קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

פארק לכיש - אשדוד

מתוך iNature
גרסה מ־09:28, 11 באפריל 2018 מאת יובל (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בפלשת   /   פארקים במרכז   /   פארק לכיש - אשדוד

מסלול טיול: פארק לכיש - אשדוד

פארק ירוק לאורך נחל לכיש בעיר אשדוד, שייחודו בטיילת החי ובתצפית מרשימה לעיר אשדוד.

 • מסלול טיול
 • אזור:פלשת
 • מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת
 • מיקום: אשדוד
 • גישה:רגלית, אופניים
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:3.5 ק"מ רגלי, ועוד שני אתרי ביקור ברכב.
 • תאריך ביצוע מסלול:13/8/2012
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:5/5/2016Lachish park1.jpg

טיילת חי-לכיש בפארק לכיש, (עמית מנדלסון, 13/8/2012)

דרום רמת הגולן שלא הכרתם
טיול מודרך פרטי עם אופיר כהן - אמן הסיפור הגולני. זו לא עוד חפירה היסטורית יבשה אלא חוויה סוחפת ויום מושלם בגולן. "מקצועי, כריזמטי ומרגש". לתיאום עם מורה הדרך בגולן: 052-3342249עוד אתרים בסביבה

תגיות: פארקים נגיש לנכים טיול לצד מים משפחות אטרקציה בעלי חיים מעגלי

רקע: פארק לכיש - אשדוד

נחל לכיש ליד השפך לים, אוגוסט 2012
המגדלור במצפה יונה, אוגוסט 2012
הפרגולה במצפה יונה, אוגוסט 2012

פארק לכיש הוא אחד משורת פארקים שהוקמו בשנות ה- 1990 לאורך נחלי החוף, כחלק משינוי תדמיתם הציבורית והפיכתם מ"חצר אחורית" ל"חצר קדמית".

נחל לכיש מנקז שטח נרחב בהרי חברון ובשפלה. הנחל נקרא על שם העיר הקדומה לכיש. בדרכו לים מצטרפים לנחל שני יובליו הגדולים, נחל גוברין ונחל האלה. בחלקו התחתון, פונה הנחל צפונה ומקיף את העיר אשדוד לאורך תשעה ק"מ עד שהוא מגיע לשפך לים, בצמוד ומדרום לנמל אשדוד.

בדומה למספר נחלים אחרים במישור החוף, שפך הנחל חסום בחולות, ורק בשטפונות החורף מבקיע הנחל מוצא לים.

הנחל הוא נחל אכזב, ורק בחלקו התחתון בתחומי אשדוד יש בו מים כל השנה - מי נביעות שהיו מעורבים שנים רבות במי קולחים מאזורי התעשייה הסמוכים.

הזרמת הקולחים לנחל נפסקה בשנים האחרונות, אך הכניסה למים אסורה מטעמי בטיחות.

הפארק המפותח לאורך הנחל משתרע כיום במקטע של כ- 2 ק"מ, מפארק אתגרים עד לשפך הנחל לים. האטרקציה המרכזית בתחום זה (חוץ מפארק "אתגרים" המסחרי שכולל אטרקציות רבות לילדים בתשלום) היא טיילת חי לכיש, הפתוחה למבקרים ללא תשלום ובה ניתן לפגוש מגוון בעלי חיים.

לצד הפארק נמצאות שתי גבעות מרשימות ובהן שרידים עתיקים - מצפה יונה המשקיף לנמל אשדוד, ותל מור המסתתר בתחום אזור התעשייה בעורף הנמל. ביקור בשתי גבעות אלו משלים את חוויית הביקור בפארק.

איך להגיע:

לפארק לכיש יש שתי כניסות עיקריות, המזרחית משדרות הרצל ליד מתחם פארק "אתגרים" (אטרקציה ממוסחרת לילדים, בתשלום - מחיר מוזל לתושבי אשדוד).

הכניסה המערבית היא מרחוב לסקוב הסמוך לנמל אשדוד. כניסה זו מומלצת יותר עבור המטיילים בפארק עצמו, וקרובה יותר לרוב נקודות העניין בפארק.

