קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

גנים במערב ראשון לציון

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בפלשת   /   פארקים במרכז   /   גנים במערב ראשון לציון

מסלול טיול: גנים במערב ראשון לציון

שורת גנים מטופחים במערב ראשון לציון, מציעה מסלול טיול עירוני לא שגרתי.

 • מסלול טיול
 • אזור:פלשת
 • מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת
 • מיקום: מערב ראשון לציון
 • גישה:רגלית, אופניים, לכל רכב
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:רכוב
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:9 ק"מ ברכב (עוד 3 ק"מ לחזרה מפארק נאות שקמה למחלף ראשון לציון). קטעי הליכה מצטברים של 2 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:28/7/2012
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:22/7/2017Rishon gardens1.jpg

שער האומות - גן המנהיגים, (עמית מנדלסון, 28/7/2012)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: פארקים טיול עירוני תחבורה ציבורית טיול לילה אנדרטאות קווי

רקע: גנים במערב ראשון לציון

גן המעיין, יולי 2012
גן המנהיגים, יולי 2012

עם התפתחותה המואצת של ראשון לציון, פותחה בעיר שורת גנים גדולים ובעלי "ערך מוסף" ייחודי. סמיכותם של הגנים אחד לשני, מאפשרת לשלב אותם במסלול טיול רציף, בין אם כמסלול "תחנות" ברכב, מסלול רכיבת אופניים ואף מסלול רגלי רציף לחובבי הליכה.

המסלול המלא בוצע בקיץ 2012. בקיץ 2017 נבדקו גן המנהיגים, גן הערים התאומות (שנמצא מוזנח) ושעון השמש.

איך להגיע:

מסלול הטיול המתואר הוא מסלול רכוב, המתחיל באתר "גן המנהיגים" הסמוך למחלף ראשון לציון, ומסתיים באתר "המצודה האשורית" במערב העיר.

כדי להגיע לנקודת ההתחלה, יש לפנות במחלף ראשון לציון בכביש 4 (גהה) לכיוון מרכז העיר. בשדרות בגין (הרמזור הרביעי אחרי המחלף) יש לפנות ימינה לפי שילוט הכוונה לחניון גן המנהיגים. אחרי 650 מ', בכיכר השלישית, יש לפנות ימינה עד סוף שדרות בן-גוריון (מרחק כ- 400 מ'). במקום נמצא חניון ציבורי (משרת את הקאנטרי העירוני, ולכן עשוי להיות עמוס בחודשי הקיץ).

וויז: חנית גן המנהיגים.

הוראות להמשך הנסיעה במהלך המסלול מפורטות בגוף הטקסט.

למעוניינים לטייל במסלול זה רגלית, מומלץ לשנות את סדר התחנות ולהתחיל את ההליכה מהתחנה המרכזית החדשה בראשון לציון, ומשם ללכת דרך גן הגתות וגן המעיין לגן המנהיגים, חציית כביש 4 במחלף ראשון לציון לכיוון מתחם הספורט-כיף והלאה אל פארק הערים התאומות, גן הזיכרון וסיום במצודה האשורית.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:9 ק"מ ברכב (עוד 3 ק"מ לחזרה מפארק נאות שקמה למחלף ראשון לציון). קטעי הליכה מצטברים של 2 ק"מ.
 • משך המסלול:4-3 שעות.
 • טיפוס מצטבר:המסלול מישורי.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

אנדרטת השואה בגן הזיכרון, יולי 2012
אנדרטת התקומה בגן הזיכרון, יולי 2012
אנדרטת השואה בגן הזיכרון, יולי 2012
שעון השמש, יולי 2012
אנדרטת דלתות פתוחות, יולי 2012
התבליט לצד המצודה האשורית, יולי 2012
פארק הערים התאומות, יולי 2012
פארק הערים התאומות, יולי 2012

נתחיל את הטיול בגן המנהיגים. האטרקציה המרכזית בגן זה היא פסליהם של שבעה מנהיגים בולטים - בנימין זאב הרצל, דוד בן-גוריון, זאב ז'בוטינסקי, חיים וייצמן, יצחק רבין, מנחם בגין וגולדה מאיר, וכן ציטוטים נבחרים מדבריהם. "נחל" מלאכותי מוביל מאזור החנייה לגן עצמו.

בגן נמצא גם "שער האומות" ובו דגליהן של המדינות שתמכו בהקמת מדינת ישראל בכ"ט בנובמבר 1947.

אחרי הביקור בגן נשוב לרכב. בכיכר נמשיך ישר בשדרות בן-גוריון, ונחלוף לצד חורשת קולומביה - חורשה גדולה שניטעה לזכר חללי המעבורת קולומביה, שהתפרקה בכניסתה לאטמוספירה בניסיון הנחיתה בארה"ב בחורף 2003 , וכל צוותה נספה (כולל האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון ז"ל).

