קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

שדה צין

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בדרום   /   טיולים בהר הנגב   /   טיולי פריחה בדרום   /   שדה צין

מסלול טיול: שדה צין

שדה צין - מסלול קליל לכל המשפחה מול נופי מצוק הצינים, המשלב פיסול סביבתי ייחודי.

 • מסלול טיול
 • אזור:הר הנגב
 • מפת סימון שבילים: 15- הנגב התיכון
 • מיקום: ליד מדרשת בן-גוריון
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:אדום 15271, ירוק 15272
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:כן (גן לאומי)
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:5.3 ק"מ (מעגלי מלא - 6 ק"מ).
 • תאריך ביצוע מסלול:20/3/2013
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:24/10/2015Sde zin1.jpg

שדה צין - מבט לחוד עקב, (עמית מנדלסון, 20/3/2013)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: עתיקות והיסטוריה מדבר מעגלי תצפיות פריחה תחבורה ציבורית משפחות אנדרטאות

רקע: שדה צין

תצפית להר צרור, מרץ 2013
מצד צין, מרץ 2013

שבילי הטיול בשדה צין, שסומנו בשנים האחרונות, מאפשרים למטיילים טיול מעגלי קל במיוחד (אך לא קצר) בנופי המדבר.

המסלול מישורי לחלוטין ללא עליות וירידות, ומגיע לתצפית נוף מרהיבה על בקעת צין. באביב של שנה גשומה יש כאן פריחה מדברית מרשימה.

המישור הינו למעשה אפיקו הקדום של נחל צין, ובמבט דרומה ניתן לראות כי המישור נמשך דרומה מעבר לבקעת צין (אזור נחל דבשון). כתוצאה מהתרוממות רכס חלוקים, נטה נחל צין מזרחה לעבר בקעת צין וים המלח (ולא כפי שהיה מקובל בעבר - "שביית נחלים"), והאפיק הקדום נותר מיותם.

ניתן לבצע מסלול זה גם כחלק ממסלול הליכה ארוך יותר, לאזור הר צרור או לכיוון חוד עקב ועין עקב.

איך להגיע:

מסלול הטיול עובר במרחב שמדרום לשדה בוקר, בחלקו הצפוני של הר הנגב - כ- 160 ק"מ מת"א וכ- 45 ק"מ מבאר שבע.

המסלול בשטח הוא כמעט מעגלי, ומרחק ההליכה מנקודת הסיום לנקודת ההתחלה הוא 500 מ' בלבד.

מצומת חלוקים (מפגש כבישים 204 ו- 40), יש לנסוע דרומה בכביש 40, כארבעה ק"מ עד מסעף הכניסה למדרשת בן-גוריון.

נפנה שמאלה לכיוון המדרשה ולאחר כקילומטר נגיע לשער הכניסה למדרשה.

נמשיך ישר ולאחר 350 מ', בצומת טי, נפנה ימינה. נעבור לצד בית ספר שדה שדה בוקר, ולאחר 500 מ' מצומת הטי, מתעקל הכביש שמאלה. כאן מסתעף רחוב קצר ובתחילתו סימון השביל הירוק. כאן נמצאת נקודת הסיום.

אנו נמשיך בכביש לצד שכונת נווה צין. בצומת טי נפנה שוב ימינה וניסע עד קצה הרחוב. כאן, לצד פשפש (שער) בגדר המדרשה, נפגוש את סימון השביל האדום - נקודת ההתחלה.

מרחק הנסיעה בתוך המדרשה הוא 1.3 ק"מ.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:5.3 ק"מ (מעגלי מלא - 6 ק"מ).
 • משך המסלול:3-1 שעות.
 • טיפוס מצטבר:המסלול מישורי.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

פיסול סביבתי, מרץ 2013
פיסול סביבתי וברקע חוד עקב, מרץ 2013
מצוקי בקעת צין, מרץ 2013

נצא מתחום מדרשת בן-גוריון דרך פשפש בגדר היישוב.

לאחר כ- 150 מ' נחלוף לצד מתקן הנדסי מגודר. מכאן נמשך השביל האדום דרך שדה צין - מישור רחב-ידיים בו הוקמו שדה בוקר ומדרשת בן-גוריון.

חלק זה של שדה צין נכלל בתחום גן לאומי גן הפסלים. המישור השטוח עשוי להיראות שומם וחסר עניין, אך למעשה הוא מכיל מגוון רב של בעלי חיים קטנים (בעיקר חסרי חוליות). כדי להגן עליהם, גודר חלקו הדרומי של שדה צין. הסימון האדום נמשך לאורך הגדר. ברקע נראה במזרח את פסגתו הכהה והשטוחה של הר צרור, מצפון-מזרח פסגת "הר קטום" ובדרום-מזרח פסגת חוד עקב, אליה עולה שביל ישראל.

לצד הדרך ניתן לפגוש באביב פריחה עונתית, בפרט מרבדי פריחה צהובים של הצמח גרגריון ערבי ממשפחת המצליבים, וכן סביון הערבות (פורח בצהוב), הרדופנין הציצית (פורח בוורוד), מקור-החסידה השעיר (פורח בוורוד), ואחרים.

