קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

צפון תל אביב: מכיכר בוני העיר לשפך הירקון

מתוך iNature
גרסה מ־08:29, 3 במאי 2019 מאת עמית (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בתל אביב והסביבה   /   צפון תל אביב: מכיכר בוני העיר לשפך הירקון

מסלול טיול: צפון תל אביב: מכיכר בוני העיר לשפך הירקון

צפון תל אביב כפי שלא הכרתם, במסלול הליכה מלב אזור הבילויים של רחוב בזל וסביבתו - עד שפך הירקון.

 • מסלול טיול
 • אזור:תל אביב וגוש דן
 • מפת סימון שבילים: גוש דן וחוף פלשת 10
 • מיקום: הצפון הישן של תל אביב
 • גישה:רגלית, אופניים.
 • שבילי טיול:מסלול לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:2.8 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:29/8/2005
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:14/9/2014Yarkon estuary.jpg

אזור שפך הירקון, (עמית מנדלסון, 14/9/2014)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: עתיקות והיסטוריה קווי פארקים מתקשים בהליכה טיול עירוני טיול לצד מים תחבורה ציבורית חוף ים שביל ישראל טיול לילה אנדרטאות

רקע: צפון תל אביב: מכיכר בוני העיר לשפך הירקון

שדרות נורדאו, יולי 2006

מסלול הטיול המוצע חוצה את שכונות צפון תל אביב, מאזור הבילויים במתחם בזל ועד לשפך הירקון.

זהו טיול עירוני קצר המתאים לכל המשפחה, וניתן לשלבו בטיול ארוך יותר, או לחלק אותו לקטעי הליכה קצרים.

איך להגיע:

מסלול הטיול נמצא בצפון הישן של תל אביב. תחילת המסלול היא בכיכר בוני העיר ברחוב בזל. בתחבורה ציבורית, יש לרדת ברחוב אבן גבירול בקרבת פינת רחוב בזל, ומשם ללכת ברגל לתחילת המסלול. ברכב, ניתן להיכנס לרחוב בזל ולחנות בחניון בתשלום בתחילת המסלול, או חנייה בכחול-לבן (עם כרטיס חנייה). סיום המסלול הוא בשפך הירקון. בקרבת מקום נמצאים מספר מגרשי חנייה הנגישים מכיוון שדרות רוקח, וכמו כן ניתן ללכת ברגל למסוף אוטובוסים הנמצא כ- 15 דקות הליכה מנקודת הסיום.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:2.8 ק"מ.
 • משך המסלול:שעה-שעתיים הליכה.
 • טיפוס מצטבר:המסלול מישורי.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

גשר מרכז החתירה, ספטמבר 2014
כיכר היל, אוגוסט 2005

כיכר בזל (כיכר בוני העיר) וסביבתה

נתחיל את המסלול בכיכר בוני העיר (כיכר בזל), הנמצאת במפגש רחובות בזל ואשתורי הפרחי, מרחק קצר מרחוב אבן-גבירול. הכיכר מנציחה 20 קבלנים ובונים שנטלו חלק בהקמת העיר העברית הראשונה, ומתחתיה ממוקם חניון ציבורי בתשלום. לפני הקמת הכיכר היו במקום שוק עירוני, ותחנת מכבי אש בה התאמנו חברי "ההגנה" במסווה של כבאים, כמו גם סליק נשק. כיום זהו אחד מאזורי הבילויים הפופולאריים בתל אביב, עם בתי קפה ומסעדות רבות.

מהכיכר נלך תחילה מערבה, נחצה את רחוב השל"ה ונגיע לבניין ברחוב בזל 33, בחזיתו - לצד עסק למוצרי אינסטלציה - נמצא שלט הנצחה, המנציח בית מלאכה לייצור אמצעי לחימה, ששימש את מחתרת האצ"ל בשנות ה- 40'. בפיצוץ שהיה במקום בספטמבר 1947, נהרג אחד מלוחמי האצ"ל, שמחה עוזר ז"ל, שהיה בין הבורחים מכלא עכו חודשים ספורים קודם לכן.

