קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

ראש נחל שילה

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בשומרון ובבנימין   /   מעיינות בשומרון ובבנימין   /   ראש נחל שילה

מסלול טיול: ראש נחל שילה

ערוץ מרשים בדרום השומרון, ובקרבתו מעיינות ואתרים היסטוריים מעניינים.

 • מסלול טיול
 • אזור:השומרון ובנימין
 • מפת סימון שבילים: 6 - בקעת הירדן ומזרח השומרון
 • מיקום: בין שילה ועלי
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:ירוק 5570, כחול 5575
 • עונות ביקור:חורף ואביב
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:3.2 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:4/8/2006
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:19/8/2011Wadi masal.jpg

ואדי אל-מע'סל, (עמית מנדלסון, 4/8/2006)

דרום רמת הגולן שלא הכרתם
טיול מודרך פרטי עם אופיר כהן - אמן הסיפור הגולני. זו לא עוד חפירה היסטורית יבשה אלא חוויה סוחפת ויום מושלם בגולן. "מקצועי, כריזמטי ומרגש". לתיאום עם מורה הדרך בגולן: 052-3342249עוד אתרים בסביבה

תגיות: קווי משפחות תחבורה ציבורית

רקע: ראש נחל שילה

מבט מגבעת הראל, 20/5/2011

בלב השומרון נמצא גוש התיישבות באזור עלי, שילה ומעלה לבונה.

גוש התיישבות זה מציע למטיילים מספר מסלולי הליכה ואתרי ביקור מעניינים, שחלקם מתוארים במסלול זה.

בערוץ הנחל, 20/5/2011

איך להגיע:

המסלול מתחיל בצומת שילה על כביש מס' 60 - כביש גב ההר. לנקודה זו ניתן להגיע הן מגוש דן דרך אריאל, והן מירושלים דרך כביש עוקף רמאללה. ניתן להשאיר רכב בתחומי היישוב שילה וללכת משם לתחילת המסלול - באזור זה, אין להשאיר רכב חונה בשטח ללא השגחה מחוץ לתחומי יישוב ישראלי.

ברכב, ניתן להגיע לנקודה זו בנסיעה בכביש מס' 5 - "חוצה שומרון" עד אריאל, כניסה לאריאל ונסיעה עד הקצה המזרחי של העיר ,משם יוצא כביש קישור לצומת רחלים בכביש מס' 60 - ומשם נסיעה של כ- 10 ק"מ בכביש מס' 60 עד לצומת שילה. ניתן גם לנסוע בכביש מס' 5 עד צומת תפוח ושם לפנות ימינה ולהגיע לאחר כ- 13 ק"מ לצומת שילה. מאזור ירושלים ניתן לנסוע דרך שכונת פסגת זאב וכביש מס' 60 (עוקף רמאללה).

מרחק הנסיעה הוא כ- 70 ק"מ מתל אביב לצומת שילה, וכ- 40 ק"מ מהגבעה הצרפתית בירושלים לצומת שילה.

שילוט הכוונה חום מפנה מהצומת לחניון מטיילים כ- 100 מ' דרומית לצומת (ממערב לכביש). כאן מורידים את המטיילים (אך מומלץ לא להשאיר כאן את הרכב).

נקודת הסיום היא בצומת עלי, כ- 4 ק"מ צפונית-מזרחית לצומת שילה בכביש מס' 60. ניתן להשאיר רכב ביישוב עלי או במאחז גבעת הראל, ולהגיע מנקודת הסיום לרכב, ולחילופין להסתייע בתחבורה ציבורית על מנת הן להגיע לנקודת ההתחלה והן לצאת מנקודת הסיום.

אזהרה בטחונית:

אזהרה בטחונית
המסלול נמצא מעבר לקו הירוק בעומק שטחי יהודה ושומרון, באזור רגיש מבחינה בטחונית.

כל טיול באזור זה, מחוץ לתחומי היישובים היהודיים וצירי הנסיעה המשמשים ישראלים, מחייב תיאום בטחוני עם צה"ל, ויידוע גורמי הביטחון ביישובים היהודיים הסמוכים. אין לבצע טיולי בדד, ורצוי שלפחות אחד המטיילים יהיה חמוש בנשק אישי.