לבאים מחוץ לעיר אשדוד, יש לפנות במחלף אשדוד לכיוון העיר. בצומת נמל אשדוד נמשיך ישר ואחרי עוד 700 מ' נפנה ברמזור שמאלה. אחרי כ- 400 מ' נגיע לרמזור בו נמשיך ישר (לפארק אתגרים יש לפנות כאן שמאלה לשדרות הרצל). נחלוף לצד הנמל עצמו ונעלה לגשר לסקוב מעל אפיק נחל לכיש. אחרי הגשר, נגיע לכיכר בקצה שכונות המגורים בעיר אשדוד. כאן נסתובב חזרה ואחרי 100 מ' מהכיכר נפנה ימינה לחנייה (אין שילוט הכוונה לפארק מנקודה זו).

יש לציין כי החנייה היא חניית כורכר ללא מקומות מסומנים לנכים.

החיסרון באפשרות זו הוא ביציאה לא נוחה חזרה לעיר אשדוד. בסיום צריך להמשיך בכביש לכיוון הנמל ורק אחרי כחצי ק"מ ניתן לפנות ברמזור ימינה לרחוב מבוא הימאים ולבצע פניית פרסה חזרה לעיר אשדוד (אין בעיה ביציאה לגוש דן ושאר חלקי הארץ באותה דרך כפי שהגענו).

במידה ובחרנו להגיע לפארק אתגרים, ניסע בשדרות הרצל ולאחר 800 מטרים נפנה ימינה לדרך כורכר המובילה לפארק אתגרים ולחוות סוסים סמוכה, במרחק 100 מ' מהכביש (הפנייה משולטת).

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:3.5 ק"מ רגלי, ועוד שני אתרי ביקור ברכב.
 • משך המסלול:עד 4 שעות.
 • טיפוס מצטבר:המסלול מישורי.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

פארק לכיש, אוגוסט 2012
הבאר בתל מור, אוגוסט 2012

טיילת החי

טיילת "חי-לכיש" הוקמה לאורך הגדה הדרומית של נחל לכיש, מאזור החנייה ועד למרחק כ- 900 מ' מזרחה. כמתחייב משמה, האטרקציה העיקרית בפארק היא כלובים גדולים ובהם מגוון בעלי חיים - איילים נקודים, יחמורים, יעלים, כבש הרעמה, ואף זברות, איילנדים וראמי הנבל, כמו גם עופות מעטים (קזואר ואמו). בעלי החיים הועברו לפארק ממתחם "קטיפארי" בגוש קטיף, עם הנסיגה מחבל עזה בקיץ 2005.

לפי שילוט באתר נמצאת גם פינת ליטוף (הייתה נטושה בביקור בקיץ 2013).

האכלת בעלי החיים אסורה ועלולה לסכן את בריאותם.

במקביל לשורת הכלובים, יש שביל הליכה סלול המתאים גם למוגבלי תנועה ועגלות ילדים, ולאורכו פינות צל וכרי דשא.

במקטע זה של הפארק פזורים כעשרה פסלי אבן גדולים, שהוצבו כאן לאחר סימפוזיון לפיסול באשדוד. חלק מהפסלים מהווים אטרקציה לילדים.

את התמונה משלים אפיקו של נחל לכיש העובר מצפון לנו, ובגדותיו צמחייה עשירה. שביל ההליכה העיקרי עובר במקביל לנחל, ובנקודות אחדות הוסדר דק עץ המאפשר לצפות על מי הנחל.

בעורף הפארק נמצאת חורשה גדולה של עצי שיטה מלבינה, שחלקה שולב בפיתוח הפארק. באזור העיר אשדוד נמצא הריכוז הגדול בישראל של עץ זה ממוצא אפריקאי.

בקרבת מחלף אשדוד נמצאת שמורת טבע המוקדשת לשימור השיטה המלבינה - שמורת מבוא אשדוד בה יש שביל הליכה מעגלי נוסף בנוף "סוואנת" השיטים.

בחלק המזרחי של הטיילת נמצא מתקן משחקים קטן יחסית ובו מספר מגלשות ואלמנטים נוספים, ומעבר לו המתחם הגדול והסגור של פארק אתגרים שהכניסה אליו בתשלום.