רחוב יהושע בן-נון

נשוב על עקבותינו, דרך אזור בתי הקפה ברחוב בזל, עד פינת הרחובות בזל ויהושע בן-נון, כאן נפנה שמאלה (צפונה) ברחוב יהושע בן-נון.

נפנה ימינה לרחוב הבשן. בין בתים מס' 1 ו- 3, מסתתר לו בניין חד-קומתי עם גג רעפים, ולצידו שלט הנצחה המספר שכאן גר בשנים 1944-1946 מפקד האצ"ל, מנחם בגין (לימים ראש ממשלת ישראל), בשמו המחתרתי "רבי ישראל ססובר".


נמשיך ברחוב הבשן עד מפגשו עם רחוב אבן גבירול, ונפנה שמאלה לכיכר פרוכטר, המשתרעת בצידו המערבי של רחוב אבן גבירול ובין רחוב הבשן בדרום לשדרות נורדאו בצפון. הכיכר נקראת ע"ש שרה, יהודה ויצחק פרוכטר, מראשוני תעשיית הבורסקאות (עיבוד עורות) בישראל, ובה ממוקמים פסל דמוי כד ומזרקת מים. בהגיענו למפגש הרחובות אבן גבירול ושדרות נורדאו, נחצה את הכביש ונלך בשדרות נורדאו מערבה, דרך שדרה נאה של עצי פיקוס קדוש. השדרות משמשות כנתיב נוח להולכי רגל ורוכבי אופניים, ומגיעות מרחוב אבן גבירול עד רחוב הירקון בסמוך לחוף הים.

במפגש עם רחוב יהושע בן נון, נפנה ימינה (צפונה) ונלך לאורך צידו המערבי של הרחוב. יעדנו הבא הוא צמד בתי הכנסת שברחוב, בית הכנסת בית אל-מגן אברהם, לו יש דלת עץ נאה ומנורה המקשטת את קיר בית הכנסת הפונה לרחוב, ובית הכנסת השכן לו מצפון - שלום/היכל יצחק . בבית כנסת זה התפלל ולמד תורה מנחם בגין בשנים 1944-1946 (כאשר גר ברחוב הבשן הסמוך).

נמשיך צפונה ברחוב יהושע בן נון, ונשים לב לבניין המרשים בקצה הרחוב (מס' 91). הבניין חדש יחסית ונבנה ע"י הארכיטקטים יוחנן לביא וירון גולני בשנת 1996.

כיכר היל וגן ברנדר

מול הבניין, נמצא גן ברנדר - גן ציבורי במקום בו שכן בעבר בית המטבחיים העירוני, על הקמתו הוחלט ב- 1930. בגבולו הצפוני של הגן הציבורי, ניצב שלט הנצחה על אחד המבנים, ששימש בעבר כמגדל מים: בשנים 1931-1932, חפרו אנשי "ההגנה" סליק במרתפי הבניין, כאשר עודפי העפר והסלעים מהחפירה שימשו לבניית גדר בחצר הבניין, וזאת על מנת לא לעורר את חשדם של הבריטים. עם הקמתו של בית מטבחיים חדש ב- 1981, נהרס המתחם הישן ותחתיו הוקם הגן (ורק מגדל המים ושני המבנים לידו נותרו). במבנה הסמוך פועל חדר ניתוח לחתולים חסרי בית.


נחצה את הכביש, וניכנס לכיכר היל המפרידה בין הרחובות יוחנן הורקנוס ושמעון התרסי. הכיכר מנציחה את שמו של הגנרל ג'ון היל, ממפקדי הצבא הבריטי במלחמת העולם הראשונה. בשטח הכיכר ממוקם גן ציבורי על גבעת כורכר זעירה, בצלעה הדרומית נמצאת מערת קבורה קדומה (מוזנחת כיום), ואילו בפסגת הגבעה ניצב עמוד שיש כאנדרטה לציון צליחת הירקון במלחמת העולם הראשונה.