למי שאינו תושב האזור, מומלץ להימנע מנסיעה בכבישי האזור בשעות הלילה, וכן מומלץ לא להסתמך על תוכנות ניווט כדי להתמצא בכבישי האזור.

בשבתות ובחגים, התנועה האזרחית הישראלית בכבישי האזור דלילה, ומרבית היישובים היהודיים באזור סגורים למטיילים.

התנאים הבטחוניים באזור עלולים להשתנות, ויש להיות ערניים למצב הבטחוני העדכני בטרם היציאה למסלול.

אין לראות בתיאור המסלול משום המלצה לביצועו.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:3.2 ק"מ.
 • משך המסלול:4-3 שעות הליכה.
 • טיפוס מצטבר:ירידה מצטברת של 110 מ'.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

"עמוד הסלע" בגדת הנחל, 19/8/2011
הבריכה העמוקה בעין עוז, 19/8/2011
עין אל-עריק - "מעיין הגבורה", 2006

ואדי אל מע'סל, המתחיל מאות מטרים מתל שילה, הוא אחד מערוציו העליונים של נחל שילה - מהגדולים בנחלי השומרון.

לאורך הנחל סומן מסלול טיול, המקשר בין צומת שילה ובין צומת עלי, ושבילים נוספים המאפשרים טיול של כחצי יום בנופי השומרון.

מהחניון נרד מערבה, דרומית לכרמי הגפנים של היישוב שילה, ונמשיך לאורך אפיק הנחל הנקרא כאן ואדי מוסא.

עד מהרה מתחלפים כרמי הגפנים במטע זיתים, ואילו במדרונות הטרשיים שולט נוף בתה של סירה קוצנית ושרידים מעטים של עצי חורש ים-תיכוני.

כ- 600 מ' מנקודת ההתחלה, באזור קצה מטע הזיתים, נראית מערה בולטת ללא עניין מיוחד. בקרבת המערה נמצא שילוט הכוונה המפנה אותנו למכלאת צאן ובורות אגירה. כאן נמצא בור מים יפה בגדה הצפונית, ולצידו שקתות עתיקות. הירידה לבור אפשרית אך מסוכנת ולא מומלצת.

תעלות איסוף מי נגר מנקזות את מי הגשמים לבור, למרגלות הסלעים הסמוכים. לצד הבור גדל גם עץ ערבה קטן.

אם פיספסנו את הבור, קצת אחריו נמצאת מערה בולטת נוספת בגדה הצפונית, ובינה לבין הערוץ נמצאת טרסה בנוייה - המקום שימש כמכלאת צאן.

בצידו השני של הערוץ (מדרום), נמצאת ח'רבת א-רפיד, אתר עתיקות עם שרידים מעטים בלבד על פני השטח.

נמשיך בירידה באפיק הנחל, ונגיע לצומת שבילים ירוק-כחול. גם כאן הוצב שלט הכוונה, המפנה ימינה בסימון הכחול לגבעת הראל ואתרי הביקור בה. אנו נמשיך במורד הנחל (למעוניינים בכך, ראו פירוט אפשרויות נוספות להלן).

בגדה הצפונית בולט סלע שנותק מהמצוק ומזכיר עמוד סלע. אם ישחק לנו המזל, נראה כאן (או בהמשך המסלול) צבאים ושפני סלע. מנקודה זו הולך האפיק ונעשה קניוני עם מצוקים נמוכים וציוריים, ושביל ההליכה הופך לשביל צר ולעיתים טרשי. ברקע נראה הר גבוה ובפסגתו קבוצת עצים ואנטנה. זהו ג'בל טרוג'ה (רום 812 מ'), ובפסגתו נמצאת שמורת שייח' זיד.

אם נקפיד ללכת באפיק, נגיע בנקודה מסויימת לפינה יפה בה נראות שכבות סלע דקיקות וצפופות המקשטות את אפיק הנחל. בהמשך הדרך, יוכלו חדי העין לזהות פתח מערה חצובה במצוק בגדה הצפונית - ייתכן כוך התבודדות של נזירים בתקופה הביזנטית, או מערת קבורה שחציבתה הופסקה.