אחרי פארק אתגרים נגיע לגשר מעל תעלה המתנקזת לנחל לכיש, ומעבר לו עץ אקליפטוס גדול. באזור זה נמצא מרכז צפרות ונערכים מפעם לפעם סיורי צפרות.

הטיילת מסתיימת בגשר. דרך עפר הפונה כאן ימינה תוביל אותנו לחניית פארק אתגרים ולחוות סוסים "צלילי האושר". ניתן גם להמשיך בדרך העפר במעלה נחל לכיש, ואחרי כ- 400 מטרים נוספים נגיע לגשר הגבוה של שדרות הרצל מעל לאפיק הנחל. אזור זה הושאר כטבעו ללא פיתוח ואינו מהווה חלק מהפארק המוסדר. מכאן נשוב באותה דרך חזרה לנקודת ההתחלה בדרך לסקוב.

מורד נחל לכיש וחוף הים

אם ברצוננו בהליכה ממושכת יותר, כדאי לבקר גם בחלק המערבי של פארק נחל לכיש. קטע זה של הפארק נמשך לאורך כקילומטר אחד מדרך לסקוב ומערבה.

נלך תחילה בשביל סלול ולאורכו נטועים עצי חרוב, צפונית לבית הספר לקציני ים. אחרי כ- 300 מטרים נגיע למתחם המגודר של "הפארק האקולוגי".

במתחם זה הוקמה בריכה שנועדה למשוך עופות מים ולהעשיר את עולם בעלי החיים באזור. בביקור בקיץ 2013 היה המתחם סגור.

בהמשך הדרך נצפה למורדותיה התלולים של גבעת יונה, נחלוף לצד פסל ספירלי (יחיד לאורך הקטע המערבי של הפארק) ונגיע לסוף הטיילת במרחק כ- 700 מטרים מהגשר.

300 המטרים האחרונים עד לים הושארו ללא פיתוח. ההליכה בחולות החשופים תעורר אצל חלקנו זכרונות ילדות.

נשים לב לכך שנחל לכיש עצמו, רוב ימות השנה לא מגיע לים. בדומה לנחל אלכסנדר השפך חסום פעמים רבות בחול, וניתן לזהות פעילות מגוונת של בעלי חיים - עופות מים ודגים שונים באפיק.

מצפון לשפך הנחל נמצא שובר הגלים של נמל אשדוד. מנקודה זו נשוב חזרה באותה דרך. לחילופין ניתן לפנות דרומה לאורך החוף לעבר המבנה המרשים עם הכיפות - "מימוניה" בחוף מי-עמי. באזור זה ניתן להשאיר רכב נוסף, או להמשיך רגלית ליעדנו הבא - מצפה יונה (גבעת יונה).

מצפה יונה (גבעת יונה)

גבעת יונה (ששמה במפות מצפה יונה) היא גבעה גבוהה המתנשאת לרום 53 מ' מעל פני הים.

האלמנט הבולט בגבעה כיום הוא המגדלור של נמל אשדוד, ולצידו בריכות המים של העיר אשדוד, אך שם הגבעה שומר על מסורת קדומה לפיה יונה הנביא נפלט לחוף הים כאן באשדוד, מסורת בעקבותיה הוקם על הפסגה מקאם - בית תפילה מוסלמי - המוקדש ל"נבי יונס". המקאם נהרס בשנת 1961 אם כי ניתן לראות לצד הפסגה יסודות מבנה קדום. המסורת היא כנראה קדומה יותר, שכן כבר במפת מידבא מצוין יונה הנביא באזור אשדוד של ימינו.

מהגבעה יש גם כיום תצפית מרשימה לנמל אשדוד, פארק נחל לכיש ושפך הנחל, ואזורי המגורים והתעשייה בעיר אשדוד.

הגישה ברכב לגבעת יונה מהחניון המערבי של הפארק מחייבת סיבוב קצר. מהחניון ניסע דרך גשר לסקוב, אחרי כ- 550 מ' נפנה ימינה ברמזור לרחוב מבוא הימאים ונבצע פניית פרסה חזרה לעיר אשדוד. בכיכר הראשונה נפנה ימינה ונמשיך ישר בכיכר השנייה.