בסתיו 1917 היה נהר הירקון לקו החזית בין הצבאות הבריטיים והטורקיים. ניסיון בריטי ראשון לצליחת הנהר בנובמבר 1917 נכשל, ואילו בליל 20.12.1917 צלחו כוחות בריטיים את הנהר בשלוש נקודות, האחת באתר "עשר טחנות", השנייה כאן והשלישית בשפך הירקון, ותפסו משלטים צפונית לנהר. כתוצאה מהמבצע, הוסט קו החזית בעשרה ק"מ צפונה. לבריטים היו 21 הרוגים ו- 94 פצועים במבצע זה.

לציון המאורע, הביאו הבריטים שלושה עמודי שיש מאפולוניה כדי שישמשו כאנדרטאות. אחד מהם ניצב כאן, ובסוף המסלול נראה עמוד נוסף במצד הירקון. עמוד שלישי ניצב ברחוב אבא הלל ברמת-גן. בחלקה הצפוני של הכיכר נמצאת פינת מנוחה ובה מפל מים מלאכותי, המנציחה את זכרו של חביב בן-שאנן ז"ל.

קטע ההליכה בכיכר היל חשוך בלילה, והוא היחיד לאורך המסלול שאינו מתאים לביצוע בשעות החשיכה (ניתן לאגף בקלות ע"י הליכה ברחובות הגובלים בגן הציבורי).

פארק הירקון

מהכיכר נמשיך צפונה, נחצה את רחוב שמעון התרסי ונרד במדרגות (סמטת התרסי) לרחוב אוסישקין, נחצה גם אותו (בזהירות) וניכנס לתחומי פארק הירקון. מכאן, נמשיך בשביל נוח לאורך גדתו הדרומית של הירקון, ונלך מערבה לכיוון שפך הירקון. הירקון הוא גדול נחלי החוף בארץ, אך מימיו מנוצלים מזה עשרות שנים, ובקטע זה של הנהר זורמים בו מי ים שמוזרמים מתחנת הכח רדינג.

מעבר לנהר, בגדה הצפונית, נראה את גן הבנים - אתר הנצחה לבני העיר תל אביב-יפו שנפלו במערכות ישראל. הגן , שנחנך בערב יום הזיכרון תשס"ב - 2002, בנוי במתכונת של אחת-עשרה חורשות, כל אחת מהן מנציחה תקופה אחרת בתולדות המדינה, ובהן פזורים עמודי שיש שחורים עליהם חרוטים שמות הנופלים. בכל אחת מהחורשות ניטעו עצים מסוג ספציפי.

נמשיך ללכת לאורך הגדה הדרומית, נחלוף על פני מועדון שייטים הפועל במקום מאז שנת 1935, ולאחריו נפגוש שלט הנצחה לכ"ג יורדי הסירה ומפקדם הבריטי, שהתאמנו כאן בטרם יצאו למשימתם במאי 1941 - חבלה במתקני הדלק בחוף טריפולי שבצפון לבנון. עקבותיהם נעלמו וגורלם לא נודע עד היום הזה. בגדה הצפונית, נראה היטב מרכז חתירה ע"ש דניאל עמיחי ז"ל.

בקרבת שלט ההנצחה, בין מגרש חנייה ומגרש כדורסל, נמצא מבנה שירותים ציבוריים ללא תשלום.

נמשיך ונחלוף על פני שבט צופי ים ת"א, בחצרו פזורים עוגנים רבים. לאחר צופי הים, נעבור את המקום בו שכן אולם הכדורסל אוסישקין. האולם שימש את קבוצת הספורט הפועל ת"א בשנים 1980-2005, ובשנת 2006 החליטה עיריית ת"א על הריסתו. לאחר מאבק משפטי, נהרס המקום ביולי 2007.

נמשיך במעבר מתחת לגשר אריה בן-אליעזר ברחוב התערוכה. במקום זה הונחה בשנות ה- 30' אבן פינה לגשר ע"ש ארתור ווקופ, הנציב העליון הבריטי דאז, אולם הגשר עצמו מעולם לא הוקם, והשם דבק בטעות בגשר אחר אליו נגיע בהמשך.

כ- 20 מ' אחרי הגשר, קיים ריכוז קטן של השרך הנדיר שבטבט ענף, הצומח בגבול הדשא והקנים ליד הנהר.

בהמשך, נחלוף לצד מקומו ההיסטורי של איצטדיון המכביה בו נערכו המכביות הראשונות בשנים 1932 ו- 1935. במקום ניצב גם שלט הנצחה.