נמשיך במורד הערוץ, ובמפגש ערוצון היורד מהגדה הדרומית, נפגוש דרך עפר המגיעה ממורד הנחל. מכאן ועד לנקודת הסיום, ההליכה היא רובה ככולה בדרך עפר. נמשיך לאורך דרך העפר, כ- 700 מ' עד לעין מוח'יבר. בגדה הדרומית אפשר לראות צניר מאורך במצוק.

עם סוף הקטע המצוקי, נראה משמאל (מדרום) לאפיק את אזור עין עוז (עין מוח'יבר), שעבר פיתוח במהלך שנת 2006 וניכר בחורשת העצים סביב המעיין (ובימי שישי, גם ברכבים החונים באתר).

זהו אחד ממעיינות השכבה הקטנים של האזור, הנובע מתוך מערה קטנה עם שפע שרכי שערות שולמית. בקרבת המעיין נחפרו שתי בריכות מלאכותיות, העמוקה בעומק 1.7 מ' והרדודה יותר בעומק כמטר, וכן נשתלו עצים והוצבו שולחנות פיקניק ופחי אשפה. כמו כן הוצב באתר שלט עם שמו החדש - עין עוז, ע"ש הראל עוז בן-נון, שנרצח בפיגוע ביצהר ב- 1998 (על שמו גם מאחז גבעת הראל הסמוך). מעל למעיין נמצא מטע שקדים.

חשוב לזכור כי המקום אינו אתר רחצה מוסדר, ואין בו שירותי הצלה - הרחצה במקום היא באחריות המטיילים בלבד!

לצד המעיין נפגוש שוב את הסימון הכחול, שבא מגבעת הרואה וממשיך לכיוון צומת עלי. נרד בדרך המסומנת כחול ונמשיך בה עוד כ- 600 מ' עד לצומת הכניסה ליישוב עלי (מעט אחרי המעיין יש פיצול דרכים. דרך הרכב עוברת לגדה הימנית - המזרחית - של הערוץ ופוגשת דרך העולה למאחז גבעת הראל, ממנה ניתן להגיע גם לצומת עלי ולתחנת הדלק. ברגל ניתן ללכת גם ישירות לכיוון צומת עלי - הנראית מהמעיין). יש לתאם את הגעת הרכב לנקודה זו.

אפשרויות נוספות

ניתן לבצע את מרבית המסלול כמסלול הליכה מעגלי מגבעת הראל. יש לרדת בסימון הכחול מגבעת הראל לאפיק הנחל, ולאחר עין עוז יש לעלות בדרך לא מסומנת חזרה לגבעת הראל. בתחום היישוב גבעת הראל נמצאים כמה אתרי ביקור מעניינים - מזבח חצוב (אתר במת ההר), מצפור אברהם (ממנו יש תצפית מרהיבה לערוץ הנחל), מערת השקד ומערת הנחושת. שילוט הכוונה תיירותי מפנה את המטיילים לאתרים אלו.

בסביבה נמצאים מספר אתרי עניין נוספים, אליהם ניתן להגיע ברכב, ובין היתר:


תל שילה - שרידי עיר כנענית וישראלית עתיקה, בה היה המרכז הרוחני של עם ישראל במשך 369 שנה. מאוחר יותר הוקמו במקום כנסיות ומסגדים עתיקים, שנראים עד היום. במקום יש גם מרכז מבקרים. הגישה לאתר היא מתחום היישוב שילה (סגור בשבתות ובחגים).

ח'אן א-לובאן - תחנת דרכים ציורית ומעיין קטן לצד הפיתול התחתון של מעלה לבונה (תוואי כביש 60 הישן). האתר מוזנח וחלקו בסכנת התמוטטות.

תצפית ראש מעלה לבונה - תצפית מרשימה על פיתולי מעלה לבונה בדרך העתיקה בין שכם וירושלים. התצפית נמצאת על הכביש הישן כחצי ק"מ ממזרח למסעף היישוב מעלה לבונה. באזור נטועים מטעי שקדים רבים, והזמן המומלץ ביותר לביקור הוא בעת הפריחה - במהלך חודש פברואר.