כ- 900 מ' מנקודת ההתחלה, יש שער בגדר מימין לדרך. כאן נמצאת צומת שבילים ירוק-אדום, והמעוניינים לקצר את המסלול יכולים לפנות מכאן ימינה ולשוב למדרשה בשביל הירוק. אנו נגיע לנקודה זו בהמשך המסלול.

הליכה נוספת של 800 מ' לאורך הגדר, תוביל אותנו לצומת שבילים אדום-שחור-כחול. הסימון השחור הוא דרך לרכב שטח ואופניים, מכביש 40 לעבר מעלה צין (המתחיל למעשה כאן) והלאה אל בקעת צין. דרך זו, הנמתחת בקו ישר כסרגל, נפרצה לאורך קו צינור נפט מנמל אילת לאשקלון. הסימון הכחול מוביל לעבר מסלול הר צרור - הר כהה בעל כיפה שטוחה הנראה ממזרח לנו.

אנו נפנה עם הסימון האדום, דרך שער בגדר, ונתקדם דרומה לעבר אתר ארכיאולוגי קטן - מצד צין, כ- 200 מ' מדרום לנו.

המצד חולש על דרך עתיקה (דרב א-סולטאן) ועל דרכי קישור ליישובים הקדומים באזור. כפי הנראה, המצד הוקם בשלהי התקופה הביזנטית כחלק ממערך ההגנה על ערי הנגב הביזנטיות מפני פלישת שבטים ערביים ממזרח. המצד קטן יחסית ובחזיתו נמצאים שני מגדלים רבועים, שהתנשאו בעבר לגובה שתי קומות.

הכניסה למצד היא מצידו המזרחי, ובמקום יש שלט הסבר. בצמוד וממזרח למצד נמצאת מצבת זיכרון לזכר אחד מחברי קיבוץ שדה בוקר, איתן מינץ ז"ל, שמצא את מותו יחד עם ארבעה מחבריו במסע לפטרה בשנות ה- 50'.

מהמצד נמשיך דרומה עם הסימון האדום, המתקדם לעבר קצה השלוחה. כ- 400 מ' ממצד צין נגיע לצומת שבילים ירוק-אדום.

עתה נפנה שמאלה עם הסימון האדום, העובר בגב שלוחה צרה ומגיע אחרי דקות אחדות לגבעה מבודדת ועליה אדני רכבת הניצבים לקרקע - פיסול סביבתי, יצירת הפסל עזרא אוריון שהתגורר שנים ארוכות באזור זה.

מנקודה זו נשוב חזרה עם הסימון האדום לצומת השבילים. בדרך נבחין בשורת אבנים המלוות את השביל. הסימון הירוק, נמשך לאורך שורת האבנים, המתוחה בקו ישר - בקצה אחד שלו, חוד עקב עליו צפינו מהגבעה, ובקצה השני רכס חלוקים ודרך עפר לבנה המטפסת בהר.

קו אבנים זה נמשך לאורך 1200 מ', ובקצהו נגיע לצומת השבילים ירוק-אדום בה היינו קודם לכן.

ללחוצים בזמן, ניתן לחזור עם הסימון האדום לנקודת ההתחלה (מרחק 900 מ'). לכל השאר, מומלץ להמשיך בסימון הירוק (עוד 1400 מ' לנקודת הסיום).

השביל חוצה את המישור, וחולף לצד מספר ערוצונים עמוקים המתנקזים דרומה אל נחל צין. עם התקרבותנו למדרשת בן-גוריון, נוטה השביל ימינה ואחר כך שמאלה, תוך שמירת מרחק מבתי המגורים, עד שלבסוף ניכנס לתחום המדרשה בפשפש בגדר.

מהפשפש הדרומי נמשיך עוד כמאה מטרים עד לסוף המסלול. אם לא הקפצנו לכאן רכב, נשלח את הנהגים להליכה קצרה של 500 מ' נוספים חזרה לנקודת ההתחלה.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • מומלץ לבצע את המסלול בחודשי האביב בשנים גשומות, כאשר שדה צין מתכסה במרבדי פריחה.

שירותים למטיילים:

 • במסלול עצמו אין שירותים למטיילים. בכניסה למדרשת בן-גוריון נמצאת מבואת מצוק הצינים של רשות הטבע והגנים, בה יש חנות מזכרות, שירותים רטובים, מי שתייה ושולחנות פיקניק.

הערות ואזהרות:

 • המסלול חשוף לחלוטין לשמש.
 • הכניסה למסלול מותרת החל משעה לפני הזריחה ועד שעה לאחר השקיעה. עם זאת, אין במקום שלט עם מספר טלפון למקרה הצורך, ולמתכננים לטייל בשעות מוקדמות או מאוחרות במיוחד, רצוי להתייעץ קודם לכן עם בי"ס שדה שדה בוקר באשר לשעות פתיחת וסגירת השערים במסלול.
 • כניסת כלבים למסלול מותרת רק כאשר הם קשורים ברצועה.

הצעות טיול בסביבת שדה צין:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:המפה נטענת...