קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

פארק עד הלום

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בפלשת   /   פארקים במרכז   /   פארק עד הלום

פארק עד הלום

פארק עד הלום - פארק היסטורי סביב גשר עד אליו הגיע הצבא המצרי במלחמת העצמאות.

 • נקודת עניין
 • אזור:פלשת
 • מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת
 • מיקום: הכניסה הדרומית לאשדוד
 • גישה:לכל רכב
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:מוגבלת
 • שעות ביקור:ללא הגבלה
 • כניסה:חינם
 • תאריך ביקור:1/6/2013
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:7/1/2016Ad halom1.jpg

גשר עד הלום, (עמית מנדלסון, 1/6/2013)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: עתיקות והיסטוריה שטפונות פארקים תחבורה ציבורית טיול לילה אנדרטאות

פארק עד הלום

הפילבוקס

פארק עד הלום הוא פארק היסטורי בגדת נחל לכיש. הפארק נקרא על שם המקום בו נבלם הצבא המצרי במלחמת העצמאות, גשר עתיק מעט מצפון לכפר הערבי איסדוד (תל אשדוד), שפיצוצו בידי כוחות צה"ל בלם את ההתקדמות המצרית צפונה - 35 ק"מ בלבד מתל אביב. בפארק שולבו מספר מוקדי מורשת והנצחה הסמוכים זה לזה.


איך להגיע:

הפארק סמוך מאד למחלף עד הלום, בכניסה הדרומית לאשדוד.

יש לנסוע בכביש 4. אחרי צומת גן יבנה, נפנה ימינה במחלף עד הלום לכיוון אשדוד, וברמזור הראשון נפנה שוב ימינה לשדרות משה סנה. אחרי 350 מטרים נפנה ימינה לפארק עצמו.

בתחבורה ציבורית, ניתן להגיע ברכבת לתחנת הרכבת אשדוד (עד הלום). לצד התחנה, יש גשר להולכי רגל המאפשר מעבר למגרשי חנייה בצד המזרחי של תחנת הרכבת. מצידם הצפוני של מגרשי החנייה, נמשך שביל אופניים באורך כ- 900 מ', בין כביש 4 במזרח למסילת הרכבת במערב, עד לגשר עצמו.

על האתר: פארק עד הלום:

האנדרטה לחללי חטיבת גבעתי, יוני 2013
האנדרטה לחיילים המצריים, יוני 2013
שיטפון בנחל לכיש, דצמבר 2013

בכניסה לפארק נמצאת חניית כורכר, ודרך כורכר הממשיכה צפונה וניתן לנסוע בה עוד כ- 300 מטרים, אך עדיף לעבור אותם רגלית ולהתרשם מאווירת המקום.

האלמנט הראשון בו נבחין עם כניסתנו לפארק, הוא אובליסק הניצב על רחבת אבן מוגבהת. זוהי אנדרטה לחיילים מצריים שנפלו בקרבות על גשר עד הלום. אנדרטה זו היא אחת משתיים בארץ, שהוקמו בשנת 1989 בתמורה להסכמתם של המצרים להשארתן של שתי אנדרטאות ישראליות בצפון סיני - בחוף העשרה (בחבל ימית לשעבר) ובמעבר המיתלה במערב סיני. האנדרטה השנייה ממוקמת באזור נגבה.

מאחורי האנדרטה המצרית, בין השיחים, מסתתרת עמדה מצרית. עמדה זו, השקועה בקרקע, מלמדת על היערכותם של המצרים לשהייה ממושכת באזור הגשר. לא ניתן להיכנס לתוך העמדה.

מכאן נמשיך לצד מספר אקליפטוסים בצילם הוצבו ספסלי ישיבה, ואחרי כ- 300 מטרים נגיע לעיקול נחל לכיש. מנקודה זו ניתן להמשיך ברגל או באופניים בלבד.

שביל ההליכה פונה ימינה לאורך הגדה הדרומית של הנחל, ולצידו הוצבו ציטוטים של המשתתפים בקרבות.