עין אל-עריק (מעיין הגבורה) - מעיין שכבה ושתי בריכות רחצה (דומות לעין מוח'ייבר), בגיא עטור זיתים מדרום ליישוב עלי (ואדי עין אל-עריק). הכניסה היא מכביש מס' 60, פנייה צפונה לכיוון בית הקברות של עלי, והמשך בדרך עפר מסומנת שחור (משובשת אך עבירה לכל רכב בנסיעה זהירה) כ- 800 מ' נסיעה מהכביש עד למעיין. גם כאן אין שירותי הצלה, והרחצה היא באחריות המטיילים בלבד! השביל המסומן שחור ממשיך כשביל רגלי המטפס לג'בל קלעת אל-חמרא (נ"ג 845) בתחומי היישוב עלי.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

המסלול נסקר בקיץ ולא אותרו בו מוקדי עניין עונתיים (מעבר למעיין ובור המים, הנמצאים בשטח כל השנה).

הקטע בין עין עוז/מוח'יבר וצומת עלי נבדק שוב באפריל 2009, ונרשמה בו הפריחה הבאה:

מרבדי פריחת נורית אסיה, ופה ושם פרטי מרוות ירושלים. בשדות מעובדים בקרבת המעיין והצומת - סייפן התבואה וסייפן סגול.

במאי 2011 נראתה לאורך המסלול פריחת שלהבית דביקה ודם המכבים האדום. באזור הסמוך למסלול בולטת פריחת דבורנית גדולה ובן-סחלב צריפי.

שירותים למטיילים:

 • עין עוז (עין מוח'יבר) - בריכות רחצה, שולחנות פיקניק ופחי אשפה.

במקום אין שירותי הצלה, והרחצה באחריות המטיילים בלבד.

 • תל שילה - אתר ביקור בתשלום, כולל פינת צל, שולחנות פיקניק, חנות ושירותים רטובים.

הערות ואזהרות:

 • המסלול נמצא מעבר לקו הירוק, ובאזור רגיש מבחינה בטחונית. יש לטייל במסלול רק בקבוצה של מספר אנשים ולא לבד.
 • אין לטייל במסלול זה ללא תיאום ואישור צה"ל, ולפחות אחד מהמטיילים צריך להיות חמוש.
 • בימי שישי באביב ובקיץ, וכן בחוה"מ סוכות ופסח צפוייה נוכחות מטיילים במעיינות (עין עוז/מוח'ייבר ומעיין הגבורה/עין אל עריק), עם זאת גם בימים אלו לא מומלץ לבצע את המסלול המלא ללא נשק וקבוצה.
 • במקרה חירום, ניתן להגיע לכל אחד מהיישובים והמאחזים הישראליים באזור. תחנת המשטרה הקרובה ממוקמת באריאל, ומומלץ להחזיק בהישג יד מספרי טלפון חיוניים.
 • סימון השבילים באזור זה חודש בשנת 2009, והשביל הכחול מופיע רק במהדורת 2011 של מפת סימון השבילים.
 • כיום קיימת פריסה רחבה יחסית של התנחלויות ומאחזים בקרבת המסלול: שילה, עלי, מעלה לבונה, מאחז גבעת הראל (נ"ג 746), מאחז הרואה (נ"ג 762) ומוצב צבאי במורד ג'בל בטין חלווה (נ"ג 773), הנותנים מידה מסויימת של ביטחון למטיילים.
 • רוב ההתנחלויות באזור דתיות (עלי הוא יישוב מעורב של דתיים וחילוניים), והתנועה הישראלית בכבישים בשבתות ובחגים דלילה ביותר - רצוי לא לטייל באזור בשבתות ובחגים.
 • המסלול חשוף כולו לשמש, עם פינות צל ספורות בלבד.
 • אפיק הנחל טרשי מאד - סכנת החלקה לאחר גשמים!

הצעות טיול בסביבת ראש נחל שילה:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

המפה נטענת...