן אמון ובתגובה גנב ואן אמון את כספם של דורים בהם נתקל בחוף צור. עם יציאתו מגבל, הוא נתקל ב- 11 ספינות של בני דור שרצו לאסרו, אך הצליח להימלט ולשוב למצרים. את סיפור מסעו תיעד ואן אמון בפפירוס שהתגלה במצרים בשנת 1890 ונמצא כיום במוסקבה. בחפירות דור נחשפה חומה מבוצרת מתקופה זו, אחת המרשימות שהתגלו בארץ.

גם בתקופת שלמה המלך היתה דור בירת נפה, ובן-אבינדב, הנציב שמשל בדור, נשא את טפת בת שלמה לאישה (מלכים א' ד' י"א) - "בֶּן-אֲבִינָדָב, כָּל-נָפַת דֹּאר; טָפַת, בַּת-שְׁלֹמֹה, הָיְתָה לּוֹ, לְאִשָּׁה".

מאות שנים לאחר מכן, בתקופה הפרסית, מוזכרת העיר בכתובת על מצבת קברו של אשמונעזר מלך צידון "יתן לנו אדון מלכים את דאר ואת יפו, ארצות הדגן האדירות אשר בשדה שרון". בתקופה ההלניסטית המשיכה דור לשגשג והיוותה מרכז תעשייתי בו יוצר צבע הארגמן.

עם הקמת קיסריה בתקופה הרומית, דעכה דור עד לעזיבתה המוחלטת בסביבות שנת 250 לספירה.

בתקופה הביזנטית התקיימה באתר כנסייה ביזנטית הכוללת גם מאגר מים פתוח וקבר מקודש, ונמצאת בצידו הדרומי-מזרחי של התל, בצמוד לבתי קיבוץ נחשולים. הכנסייה נמצאת מעל מקדש הלניסטי שהוקדש לאל אפולו. הכנסייה והמקדש נמצאים מחוץ לגבול הגן הלאומי, ולצידם ניצב שילוט הסבר ישן.

בימי הביניים הוקמה באתר מצודה קטנה, שנתנה לו את שמו הערבי, ח'רבת אל-בורג'. יש המציעים לזהות מצודה זו עם מצודה צלבנית בשם מרל (Merle), אך זיהוי זה מוטל בספק.

בדורות האחרונים, מוקד ההתיישבות היה בכפר טנטורה הנמצא כחצי ק"מ דרומה (בימינו אזור מושב דור וחוף דור).

בתל פעל בעבר מוצב של חיל הים. מכ"ם חוף הוצב באתר לאחר הפיגוע במלון סבוי בשנת 1975. המוצב פורק בסוף שנות ה- 80' או בראשית שנות ה- 90', אך ניתן לזהות את שרידיו במקום (משטח בטון וגרם מדרגות קצר בפסגת התל - במערב האתר, וכן מספר שיחים תרבותיים הסמוכים למשטח).

חפירות ארכיאולוגיות ראשונות בתל דור נערכו בתקופת המנדט, בשנות ה- 20' של המאה ה- 20, בניהול ג'ון גרסטנג. בחפירות אלו נחשף בין היתר מתחם שזוהה בידי גרסטנג כמקדש לאל הים פוסידון. מתחם זה נחפר מחדש בשנים 1997-1986 ע"י משלחת מאוניברסיטת קליפורניה, וניתן לראות בו כיום בסיסי עמודים שאינם נמצאים באתרם.

חפירה קצרה נוספת בוצעה בשנות ה- 50'.

מאז שנת 1980 מתבצע מפעל חפירות ארכיאולוגיות ברחבי התל ע"י משלחת של האוניברסיטה העברית בירושלים. במסגרת זו מתבצעות גם פעולות לשימור ממצאים שנחשפו בעבר.

בחפירות התגלה בין היתר ארמון מהתקופה ההלניסטית, המכוסה כיום, ובו מאות שברי פסיפס בסגנון הלניסטי, בו מוצגים נער וזר "עלי דפנה". זו נחשבת לדוגמא הטובה בישראל לפסיפס בטכניקת "אופוס ורמיקולטום".

מתחם חפירות גדול נמצא בחלקו המזרחי של התל. במתחם זה ניתן לראות שרידי רחובות ומבנים מהתקופה הרומית, וכן מתקופות קדומות יותר (תקופת הברזל והתקופה הפרסית). באזור זה התגלו גם שערי העיר הקדומים.

התל מכוסה בצומח עשבוני, ובחלקו המזרחי נמצא ריכוז גדול של חצבים. פה ושם פזורים שיחי אלת המסטיק, אטד החוף ומלוח קיפח. כמו כן בולטים כאן חרצית עטורה ועדעד כחול.

בתל דור גדל אחד הנדירים בצמחי ישראל, חגווית החומות, שנמצא פרט לכאן גם בעתיקות קיסריה. מינים נדירים נוספים הגדלים בשטח הם אוכם חופי, ציפורנית זעירה, עדעד הביצות וחרחבינה חופית.

קו החוף של תל דור מפורץ ועשיר בטבלאות גידוד המקיימות מגוון בעלי חיים ימיים.

במסגרת תוכנית הגן הלאומי, תוכנית חכ/408, הוכרז שטח של 149.5 דונם מצפון לגן כ"שמורת חוף דור", היוצרת רצף בינו ובין שמורת חוף הבונים. המקום נפתח למבקרים בתשלום ב- 23 במרץ 2021.

שעות פתיחה, מחירי כניסה ושירותים למטיילים:

הכניסה לאתר זה הינה בתשלום, והוסדרו בו שבילי הליכה, חנייה, מי שתייה ושירותים רטובים.

שעות הפתיחה הן כמקובל באתרי רשות הטבע והגנים:

אוקטובר-מרץ: 08:00 - 16:00

אפריל- ספטמבר: 08:00 - 17:00

בימי שישי ובערבי חג האתר נסגר שעה מוקדם יותר.

הכניסה האחרונה למרבית האתרים בתשלום היא שעה אחת לפני שעת הסגירה.

ממצאי החפירות מוצגים במוזיאון המזגגה בקיבוץ נחשולים הסמוך. הכניסה למוזיאון בתשלום.הצעות טיול בסביבת גן לאומי תל דור:


קישורים נוספים וספרות מומלצת:


המפה נטענת...