לפנינו נראה מבנה גלילי ישן, זוהי עמדת שמירה בריטית שהוקמה בתקופת מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט, כדי להגן על גשר מסילת הרכבת מעל לערוץ נחל לכיש.

עמדות מדגם זה זכו לכינוי "פילבוקס" (pillbox) בשל דמיונן לקופסת גלולות.

מול הפילבוקס ניצבת אנדרטה ללוחמי חטיבת גבעתי שנפלו בקרבות במבצע "פלשת" ב- 3-1 ביוני 1948. מטרתו של המבצע הייתה לתקוף את הכוחות המצריים שנערכו באיסדוד ובגשר עד הלום, ולעקור את ראש הגשר כדי למנוע המשך התקדמות צפונה. בקרבות הקשים נהרגו 54 מחיילי חטיבת גבעתי (וכוחות נלווים מחטיבת הנגב, שפעלו בעיירה איסדוד). המצרים לא נהדפו מאחיזתם באזור (עד למבצע "יואב"), אך התקדמותם נעצרה באזור זה - מה שנתן למקום את שמו: עד הלום.

הגשר הקרוב אלינו הוא גשר הרכבת, המודרני יחסית, אך מומלץ להגיע לגשר עד הלום עצמו.

לשם כך נרד בזהירות במדרגות האמפיתיאטרון הסמוך לאנדרטה, ונעבור מתחת לגשר הרכבת.

לפנינו נראה את הגשר ההיסטורי. ניתן לעלות לגשר עצמו, ששימש בעבר את הכביש הראשי. עם הרחבת הכביש, הוסטה התנועה לנתיב חדש במזרח וגשר עד הלום נותר כלוא בין הכביש ובין מסילת הרכבת. הגשר המקורי פוצץ במבצע "ברק" ב- 12 במאי 1948, ושוקם לאחר מלחמת העצמאות.

באמצע שנות ה- 2000 שופץ הגשר כחלק מפיתוח הפארק, ובמקביל להקמת גשר הרכבת הנוכחי. בשיפוץ זה, הוחזר הגשר למראהו ההיסטורי לפני מלחמת העצמאות (האומנות הצפונית והדרומית מקוריות ואילו האומנה המרכזית בנויה למעשה מבטון ומצופה באבן כדי שתיראה היסטורית).

בצידו הצפוני של הגשר, הוקמה בשנת 2015 אנדרטה לזכר עובדי מע"צ שנפלו במערכות ישראל ובפיגועי טרור.

לאוהבי ההליכה, ניתן להמשיך בשביל מתחת לגשר הכביש (לא בימי שטפונות) ולהגיע לגשר שהוקם מעל מפגש נחל לכיש עם יובלו הגדול, נחל האלה.

אם נמשיך מכאן דרומה במקביל לכביש 4, נגיע לאחר כחצי ק"מ מגשר עד הלום לתצפית על מחצבה נטושה המלאה במי תהום. הגישה למחצבה עצמה מסוכנת בהעדר שביל מוסדר. בשנים האחרונות השתלט על פני המים צמח פולש - "חסת המים", והאגם מכוסה כליל בצמחייה.

מכאן נשוב חזרה לרכב באותה דרך.

מעיקול הנחל ליד האנדרטה ניתן גם להתקדם מעט במורד הנחל. כאן יש מגלש קטן באפיק הנחל, היוצר אשד בזמן שטפונות.


פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

הביקור במקום מומלץ סביב סוף מאי-תחילת יוני (יום השנה לאירועים במקום). במאי-יולי - פריחת הרדוף הנחלים באתר (נשתל במקום באופן יזום ואינו טבעי בסביבה זו).

שירותים למטיילים:

חנייה, מי שתייה ושולחנות פיקניק. הנגישות לנכים היא מוגבלת (אין שביל נכים ייעודי, אך ניתן בסיוע רכב להתקרב לאנדרטאות).

הערות ואזהרות:

 • אין להיכנס לפרדסים הגובלים באתר, ואין לקטוף פירות.
 • אין להיכנס לאגם במחצבה הנטושה.

הצעות טיול בסביבת פארק עד הלום:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:המפה נטענת...