קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

חלמוניות ביער להב

מתוך iNature
גרסה מ־23:12, 26 בינואר 2018 מאת יובל (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בדרום   /   טיולים בצפון הנגב   /   טיולי פריחה בדרום   /   חלמוניות ביער להב

חלמוניות ביער להב

במערב יער להב - פריחת חלמוניות שופעת ואתר עתיקות מעניין.

 • נקודת עניין
 • אזור:השפלה
 • מפת סימון שבילים: 12 - דרום השפלה
 • מיקום: מערב יער להב
 • גישה:לכל רכב
 • שבילי טיול:אדום 12461
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:לא נגיש
 • שעות ביקור:שעות היום
 • כניסה:חינם
 • תאריך ביקור:5/11/2015
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:14/11/2017Helmoniyot lahav1.jpg

יער להב, (עמית מנדלסון, 5/11/2015)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: יער וחורש פריחה

חלמוניות ביער להב

חלמוניות וסתווניות, נובמבר 2015

יער להב הוא אחד מהגדולים ביערות קק"ל. היער ניטע בספר המדבר ובליבו נמצא הר להבים - שיא הגובה בשפלה. בטיול זה נתמקד באתר פריחת החלמוניות הנמצא במערב היער. המרחב הנמשך מכאן ודרומה עד שמורת גבעות להב, לאורך כ- 5 ק"מ, הוא האזור היחיד בשפלה (וליתר דיוק, באזור המעבר מהשפלה לצפון הנגב), בו ניתן לפגוש את פריחת החלמוניות. שתי נקודות - כאן ובחלמוניות להבים הפכו "אתרי עלייה לרגל" למטיילים. החלמוניות פורחות כאן במהלך חודש נובמבר.

זהו אחד מריכוזי החלמוניות הנגישים ביותר למתקשים בהליכה, שכן חלק מהחלמוניות פורחות ממש לצד דרך העפר בה מגיעים לאתר. עם זאת, לא הוסדרה כאן חניית נכים או שביל נכים, ולכן המסלול מוגדר כלא נגיש עבור אוכלוסייה זו.


איך להגיע:

הגישה לריכוז הפריחה כרוכה בנסיעה ממושכת בדרך עפר עבירה לכל רכב.

מכביש 40/6 יש לפנות בצומת דבירה לעבר כביש 325 המוביל לקיבוצים דבירה (דביר) ולהב. אחרי כארבעה ק"מ נחלוף על פני קיבוץ דבירה, ואחרי עוד כשני ק"מ נגיע לצומת עם כביש 3255 המוביל, בין היתר, לאתר חורבת זעק. אנו נמשיך בכביש 325 לכיוון להב, ולאחר כ- 800 מ' נזהה דרך טובה המסתעפת ימינה (דרומה) ומסומנת בסימון שבילים אדום. בתחילת הדרך יש שלט הכוונה חום לאתר ח'רבת אבו חוף.

בתחילת הדרך נחלוף על פני חוות הר-שמש. במרחק 1.5 ק"מ מהכביש, נראה שלט הכוונה חום נוסף המפנה שמאלה, אך אנו נמשיך ישר עם הסימון האדום. לאחר כחצי ק"מ נוספים, מול פזורה בדווית מימין, נזהה דרך עפר הפונה שמאלה לתוך היער (ומסומנת באדום). בדרך זו נפנה ונעלה לעבר פסגת הגבעה (הדרך אבנית יחסית אך עבירה לרכב פרטי בנסיעה זהירה). במהלך נובמבר אנו צפויים לראות לצד הדרך מקבצי פריחה צהובים של חלמוניות.

על האתר: חלמוניות ביער להב:

מגדל הקולומבריום, מאי 2013

לאחר כ- 600 מ' נסיעה בתוך היער, נגיע לשלט של קק"ל המספר על החלמוניות שביער. ניתן לחנות בקרבת השלט ולשוטט ללא שביל מוגדר בשני צידי הדרך המסומנת אדום. במקטע זה פורחות יחדיו חלמוניות וסתווניות.

כדאי להמשיך מכאן לביקור באתר הארכיאולוגי המרתק ח'רבת אבו חוף. נסיעה של כ- 300 מ' עם הסימון האדום בירידה מתונה, תוביל אותנו לצומת שבילים אדום-שחור. כאן נפנה שמאלה עם הסימון האדום ואחרי כ- 300 מ' נגיע לרחבת חנייה על קו הרכס. כאן ניצבים שלטי הסבר של קק"ל על החורבה ומפת שביל ההליכה - "שביל הזהב" - שביל הליכה מעגלי קצרצר (400 מטרים) לאתרים במערב ח'רבת אבו חוף. השביל משולט ומומלץ לשלבו במסלול הטיול. בשביל נפגוש חלק משרידי היישוב: מערת מגורים, גת עתיקה ומחצבה, אך הממצא הייחודי כאן הוא מגדל קולומבריום. ייחודו של המתקן, ששימש לגידול יונים למאכל, בהיותו מגדל בנוי (ולא קולומבריום החצוב באדמה, כפי שאנו מכירים לרוב בארץ). מגדל הקולומבריום נושק ליער האורנים בו פורחות החלמוניות, וניתן גם לגשת רגלית מאתר החלמוניות לקולומבריום. עם זאת, לחנייה למסלול הליכה (חצי שעה - שעה), עדיף לחנות ברחבת החנייה המוסדרת ומשם לצאת למסלול.

מדרום-מזרח לחנייה, מסתתרים שרידי שתי כנסיות עתיקות מהתקופה הביזנטית, הבולטים בתצלום אוויר.

למטיילים ברכב רגיל, כדאי לשוב באותה דרך עד לכביש 3255. ברכב שטח, ניתן להמשיך עם הסימון האדום הגולש בירידה נוחה ברובה (חלקה האחרון אבני) לעבר ערוץ נחל תילה. במפגש ערוץ הנחל, משמאל לדרך, נמצאת באר תילה - באר עתיקה ולא עמוקה, המגודרת כיום, ולצידה שלט הסבר. השם תילה הוא שמו של יישוב יהודי המוזכר ע"י ההיסטוריון הנוצרי אוסביוס, ואותו מציעים כיום לזהות בתל חליף (לצד קיבוץ להב שממזרח לנו). הבאר יבשה כיום.

מכאן נפנה שמאלה ועד מהרה נחבור לדרך הכורכר עימה הגענו ליער, ופנייה ימינה תחזיר אותנו לכביש הראשי.


פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

פריחת חלמונית גדולה וסתוונית היורה בעיקר במחצית הראשונה של חודש נובמבר.

שירותים למטיילים:

חנייה ושלטי הסבר.

הערות ואזהרות:

באזור זה קיימת סכנת פריצה לכלי רכב החונים ללא השגחה לזמן ממושך, ומומלץ לא להשאיר ציוד יקר ברכב.

הצעות טיול בסביבת חלמוניות ביער להב:המפה נטענת...