שפך הירקון

המשך הדרך יוביל אותנו לגשר הולכי הרגל האחרון על אפיק הירקון. גשר זה, שהוקם בשנת 2001, עומד במקום בו היה בעבר גשר עץ היסטורי שנחנך בפברואר 1938. הגשר קישר בין העיר תל אביב ובין תחנת הכח רדינג א', שנחנכה שנה קודם לכן. מקום הגשר מנצל מעברה היסטורית במים הרדודים בשפך הירקון. הגשר נקרא בציבור בטעות גשר ווקופ, למרות שאינו נמצא במקום בו הונחה אבן הפינה בשנות ה- 30'.

נעבור בגשר לגדה הצפונית של הירקון, לצד פתחי מוצא מי הקירור מתחנת הכח רדינג, ונפנה מערבה לאנדרטת הצליחה בשפך הירקון. אנדרטה זו ניצבת בשרידיו של תל קדום - מצד הירקון (תל כודאדי), שנהרס כמעט לחלוטין בעת הקמת תחנת הכח הסמוכה בשנות ה- 30'. גובה התל המקורי היה כגובה המגדלור הסמוך, שהוקם בשנת 1934. בחפירות הצלה שנערכו באתר, התגלו שרידיהן של שתי מצודות קדומות, מהמאות ה- 9 - 7 לפני הספירה, האחרונה שבהן חרבה ככל הנראה בשנת 732 לפני הספירה, במסעו של תגלת פלאסר מלך אשור. רצף התיישבותי התקיים באתר עד לתקופה הביזנטית (מאה 4 לספירה), אז חרב היישוב ולא חודש עוד. שמו הקדום של האתר אינו ידוע.

בפינה זו, הצופה על שפך הירקון, נסיים את סיורנו (מומלץ לתזמן את ההגעה לכאן לקראת השקיעה). מי שטרם שבע, יכול להמשיך מכאן חזרה דרומה, לנמל תל אביב וסביבתו (גם שם, כמו בכיכר בזל, יש לא מעט בתי קפה ומסעדות וכן חנויות רבות), או לצעוד צפונה דרך הגשר החדש על מעגנת תחנת הכוח רדינג, (נפתח למבקרים במרץ 2010), לכיוון חוף תל ברוך - קטע המהווה חלק משביל ישראל.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

המסלול עירוני, עם פריחה מעטה של צמחיית נחלים בגדות הירקון בחודשי הקיץ.

באזור מעגנת רדינג יש פריחה באביב ובקיץ - נר הלילה החופי, סביון יפו, מנתור החוף, דו-פרק חופי ועוד (מינים שנשתלו באתר כחלק מפיתוח פארק החוף).

לאורך הירקון יש סיכוי טוב לפגוש עופות מים במהלך השנה (ובפרט בימים חורפיים).

שירותים למטיילים:

 • מגרשי חנייה בתשלום בתחילת ובסוף המסלול, ושירותים נוספים בעיר.
 • שירותים ציבוריים ללא תשלום - לצד לוח הזיכרון לכ"ג יורדי הסירה.
 • מסעדות ובתי קפה - בעיקר בתחילת המסלול (כיכר בזל) ובקרבת הסיום (נמל תל אביב).
 • מתקן תל אופן בתחילת שדרות נורדאו.

הערות ואזהרות:

 • חלק מהמסלול חשוף לשמש.
 • אין כמעט אפשרות למצוא חנייה ללא תשלום באזור זה, למי שאינם תושבי העיר תל אביב, מומלץ לחנות באחד החניונים המוסדרים, להצטייד בכרטיס חנייה או לבוא בתחבורה ציבורית.
 • מי הירקון מזוהמים, אין להיכנס אליהם ואין לשתות מהם.
 • המסלול מתאים ברובו גם להליכה בשעות הלילה. גבעת האנדרטה בכיכר היל אינה מוארת, ובלילה רצוי לעקוף אותה או להצטייד בפנס לביקור באתר.

הצעות טיול בסביבת צפון תל אביב: מכיכר בוני העיר לשפך הירקון:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

המפה נטענת...