לאחר 400 מטרים מהכיכר נגיע אל גן המעיין - גן זה ממוקם בגבול החולות. באזור זה התקיימו בעבר שקעים ובהם מי תהום גבוהים. אחד מהם התקיים בנקודה זו ונקרא בערבית עיון קרא, שם שזוהה ע"י מתיישבי ראשון לציון עם "עין הקורא" המקראית הנזכרת בסיפורי שמשון הגיבור.

המעיין חדל לזרום לפני שנים רבות כתוצאה מהפיתוח ושאיבת היתר של מי התהום. העירייה הקימה כאן גן ציבורי ובו בריכת נוי לזכר המעיין. המקום מוזנח יחסית.

בהמשך הכביש דרומה נחלוף לצד מתחם מגודר ובו חלקות קטנות המושכרות לתושבי העיר לצורך גינון ו"חקלאות ביתית".

לאחר מתחם זה נמצא בצד ימין של כביש חניון גדול ללא תשלום, מול מרכז מסחרי (מרכז בן-גוריון). נחנה כאן ונחצה בזהירות את הכביש דרומה, אל גן הגתות (צומת בן-גוריון/ההסתדרות).

גן זה משמש כגן ארכיאולוגי שהוקם סביב גת גדולה שהתגלתה באזור לפני כעשרים שנה. לגת זו נוספו גתות נוספות שהתגלו בחפירות והועברו לאתר זה. המקום הפך לגן ארכיאולוגי ברוח "עיר היין". הגן סגור לרוב למבקרים, והביקור בו כרוך בתיאום מראש (לפי שילוט באתר, התיאום נעשה עם אגף מורשת וארכיאולוגיה, בטל' 03-9508405/6). ניתן לצפות על חלק מהממצאים מבעד לגדר.

בצד הנגדי של הצומת, בכניסה למרכז המסחרי, נמצא פסל של בן-גוריון עם ילד קטן.

נשוב לרכב ונפנה ימינה ברחוב ההסתדרות המוביל למערב ראשון לציון.

אחרי התחנה המרכזית החדשה של ראשל"צ, נפנה ימינה לרחוב גולדה מאיר, ולאחר ק"מ אחד נגיע לחנייה בכניסה למכלול החי-כיף והספורט-כיף.

החי-כיף הוא גן החיות העירוני של ראשון לציון. זהו גן חיות קטן יחסית שהכניסה אליו כרוכה בתשלום.

וייז לנקודה זו: חי כיף.

מכאן ומערבה נמשכת רצועה ירוקה במקביל לשדרות משה דיין (כביש 441). ברצועה זו ובקרבתה שולבו רבים מהגנים החדשים (ולמעשה, גן המנהיגים הוא הקצה המזרחי של רצועה זו).

נסיעה קצרה מהחי-כיף תוביל אותנו לעבר פארק הערים התאומות. זהו גן ייחודי נוסף, ובו שורת מונומנטים המוקדשים לערים התאומות של ראשון לציון ברחבי העולם. מונומנטים אלו שובצו על רקע "מפה" של מרכז ראשון לציון, עם שלטי רחובות, שבילים ועוד. בכניסה לגן ניצבת מזרקה נאה, ומזרקה נוספת ניצבת בכניסה לגן מרחוב משה דיין. (ביולי 2017, נמצא גן זה במצב מוזנח למדי).

תחנתנו הבאה נמצאת ממש בקצה פארק הערים התאומות - אנדרטת התקומה. אנדרטה מרשימה זו מעוצבת בצורת מנורת ענק ובצלעותיה נחרטו ציוני דרך בתולדות ראשון לציון ובתולדות המדינה. מנקודה זו נשוב לרכב, ונבצע הקפצה קצרה אל חניית גן הזיכרון הסמוך, בתחילת שדרת חסידי אומות העולם.

מול אנדרטת התקומה, מעבר לכביש, ניצבת אנדרטת השואה, כאשר קו ישר מחבר ביניהן. בבסיס אנדרטת השואה נחקקו דבריו הנוקבים של המשורר נתן אלתרמן - "בבכות ילדינו בצל גרדומים, את חמת העולם לא שמענו".

שביל קצר עולה מהחנייה אל אנדרטת השואה, למרגלותיה ניצבת מפת תבליט של אירופה וציון מספר הנרצחים בארצות אירופה השונות.

ממערב לאנדרטה ניצבות אנדרטאות נוספות, הייחודית שבהן היא אנדרטת דלתות פתוחות המוקדשת לחסידי אומות העולם מהפיליפינים. אנדרטה זו בנויה בדמות שלושה שערי אבן ענקיים, ובמפתן כל אחד מהשערים נמצאות טביעות רגליים, שתיים של ניצולי שואה שמצאו מקלט בפיליפינים במהלך המלחמה, ואחת של ילדה פיליפינית.