ברמזור ברחוב אורט נפנה ימינה לרחוב ז'בוטינסקי ואחרי כ- 150 מ' נפנה שוב ימינה לרחוב יאיר, בו ניסע עוד כמאה מטרים עד לחנייה.

אפשרות שיכולה להיות נוחה יותר היא להתחיל את הטיול כולו בגבעת יונה, ואז הגישה להמשך המסלול - פארק נחל לכיש ותל מור - אינה מחייבת סיבובים מיותרים.

לצד החנייה נמצאת מרפסת תצפית גדולה לעבר הים (מגודרת מזה שנים אחדות, אך ניתן לצפות היטב לסביבה גם מחלקים אחרים בפארק). השביל הסלול עובר בשוליים הצפוניים של הפסגה, וממנו מסתעף גרם מדרגות חדש ובו 77 מדרגות לעבר פרגולת עץ שהוקמה בשיא הגובה של הגבעה. אחרי הביקור כדאי להמשיך בשביל הסלול מזרחה, למרגלות בריכת המים המזרחית, עליה יש ציור קיר נאה (נראה רק במבט ממזרח), ולהגיע לפסל ענק של לווייתן ממתכת.

תל מור

תל מור, עליו צפינו מקצה טיילת החי, נמצא כיום בפאתי אזור התעשייה בעורף נמל אשדוד.

באתר שכנה עיר נמל קדומה קטנה בשטח כ- 15 דונם, ששמה העתיק אינו ידוע. במקום נמצא מתקן להפקת צבע מחילזון הארגמן. האלמנט הבולט כיום בתל הוא באר עמוקה ומגודרת בפסגת התל.

המקום מתאים לחובבי ארכיאולוגיה מושבעים וסובל מהזנחה. באמצע השבוע יש תנועה נרחבת של משאיות כבדות בכבישי אזור התעשייה המובילים לתל, כך שרצוי להגיע בסוף שבוע.

למעוניינים להגיע, יש לצאת מפארק לכיש חזרה ברחוב לסקוב לכיוון צומת נמל אשדוד. נעבור את הרמזור (רחוב מבוא הימאים) ואחרי 400 מ' נפנה ימינה לרחוב מבוא הספנים (הפנייה אינה מרומזרת). אחרי 200 מ' יש פנייה חדה שמאלה, ואחרי 200 מ' נפנה ימינה. אחרי עוד 200 מ' נגיע לכיכר ובה שלט המפנה ימינה לתל מור. החנייה הצמודה לתל משמשת בימות השבוע כחניון משאיות כבדות, אך ניתן לחנות במפרצי חנייה ברחוב עצמו.

בצד התל נמצאים שני שלטי הסבר, ולצידם נמצא שביל רגלי צר המטפס בגרם מדרגות עץ ישן לעבר פסגת התל. השביל אינו מתוחזק ולאורכו יש צמחייה רבה (ופריחת חרציות יפה באביב). בפסגת התל נמצאת סככה ישנה עם שני ספסלי ישיבה, ולצידה באר המים המגודרת. בחלקו המזרחי של התל נמצאים שרידי מתקן להפקת צבע הארגמן, המכוסה כיום בצמחייה.

התצפית מהתל מוגבלת בשל הפיתוח הנרחב באשדוד, אם כי נוכל לזהות את מצפה יונה, את אזורי התעשייה ואת הנמל.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • פריחת חרצית עטורה באביב בתל מור.
 • מאי-יוני - פירות עצי תות בפארק לכיש (בקרבת טיילת חי-לכיש).
 • בקיץ - פריחת צמחי מים בגדת נחל לכיש (שנית גדולה, חנק מחודד ואחרים). הפריחה אינה רבה.

שירותים למטיילים:

פארק מטופח הכולל משטחי דשא, פינות ישיבה ומתקן משחקים.

הערות ואזהרות:

 • הרחצה והדייג בנחל לכיש אסורים.
 • הבערת אש ומנגלים אסורה ולא הוקצה שטח ייעודי עבורם בתחום הפארק.
 • האכלת בעלי החיים אסורה.

הצעות טיול בסביבת פארק לכיש - אשדוד:

המפה נטענת...