מכאן נוכל להמשיך רגלית בגן הזיכרון, לעבר האגם המלאכותי. לאגם מוליכה אמת מים (הייתה יבשה בעת הביקורים במקום), ולאחר השקיעה המזרקה באגם מוארת בשלל צבעים. בצידו המערבי של האגם נמצאת נקודת תצפית, ממנה נצא רגלית לעבר שדרות משה דיין. נחצה בזהירות את הכביש במעבר החצייה, ונגיע אל כיכר שעון השמש - מונומנט מרשים נוסף ובו שעון שמש ענק הנחשב לגדול מסוגו בישראל (בפינת רחוב הנחשול). השעון "מכוון" לשעון חורף בלבד, ובקיץ הוא מפגר בשעה.

משעון השמש נחצה חזרה את שדרות משה דיין, ועתה נלך בדופן המערבית של גן הזיכרון אל שדרות חסידי אומות העולם. לאורך השדרות נצעד חזרה לרכב. בקטע זה ניצבת שורת עמודי מתכת המציינים שמות מדינות ומספר חסידי אומות העולם בכל אחת מהן.

אחרי שחזרנו לרכב, נמשיך בשדרות חסידי אומות העולם עד לרחוב לוי אשכול. נפנה שמאלה וניסע עוד כ- 850 מ' עד לכיכר במפגש שדרות יצחק רבין. כאן נפנה ימינה וניסע עוד 1.2 ק"מ. בדרכנו הכביש מתעקל ובצד צפון יש קיר תמך ועליו תבליטי לוחמים אשוריים - חלק ממכלול המצודה האשורית.

כדי להגיע לאתר עצמו, נפנה ימינה ברחוב חיים בר-לב ומייד נפנה ימינה לחנייה. מכאן נלך רגלית אל קיר התמך לאורך הכביש, בו שולב גם שילוט הסבר.

באתר זה, על גבעת כורכר מכוסה בחול, התגלה בראשית שנות ה-90' אתר ארכיאולוגי נדיר מסוגו בישראל, מחנה צבאי שהוקם בתקופת האימפריה האשורית, שמלכיה כבשו את שומרון והביאו קץ לקיומה של ממלכת ישראל. המצודה מתוארכת למאה השמינית לפני הספירה, בימיו של סנחריב מלך אשור, שעלה על יהודה בשנת 701 לפנה"ס, כבש את לכיש והטיל מצור על ירושלים בטרם נסוג לארצו. כתוצאה מגילוי האתר, הוסט הכביש דרומה.

אתר העתיקות עצמו נמצא בפסגת הגבעה, ומעליו הוקמה סככת מגן. עם זאת המקום מוזנח כיום וקיימים בו בורות פתוחים שאינם מגודרים היטב, ולכן העלייה למצודה עצמה אינה מומלצת.

התחנה האחרונה במסלול (למי שטרם התעייף...) היא פארק נאות שקמה. כדי להגיע, נמשיך צפונה ברחוב בר-לב, ואחרי 400 מ' נפנה ימינה לרחוב גדולי ישראל, בו נמצאת חנייה בכניסה הדרומית-מזרחית של הגן. זהו פארק מטופח, שהוקם בשטח ששימש בעבר כמזבלה אזורית. הדגש בגן זה הוא על מגוון מתקני ספורט, כולל אפילו מסלול קארטינג, ואילו בחלקו הדרומי של הגן ניצב שלט הסבר על שיקום המזבלה והפיכתה לפארק. במזרח הגן נמצאת אנדרטה לזכר בני מערב ראשל"צ שנפלו במערכות ישראל.

כדי לשוב למחלף ראשון לציון, נחזור לרחוב בר-לב, נפנה ימינה ועד מהרה נגיע לשדרות משה דיין בהן נפנה ימינה חזרה למחלף ראשל"צ (מרחק 2.5 ק"מ). לחילופין, פנייה שמאלה בשדרות משה דיין תוביל אותנו למחלף משה דיין בכביש 20 (נתיבי איילון).

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • במסלול אין מוקדי עניין עונתיים.

שירותים למטיילים:

 • שורת גנים ציבוריים מטופחים עם פינות ישיבה, פינות צל, מתקני משחק ומי שתייה.
 • מתקני כושר ומתקני משחק לילדים - בעיקר בגנים הגדולים (דרום גן המנהיגים ומערב גן הזיכרון).
 • גינות כלבים - בין גן הגתות לגן המעיין, בקצה המערבי של גן הזיכרון.
 • חנייה זמינה ליד רוב הגנים.

הערות ואזהרות:

 • בקיץ מומלץ לטייל במסלול בשעות אחה"צ.
הצעות טיול בסביבת גנים במערב ראשון לציון:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

המפה נטענת...